Connect with us

Društvo

SRPSKA NA MUKAMA ZBOG NEDOSTATKA ZANATLIJA: Najviše majstora nedostaje u građevinarstvu

Iako je rad zanatlija sve bolje plaćen, veoma je teško pronaći majstore koji će na kvalitetan način obavljati svoj posao, a trenutno najpogođeniji sektor koji muku muči s nedostakom kadra je građevinarstvo.

Mile Petrović, sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS, za „Nezavisne novine“ rekao je da će privredna društva iz oblasti građevinarstva u Srpskoj u narednoj građevinskoj sezoni imati ogromnih problema u pogledu nedostatka stručne i kvalifikovane radne snage.

– Činjenica je da je sve manji broj kvalifikovanih radnika koji na adekvatan način mogu odgovoriti radnim zadacima u oblasti građevinarstva, a sve je manje i mladih koje ova vrsta posla zanima da bi mogli preuzeti znanje od starijih iskusnih radnika koji su pred zalaskom radne karijere – rekao je Petrović.

Dodaje da domaća preduzeća imaju ogroman problem s nedostatkom stručne radne snage i vrlo je teško očekivati da će se iz domaćih resursa stanje u narednom periodu popraviti, iako u sektoru građevinarstva stalno dolazi do povećanja zarada radnicima te da radnici koji poznaju posao i ovdje ostvaruju jako dobre zarade.

– Nedostatak radnika je evidentan u svim fazama u procesu izgradnje objekta. Ako govorimo o konkretnim zanimanjima, to su rukovaoci građevinskim mašinama – kranisti, zidari, tesari, armirači, fasaderi, keramičari, moleri i monteri elektroenergetskih postrojenja – rekao je Petrović.

Prema njegovim riječima, evidentno je da je na tržištu rada nedostatak kvalitetnih građevinskih inženjera, a neki od razloga su što sve manji broj studenata upisuje tehničke fakultete, samim tim i građevinski fakultet, zatim veliki broj inženjera poslove obavlja u javnoj upravi, jer su po prirodi posla neophodni na tim radnim mjestima.

– Ono što predstavlja najveću opasnost u budućem periodu jesu problem odlaska stručnjaka svih zanimanja u oblasti građevinarstva čim steknu određene kompetencije i stručno kao i praktično znanje iz oblasti građevinarstva u zemlje Evropske unije – rekao je Petrović.

Kako ističe, jedan od načina prevazilaženja ovog problema je prekvalifikacijom radnika sa zanimanjima nepotrebnim tržištu rada u zanimanja koja su potrebna privredi.

– Drugi način kome već u velikoj mjeri pribjegavaju domaća privredna društva jeste uvođenje inostranih radnika iz Turske, Bangladeša i drugih zemalja kako bi nadomjestili nedostatak radne snage potrebne za praćenje trenutnog građevinskog zamaha. Ono čime svi treba da se pozabavimo i na čemu Privredna komora već uveliko radi jeste da radnici budu uvedeni u legalne privredne tokove, te da domaća privredna društva koja već imaju određeni broj radnika na osnovu kvote koja bi se usaglasila mogu povlačiti inostrane radnike – zaključuje Petrović.

Kako je za „Nezavisne novine“ rekao Jovan Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, mladi nisu dovoljno zainteresovani za zanate.

– U odnosu na prethodni period ništa se nije promijenilo, zainteresovanost kod mladih za zanate je veoma mala iako se situacija popravila“, rekao je Bratić.

Kako je dodao, danas su zanatski poslovi dosta olakašani nego prije.

– Mnogo je lakše sada raditi nego prije, sada imamo razne mašine koje majstorima pomažu u rad –  rekao je Bratić.

Prema njegovim riječima, trenutno u Srpskoj najviše majstora nedostaje u građevinarstvu.

– Minimalna dnevnica za majstora je 80 KM, zavisno o tome koji posao je u pitanju – rekao je Bratić.

Prema njegovim riječima, da bi se mladi više zanimali za zanatske poslove potrebno je vratiti polaganje zanatskih ispita.

– Prije su ljudi smatrali de je zanat loš i da je bolje da se školuju, ali sada je situacija potpuno drugačija i svaki majstor je zlata vrijedan – rekao je Bratić.

Društvo

U VIŠE SELA U POTKOZARJU, dramatična klizišta ugrožavaju kuće!

U više sela u Potkozarju nakon poplave pojavila su se klizišta koja ugrožavaju kuće, pomoćne objekte i puteve.

Najteža situacija je u Grbavcima, Turjaku, Trnovcu i Šaškinovcima. Domaćinstva Zorana i Mire Ilisića iz Grbavaca zahvaćena su klizištem.

“Nisu nas ugrozile poplave zato što su naše kuće izvan područja ugroženog nabujalim rijekama i potocima. Međutim, pojavilo se klizište, zemlja je počela pucati i kliziti prema dolini. Smatrali smo da je ovo mjesto bezbjedno, da ne možemo imati takve probleme, ali se drugačije ispostavilo”, kazao nam je Miro Ilisić.

Dramatično je i u Srednjoj Jurkovici, u zaseoku Šaškinovci. Ugrožena je kuća Milana Jokića.

