Connect with us

Društvo

ŠTA NAS TAČNO ČEKA NA GRANICAMA OD 10. NOVEMBRA? Slikanje i briselska pravila

Stanovnici država zapadnog Balkana, među kojima i oni iz BiH, od 10. novembra će se suočiti sa novim graničnim kontrolama, odnosno pravilima prilikom ulaska u Evropsku uniju, što podrazumijeva i skeniranje otisaka prstiju i slikanje na granici.

Pomenutog datuma trebalo bi da profunkcioniše sistem ulaska i izlaska (EES) iz Evropske unije, automatizovani sistem za registrovanje putnika iz zemalja koje nisu članice ove zajednice.
Istakla je ovo evropska komesarka za unutrašnje poslove i migracije Ilva Johanson pojašnjavajući da će se, kada
EES postane operativan, putnici čije zemlje nisu članice unije, a koji ulaze u šengensku zonu, suočiti sa novim graničnim kontrolama.

Nova pravila će se, inače, primjenjivati prilikom ulaska u sve zemlje Evropske unije, osim Kipra i Irske, kao i četiri države koje nisu članice unije, ali jesu u šengenskom prostoru, a to su Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska. Putnici će od 10. novembra morati da skeniraju svoje pasoše ili drugu putnu ispravu na samouslužnom automatizovanom punktu.

On će registrovati ime putnika, biometrijske podatke, datum i mjesto ulaska i izlaska. Skeniranje lica i podaci o otiscima prstiju će se uzimati svake tri godine i važiće za više putovanja u tom periodu.

Mnogi upozoravaju da se prerano kreće s uvođenjem ovog sistema kontrole, odnosno protokola prilikom ulaska u EU, navodeći da će sigurno povećati gužve i kašnjenja na graničnim prelazima.

Linker
Takvo mišljenje ima i predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske Nikola Grbić. Kaže da je manje-više upoznat sa novim pravilima prelaska granice koja bi trebalo da stupe na snagu 10. novembra, ali i da će ona sigurno dovesti do novih gužvi na granici i većih troškova za prevoznike, navodeći kao primjer slučaj Hrvatske kada je primljena prostor Šengena.

– Tada je došlo do velikih gužvi i trebalo im je vremena da se uhodaju. Nažalost, i danas su vrlo česti slučajevi da sa kamionima na granici čekamo dva ili tri dana. Šta mislite kako je to po ovim vrućinama? Mi te dodatne troškove ne možemo nikome fakturisati – istakao je Grbić.

Slično razmišlja i direktor banjalučkog „Unis tursa” Zoran Preradović, navodeći da su i do sada građani sa balkanskih prostora bili diskriminisani prilikom putovanja, jer na graničnim prelazima postoje trake za državljane zemalja EU i posebne za „ostale”.

I on vjeruje da će nova pravila samo dodatno zakomplikovati prelazak granica te stvoriti nove i veće gužve, jer nikako ne treba izgubiti iz vida da jedan broj građana, pogotovo onih starijih, ne zna mnogo o novim tehnologijama, prenosi Glas Sprske.
N. Z. iz Banjaluke, koja već godinama ide na privremeni rad u Njemačku, kaže da će ovaj sistem kontrole, odnosno protokola prilikom ulaska u EU, vjerovatno najviše pogoditi one koji idu na rad na crno u neku od evropskih zemalja, koristeći pri tome dva pasoša, odnosno dvojno državljanstvo, kako bi izbjegli dosadašnja šengenska pravila o dužini boravka.

Prema planovima Brisela, šest mjeseci nakon uvođenja EES-a trebalo bi da profunkcioniše i Evropski sistem informacija i autorizacije putovanja (ETIAS). I on se odnosi na građane trećih zemalja koji putuju u zemlje šengenskog područja, a podrazumijeva da će građani zemalja prilikom putovanja u neku od zemalja EU koje ne zahtijevaju vizu za ulaz – biti obavezni da dobiju takozvanu ETIAS autorizaciju.

To se odnosi na sve posjete, uključujući turističke i poslovne. Putnici će morati da popune obrazac sa osnovnim ličnim podacima i informacijama o putovanju.

Prijave će biti automatski obrađene, a sistem će izvršiti bezbjednosne provjere na osnovu podataka koji se unose. Kada prijava putovanja bude odobrena, ona će biti povezana sa pasošem i trajaće tri godine. Troškovi dobijanja ove dozvole biće sedam evra.

Ciljevi

EES je prvi put trebalo da bude lansiran 2022. godine, ali se suočio sa višestrukim preprekama zbog IT problema i kašnjenja u postavljanju automatizovanih barijera potrebnih na svim međunarodnim kopnenim, pomorskim i vazdušnim granicama u šengenskoj zoni. On se, inače, uspostavlja radi praćenja dolaska i odlaska državljana trećih zemalja koji putuju u Evropsku uniju.

Glavni cilj – poboljšanje bezbjednosti, upravljanje migracijama i smanjenje zloupotrebe viznog režima. Na ovaj način, prema mišljenju briselskih birokrata, lakše bi se identifikovali putnici koji prekorače dozvoljeno vrijeme u šengenskoj zoni od 90 dana.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i veoma toplo, popodne prolazni pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme uz umjerenu oblačnost i maksimalnu temperaturu vazduha od 34 do 39 stepeni Celzijusovih.

Jutarnja temperatura biće od 15 do 21 stepen Celzijusov, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Poslije podne se na zapadu očekuje razvoj oblaka koji će se premještati ka sjeveru i sjeveroistoku i donijeti prolazne pljuskove sa grmljavinom. Ponegdje su moguće i lokalne nepogode uz jače pljuskove, pojavu grada i jakog vjetra u zoni pljuskova.

Uveče će biti uglavnom suvo uz razvedravanje.

Duvaće slab do umjeren vjetar, od popodneva povremeno pojačan uz jake udare južnih smjerova.

Nastavi čitati

Društvo

PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina

U Bratuncu će ovog vikenda, u subotu, biti obilježene 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom proteklog rata.

Pomen stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije, u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije. U Republici Srpskoj je u ovu subotu dan žalosti.

Vinko Lale, predsjednik Udruženja logoraša regije Birač, rekao je da kultura sjećanja na stradale u srednjem Podrinju i Birču mora obuhvatiti pamćenje mučenja, torture i ubistava Srba u srebreničkim logorima, te zatvaranje i iživljavanje nad djecom, trudnicama i starcima.

Lale navodi jedinstven slučaj da su u logor “pilićarnik” bili zatvoreni svi stanovnici srpskog sela Čumavići i okolnih zaselaka kod Srebrenice, koji su prvi popaljeni pod komandom Nasera Orića početkom maja 1992. godine. Tu su, dodaje Lale, bila djeca, trudnice, starci i nad njima su se iživljavali svi koji nisu imali časti i karaktera.

“Poznati su zločinački primjeri da su na panjeve stavljali glave dvogodišnje djece i izvodili roditelje da kažu koje će da zakolju, a koje da ostave”, podsjeća Lale i ističe da niko nije odgovarao za zločine počinjene u tim logorima.

Govoreći o torturama u srebreničkim logorima za Srbe, Lale je ukazao i na primjer iz februara 1993. godine, kada je jedna grupa logoraša dovedena u magacin teritorijalne odbrane, gdje su danima mučeni i premlaćivani tako da ih je šest podleglo tim zvjerskim iživljavanjima pripadnika Armije RBiH.

Lale navodi da su, prema svjedočenju preživjelih, Kostadina Popovića iz Kravice i još neke ubili bukovim cjepanicama. Naglašava da su tu tučeni i mučeni i maloljetnici, te napominje da je više od desetoro srpske djece bilo u logorima u Srebrenici, ne računajući djecu koja su bila u logoru “pilićarnik” u Potočarima.

Brano Vučetić iz Bratunca, koji je kao ranjeni devetogodišnjak bio zatvoren u logoru u Srebrenici, rekao je da za ubistvo njegovih roditelja i maloljetnog brata, kao i još 46 djece iz regije Birač, niko još nije odgovarao, što se nikada ne smije zaboraviti.

“Ne mogu zaboraviti svoje roditelje i brata. Preživio sam da njegujem sjećanje na njih. Da im prislužujem svijeće i pričam svojoj i drugoj srpskoj djeci o našem stradanju. Neka znaju i da se čuvaju”, ističe Vučetić.

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski i arhiepiskop sarajevsko-srebrenički Hrizostom izjavio je da je srednje Podrinje i Birač jedno od područja najstravičnijih stradanja srpskog naroda.

“Više nećemo dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da srpskom narodu nametnu zaborav, već ćemo, ako Bog da, podignuti Memorijalni centar u Bratuncu sa spomen-crkvom i spomenikom koji će za sva vremena podsjećati kako nas Srbe, tako i druge koji prolaze kroz Podrinje i Birač, da je srpski narod upravo najstradalniji narod na području ove regije”, naglasio je mitropolit dabrobosanski u intervjuu za Srnu.

Fotografije 600 ubijenih i poginulih Srba, većinom civila, iz bratunačke i srebreničke opštine, prije nekoliko dana su postavljene pored puta od Bratunca prema Srebrenici sa ciljem da svi koji ovih dana dolaze u Potočare i Srebrenicu vide i uvjere se da su ovdje počinjeni zločini nad srpskim civilima.

Postavljanje fotografija organizovali su članovi organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih srpskih civila iz ove dvije opštine, a njima se pridružila i predsjednica ove organizacije na republičkom nivou Isidora Graorac.

Graorčeva je istakla da fotografije potvrđuju da su ti ljudi postojali, da imaju imena i prezimena, ali da za njihova stradanja niko nije procesuiran. Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da je ovo put srpskog vapaja i poruka svima koji ovuda prođu da se još jednom uvjere u istinu o velikom srpskom stradanju u ovoj regiji.

Nastavi čitati

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Aktuelno