Connect with us

Društvo

STOČARIMA UGROŽENA EGZISTENCIJA! Jedemo meso iz uvoza, DOMAĆU PROIZVODNJU IGNORIŠEMO!

Stočari u BiH godinama upozoravaju na alarmantno stanje uzrokovano prekomjernim plasmanom mesa iz inostranstva jer im sve snažnije udara na egzistenciju, a u kakvim su problemima, najbolje ilustruje podatak da je za šest mjeseci ove godine uvoz mesa bio čak 15 puta veći od izvoza koji su ostvarili domaći proizvođači, i to isključivo peradari, jer plasmana svinjetine i junećeg mesa uopšte nije bilo.

Iako BiH ima izuzetne prirodne resurse za uspješno bavljenje poljoprivredom, počevši od plodnog tla, povoljnih klimatskih uslova pa do vodnih potencijala, situacija u toj grani, bar ako je suditi po statistici i riječima poljoprivrednika, nikad nije bila gora.

Najnoviji podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH pokazuju da je u BiH od januara do juna ove godine uvezeno blizu 38.000 tona mesa različitih vrsta čija je vrijednost dostigla 263,76 miliona maraka.

S druge strane, domaći izvoznici su za pola godine na ino-tržište uspjeli plasirati tek 4.000 tona mesa u vrijednosti od 18,35 miliona KM. I to uglavnom piletine, uz koju je izvezeno oko 25 tona jestivih klaničarskih proizvoda od različitih životinja.

Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u RS Mišo Maljčić kaže za “Glas” da je u BiH stvorena takva klima da se forsira samo i isključivo uvoz.

– Sistem radi protiv poljoprivrednika i klaničarskog sektora koji u Republici Srpskoj gotovo da više i ne postoji. Mi praktično više nemamo kome prodati stoku jer nema ko da je kolje i plasira na tržište. Veliki broj malih klaničara je bio primoran da stavi ključ u bravu jer nisu mogli parirati cijenama uvoznog mesa koje su strahovito nerealne. Kada preračunate ulaganja, ispada da je to meso džaba transportovano, rashlađeno, da je sva papirologija u procesu pregleda mesa bila gratis. Pitam se, zar sve to neko radi džaba samo da bi BiH prodao tu polutku, koja kod nas košta kao i u zemljama gdje je proizvedena – priča Maljčić.

Smatra da bi BiH vrlo lako mogla doći u situaciju da meso za većinu stanovništva postane luksuz.

– Ako zaživi zelena agenda koja se priprema u EU, a to je da proizvode samo nekoliko procenata izvan vlastitih potreba, cijene će biti paprene budući da vlastite proizvodnje nemamo. Zbog trenutnog prekomjernog uvoza ne možemo prodati ni to malo svog mesa koje imamo. Podaci će biti sve lošiji do dana kada se osvijestimo, ali tada će biti kasno jer će cijelo društvo biti u ozbiljnom problemu – predviđa Maljčić.

Vlasnik firme “Zelen gaj” iz Laminaca kod Gradiške Ranko Sarajlić naglašava da, osim što nema izvoza, nema ni domaće potrošnje.

– Trenutno u štalama imamo oko 1.000 svinja koje nemam kome prodati jer je tržište prezasićeno uvoznim mesom. Srbija ne dopušta tamošnjim uvoznicima da gram naše svinjetine uvezu. Ugovor sa Turskom o izvozu junećeg mesa bio je bez kontinuiteta, osmišljen da uništi, a ne da digne našu proizvodnju. Realizuje se do momenta dok je cijena junećeg mesa niska, čim se dođe na neki nivo da proizvođač može ostvariti zaradu, oni obustave kupovinu. I to što ne možemo izvesti je manji problem. Daleko je poraznije što ne možemo prodati robu na domaćem tržištu, a pokrivamo jednu petinu potreba stanovništva – pojašnjava Sarajlić.

Priča da je iz godine u godinu sve teže opstati i baviti se poljoprivredom jer nema nikakve zaštite domaće proizvodnje.

– Više se pomaže uvoznicima nego proizvođačima. Otkad postoji BiH, nikad nije bio zaštićen nijedan poljoprivredni proizvod. Cilj za uništenje domaće proizvodnje usmjeren je na Republiku Srpsku jer smo mi poljoprivredni dio BiH. Ako unište poljoprivredu, dobro će oskrnaviti i Srpsku. Naši predstavnici na nivou BiH im pomažu u tome. To nije rodoljublje, a ni domaćinsko ophođenje – kazuje Sarajlić.

Društvo

SUTRA DAN ŽALOSTI zbog pogibije mladića tokom Drinske regate

Opština Ljubovija donijela je odluku da ponedeljak, 14. jul bude proglašen za Dan žalosti povodom smrti Radiše Mijailovića, koja je nastupila na manifestaciji Drinska regata.
“U znak sjećanja i poštovanja prema preminulom, Dan žalosti biće obilježen spuštanjem zastava na pola jarbola (koplja) na zgradi Opštinske uprave, kao i na svim javnim ustanovama i preduzećima čiji je osnivač Opština Ljubovija”, saopštila je opština na svom Fejsbuk nalogu.

Tokom trajanja Dana žalosti, zabranjeno je emitovanje narodne, zabavne i druge muzike vedrog karaktera, kao i organizovanje javnih manifestacija i događaja zabavnog sadržaja.

Elektronski i drugi mediji koji djeluju na teritoriji opštine Ljubovija dužni su da svoj programski sadržaj usklade sa obilježavanjem Dana žalosti, dodaje se u saopštenju.

Mijailović je izgubio život juče tokom Drinske regate nakon čega je opština saopštila da je dalji program u okviru manifestacije Dani Drinske regate u Ljuboviji otkazan, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano uz umjerenu oblačnost

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti sunčano uz umjerenu oblačnost i maksimalnom temperaturom vazduha do 36 stepeni Celzijusovih.

Od sredine dana očekuje se postepeno naoblačenje od zapada, gdje je poslije podne moguća slaba kiša.

Vjetar će u prvom dijelu dana biti slab, zatim umjeren do jak jugozapadni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Jutarnja temperatura vazduha biće od 14 do 20, na jugu do 23, a najviša dnevna od 30 do 36 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

Cijene DIVLJAJU, aplikacija za praćenje NIJE POMOGLA!

U Republici Srpskoj cijene u marketima svakodnevno rastu. Pokušaj ministarstva trgovine i turizma da ublaži kupovinu građanima uvodeći na određene proizvode 0 posto marže i nije baš poboljšao životni standard. Sada je u najavi novi pokušaj kroz kreiranje aplikacije za praćenje cijena. Međutim, potrošači kažu, bolje smanjite cijene jer aplikacija ništa pomoći neće.
Brojne kampanje i najave ograničavanja i sniženja cijena osnovnih životnih namirnica nisu donijele značajne rezultate. Ne samo da nije došlo do nižih cijena hrane nego su za brojne proizvode cijene nastavile nekontrolisano da rastu.

Većina građana već dugo vremena žive na ivici egzistencije i kampanje im ne znače ništa ukoliko se ne ograniči osnovna cijena proizvoda. Resorno ministarstvo još nije zašlo u oblast ozbiljnog ograničavanja cijena ali će kroz aplikaciju za praćenje cijena, koju radi sa Službenim glasnikom, pokušati da pomogne građanima da znaju gdje su cijene najniže.
„Cilj je da se građani mogu informisati gdje je skuplje ili jeftinije mlijeko, ulje i to će dodatno uštediti i vrijeme građanima koji će moći da biraju gdje da kupuju po jeftinijoj cijen“, kaže Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.

Iz udruženja potrošača kažu da je ideja o aplikaciji za praćenje cijena dobra ali je upitno kako će se to zakonski provoditi kod nas. Upitno je i koliko će sve to koštati, da li će aplikacija biti dostupna svima i da li će to zaista pomoći građanima da uštede novac u kućnom budžetu.

„To su aplikacije koje su jako skupe. Uvijek se stvara sumnja dogovarnja plaćanja koja nisu potrebna. U ovom momentu možda bi taj novac trebalo da ide za nekim drugim važnijim stvarima. Ono što bih ja uradila da zaštitim potrošače jeste politika cijena, da imamo odgovornu politiku cijena, da sve ono što je obuhvaćeno zaštitom potrošača da to bude kroz stateška dokument urađeno“, kaže Snežana Šešlija, izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača Toper iz Doboja.

Ono što bi stvarno uticalo na poboljšanje životnog standarda građana, i što se u nekoliko navrata i pokušalo prije nekoliko godine, je uvođenje niže stope PDV-a na osnovne životne namirnice. Međutim, za tako nešto nije bilo volje ni razumijevanja. Ekonomisti ne vjeruju ni da će aplikacija za praćenje cijena pomoći građanima da bolje žive.

„To nije mjera koja će doprinijeti promjeni odnosa na tržištu i boljim uslovima za potrošače u smislu dostupnosti proizvoda po nižim cijenama mnogo značajniji faktori su ostali van fokusa trgovinske politike, a to je domaća proizvodnja i ponuda to je rješenje za spuštanje cijena i da imamo snažnu konkurenciju ponudu i da je riječ o proizvodaim domaće proizvodnje“, kaže Milenko Stanić, ekonomista.

Pored toga što uskoro nećemo moći da priuštimo ni osnovne životne namirnice, nećemo moći čak ni da se zasladimo uz kafu jer su cijene kafe u maju bile oko 61 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, a čokolada je skuplja za 58 odsto. U međuvremenu vlast na sebi ne štedi, kupuju se novi automobili, poslovni prostori vrijedni desetine miliona maraka, a građani su prepušteni sami sebi i ostavljeni da se, kako znaju, bore sa inflacijom odnosno drastičnim skokovima cijena.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno