Connect with us

Hronika

STANODAVAC MANIJAK JOŠ UVIJEK BEZ OPTUŽNICE! Snimao studentkinje

Prošlo je više od 18 mjeseci ali još nije podignuta optužnica protiv Mladena J. (41) iz Stanara, koji je osumnjičen da je mjesecima tajno snimao studentkinje u Banjaluci.
Stanodavac iz pakla je uhapšen još u julu 2021. godine, zbog sumnje da je u stanu koji je iznajmljivao, u banjalučkom naselju Ada, krijući postavio špijunske kamere po stanu i snimao studentkinje koje su tu živjele.

On je uhapšen kada su studentkinje primjetile da je u stanu postavio kamere i da ih je mjesecima tajno snimao. One su sve prijavile policiji, te su Mladenu J. ubrzo stavljene lisice na ruke. Međutim, prošlo je više od 18 mjeseci, ali on se još uvijek nije našao na optuženičkoj klupi.

Istraga u toku
U Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka rekli su da im je od strane Policijske uprave Banjaluka 5. avgusta prošle godine podnesen izvještaj protiv J.M. zbog sumnje da je počinio krivično djelo “neovlašteno fotografisanje”.

U OJT Banjaluka za Srpskainfo ističu da se predmet protiv Mladena J. nalazi u radu i u fazi je istrage.

– U pomenutom predmetu preduzimaju se potrebne istražne radnje i mjere radi utvrđivanja činjeničnog stanja. Preduzimanje navedenih radnji zahtijeva određeno vrijeme kako bi se mogle uspješno okončati – pojasnili su u banjalučkom tužilaštvu.

Oni su dodali da će postupajući tužilac, nakon što prikupi potrebne dokaze i obavještenja, izvršiti njihovu analizu i donijeti tužilačku odluku.

Za kamere rekao da su senzori za dim
Kako je Srpskainfo ranije objavila, Mladen J. posjeduje stan u Ulici Veljka Mlađenovića u Banjaluci, te ga je jedno vrijeme izdavao preko oglasa.

– On je početkom maja iznajmio stan dvjema djevojkama, koje nisu ni sumnjale o kakvoj je osobi riječ. Djevojke su od njega iznajmile stan jer se nalazi u blizini fakulteta, pa su mislile da će im na taj način biti olakšan studentski život – rekao je izvor Srpskainfo.

Prema njegovim riječima, ubrzo nakon što su se djevojke uselile on je došao u njihov stan i rekao da treba ugraditi neke senzore za dim, u slučaju da bude požara.

Studentkinje nisu ni posumnjale u njegove loše namjere, te im nije ni palo na pamet da bi mogao tajno ugraditi kamere u stan.

– Mladen J. je 15. maja došao u taj stan i u spavaćoj sobi umjesto senzora za dim, kako je rekao, ugradio je špijunske kamere. Osim u sobu, on je u stan postavio još tri špijunske kamere. Trudio se da te kamere budu dobro sakrivene, a da je tako bilo najbolje govori i podatak da je jednu kameru, između ostalog, sakrio i u televizor – pojasnio je naš sagovornik.

Špijunske kamere
Koliko je bio ozbiljan u svojoj namjeri da potajno snima djevojke govori i podatak da se tu nije radilo o klasičnim i lako vidljivim kamerama, nego o pravim špijunskim kamerama.

– To su male kamere, koje je veoma teško primijetiti, pa zbog toga djevojke nisu ništa ni posumnjale. Tek nakon dva mjeseca one su shvatile da se ovdje ne radi ni o kakvim senzorima za dim, već da ih je manijak mjesecima tajno snimao – kaže naš izvor.

Da su na meti manijaka djevojke su shvatile počekom jula, pa su isto veče otišle u policije i sve prijavile.

– Nakon što je policija uzelu prijavu od njih, istog trena je pokrenuta istraga. Inspektori su odmah otišli u stan koji su iznajmile. Čim su došli bilo im je jasno da se ne radi o senzorima, nego da su u pitanju kamere. To veče su primjetili samo jednu kameru – pojasnio je sagovornik.

Pošto se radilo o večernjim časovima, oni su sačekali jutro i o svemu obavijestili Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci, kao i Osnovni sud u tom gradu.

Pretres stana
Kada su dobili nalog, krenuli su u pretres spornog stana. Ni inspektori nisu očekivali da će ovoliko kamera pronaći u stanu.

– Prilikom pretresa stana policijski inspektori su pronašli četiri kamere, koje su bile veoma dobro sakrivene. Osim toga, utvrđeno je i da su te kamere sve vrijeme bile aktivne i da su snimale djevojke. Tokom pretresa, osim kamera, policija je izuzela i druge dokaze. Ovaj slučaj je šokirao inspektore, jer sličan slučaj do sada nije zabilježen na području Banjaluke – istakao je izvor iz istrage i dodao da su u ovoj akciji učestvovali i pripadnici Uprave kriminalističke policije MUP Republike Srpske.

Policija nije gubila vrijeme i odmah je izdat nalog za hapšenje Mladena, jer se radi o osobi koja inače nije iz Banjaluke.

– Mladen J. je iz Stanara i često radi u inostranstvu, pa su obavijestili kolege iz Policijske stanice Stanari. On su ga isti dan uhapsili i on je odveden u Policijsku upravu Banjaluka na kriminalističku obradu – pojasnio je pomenuti izvor.

KAZNA DO TRI GODINE ZATVORA
Prema Krivičnom zakoniku Republike Srpske, ko neovlašteno sačini fotografski, filmski ili drugi snimak nekog lica ili njegovih prostorija bez njegove saglasnosti, povređujući time posebno njegovu privatnost, ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na neki drugi način omogući da se s njim upozna, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

– Ako ovo djelo učini službeno lice zloupotrebom službenog položaja ili ovlaštenja, kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine – precizirano je u zakonu.
Srpska info

Hronika

Potvrđena optužnica protiv ADVOKATICE VASVIJE VIDOVIĆ zbog sprečavanja dokazivanja

Sud BiH potvrdio je optužnicu protiv advokatice Vasvije Vidović (70).

Tužilaštvo BiH saopštilo je da je optužnica potvrđena u cjelosti.

U optužnici koju je Tužilaštvo BiH podiglo protiv Vidovićeve navodi se da je ona 18. decembra prošle godine pristupila u službene prostorije Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH u Istočnom Sarajevu u svojstvu advokata tada uhapšenog predsjednik Suda BiH Ranka Debevca.

Advokatica Vasvija Vidović kako se navodi u optužnici, Debevcu je omogućila da svoj mobilni telefon ubaci u njenu torbu, te ga na taj način sakrije.

– Osumnjičena se tereti da je, s ciljem da znatno oteža dokazivanje u sudskom postupku, sakrila tuđi predmet koji služi dokazivanju, čime je počinila krivično djelo sprečavanje dokazivanja -naveli su iz Tužilaštva BiH.

Iz te institucije su za Klix rekli da je mjera u slučaju advokatice Vidović predložena u skladu s odredbama Krivičnog zakona BiH

Tužilaštvo BiH predložilo je u skladu sa odredbama članova 70. i 73. Krivičnog zakona BiH, izricanje mjera sigurnosti prema osumnjičenoj, zabranu obavljanja poziva, djelatnosti ili dužnosti, odnosno zabranu obavljanja advokatske dužnosti u BiH u trajanju od tri godine od dana pravosnažnosti presude – rekli su.

Odluku o predloženoj mjeri donosi sud nakon presude u predmetu.

Nastavi čitati

Hronika

Majka tokom lajva na društvenim mrežama TUKLA BEBU

Majka iz beogradskog naselja Kaluđerica, koja se na snimku koji kruži preko društvenih mreža i koji je uzbunio javnost, vidi kako šamara svoju uplakanu i umazanu bebu, smještena je na odeljenje psihijatrije, radi vještačenja.

Međutim, da li će majka biti privedena i saslušana, odnosno osumnjičena zbog nasilja u porodici, odnosno nad svojom bebom, kako nam je rečeno, zavisi od nalaza psihijatara. Tačnije, da li je bila ili nije uračunljiva u momentu kada je zlostavljala bebu.

Na uznemirujućem snimku vidi se kako majka tuče bebu

Ona, najprije, igra pred kamerom, a onda odlazi po bebu, uzima je i šamara, jer navodno, mnogo plače i povraća, što nju – nervira.

Srećom, majka je vrlo brzo identifikovana i sada smještena u odgovarajuću ustanovu, dok je njenu bebu, koja nema vidnih povreda po tijelu, preuzeo nadležni Centar za socijalni rad i prevezao u bolnicu u Tiršovu, radi daljih pregleda i provjera, pišu Novosti.

Istraga o ovom slučaju se nastavlja.

Nastavi čitati

Hronika

AKCIJA “BLACK TIE 2”: Trojica u pritvoru, svi ostali pušteni na slobodu, među njima i policijski funkcioneri

Sud BiH kasno sinoć je donio odluku kojom je odredio pritvor za troje uhapšenih u akciji “Crna kravata 2” (Black Tie). Riječ je o Adnanu Smajloviću, Sančezu Jukiću i Aidi Halać.

Sa slobode će se braniti osumnjičeni: Tarik Zulović, Haris Behram, Mirsad Skopak, Mak Šemšić, Elmir Sarić, Smail Šikalo, Mustafa Selmanović, Vahidin Munjić, Senad Kadić, Adin Ćatić, Emir Druškić, Sead Preljević, Davor Curl, Gordan Memija i Edin Kačar.

Ovu informaciju je za portal “Avaza” potvrdio advokat Mustafe Selmanovića, komandanta specijalne jedinice FUP-a, Mirsad Crnovršanin.

Kod nekih od osumnjičenih Sud navodi da Tužilaštvo nije utvrdilo da su počinili bilo koje krivično djelo koje im se stavlja na teret, odnosno da iz dokaza proizilazi da isti nisu počinili niti jedno bitno obilježje krivičnih djela za koje se sumnjiče, pa Sud se nije upuštao u analizu postojanja posebnih pritvorskih razloga.

Kod Mustafe Selmanovića, Vahidina Munjića, Senada Kadića i Adina Ćatića i Emira Druškića Sud navodi da ih Tužilaštvo tereti za krivična djela Primanja dara i Zloupotreba položaja, a koja su propisana entitetskim zakonodavstvom.

Mustafi Selmanoviću se stavlja na teret i organizovani kriminal, ali Sud BiH navodi da iz dokaza Tužilaštva ne proizilazi postojanje osnovane sumnje da je on preduzimao bilo kakve inkriminisane radne te da samim time nije mogao iste poduzimati u okviru organizovane grupe.

Odbijen je i prijedlog za određivanje mjera pritvora, a izrečene su mjere zabrane za Tarika Zulovića, Harisa Behrama, Mirsada Skopaka, Maka Šemšića, Emira Sarića, Smaila Šikala i Gordana Memiju.

Više o akciji čitajte OVDJE.

Nastavi čitati

Aktuelno