Politika
SDS – brod koji tone i Šarović u kandžama mafije
Mirko Šarović i njegova SDS su na izdisaju.
SDS se kao velika partija, godinama unazad urušavala, najviše zbog toga što nije mogla da postigne partijsko jedinstvo, a i kako bi, kada su interesi pojedinaca bili iznad ideologije koju je ta partija godinama provodila.
Umjesto da okuplja, SDS od kada je Mirko Šarović na čelu te partije, konstantno se osipa.
Voda polako “guta” SDS brod, posada se razbježala, a i kapetan Šarović bi, ali ga je stig, iako je svjestan da se kormilo odavno istrglo iz ruke.
Okrenuli su leđa Šaroviću Dragan Ćuzulan, Milan Miličević, pokušao je to učiniti i Dragan Mektić koji je prije nekoliko dana izjavio kako SDS vode kriminalizovani pojedinci.
Pokušao je sve to Šarović zataškati zarad mira u kući, ali ga je stvarnost brzo demantovala.
KANDIDATURA ZA PREDSJEDNIŠTVO KAO SLAMKA SPASA
Predsjedniku SDS-a, kandidatura za člana Predsjedništva BiH je posljednji trzaj da spasi, nekada najveću opozicionu partiju u Srpskoj.
Da nisu imali kandidata na izborima u oktobru, stranci bi bio odsviran kraj.
Danas SDS ne živi status utemeljivača Srpske. Ona živi životom stranke taoca Vlade Trišića i Branislava Borenovića.
SDS je jedna ispražnjena ljuštura koja još simbolički stoji, kao politička partija. O tome svjedoči i reakcija PDP-a, koja SDS ne vidi kao najveću opozicionu partiju.
MIRKO ŠAROVIĆ – PREDSJEDNIČKI MANDAT U SJENCI UBISTVA RISTA JUGOVIĆA
Mirko Šarović, 2000. godine zauzeo je fotelju predsjednika Srpske, nakon što je na toj poziciji prethodno smijenjen Nikola Poplašen.
Predsjednički mandat neće pamtiti po dobrom, lider SDS-a, ako uzmemo u obzir da je 10. marta 2002. godine ubijen Risto Jugović, tada direktor “Jahorina osiguranja”, koji je svega tri dana prije likvidacije spominjao prijetnje SDS-a upućene ka njemu.
Jugović je ubijen ispred porodične kuće u Palama. Izrešetan je hicima kalibra 7,65 mm, sa po jednim metkom u lijevu podlakticu, grudni koš i stomak, dok su ga ostali hici pogodili u vrat i noge. Preminuo usljed iskrvarenja.
Pred smrt, odnosno svega tri dana prije ubistva, Jugović je održao konferenciju za novinare u Banjaluci na kojoj je jasno govorio o hajci koja se vodi protiv njega, prijetnjama smrću, kao i političkim pritiscima i zastrašivanjima.
Tada je naveo kako smatra da pojedinci iz SDS-a stoje iza anonimnih prijetnji.
ŠAROVIĆEVA POMILOVANJA
Među prvim predsjedničkim potezima Mirka Šarovića, bili su oni vezani za robijaše.
Tako je, sadašnji lider SDS-a odlučio da izdržavanje kazne oslobodi 18 lica. Među njima, petoricu je oslobodio za ubistvo, jednog za ubistvo iz nehata, dvojicu za krađe te jednog za razbojništvo. On je, takođe, 78 osuđenika pravosnažne zatvorske kazne zamijenio uslovnim, među kojima su kazne za po dva ubistva i ubistva iz nehata, jednu tešku krađu, tri falsifikovanja, jedno učestvovanje u tuči, kao i jedna kazna za prevaru.
Ali, tu nije kraj Mirkovim pomilovanjima.
ŠAROVIĆ I POMILOVANJE UBICE ĐORĐA ŽDRALE
Šarović je 53 osuđenika djelimično oslobodio izdržavanja kazne za ubistvo, među kojima je Đorđe Ždrale, koji je pred Sudom BiH osuđen na 20 godina zatvora za ubistvo Ljubiše Savića Mauzera. Među djelimično oslobođenim su i četvorica za ubistvo iz nehata i dvojica za ubistvo na mah. Zanimljivo je, takođe, da je jedno lice djelimično oslobođeno kazne za nebrigu o djetetu.
Preostalu kaznu zatvora Šarović je uslovnom kaznom zamijenio dvanaestorici osuđenika, i to trojici za krađe, jednome za utaju poreza i dvojici za saobraćajna djela.
ŽDRALE KAO TJELOHRANITELJ
Ždrale je 2018. godine čuvao Šarovića. Isti taj Ždrale, za kojeg se sumnjalo da je počinio 12 ubistava.
Osim gore navedenog, Ždrale je pred Sud morao i zbog ubistva bračnog para Todorović u Palama. Njegov kum, bio je Darko Elez, osuđen za teška krivična djela počinjena na području BiH, među kojima su ubistva počinjena “metodama mafijaških likvidacija”.
ELEZ – ŽDRALE – ŠAROVIĆ – JUGOVIĆ
Ždralin kum i ljuti protivnik, Darko Elez, 2005. godine je rekao da je upravo Ždrale ubio Jugovića, a po nalogu Mirka Šarovića.
Politika
“Neslućene DIREKTORSKE VISINE” Oni su prije 2 godine podnijeli KRIVIČNE PRIJAVE zbog šokantnog priznanja Andree Dorić
Kada je kadar Socijalističke partije Andrea Dorić, prije više od dvije godine, jasno i javno izgovorila da iza njene dvije funkcije stoji podrška partije, podigla se ogromna prašina, a pokrenute su i krivične prijave.
Umeđuvremenu, bura, ne da nije prerasla u oluju, nego se potpuno stišala, a Tužilaštvo je, nakon višemjesečnih “provjera navoda”, navelo da nema osnova bilo kakve nezakonitosti.
Javnost je prežvakala, zasitila se, ispratila neke nove afere i čuda, koja su, odavno, ovdje gdje jesmo, prestala da budu čuda. Slučaj “Dorić” je, u svakom slučaju, zaboravljen. Sve do juče, kada je objavljena vijest da je Dorićeva privremeni zastupnik “Puteva RS”.
Javnost se ponovo aktivirala na društvenim mrežama, konstatujući, između ostalog, da je ovo tek još jedan “običan dan u partokratiji”.
Svjesni su toga i oni koji su tog avgusta 2022. podnosili krivične prijave.
Advokat Dario Sandić, za Srpskainfo kaže da je jasno da stranački poslušnik može da se vidi do neslućenih direktorskih visina, ako je slijepo poslušan i odan stranačkom šefu.
-Nije problem ni ponašanje suprotno zakonu, ako ima stranački zaklon. Na kraju, bitno je da direktorska fotelja nikada nije prazna – kaže on.
Pravnik i političar Milko Grmuša kaže da mu je ostalo nejasno kako su nadležne institucije zaključile da, u ovom slučaju, nema osnova bilo kakve nezakonitosti.
Kaže da nas ništa više ne može iznenaditi.
-Jedino mi je žao djece i starijih i nemoćnih, koji će biti osuđeni da se liječe i da žive ovdje, da dočekaju da ih ljudi takvih sposobnosti i diploma, liječe i odlučuju o njihovim sudbinama. To smo sami birali. Šta će nam škola, šta će nam znanje, nove generacije su prihvatile naše modele i sad svi zajedno to kusamo – rekao je on za Srpskainfo.
Politika
NE STIŠAVA SE BURA u poslovnoj zajednici zbog ODLUKE O MINIMALNOJ PLATI
Nedavna odluka Vlade FBiH o povećanju minimalne plate na 1.000 KM izazvala je različite reakcije u javnosti i poslovnim krugovima.
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH je izjavio za N1 BiH da su doprinosi u FBiH preveliki i da na minimalac 1.000 KM iznose 744 KM.
„Taj procenat je zaista ogroman i traje borba 6-7 godina, čak i ranije, da se smanje doprinosi. Čak je u vrijeme premijera Brankovića bilo ideja ali nikad ništa nije provedeno“, rekao je Smailbegović za N1 BiH.
Na pitanje gdje ide sav taj novac Smailbegović je kazao da ima nekoliko razloga zašto se ne ide u reforme.
„Najveći je razlog javni sektor. Šta nam se dešava? Smanjuje nam se broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji, u 2023. nam se smanjio broj zapsolenih za 5%. Kod nas je u javnom sektoru zaposleno 32% ukupno zaposlenih, a evropski prosjek je 15 odsto. Mi imamo više nego duplo sa platama većim nego u realnom sektoru. Uvijek spominejmo uređenje, Švajcarska koja ima slično uređenje kao mi ali su po tom pitanju najbolji u Evropi“, kazao je Smailbegović.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH ukazao je i na to da BiH ima izuzetno veliki broj penzionera u odnosu na broj zaposlenih i da je u Evropi po tom parametru od nas samo gora Rumunija.
Da bismo došli na evropski prosjek treba nam još 200.000 zaposlenih kako bi sve bilo održivo.
Na pitanje koliko su i poslodavci odgovorni Smailbegović kaže da ima onih koji su doprinijeli ovakvom stanju.
„Društvo i sistem moraju da destimulišu sivu ekonomiju. Ima načina kako da se te stvari riješe, ali ovo nije način“, mišljenja je.
Snježana Kopruner, direktorka i vlasnica firme iz Travnika, na pitanja o stimulaciji radnika kazala da je Vlada FBiH dala mogućnost da se stimulišu zaposleni sa 420 KM, ali za sve zaposlene isto.
„Radnici su mislili da smo mi dobili taj novac da im ga isplatimo“, dodala je.
Kopruner je ukazala i na tešku situaciju na tržištu.
„Da je 1.000 KM malo za preživljavanje to se svi slažemo. No mi moramo pojačati i produktivnost“, istakla je.
Kopruner je poručila i da se nada da će Vlada FBiH korigovati odluku i ostaviti doprinose na prijašnjem nivou ukazujući na to da plate radnicima mogu biti i veće.
„Postoji veliki broj kompanija koje neće moći preživjeti, a naročito one koje imaju nekvalifikovanu radnu snagu“, zaključila je, između ostalog, Kopruner. N1
Politika
U NAJVEĆOJ KRIZI! Košarac nabavlja IT opremu vrijednu PREKO MILION MARAKA
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH potrošilo je prošli mjesec oko milion i po maraka za kupovinu nove IT opreme za potrebe ovog ministarstva, na čijem čelu sjedi ministar Staša Košarac.
Javna nabavka je bila podijeljena u 6 lotova, a većinu poslova je dobila firma “Telegrup” iz Banjaluke.
Novi integralni IT sistem, koji je Košarčevo ministarstvo ugovorilo, koštao je ukupno 1.279.354 KM bez PDV.
Kriterijum za dodjelu ugovora bila je najniža cijena, a na svaki pojedinačni tender javio se po jedan ponuđač.
Prvi lot se odnosio na virtuelizacijsku platformu koja će koštati 432.678 KM bez PDV. Ugovor je zaključen sa firmom “Telegrup”, koja se jedina javila na tender i dala ponudu.
Drugi lot se odnosio na nabavku personalnih računara, a i ovdje se javio jedan ponuđač i to firma “Fixit” iz Sarajeva. Navedena firma će tako isporučiti ministarstvu računare u vrijednosti 163.242 KM bez PDV.
Košarčevo ministarstvo je u tenderu tražilo i “Backup sistem” za koji će iskeširati 184.750 KM bez PDV, a ugovor je sklopljen sa firmom “Telegrup” iz Banjaluke, koja je bila jedini ponuđač.
Pored navedenog, tražio se ponuđač i za “mrežnu opremu” koja će koštati 119.658 KM bez PDV, a ugovor je zaključen sa firmom “Mojit” iz Sarajeva.
Za 10 godina izdvojeno više od 100 miliona KM
U petom lotu tražila se najbolja ponuda za “Opremu za DR Site” koja će koštati ukupno 298.026 KM bez PDV. I u ovom slučaju ugovor je potpisan sa firmom “Telegrup” iz Banjaluke.
Ista ta firma dobila je i posao vrijedan 81.000 KM bez PDV za isporuku “Korisničkog softvera” za potrebe Košarčevog ministarstva.
Podsjećamo, ovo ministarstvo je u prethodnih nekoliko godina u više navrata nabavljalo raznu računarsku i mrežnu opremu, te je za te namjene potrošilo preko pola miliona maraka.
S obzirom na to da institucije BiH često dobijaju donacije u računarskoj opremi ili različitim softverima, pitanje je, ko i da li uopšte provjerava istinske i realne potrebe za tolikim izdvajanjima za nabavku računarske opreme i “održavanje” različitih sistema.
Treba podsjetiti da su revizori ranije utvrdili da je Bosna i Hercegovina u posljednjih deset godina izdvojila više od 100 miliona maraka za softverske programe u 73 institucije na nivou BiH, ali se pokazalo da su programi koji su trebali biti rješenje za efikasniju javnu upravu kao i lakše funkcioniranje, u stvari postali problem.
(Srpskainfo)
-
Hronika1 dan ago
BANJALUKA POTPUNO BLOKIRANA! Privedeno 20 lica zbog ubistva Dele
-
Banjaluka1 dan ago
UBIJEN DEJAN KOSTIĆ DELA! Tijelo ispred restorana Stara Ada
-
Hronika1 dan ago
IDENTIFIKOVAN NAPADAČ Kostića Dele, policija traga za njim! EVO O KOME JE RIJEČ
-
Hronika8 sati ago
DA LI JE DELA UBIJEN ZBOG VRANJEŠA? Kako je bivši fudbaler upetljan u mafijaški obračun
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆ “Tužilaštvo BiH otvorilo predmet zbog proslave Dana Republike! TRAŽIĆEMO DA 1. MART PROGLASIMO DANOM ŽALOSTI”
-
Svijet1 dan ago
DETALJI HAOSA nakon sudara tramvaja u Strazburu! NA TERENU 130 VATROGASACA (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK PONOVO IZJEDNAČAVA SEBE SA SRPSKOM “Ako mi zabrane političko djelovanje, ISTOG TRENUTKA ĆEMO IMATI REFERENDUM”
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO IZ VLADE SRPSKE! Tužilaštvo BiH zatražilo informacije o proslavi 9. januara