Connect with us

Svijet

SANKCIJE KAO DA NE POSTOJE! Evropa prošle godine kupila REKORDNU KOLIČINU RUSKE NAFTE

Indija ima koristi od uvoza ruske nafte po sniženim cenama usred evropskih sankcija i prodaje tu istu naftu tržištima EU po punoj cijeni nakon što je preradi.
Uvoz rafinisane nafte u EU iz Indije porastao je na rekordne nivoe 2023. godine, dok se uvoz ruske sirove nafte u Nju Delhi više nego udvostručio na godišnjem nivou.

To znači da su potrošači u Evropi vjerovatno dobili ogromne količine benzina, dizela, kerozina i drugih naftnih proizvoda koji potiču iz Rusije preko Indije prošle godine, uprkos sankcijama uvedenim Rusiji.

Indija je prošle godine postala vodeći svjetski uvoznik ruske sirove nafte, prema tržišnim podacima kompanije “Kpler” koje je analizirao “Independent”, uvozeći u proseku 1,75 miliona barela dnevno što je povećanje od 140 odsto u odnosu na 2022.

Istovremeno, uvoz rafiniranih proizvoda u Evropsku uniju iz Indije porastao je za 115 odsto, sa 111.000 barela dnevno u 2022. na 231.800 barela dnevno u 2023. godini, što je najviše u poslednjih sedam godina koje je analizirao “Kpler” i najverovatnije najviši ikada.

“To je dvosmjerna ulica – Indija je bila u mogućnosti da kupi jeftinu naftu za svoje rafinerije, zatim je uspela da preradi tu naftu i proda rafinisane proizvode po punoj cijeni, i na tržište (Evropu) koje je spremno da plati za njih jer očajnički treba da nadoknadi gubitak sankcionisane ruske nafte”, rekao je za “Independent” analitičar “Kplera” Met Smit.

Prihodi od nafte su oslonac ruske ekonomije, zbog čega su evropske zemlje, G7 i Australija uvele sankcije na naftu i derivate Moskvi i pokušale da ograniče cijene od 60 dolara po barelu.

Činjenica da bareli nafte poreklom iz Rusije još uvijek ulaze u Evropu preko trećeg tržišta naglašava koliko taj plan nije uspio.

Kompanije za praćenje trgovine naftom kažu da je nemoguće razlikovati koji rafinisani proizvodi potiču od ruskih materijala nakon što su prerađeni u drugoj zemlji. Ali praćenje uvoza sirove nafte i izvoznih odredišta rafinisanih proizvoda iz određenih objekata može da pruži neku ideju.

Jedan takav primer je rafinerija “Džamnagar” na zapadnoj obali Indije, koja je vodeća destinacija za rusku naftu koja stiže u Indiju, prema “Kpleru”.

Sirova ruska nafta činila je 34 odsto uvoza rafinerije (400.000 barela dnevno), dok je 770.000 barela dnevno stizalo iz drugih zemalja. A od izvoza rafinerije 2023. godine, oko 30 odsto je išlo u Evropu.

“Nemoguće je izvući rusku naftu ili proizvode napravljene od ruskog materijala sa globalnog tržišta. Rusija je takođe toliko bitan igrač da je nemoguće u potpunosti da iskorijeniti rusku ponudu sa globalnog tržišta jer bi to izazvalo skok cijena”, objasnio je Smit.

Oko 20 od 27 zemalja EU uvezlo je rafinisane proizvode iz Indije prošle godine, pri čemu je Holandija činila 24 odsto ukupnog obima. Slede Francuska sa 23 odsto, Rumunija sa 12 odsto i Italija i Španija sa po 11 odsto. Indija je takođe izvozila rafinisane proizvode poput benzina, mlaznog goriva i dizela u Njemačku i Belgiju sa po 7 odsto.

Svijet

PODMETNUT POŽAR na imanju direktora kompanije koja ISPORUČUJE ORUŽJE UKRAJINI!

U baštenskoj kućici Armina Papergera, generalnog direktora “Rajnmetala” je podmetnut je požar, a sudeći prema objavi na platformi “Indimedija”, odgovornost za napad preuzeli su “ljevičarski ekstremisti”, kao razlog navodeći “Rajnmetalove” isporuke oružja Ukrajini.

“Bild” navodi da se incident dogodio u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima u selu Hermansburg u Donjoj Saksoniji i da je istragu preuzela savezna policija.

Još 2020. na ovom imanju su ljevičari protestovali, takođe osuđujući poslovanje ove kompanije.

Od početka Specijalne vojne operacije u februaru 2022, “Rajnmetal” je Kijevu obezbjeđivao vojnu opremu, uključujući i tenkove “Leopard”.

Samo prošlog mjeseca, njemačka vlada je naručila od proizvođača dodatnih 20 borbenih vozila pješadije “Marder”, takođe za ukrajinsku vojsku.

Napadači su poruku o napadu postavili na platformi “Indimedija”, za koju njemački mediji tvrde da je portal za ljevičarske ekstremiste.

Autori poruke tvrde da proizvođač oružja gomila razne tipove tenkova “koji sada mogu da se prodaju Ukrajini zajedno sa municijom uz veliku zaradu”. “Rajnmetal”, dodaju oni, “planira, proizvodi oružje i ubija”.

Još 2020. ljevičarski demonstranti organizovali su protest ispred Papergerovog imanja, osuđujući poslovanje “Rajnmetala”.

RT Balkan

Nastavi čitati

Svijet

SIJARTO PONOVIO STAV MAĐARSKE “Ne želimo da učestvujemo u finansiranju rata”

Članice NATO-a dobile su prijedlog generalnog sekretara Alijanse Jensa Stoltenberga da u novi fond izdvoje 100 milijardi dolara za Ukrajinu tokom pet godina, ali će Mađarska pregovarati o tome da ne učestvuje u tom “ludilu”, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

“NATO sada želi da doda još 100 milijardi dolara u ovaj rat. Takav prijedlog je članicama poslao generalni sekretar Alijanse. U utorak, 30. aprila, dobili smo prijedlog načina na koji generalni sekretar želi da sakupi ovih 100 milijardi dolara od članica”, rekao je Sijarto u video-obraćanju na društvenim mrežama.

On je istakao da to znači da NATO računa na produžavanje sukoba za još pet godina.

“Znamo kakav rizik to nosi”, naglasio je Sijarto.

Prema njegovim riječima, u Mađarskoj će u narednim sedmicama biti održane konsultacije sa ciljem da se Budimpešta udalji “od tog ludila, slanja oružja, obučavanja ukrajinske vojske i sakupljanja 100 milijardi dolara koje će se upumpati u rat”.

Nastavi čitati

Svijet

NASLJEDNICA BRITANSKE KRALJEVSKE PORODICE! Princeza Šarlot puni danas devet godina

Princ i princeza od Velsa imaju još jedan razlog za slavlje ove nedelje – rođendan princeze Šarlote.

Princeza Šarlot puni danas devet godina i fanovi su se obradovali godišnjoj rođendanskoj fotografiji koju je porodica objavila na njihov poseban dan, prenio je Miror.

Mnogi su bili zabrinuti da se fotografija neće pojaviti, jer su bili prekinuli tradiciju prošle nedelje kada je princ Luis napunio šest godina.

Par je obično objavljivao slike za rođendane svoje djece pod embargom dan ranije, međutim, prošle nedelje kada je Luis napunio šest godina, nova slika je postavljena direktno na društvene mreže na njegov rođendan.

Za sada nije objavljena nijedna nova slika Šarlot.

Miror navodi da je tradicija promijenjena zbog situacije koju porodica doživljava.

Navodi se da su Vilijam i Kejt svjesni činjenice da su zatražili privatnost nakon što je princezi dijagnostikovan rak.

Međutim, prošle nedelje oni su objavili Luisovu sliku kao način da zahvale onima koji su poslali rođendanske čestitke.

Nastavi čitati

Aktuelno