Društvo
Siromašne opštine u Srpskoj od Vladinih para “krpe” samo socijalu
Budžetom za 2023. godinu Vlada RS će za 35 nerazvijenih i izrazito nerazvijenih opština u Srpskoj izdvojiti 3.300.000 KM, što je identičan iznos koji im je uplaćen i u 2022. godini, a kada taj novac bude raspodijeljen, njime se “krpe” samo socijalni problemi, a nikako razvojni projekti, tvrde za “Nezavisne novine” iz tih lokalnih zajednica.
Treba napomenuti da nijedna od siromašnih opština ne dobija isto novca od Vlade RS, a u prosjeku to se kreće između 60.000 KM pa do oko 100.000 KM godišnje.
Podsjećanja radi, u Republici Srpskoj, od 64 lokalne zajednice, 20 ih je izrazito nerazvijeno: Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo, Čajniče i Šekovići.
Pored toga, Srpska ima i 15 nerazvijenih opština: Bratunac, Višegrad, Vlasenica, Donji Žabar, Kostajnica, Ljubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo.
Činjenično stanje je takvo da na području ovih opština živi nešto više od 200.000 stanovnika, a Zakonom o lokalnoj samoupravi je utvrđeno da Republika Srpska novac dijeli na dva načina, 300.000 KM se dodjeljuje za sufinansiranje projekata i dopuna vlastitih izvora finansiranja projekata, dok se tri miliona KM, između ostalog, raspodjeljuju za podršku proizvodnji, osnivanju i razvoju malih i srednjih preduzeća, za poljoprivredu, ruralni razvoj, socijalnu i zdravstvenu zaštitu stanovništva.
Ipak, ni pomenutih 95.000 KM, koliko iznosi prosjek kada se 3,3 miliona KM podijele na 35 opština, za neke nije dostižno. Tako opština Kneževo od Vlade Srpske godišnje dobije oko 60.000 KM.
“Mi u četiri tranše dobijemo po 15.000 KM”, kaže za “Nezavisne novine” načelnik Kneževa Milan Borojević, koji na pitanje šta mogu sa tim novcem odgovara:
“Ne znam šta da vam kažem. Da kažem da ne treba novac, to je netačno, ali da nešto možemo s tim, ne možemo. Sve to nama ide za kredite, nemamo nikakvih projekata. Opština Kneževo je prezadužena.”
Opština Šekovići svake godine od Vlade RS traži minimalno 100.000 KM. Kroz četiri transfera, oni dobijaju nešto više od 95.000 KM.
“Nikad ne dobijemo ono što tražimo. Između 21.000-22.000 KM nam dolazi. Taj novac možemo da iskoristimo za socijalna davanja, za prevoz učenika, plaćanje domova, tuđu njegu i socijalnu pomoć”, pojašnjava Milanka Kalajdžić, načelnica Odjeljenja za privredu, finansije i društvene djelatnosti.
Sličnu finansijsku injekciju dobija i Oštra Luka.
“Mi po kvartalu dobijamo oko 20.000-23.000 KM. To koristimo izrazito za socijalu, za grantove prema Domu zdravlja”, rekao je Saša Rodić iz opštinske Službe za privredu, finansije, trezor i budžet.
“Nezavisne novine” pisale su o ovoj temi i ranije, a i tada su iz ovih lokalnih zajednica poručili da su finansijska sredstva od strane Vlade RS mizerna.
Tako opština Lopare dobije oko 84.000 KM, Han Pijesak oko 81.000 KM, a Istočni Stari Grad čak i manje, između 60.000 i 70.000 KM.
“Jedna od mogućnosti za izrazito nerazvijene je i da se smanji porez. Ako sad plaćamo 66 odsto, da plaćamo, na primjer, 40 odsto. Isto tako smatram da bi trebalo da se poveća grant koji daje Vlada sa tri miliona na 12 miliona KM godišnje. Vlada bi trebalo to da prepozna u ovoj godini”, kazao je nedavno za “Nezavisne novine” Bojo Gašanović, načelnik Istočnog Starog Grada.
Nažalost, njegova želja se nije ispunila, pa će i ove godine opštine morati da se bore sa istim sredstvima.
Društvo
DVA MJESECA AGONIJE! Pacijenti na dijalizi ostali bez spasonosnog lijeka, ko je odgovoran za ovaj propust?
Kako je poslove dijalize burežnih bolesnika, od strane kompanije “Frezenius”, 1 januara preuzeo Republički zavod za dijalizu i transplantaciju, za ove pacijente nastaju problemi, a najveći je nedostatak izuzetno važnog i, za većinu, skupog lijeka “eritropoetina”, na koji, ukoliko nemaju dovoljno novca da ga sami kupe, čekaju već 2 mjeseca.
Tim povodom oni su ispred Centra za dijalizu u Bijeljini uputili apel nadležnima da ovaj lijek nabave što skorije ili da, ako to ne umiju, podnesu ostavke i posao prepuste onima koji mogu i znaju.
Bubrezi zdravog čovjeka proizvode enzime koji utiču na kvalitet krvne slike, dok kod bubrežnih bolesnika to obezbjeđuje injekcija “eritropoetina”.
U poslednja 4 mjeseca nabavljeno je 500 doza iako je minimalna potreba oko 900 bubrežnih bolesnika u Republici Srpskoj, 800 doza, kaže Ljubomir Lazić, predsjednik Skupštine udruženja dijaliziranih, transplantiranih i hroničnih bubrežnih bolesnika Republike Srpske.
“Taj lijek košta u rasponu od 97 maraka u Srbiji, do 158 maraka u našim apotekama i do 158 maraka, a kutija od 6 injekcija traje oko 2 sedmice, jer je taj lijek lošiji od onog koji smo primali kada je bio “Frezenius” – ova strana firma. Primali smo “Aranesp” koji je bolji, ali je dosta skuplji.
Ja sam 7. marta poslao dopis, e-mail u zavod, u kome tražimo hitnu nabavku tog “eritropoetina”, međutim, nabavljene su male količine i mi smo već u martu, kada su stigli nalazi, imali drastičan pad krvnih slika”.
Čekanje na neophodne lijekove traje predugo, a pacijenti ne mogu dugo da čekaju, kaže ,korisnik usluga Dijaliznog centra iz Zvornika, Velibor Šepur.

“Medikamenti nedostaju već duže vrijeme tako da je krajnji momenat da se to riješi i zato apelujemo da nadležni, oni koji su plaćeni da to rade, urade sve kako bi sve potrebno bilo obezbijeđeno, da pacijenti ne trpe ni na koji način”, kaže korisnik usluga Dijaliznog centra iz Zvornika, Velibor Šepur.
Uz dopis su, kaže Lazić, poslali i potpise preko 1.600 pacijenata, njihovih srodnika i prijatelja, kao i svojih 5 zahtijeva: Da se u najkraćem roku obezbijede neophodne doze “eritropoetrina”; Da se omogući ranija dobra praksa da dijalizni pacijenti transfuziju dobijaju u dijaliznim centrima. Da se, iz etičkih razloga vrate kvalitetni dijalizatori i da se u interesu pacijenata riješi pitanje vanrednih i hitnih rezultata iz krvi, obezbjeđivanjem jonometra.

“Mi smo 24. aprila dobili odgovor na dopis iz zavoda u kome nam je pozitivno odgovoreno da ćemo u roku od 15 dana imati transfuziju, a evo prošlo je 2 mjeseca. Piše da su urađene javne nabavke i da se čeka doprema materijala za laboratoriju. Dva mjeseca je prošlo i ništa. Rečeno nam je da lijeka “eritropoetrina” nema u bolnicama ni u KBC-u Republike Srpske, a u svim apotekama ga ima.
Mi smo kupovali. Malo mi je to bilo nelogično ali ‘ajde. I onda su nam doktori u bolnici potvrdili da tamo možemo otići da primimo “eritropoetin”, jer ga tamo ima. I na kraju, mi smo zatražili ostavku rukovodstva zavoda, zato što nisu reagovali na vrijeme”, kaže Lazić.
Lazić kaže da su nakoni njihove reakcije prema Fondu zdravstvene zaštite rekli da predstavnici udruženja dijaliznih pacijenata podbunjuju korisnike i da su nelegitimni, da bi samo poslije veoma kratkog vremena Fond zravstvenog osiguranja na sebe preuzeo nabavku lijekova i obezbjedio ih za svega par dana, kaže Lazić.
(BN) Foto: BN
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Četvrtak u BiH sunčan i veoma topao
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu od 30 do 36 stepeni Celzijusovih.
Jutarnja temperatura vazduha biće od 16 do 21 stepen, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Sredinom dana očekuje se razvoj oblačnosti od jugozapada ka istoku i jugu koji će mjestimično usloviti kratkotrajnu kišu ili pljuskove. Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova, u Hercegovini umjerena bura.
Društvo
UPOZORENJE RHMZ-a: Stiže još toplije vrijeme, narednih dana moguće obaranje temperaturnih rekorda
Od petka, 26. juna, očekuje se još toplije vrijeme, sa dnevnom temperaturom od 32 do 38 stepeni Celzijusovih, a od nedjelje, 28. juna, ponegdje još stepen do dva toplije, upozorili su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Danas i sutra se za Republiku Srpsku prognozira najviša dnevna temperatura od 29 do 36 stepeni Celzijusovih, u višim predjelima 25 stepeni.
Prema trenutnim prognozama, blagi pad temperature se očekuje 2. jula.
Toplotni talas zahvatio je zapadnu Evropu, gdle su oboreni brojni rekordi maksimalne temperature, koja je u Španiji i Francuskoj dostigla i do 44 stepena Celzijusova.
U Republici Srpskoj je moguće da na pojedinim lokacijama budu zabilježeni novi rekordi temperature za jun.
Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda navode da izraženi toplotni talasi u junu posljednjih godina postaju sve češća pojava.
Tokom toplotnog talasa prošle godine oboreni su rekordi maksimalne temperature za jun na čak devet meteoroloških stanica.
Najtopliji dan bio je 26. jun kada je maksimalna temperatura dostigla 40 stepeni Celzijusovih u Višegradu, Rudom i Zvorniku.
Vrlo toplo bilo je i 2024. godine, te je najviša temperatura od 39 stepeni izmjerena na jugu Hercegovine, u Trebinju i Bileći.
Vruće i sparno postaje još toplije
Podsjećamo, BH Meteo je objavio od se 26. juna do 2. jula očekuje sanžan toplotni talas, a temperature bi lokalno mogle dostići 42 stepena.
Najizraženije vrućine očekuju se u dolini Neretve, sa posebnim fokusom na Mostar, te na krajnjem jugu Hercegovine gdje bi se vrijednosti u hladu mogle penjati iznad 40 stepeni, dok su temperature oko 40 stepeni moguće i na području sjevera i sjeveroistoka BiH.
“Vruće vam je i sparno ovih dana? Biće i toplije”, objavila je stranica BH Meteo.
-
Politika1 dan ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika2 dana agoDOK PRIČAJU O ŠMITU, PROŠLOST IH SUSTIŽE: SNSD godinama sprovodio odluke visokih predstavnika
-
Svijet2 dana agoPOSLIJE ZAHTJEVA TRAMPA: Erdogan dao zeleno svjetlo za otvaranje pravoslavne bogoslovije
-
Politika2 dana agoNOVI UDARAC ZA VUKANOVIĆA: Bivši poslanik njegove stranke političku budućnost nastavlja u SDS-u
-
Banjaluka1 dan agoPOVODOM VIDOVDANA! Danica Crnogorčević u Manastiru Gomionica
-
Politika2 dana agoVIŠKOVIĆ NA DJELU! „Autoputevi RS“ se zadužuju po kamati od 7,8 odsto
-
Politika2 dana agoLAŽ I IZMIŠLJOTINA! BLAGOJEVIĆ DEMNATOVAO VUKANOVIĆA: Nisam tražio kandidaturu, SDS je mene pozvao
-
Banjaluka2 dana agoBANJALUKA DOBIJA NEŠTO ŠTO NEMA NIKO U BiH! Pogledajte šta se gradi u najvećem gradskom parku!
