Društvo
SRPSKA BEZ RADNE SNAGE! U narednih 10 godina biće potrebno 40.000 stranih radnika

U Republici Srpskoj trenutno je izdato oko 2.000 radnih dozvola za strance i to još uvijek nije na nekom visokom nivou, rekao je predsjednik Unije poslodavaca Srpske Zoran Škrebić.
Škrebić je pred početak poslovne edukacije “Radno angažovanje stranaca – kako efikasno provesti procedure” u organizaciji Unije poslodavaca Republike Srpske, rekao da se trenutno traži do 5.000 stranih radnika.
“U narednih 10 godina potreba za stranim radnicima u Repubici Srpskoj će rasti blizu 40.000, a u čitavoj BiH oko 100.000”, rekao je Škrebić.
On je naveo da u svim oblastima i profilima nedostaje radnika, od nekvalifikovanihka do visokoobrazovnih radnika. Škrebić se osvrnuo na Banjaluku, gdje kako je rekao, evidentno nedostaje mnogo građevinskih radnika, dok je u nekim drugim regijama to sasvim drugačije.
“Države iz koje dolaze radnici su uglavnom države sa nižim standardom od Republike Srpske i BiH, to su uglavnom Indija, Bangladeš i Nepal, a kako će se to kretati u budućnosti to ćemo još da vidimo”, naveo je Škrebić.
On je naglasio da se porezi i doprinosi koji se isplaćuju za strane radnike uplaćuju u budžet Republike Srpske.
“Zbog odnosa penzionera i radnika koji je sad trenutno 1:1,17 popunjavanjem tih nedostajućih radnih mjesta dobićemo pozitivan efekat na budžetske fondove, a samim tim i budžet”, rekao je Škrebić.
On je istakao da su velike migracije radnika prema zapadnoevropskim ekonomijama očekivane, kao i negativni demografski trendovi.
Škrebić je rekao da je cilj ovih edukacija da poslodavci u saradnji sa relevantnim institucijama saznaju na koji način je najjednostavnije da prođu sve procedure za dovođenje stranih radnika.
On je napomenuo da te procedure traju od dva do šest mjeseci, ali da se prođu sve sigurnosne procedure kako bi bilo što manje problema i kako bi se ostvario cilj a to je da se dobiju ljudi koji žele da rade na ovom tržištu.
Pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske Svjetlana Pržulj rekla je novinarima da je osnovna funkcija Zavoda posredovanje u zapošljavanju lica koja su na evidenciji domaće radne snage sa poslodavcima.
Ona je navela da izadaju radne dozvole ako su ispunjene sve zakonske pretpostavke, a to je da u evidencijama Zavoda nema radne snage koju traže poslodavce, zatim da stranac ima odgovarajuće znanje i vještine koje traži poslodavac, kao i da je poslodavac legalan.
Načelnik Sektora za operativnu podršku u Službi za poslove sa strancima Rade Kovač naveo je da je tokom 2024. godine zabilježeno oko 1.300 zluopotreba po pitanju radnih migracija tako što su zloupotrijebili zakon o migracijama da dođu zakonito a onda nezakonito odu u zemlje EU, te da u tom kontekstu poslodavci snose najveće odgovornosti i obaveze.
Pomoćnik ministra inostranih poslova BiH Frano Planinić rekao je da će prvi kontakt stranih radnika biti u Ministartvu gdje će podnijeti zahtjev za boravak, dok će ostale procedure uraditi ostale institucije.
Zamjenik šefa misije Međunarodne organizacije za migracije u BiH Majkl O’Mahoni rekao je da je veoma važno prepoznati da u BiH postoji sve veća potreba za zapošljavanjem stranih državljana zato što su u toku radne migracije. On je dodao da Međunarodna organizacija za migracije /IOM/ u BiH u koordinaciji sa partnerima prepoznaje sve veću potrebu za zapošljavanjem stranaca u BiH, ističući da se na zapadnom Balkanu i u Evropi dešavaju demografske promjene i raste potreba za zapošljavanjem stranih državljana. Prema njegovim riječima, istraživanje je pokazalo da 47 odsto poslodavaca u BiH upoznati o svim procedurama i neophodnim uslovima koji treba da se ispune da bi mogli zaposliti strane radnike kako bi ispunili svoje poslovne ciljeve. On je naglasio da je to slučaj u cijeloj regiji, te dodao da su neophodni određeni koraci kako bi se mijenjale i unapređivale politike koje se tiču zapošljavanja stranih radnika i kako bi se i na taj način doprinijelo integraciji regije u EU.
Poslovna edukacija “Radno angažovanje stranaca – kako efikasno provesti procedure” organizovana je u organizaciji Unije poslodavaca Republike Srpske i podršku Međunarodne organizacije za migracije u BiH /IOM/, prenosi Srna.
Društvo
ZA ZLOČIN JOŠ NIKO NIJE ODGOVARAO: Petrovdan 1992. – podsjetnik na stradanje 69 Srba u Zalazju

U Zalazju u opštini Srebrenica danas će biti obilježene 33 godine od stradanja 69 srpskih civila i vojnika na Petrovdan, 12. jula 1992. godine, u ovom selu i u Sasama, kao i u Biljači i Zagonima na području Bratunca.
Osim 69 poginulih i velikog broja ranjenih, tog tragičnog Petrovdana nestala su 22 Srbina.
Uz regionalni put Bratunac-Potočari – Srebrenica postavljene su i fotografije više od 600 ubijenih srpskih civila i vojnika iz srednjeg Podrinja ubijenih i poginulih u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu u BiH, prenosi RTRS.
Nastavljajući sistematsko plansko etničko čišćenje srpskih prostora započeto u aprilu, brojne muslimanske snage iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića su 12. jula 1992. godine upale u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle.
Za ove, kao i za mnoge druge masovne zločine počinjene nad Srbima iz Srebrenice i srednjeg Podrinja još niko nije odgovarao.
Društvo
EVO KAKAV NAS VIKEND OČEKUJE Pretežno sunčano, popodne ponegdje moguća kiša!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ danas će biti pretežno sunčano i toplije vrijeme, a u drugom dijelu dana ponegdje će postojati uslovi za prolaznu kišu ili pljuskove.
Sredinom dana na zapadu će doći do razvoja oblaka koji će samo ponegdje donijeti prolaznu kišu ili pljuskove, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom popodneva oblačnost sa slabom kratkotrajnom kišom će se premještati ka sjeveru i istoku.
Maksimalna temperatura vazduha od 26 do 32, u višim predjelima 22 stepena Celzijusova.
Duvaće slab do umjeren vjetar jugozapadi i zapadni.
Temperatura vazduha u 8.00 časova: Sokolac 11, Sarajevo 14, Zenica 15, Banjaluka, Doboj i Tuzla 16, Prijedor 17, Bijeljina 18, Trebinje 19 i Mostar 21 stepen Celzijusov.
Društvo
DANAS JE PETROVDAN Praznik posvećen Svetim apostolima Petru i Pavlu!

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ danas proslavlja Petrovdan, praznik posvećen Svetim apostolima Petru i Pavlu.
Ovaj praznik je pomen na stradanje Svetih apostola Petra i Pavla, koje se dogodilo u Rimu 67. godine nove ere, a prema nekim izvorima 69. godine nove ere.
Petar je rođen u mjestu Vitsaida, na obalama Galilejskog jezera. Bio je jedan od 12 apostola i nerazdvojni Hristov prijatelj i sljedbenik.
NJegovo pravo ime bilo je Simon, a ime Petar /na grčkom znači “kamen” ili na hebrejskom Kifa/ dao mu je Hristos zbog njegove tvrde vjere.
“Ti si, Petre, stijena na kojoj ću sagraditi crkvu svoju i vrata paklena neće joj ništa moći”, kaže Jevanđelje po Mateju.
Nakon Hristovog vaznesenja i silaska Svetog Duha na apostole, propovijedao je vjeru po Palestini, Siriji, Antiohiji, Maloj Aziji i Rimu, gdje je dva puta boravio.
Kao episkop proveo je sedam godina u Antiohiji i tada je za sljedbenike Hristovog učenja nastao pojam hrišćani.
Za vrijeme vladavine imperatora Nerona u progonu hrišćana uhvaćen je i bačen u tamnicu.
Pavle, koji se prije krštenja zvao Savle, rođen je u Tarsu. Bio je veoma obrazovan i imao je status građanina Rima. Pavle nije spadao u grupu prve dvanaestorice apostola, već u grupu sedamdeset drugih apostola.
U mladosti je bio revnosan progonitelj hrišćana, vjere koju su tadašnji Judejci smatrali za jeres.
Kada je krenuo u Damask, na putu je sijevnula munja i začuo se glas s neba: “Savle, Savle, zašto me progoniš?”, nakon čega je oslijepio. Savle je tri dana bio slijep, ali mu se vid vratio poslije krštenja.
Uzevši ime Pavle, od riječi “paulus” što znači mali, propovijedao je hrišćanstvo na većem području Mediterana.
Dvanaest poslanica Svetog Pavla čini dio Novog zavjeta.
Pavle je uhapšen u Rimu i bačen u tamnicu. Pogubljen je zajedno sa Petrom. Pavlu je odrubljena glava, a Petar je raspet na krst naopačke.
Na ikonama ova dva sveca predstavljaju se zajedno – Petar drži ključeve u ruci, a Pavle mač.
Petrovdanskim slavljem završava se Petrovski post i počinje pričešće vjernika koji su poštovali pravila predviđena kanonom Crkve.
Kod Srba postoji običaj da se uoči ovog velikog praznika pale lile, koje se prave od mlade kore divlje trešnje ili breze. Obično se to radi na mjestima gdje se narod okuplja, na trgovima, raskršćima i u tome učestvuju djeca i omladina.
Paljenje vatre i lila simbolizuje vrijeme kada su hristoborni carevi progonili i mučili hrišćane, vezujući ih za drvene stubove, natapajući ih smolom i paleći ih. NJihova tijela su tada gorela kao buktinje, osvjetljavajući trgove kao danas simbolične vatre i lile.
-
Region2 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO JOKANOVIĆU “Ne možete tražiti veće plate, a istovremeno BLOKIRATI PRIHODE GRADA”
-
Region2 dana ago
VUČIĆ O BORBI PROTIV REZOLUCIJE O SREBRENICI: “Sačuvali smo obraz”
-
Politika2 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Region23 sata ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika3 dana ago
Savanović poručio doktoru “ĐAJIĆU, SPASAVAJ PACIJENTE, A NE BANJALUKU!”
-
Politika2 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Banjaluka2 dana ago
BEZ UCJENA I PRITISAKA: Grad će isplatiti puni regres svim zaposlenima u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje