Connect with us

Region

SRBIMA UHAPŠENIM NA KOSOVU će se suditi za RATNE zločine

Trojici uhapšenih Srba, osumnjičenih za navodno počinjene ratne zločine nad civilnim stanovništvom na Kosovu i Metohiji, Iliji Elezoviću, Draganu Miloviću i Zoranu Kostiću, određen je pritvor u trajanju do 30 dana, izjavio je advokat LJubomir Pantović.
Sudija za prethodni postupak odbacio je zahtjev da Elezoviću i Kostiću bude određen kućni pritvor zbog ugroženog zdravstvenog stanja.
“Elezović ima galopirajući tumor u trbušnoj duplji, a Kostić ima ugrađena tri stenta i njegovo srce radi sa svega 30 odsto kapaciteta”, rekao je , izjavio je Pantović novinarima.

On je naglasio da se za 28 godina bavljenja advokaturiom nije sreo sa smušenijim zahtjevom tužilaštva za hapšenje trojice Srba.

“Zahtjev za hapšenje je napisan na jednom papiru na kojem su navedena sva tri imena. Oni su osumnjičeni da su tokom sukoba 1999. godine počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva”, dodao je Pantović.

On je najavio da će zajedno sa ostalom dvojicom advokata uložiti žalbu na određivanje pritvora, a Srni je rekao da ne očekuje da će Apelacioni sud odlučiti drugačije od Osnovnog suda u Prištini.

Pantović je rekao da je Elezović sinoć, uprkos ocjeni ljekara, vraćen u pritvor i da se plaši da on neće izdržati u pritvorskom centru zatvora u Podujevu, gdje su prebačeni odmah poslije ročišta.

Trojica Srba koji su uhapšeni juče u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Prilužju osumnjičeni su da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva tokom sukoba na Kosovu i Metohiji 1999. godine, saopštilo je ranije Specijalno tužilaštvo samoproglašenog Kosova.

U Kosovskoj Mitrovici uhapšen je Ilija Elezović, koji je u teškom zdravstvenom stanju, u Zvečanu bivši policajac Dragan Milović, a u Prilužju Zoran Kostić /73/.

Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju ocijenila je da je cilj posljednjeg hapšenja Srba izazivanje novih tenzija i krize na terenu i da predstavlja dio prijetnji antisrpskog režima iz Prištine da će Srbi da “pate i plate”.

Region

DIVLJA INFLACIJA U HRVATSKOJ! Među najgorima su u Evropi!

Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena u novembru je iznosila 2.8 odsto na godišnjem nivou, objavio je u petak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je opšti rast cijena na godišnjem nivou ubrzao drugi mjesec zaredom.

DZS je objavio prvu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u novembru 2024. stopa inflacije iznosila 2.8 odsto u odnosu na novembar 2023. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec, to jest oktobar ove godine, porasla za 0.4 odsto.

Nakon što je u oktobru, s rastom inflacije za 2.2 odsto, prekinut višemjesečni trend usporavanja rasta cijena na godišnjem nivou, ovo je drugi mjesec zaredom da inflacija ubrzava.

Posmatrano prema glavnim komponentama indeksa, procijenjena godišnja stopa inflacije za usluge iznosi 5.1 odsto, za grupu u kojoj su hrana, piće i duhan 4.6 odsto, industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0.4 procenta, dok je kod energije zabilježen pad za 0.4 odsto, navedeno je u saopštenju DZS-a.

Na mjesečnom nivou, u odnosu na oktobar 2024., cijene energije su porasle za 2.5 odsto, a hrane, pića i duhana za 0.2 procenta. Istovremeno, prema prvoj procjeni, u komponenti usluga cijene su pale za 0.1 odsto, dok su cijene industrijskih neprehrambenih proizvoda ostale na istom nivou, prenosi “SeeBiz”.

Nastavi čitati

Region

JEDNO ZLO ZA DRUGO Hrvatska uklanja mine na Trgovskoj gori da bi ih zamijenila RADIOAKTIVNIM OTPADOM?

Predsjednik Udruženja “Grin tim” Novi Grad Mario Crnković izjavio je da je upitno kada bi na red došlo deminiranje u opštini Dvor u Hrvatskoj da se to ne radi za potrebe skladištenja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.

Crnković je rekao da kompletan proces u vezi sa insistiranjem Hrvatske da u povratničko područje, na samu granicu sa Republikom Srpskom i BiH, smjesti nuklearni objekat sa radioaktivnim i drugim otpadima pokazuje pravu sliku odnosa prema ovom području.

“Upitno je kada bi na red došla deminiranja u opštini Dvor da te mine i neeksplodirana ubojna sredstva ne predstavljaju smetnju za smještanje radioaktivnih otpada iz Nuklearne elektrane `Krško`, kao i drugih opasnih otpada sa teritorije čitave Hrvatske”, rekao je on.

Crnković kaže da planovi Hrvatske nisu samo pitanje odnosa prema povratnicima u vlastitoj državi, već i stvar dobrosusjedskih odnosa koji se svjesno žrtvuju zbog političke odluke donesene još 1999. godine, kada je u Hrvatskom saboru izglasano da se opasni otpad smješta uz samu granicu dvije zemlje.

“I ove godine je Hrvatska izdvojila više od milion KM u svrhu ubjeđivanja javnosti da je nuklearni objekat na granici za njih jedino prihvatljivo rješenje. Matematički posmatrano, Hrvatska je više sredstava uložila za propagandno djelovanje nego BiH za naučno-istraživačke i terenske radove”, dodao je Crnković.

S druge strane, za informisanje javnosti BiH nije uložila ni marku, kamo li za propagandu.

Crnković kaže da je problematično to što, bez obzira na argumentaciju i protivljenje iz BiH, Hrvatska na međunarodnom planu uveliko realizuje aktivnosti s ciljem da osujeti protivljenje.

“Uz to sve, na lokalnom nivou i povratničkim kategorijama se pokušava prezentovati da je život uz radioaktivni otpad razvojna prilika za opštinu Dvor kroz naknadu koju bi opština dobijala kao svojevrsnu kompenzacija za prihvatanje nuklearnog objekta”, naveo je Crnković.

On je podsjetio da je u posljednjim decenijama ovo područje previše ispaštalo zbog posljedice loših odluka loših ljudi, te istakao da je dužnost i obaveza da se ne dozvolitnovo stradanje u 21. vijeku.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

Iz Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” najavljeno je da na toj lokaciji danas počinje nova, peta faza deminiranja.

Nastavi čitati

Region

Hrvatski glumac prijavljen zbog nasilja na Akademiji u Osijeku, PRED STUDENTE IZLAZIO PIJAN I DROGIRAN!

Domagoj Mrkonjić, hrvatski poznati glumac, ujedno i predavač na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, dao je otkaz na Akademiji usred stegovnog postupka koji je protiv njega pokrenut zbog ozbiljnih optužbi za nasilno i neprimjereno ponašanje.

U prijavi protiv 36-godišnjeg Mrkonjića navodi se niz situacija u kojima je u interakciji sa studentima bio pod utjecajem alkohola i opojnih sredstava, a detaljno se opisuju i scene fizičkog nasilja nad studentima, omalovažavanja, vrijeđanja i prijetnji.

Prema neslužbenim informacijama, stegovno povjerenstvo Akademije namjeravalo je predložiti da se Mrkonjiću otkaže ugovor o radu, no on je takav zaključak povjerenstva preduhitrio, što je za Telegram potvrdila i dekanica Akademije Helena Sablić Tomić.

Prijavu je tijelima Akademije imenom i prezimenom prijavila osoba čiji je identitet poznat redakciji Telegrama.

Domagoj Mrkonjić osječki je glumac i predavač glume na Akademiji za umjetnost i kulturu, najpoznatiji po ulogama u filmu “ZG80” i seriji “Šutnja”, koju je režirao Dalibor Matanić.

Ostvario je niz uloga u kazalištu te osvojio i nagradu hrvatskog glumišta za sporednu mušku ulogu. Uz glumu i podučavanje bavi se i pisanjem i produkcijom.

Nastavi čitati

Aktuelno