Connect with us

Uncategorized

Redovna sjednica u utorak STANIVUKOVIĆ poručio: Iako sam i dalje na oprezu, postoji blagi optimizam

Kolegijum Skupštine grada Banje Luke zakazao je za utorak, 11. juli redovnu sjednicu sa početkom u 8.00 časova, a za dnevni red predloženo je 89 tačaka.

Nakon današnje višečasovne sjednice Kolegijuma, gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da postoji jedan blagi optimizam da neke stvari mogu ići prema naprijed.

-I dalje sa oprezom i rezervom uzimam djelovanje skupštinske većine, jer se tu stvari vrlo brzo promijene. Ipak od preko stotinu predloženih tačaka, ostalo je blizu 90, koje bi se potencijalno mogle naći na sjednici sljedeće sedmice – poručio je gradonačelnik.

Kako je istakao, jedna od važnih tačaka koja bi mogla da se nađe pred odbornicima je odluka koja se odnosi na povećanje kazni za vandalizam.

-Predložili smo drakonske kazne za vandale – odnosno kaznu od 2.000 KM za ispisivanje grafita, dok smo za uništavanje komunalne opreme ili gradske imovine predložili kaznu od 3.000 KM. Iako sam bio i za više iznose kazni, u skladu sa zakonima ovo su najoštrije moguće kazne – rekao je on.

Na dnevnom redu naredne sjednice će se, prema riječima gradonačelnika, ipak naći značajne odluke o besplatnim građevinskim dozvolama za objekte do 200 kvadratnih metara, besplatnim placevima za višečlane porodice i mlade bračne parove.

-Uz besplatan plac, besplatnu građevinsku dozvolu, te besplatan priključak na vodovodnu i kanalizacionu mrežu jedna porodica dobija podršku Grada u vrijednosti od oko 50.000 KM – kazao je Stanivuković.

Gradonačelnik je takođe rekao da će se na dnevnom redu naći i set odluka o objedinjenoj naplati računa za komunalne usluge za stanovništvo, a taj posao bi bio povjeren Zavodu za izgradnju Banja Luka što bi moglo doprinijeti i spasiti Zavod.

Takođe na dnevnom redu naći će se izvještaji za EBRD, neophodni za deblokadu projekata vodosnabdijevanja.

-Ipak, iako je predložena, odluka koja se odnosi na neradnu nedjelju ni ovog put neće se naći na dnevnom redu. Ni ovaj put nisu prihvatili ni tačku koja se odnosi na novi gradski park kod TC „Delta Planet“, a skinuta je i tačka koja se odnosi na izmjene odluke o pravilima za prekopavanje javnih površina – rekao je Stanivuković.

Ipak, gradonačelnik je izrazio zadovoljstvo što će se na sjednici naći tačke koje donose prihode Grada i kako je kazao, direktno utiču na punjenje budžeta.

-Prostorni planovi su u većoj mjeri vraćeni na dnevni red. Kakve će odluke biti ne mogu da prejudiciram, ali se nadam da će i odbornici shvatiti važnost i podržati te odluke – rekao je on.

Dodao je da ukoliko bude političke volje u utorak može biti riješeno mnogo značajnih stvari.

Osim toga naglasio je da i dalje insistira na tome, da osim ove sjednice u utorak, do kraja jula bude održana još jedna sjednica.

-Uvijek sam za racionalni pristup i rad. Iako je usvojeno oko 90 prijedloga, pitanje je koje će tačke proći komisije. Bio bih radostan kada bi se sve odluke, koje su danas predložene našle na sjednici u utorak, jer to su tačke izuzetno značajne za Banju Luku – zaključio je gradonačelnik

Društvo

SAMO ZA HRABRE! Gradina dobija viseći čelični most, 140 metara straha i adrenalina!

Avanturistički kompleks na lokalitetu Gradina, nadomak Bosanske Krupe, uskoro će dobiti još jedan adrenalinski sadržaj, a radi se o prekrasnom visećem mostu iznad kanjona rijeke Une.

Implementator ovog projekta je Klub adrenalinskih sportova iz Bosanske Krupe, a zahtjevan posao povezivanja dvije litice čeličnim sajlama i nogostupima, na visini od oko 100 metara, izvode članovi Kluba ekstremnih sportova “Škorpio” iz Zenice.

Ovaj klub se bavi izgradnjom ovakvih elemenata planinarske infrastrukture, pa su tako sličan viseći most nedavno izgradili i na planini Mulež, nadomak Sanskog Mosta.

“Na pomolu je nešto zaista posebno, a radi se o 140 metara dugom visećem ferata mostu. Idejni začetnik Denis Džajić, osnivač i voditelj Kluba adrenalinskih sportova Bosanska Krupa, zaslužuje sve čestitke, prije svega na hrabrosti da se upusti u ovakve izazove, a potom i na istrajnosti i da ih realizuje, uz svesrdnu pomoć prijatelja i probrane ekipe koja zajedničkim snagama, idejom i voljom ostvaruje rezultate vrijedne divljenja”, navode iz zeničkog kluba.

Dodaju kako su ovaj projekat i njegova atraktivnost prava rijetkost, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i šire, te da im je kao izvođačima čast i ponos biti dio ovako divne priče.

Završetak radova na ovome megamostu, kako navode, očekuje se do polovine ljeta.

Inače, treba istaći kako je prije dvije godine na istom lokalitetu izgrađen i jedan od najatraktivnijih zip lajna u Bosni i Hercegovini.

Sa strmim nagibom od gotovo 12 posto i dužinom od 230 metara, ovaj zip lajn nudi nevjerovatnu brzinu i do 65 kilometara na sat, te jedinstven adrenalinski doživljaj.

 

Nastavi čitati

Društvo

NAFTA NA IVICI EKSPLOZIJE! Ormutski moreuz pod prijetnjom, u BiH strahuju od novog UDARA NA DŽEP!

Zatvaranje Ormuskog moreuza moglo bi izazvati snažan energetski šok i lančanu reakciju rasta cijena širom svijeta, a naši sagovornici upozoravaju da ni BiH neće ostati pošteđena.

Prema njihovim riječima, posljedice bi bile višestruke – od rasta cijena goriva do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.

Ormutski moreuz je jedan od najvažnijih naftnih puteva na svijetu, kroz njega se transportuje oko 20 do 25 odsto ukupne svjetske trgovine naftom.

Milenko Stanić, ekonomista, ističe da bi potencijalno zatvaranje Ormuskog moreuza moglo imati značajne posljedice i za naše tržište naftnih derivata, s obzirom na to da oko 20 do 25 odsto svjetske trgovine naftom prolazi upravo tim pravcem.

“Iskustvo nam govori da kada cijene nafte krenu rasti, dolazi do lančane reakcije i drugi počinju da koriguju cijene naviše”, naglašava Stanić i dodaje da kada se desio pad cijena na svjetskim berzama, uprkos očekivanjima, nije bio vidljiv na domaćem tržištu.

“Iako je cijena nafte znatno pala na svjetskom tržištu tokom protekle godine, taj pad se nije odrazio na cijene drugih proizvoda koji zavise od nafte ili u čijoj proizvodnji ona učestvuje. Dakle, kada cijene idu dolje, efekti su gotovo nevidljivi, ali kada krenu gore, brzo se prilagodimo”, pojašnjava Stanić.

Dodaje da je i u BiH već sada vidljiv uticaj globalnih dešavanja na cijene goriva.

“Čak i ako dođe do smirivanja tenzija između Irana i Izraela, energetika će i dalje ostati jedan od faktora koji će dugoročno održavati visoke cijene. To će se svakako odraziti na cijene proizvoda u BiH i dodatno ugroziti životni standard stanovništva”, upozorava Stanić.

Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da bi eventualno zatvaranje Ormuskog moreuza imalo direktan uticaj na rast cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu.

“To bi bio šok od kojeg se ne bismo mogli brzo oporaviti niti ga izbjeći. Indirektno, takav poremećaj bi imao uticaj i na ostale troškove u proizvodnim lancima. Dakle, mogući su posljedični rast cijena finalnih proizvoda i usluga”, pojasnio je Čavalić.

Dodaje da bi, ako se najcrnji scenariji obistine i dođe do zatvaranja ovog moreuza, to predstavljao energetski šok kakav nije viđen u posljednjih nekoliko decenija, a koji bi se neminovno odrazio i na tržište Bosne i Hercegovine.

“U tom slučaju došlo bi do porasta cijena osnovnih životnih namirnica koje uvozimo, a koje, iako ih dijelom proizvodimo, i dalje zavise od globalnih lanaca snabdijevanja. Sve to bi u kratkom roku povećalo troškove i dovelo do novog pritiska na standard građana”, zaključuje Čavalić.

I ekonomista Igor Gavran kaže da bi to dovelo do znatnog povećanja cijena nafte i smanjenja dostupnih količina na tržištu pa samim tim i rasta cijena goriva, uključujući i bh. tržište.

“Tada bi, naravno, što opravdano, što neopravdano, i mnogi drugi iskoristili priliku za povećanje svojih cijena pravdajući to rastom troškova goriva i transporta”, kazao je Gavran.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da će trenutna dešavanja sasvim sigurno imati posljedice i po BiH.

“Ako dođe do stvarnog zatvaranja možemo očekivati i dramatičnije promjene kada je riječ o cijeni nafte”, upozorava Bečarević.

Pojašnjava da oko 20 odsto ukupne svjetske trgovine naftom prolazi upravo kroz ovaj strateški prolaz, što ga čini izuzetno važnim za stabilnost globalnog tržišta energenata.

“Nama preostaje da ispratimo odluke Irana. Ako se desi potpuno zatvaranje ovog moreuza, realno je očekivati skok cijena nafte na svjetskom tržištu, a samim tim i rast cijena na domaćim benzinskim pumpama”, kaže Bečarević.

Ističe da bi ovakav potez pogodio globalna tržišta bez izuzetka jer nijedna ekonomija ne može ostati imuna na ovakav poremećaj u lancima snabdijevanja.

“Niko ne može tačno predvidjeti razmjere, ali je gotovo sigurno da bi uslijedio rast cijena svih proizvoda u čijoj proizvodnji se koristi nafta kao ulazna komponenta. Drugim riječima, poskupjela bi široka lepeza robe i usluga”, zaključuje Bečarević.

Nastavi čitati

Uncategorized

BOROVNIČKI BUM KOD BIHAĆA! Porodica iz Vikića očekuje REKORDAN UROD, berba u punom jeku, 20 TONA SLATKOG BLAGA!

U toku je berba borovnica na najvećoj plantaži ovog bobičastog voća u Unsko-sanskom kantonu, koja se nalazi u selu Vikići, nadomak Bihaća, a ove godine očekuje se veoma dobar urod.

Plantaža pripada porodici Sušić i podignuta je prije devet godina na površini od oko 2,5 hektara zemljišta, kada je zasađeno više od 600.000 komada sadnica.

“Berba će se odvijati u narednih mjesec dana, ova godina je veoma dobra, nije bilo niskih temperatura, što znači da su vremenski uslovi bili optimalni i sve se to odrazilo na urod. Ono što je problem i ove godine jeste kako plasirati proizvode na tržište, a to se posebno odnosi na svježu borovnicu”, kaže Elmin Sušić, jedan od vlasnika plantaže.

Prema njegovim riječima, svi koji žele kupiti plodove svježe borovnice mogu doći i nabrati plodove na lokalitetu plantaže.

Dodaje kako su u ovaj porodični posao uključeni svi članovi porodice, a angažuje se i lokalna radna snaga.

“Radi se o organskoj proizvodnji, a posao oko uzgoja zahtijeva rad i trud tokom cijele godine. Potom, sve to staje u ovih mjesec dana berbe kada se danonoćno radi. Plodovi koji se ne uspiju prodati odlaze u preradu i pretvaraju se u sok, pekmez i ostale prerađevine”, kaže Sušić.

Inače, ova godina bi trebalo da bude rekordna kada se radi o urodu i očekuje se više od 20 tona kvalitetnih bobičastih plodova.

Zahvaljujući saradnji s domaćim i međunarodnim organizacijama, Sušići su u proteklom periodu uspjeli nabaviti hladnjaču i proizvodnu liniju za preradu borovnica, te su podigli i mrežu koja biljke štiti od leda i ptica.

“Radi se o potpuno zdravom i ekološkom proizvodu jer se borovnica uzgaja na potpuno organskoj bazi, bez upotrebe bilo kakvih hemijskih preparata u saksijama s posebnom vrstom zemlje”, kaže Sušić.

Dodaje kako se posljednjih godina na evropskom tržištu pojavila velika potražnja za plodovima borovnice, a prednost te kulture je da na našim prostorima dospijeva u junu i julu, kada zbog nestašice na tržištu dostiže visoku cijenu.

Također, borovnica ima duži period branja, što omogućava bolju organizaciju i iskorištenost radne snage. U posljednjih nekoliko godina određeni broj proizvođača voća u Unsko-sanskom kantonu se, zbog problema u proizvodnji i plasmanu drugih vrsta voća, odlučio preusmjeriti na uzgoj borovnice, pa se procjenjuje kako je pod ovom kulturom trenutno desetak hektara zemljišta.

Nastavi čitati

Aktuelno