Pukotine su se pojavile na širokom području oko kuće. Domaćin je zabrinut.

“Ne znam šta da kažem i šta da radim. Zemlja je pukla u dvorištu, ugrožena je kuća. Pukotine su na sve strane. Zemlja klizi prema putu Turjak – Jurkovica. Očekujem stručnjake koji će mi, nadam se, objasniti ovu situaciju i preporučiti mjere”, kazao je Milan Jokić u panici i strahu za cijelu porodicu.

Milutin Grubešić iz Trnovca, gdje je klizište prekinulo seoski put, očajan je.

“Moja i još dvije kuće su odvojene od ostatka sela. Nikuda ne možemo, osim pješke, preko njiva. Put je do sada bio stabilan, uređen, ali su se, neočekivano, pojavile pukotine i zemlja je počela da klizi. Uplašeni smo. Ne znamo šta će biti dalje, jer su ovdje mnoge kuće izgrađene na brdima i potencijalnim klizištima. Takvo je selo”, rekao je Grubešić za “Nezavisne novine”.

U Gradskoj upravi Gradiška sve službe su angažovane na terenu, gdje utvrđuju situaciju, traže hitna rješenja za ugrožena područja i pomažu stanovništvu da što lakše prebrodi posljedice ove elementarne nepogode. Prioritet su naselja gdje su se pojavila klizišta i gdje su porušeni mostovi.

“Odredili smo prioritete, a to su naselja koja su najteže pogođena poplavama. Nastala je velika šteta. Za sanaciju treba mnogo novca i truda. Organizovali smo se i svaka služba jasno zna svoje zadatke. Mjesne zajednice takođe su veoma aktivne”, kazao je Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.

Iz ove uprave pozvano je stanovništvo da prijavi štetu od poplave.

Dezinfekcija na poplavljenim područjima
Na području Gradiške, u mjestima zahvaćenim poplavama, počela je dezinfekcija. To se odnosi na objekte iz kojih se voda potpuno povukla. Ovaj posao obavlja Dom zdravlja. Prema podacima Štaba za vanredne situacije, poplavljeno je 70 domaćinstava u Vrbaškoj, Krajčinovcu, Podgradcima, Lužanima, Drageljima, Grbavcima i još nekim mjestima.

“U saradnji sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, od početka pratimo epidemiološku situaciju na poplavljenom području.

Preduzimamo opsežne mjere kako bismo izbjegli zarazne bolesti i njihovo širenje”, kaže Slađana Tepavac, direktorica Doma zdravlja Gradiška.

U Vrbaškoj poplavljeno 40 kuća
U mjesnoj zajednici Vrbaška poplavljeno je 40 domaćinstava i 150 hektara obradivog zemljišta.

“Štetu je teško procijeniti, ona je veoma velika i za mnoge mještane gotovo nenadoknadiva”, kazao je Ilija Grbić, predsjednik mjesne zajednice Vrbaška.

Domaćinstvo Mile Petrovića poplavljeno je četvrti put u posljednjih 20 godina.

“Pod vodom su bili stambeni i drugi prateći objekti, automobil, plastenik, poljoprivredna mehanizacija. Još sam u šoku”, rekao nam je Petrović.

Nastavi čitati

Društvo

FOND SOLIDARNOSTI: Tri miliona KM za SANACIJU ŠTETA nastalih usljed poplava u Srpskoj

Fond solidarnosti Republike Srpske donio je odluku o izdvajanju tri miliona maraka, koja će biti usmjerena na sanaciju šteta nastalih usljed poplava u Republici Srpskoj.

Sredstva će biti doznačena gradovima i opštinama koje su pretrpjele najveće štete, među kojima su Prijedor, Banjaluka, Laktaši, Srbac, Gradiška, Kozarska Dubica i Kostajnica.

Ova mjera ima za cilj pružanje pomoći onima koji su najviše pogođeni elementarnim nepogodama, kako bi se ubrzao oporavak i obnova pogođenih područja.

Lokalne komisije u ovim opštinama i gradovima zadužene su za izradu popisa i procjene nastale štete, kako bi se pomoć usmjerila onima kojima je najpotrebnija.

Nastavi čitati

Društvo

SPREMITE SE ZA NAGLU PROMJENU VREMENA! Stižu nam minusi i moguć SNIJEG?

U Republici Srpskoj nakratko će doći do stabilizacije vremena u subotu, 5. aprila, kada će biti sunčano sa temperaturom vazduha i do 20 stepeni Celzijusovih, ali će već u noći na nedjelju doći do naglog zahlađenja, rekla je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.

Ona je navela da će kiša u nedjelju ujutro u brdsko-planinskim predjelima preći u susnježicu i snijeg, koji je moguć i u nižim krajevima.

Prema njenim riječima, razvedravanje se očekuje u nedjelju uveče, a u ponedjeljak, 7. aprila, ujutro mraz.

Đorđevićeva je rekla da će početkom naredne sedmice biti hladno uz mraz, dok će porast temperature vazduha uslijediti u utorak i srijedu, 8. i 9. aprila.

– I naredne sedmice biće dosta promenljivo – istakla je Đorđevićeva.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno