Connect with us

Društvo

ŠKOLA POČINJE U PETAK, A DNENIKA NEMA! Neke osnovne škole još nisu dobile dnevnike

Pred sam početak školske godine u Srpskoj, neke osnovne škole još nisu dobile dnevnike, te se očekuje da će oni stići dan-dva prije ulaska đaka u klupe.

No, to nastavnom osoblju, kako kažu, ne predstavlja problem, jer će imati vremena da sve podatke unesu na vrijeme, odnosno doći će dan ranije da ispune sve što je potrebno.

Tako na jug Republike Srpske, odnosno u hercegovačku regiju, dnevnici još nisu stigli, dok je u banjalučkog regiji različita situacija u nekoliko škola, pa su tako neke dobile, dok druge nisu, a u Doboju je takođe nekoliko škola dobilo dnevnike juče.

Kako je za “Nezavisne novine” potvrdio Milorad Nadeždin, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola hercegovačke regije i direktor OŠ “Sveti Vasilije Ostroški” Trebinje, dnevnici nisu stigli u njihove škole.

“Dnevnici još nisu stigli u škole u hercegovačkoj regiji. No, inače je tako, dođu nekih dan-dva prije početka školske godine. Generalno, to nama ne otežava rad, jer nastavnici dođu dan prije, pa stignu sve da upišu prije početka škole”, rekao je Nadeždin. Ni u banjalučku OŠ “Jovan Cvijić” još nisu isporučeni dnevnici, a Mila Čudić, direktorica ove škole, za “Nezavisne novine” kaže da su ranije stizali na vrijeme.

“Još nisu stigli, no možda stignu u toku dana. Mi još nismo zvali niti pitali kada bi trebalo da budu isporučeni, ali vjerujem da će svakako do 1. septembra stići”, rekla je Čudićeva.

Sa druge strane, Dragiša Grmuša, direktor OŠ “Ivan Goran Kovačić” iz Banjaluke, potvrdio je da su im dnevnici stigli još prije nekoliko dana.

“Nama su dnevnici isporučeni još prošle sedmice”, kazao je Grmuša za “Nezavisne novine”.

U dobojski Srednjoškolski centar dnevnici su stigli juče popodne, a kako je kazala Tijana Vasiljević Stokić, predsjednica Aktiva direktora srednjih škola regije Doboj, ona još nema informaciju da li su oni dopremljeni i u druge škole u ovoj regiji.

“Nama su dnevnici stigli juče popodne, i to u četiri škole u Srednjoškolskom centru u Doboju. Mi smo dobili količinu koju smo poručili, a ne znam kakva je situacija u ostalim školama u regiji. Što se toga tiče, time su ispunjeni uslovi, odnosno spremna je sva dokumentacija za početak školske godine”, kazala je Vasiljević Stokićeva.

Prema njenim riječima, ovo nije prvi put da se na dnevnike čeka otprilike sedam dana.

“Ali, bez obzira na sve, bitno je da su ipak na vrijeme isporučeni”, dodala je Vasiljević Stokićeva.

Vesna Subotić, izvršna direktorka Sektora izdavačke djelatnosti Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, za “Nezavisne” kaže da su sve odjeljenjske knjige za osnovne škole i srednje škole odštampane, ali da je ove godine krajem juna objavljen novi Pravilnik o pedagoškoj dokumentaciji za osnovne škole te su morali pripremiti i štampati sve nove obrasce, što je usporilo sam proces pripreme i distribucije obrazaca prema osnovnim školama.

“Zavod svim školama dostavlja na adresu odjeljenjske knjige, ali zbog obima posla u pojedinim poslovnim centrima, sve škole ih nisu dobile u isto vrijeme. Većina škola ih je dobila, a do kraja sedmice odjeljenjske knjige biće isporučene u sve osnovne škole”, istakla je Subotićeva.

Društvo

OVO ĆE VAS OSTAVITI BEZ TEKSTA! Evo koliko su porodice u BiH trošile na hranu u bivšoj Jugoslaviji

Prosječna porodica u BiH poslije svakog odlaska u sedmičnu nabavku hrane ostane u šoku. Neshvatljivo je kako je hrana toliko skupa imajući u vidu standard i mjesečna primanja radnika.

Prema istraživanjima BiH je najsiromašnija zemlja u Evropi, broj nezaposlenih se približava broju zaposlenih, penzioneri i mnogi radnici preživljavaju na minimalcu, ali bez obzira na to građani za hranu i bezalkoholna pića izdvajaju više nego u mnogi zemljama koje su članice Evropske Unije.

Prema posljednjim statističkim podacima (januar) prosječna plata u Bosni i Hercegovini iznosi 1.508 maraka, broj zaposlenih je 860.041, i preko 50 odsto zaposlenih prima platu manju od prosječne!
U istom mjesecu, januaru, sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao iznosila je 3.149,80 KM i od prosječne plate je veća za 1641.8 KM.

Samo na prehranu, navodi Sindikat, izdvaja se 44,49 odsto!

Poređenja radi prije 15 godina- 2009. godine prosječna plata je prema podacima Agencije za statistiku BiH bila 790 KM dok je u istom tom periodu potrošačka korpa bila 1.396 KM. To znači da je do januara ove godine plata porasla za 718 KM, a potrošačka korpa za čak 1753.8 KM!

Zanimljive podatke za Hrvatsku i EU objavio je portal Index.hr.

Kako navode u Hrvatskoj se više troši na hranu nego u ostatku EU.

Tačnije u bogatijim državama se više troši na hranu, ali ona čini manji dio ukupnih troškova.

Index.hr je dao i zanimljiv pregled izdvajanja novca za hranu u bivšoj zajedničkoj državi.
Linker
Došli su do zaključka da iz usporedbe današnjeg udjela troškova hrane u ukupnim troškovima kućanstava i prijašnjih decenija, može zaključiti da je danas standard u Hrvatskoj veći nego što je bio ikada u istoriji (kao i u većini svijeta), pa se isto može zaključiti i za Bosnu i Hercegovinu.

Sa sigurnošću se može tvrditi, navode, da to vrijedi za devedesete. Ali prijašnje decenije je teže odrediti jer Eurostat vodi podatke Hrvatske tek od 1995.

Iako nije savršeno usporedivo, zbog razlike u metodologiji izračuna i prikupljanja podataka, mogu poslužiti podaci Statističkog godišnjaka Jugoslavije 1918. – 1987.

Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku Jugoslavije, 1963. je domaćinstvima na prostoru Hrvatske 45.1 odsto troškova otpadalo na prehranu (originalno “ishrana”), a podaci za Bosnu i Hercegovu kažu da je gotovo 50 odsto troškova, preciznije 49,6 odsto otpadalo na ishranu. I dok je ekonomski uzlet Jugoslavije 60-ih vidljiv za Hrvatsku gdje su domaćinstva 1973. za ishranu izdvajala 37.2 odsto, za BiH to i nije toliko vidljivo, obzirom da su izdvajanja za hranu i dallje visoka- 43,3 odsto.

Isto tako je vidljiva realna stagnacija druge polovine 70-ih i kriza prvih godina 80-ih (82. je Jugoslavija de facto bankrotirala) jer je udio prehrane u ukupnim troškovima puno sporije padao, pa je 1983. godine domaćinstvo u Hrvatskoj izdvajalo na ishranu 36,4 odsto, a domaćinstvo u BiH 42,04 odsto.

Cijele osamdesete je trajala kriza, pa je do 1987. u Hrvstskoj udio čak narastao na 37.3 odsto, a u BiH na 44,7 odsto.

Navedimo na kraju da se na hranu od BiH više izdvajalo samo u Crnoj Gori i SAP Kosovo.

Nastavi čitati

Društvo

VASKRŠNJI I PRVOMAJSKI PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

Povodom obilježavanja Vaskrsa neradni dani u Republici Srpskoj biće Veliki petak i Vaskršnji ponedjeljak.

Neradni dani povodom proslave Vaskrsa su 18. i 21. april 2025. godine.

Povodom obilježavanja 1. maja neradni dani biće 1. i 2. maj.
Povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom neradni dan u Srpskoj biže 9. maj.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Proljeće u punom sjaju

U Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, postupni porast oblačnosti. Tokom noći u većem dijelu Bosne je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 14 do 20, na sjeverozapadu Bosne do 23 stepena.

Nastavi čitati

Aktuelno