Connect with us

Hronika

SUĐENJE ZELJKOVIĆU I DRUGIMA: Plan nabavki iz juna 2020. godine BIO SUPROTAN zakonu

Dopuna plana nabavki za Institut za javno zdravstvo Republike Srpske (IJZ RS) koja je bila stavljena na dnevni red Upravnog obora (UO) u junu 2020. godine bila je suprotna Zakonu o javnim nabavkama, kazao je ovo u banjalučkom Okružnom sudu nekadašnji predsjednik UO IJZ RS Stanislav Palija na suđenju bivšem direktoru Instituta Branislavu Zeljkoviću i ostalim optuženim u predmetu “Korona ugovori”.

U ovom slučaju optuženi su još i direktor firme “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić, te direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, kao i vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković te bivši direktor firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.

– Primedba Upravnog odbora odnosila se na to što se plan nabavki retroaktivno usvaja što nije bilo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Bilo je primjedbi oko vrste postupka nabavki, jer su neke bile zbirno navedene u alineji koja se odnosi na nabavke zaključene direktnim sporazumom, a iznosi nisu odgovarali dozvoljenim – rekao je Palija te dodao da su u Institutu objasnili da su to zbirni iznosi, jer je bilo više sporazuma, ali da je stav Upravnog odbora bio da je to trebalo drugačije predstaviti.

Palija, koji je bio predsjednik UO IJZ RS u periodu spornih nabavki, kazao je da pomenuta dopuna plana nabavki nije ni razmatrana jer ju je povukao Zeljković i rekao daće da je uskladi, ali plan više nikada nije vraćen na raspravu odboru.

Palija je rekao da je upoznat da je Vlada Srpske prebacila Institutu 15 miliona maraka za nabavku zaštitne opreme od virusa korona između ostalog i za pokretnu bolnicu. Istakao je da se UO nije sastajao od februara do polovine juna 2020. godine, a da je on za zaključak Vlade kojim se Institut zadužuje za javne nabavke medicinske opreme saznao tek po dobijanju materijala za sjednicu u junu.

Pojasnio je da je da su sjednice odbora zakazivane na osnovu zahtjeva direktora, osnivača ili nekog od članova odbora.

Branilac Zeljkovića, advokat Jadranka Ivanović prigovorila je iskazu svjedoka te istakla da je po statutu i on mogao sazvati sjednicu odbora. Istakla je da je osim toga tužilaštvo svjedoka ispitivalo vezano za dopunu plana nabavki prije sedam dana nego je pribavilo taj dokaz.

Pitala je svjedoka da li zna za pravila o javnim nabavkama Instituta koje predviđaju da se u iznimnim slučajevima koje su nepredviđene plan nabavke može mijenjati ili dopunjavati, a svjedok je rekao da se pravilnici usklađuju sa Zakonom o javnim nabavkama.

Ivana Dardić koja je bila angažovana u Institutu da savjetuje pri poslovima javnih nabavki je rekla da je naloge za nabavke dobijala od svoje pretpostavljene, Radmile Barašin, koja je pomoćnik direktora za pravne poslove.

Dardićeva, koja je istovremeno i zaposlenik u Ministarstvu za naučno tehnološki razvoj, na istim poslovima, potvrdila je da je do pandemije bila angažovana da prati proces javnih nabavki, ali sa pandemijom je počela raditi i pripreme tenderske dokumentacije.

Kako je rekla, naloge za nabavke Instituta dobijala je od svoje pretpostavljene, Radmile Barašin, koja je pomoćnik direktora za pravne poslove. Kaže i da nije primijetila ništa nezakonito u svom radu, a na pitanja advokata nije znala da odgovori koja je razlika između grupe ponuđača i konzorcijuma.

Jelena Spasojević, koja je tokom trajanja pandemije korona virusa radila na nabavkama maski i zaštitnih odjela, rekla je da je slala upite putem imejla za nabavke maski i odjela, ali da su se mnogi dobavljači javili da kažu da ih nemaju na stanju.

Isto tako, kaže da je kontrolisala fakture koje su stizale od strane dobavljača i da je jedna od faktura iz spornog ugovora došla bez fiskalnog računa.

Zeljkovića i ostale optužene terete zloupotrebe u postupcima javnih nabavki za vrijeme epidemije korona virusa kojim je Republika Srpska oštećena za najmanje 1,3 miliona maraka. Prema navodima optužnice u odnosu na nabavnu, prodajna cijena zaštitnih maski uvećana je i do 1.553,49 odsto medicinskih zaštitnih odijela za 351,38 odsto , a termalnih kamera za 198,30 odsto.

RASPRAVA
Tokom ispitivanja svjedoka Palije od strane advokat Ivanović izbila je polemika između nje i tužioca, ali i predsjednika sudskog vijeća Dragana Uletilović.

Sudija je u jednom momentu upozorio advokata da ne komentariše, već da pita, našto je Ivanovićeva odgovorila “Dobro tužioče, odnosno sudija”.

Hronika

SVJEDOK IZ DOBROVOLJAČKE: Izvlačili su nas iz vozila i pucali s leđa

Milenko Perić iz Loznice, koji je 1992. godine bio u koloni JNA, koja se povlačila iz Sarajeva, rekao da su imali naređenje da ne pucaju i da idu u mirnoj koloni, a da su ih muslimanske snage izvlačile iz vozila i u njih pucali s leđa.

“Oni su na nas otvorili vatru. To je jedina istina o `braniocima Sarajeva` koji danas slave”, poručio je Perić koji učestvuje u obilježavanju 33 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici.

Perić je naglasio da su ih izveli iz vozila i pucali mu u noge s leđa, nakon čega jer zarobljen.

“Neka služi na čast nadležnom tužilaštvu koje do dana današnjeg nije procesuiralo nikoga ko je odgovoran za napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici”, rekao je Perić novinarima i dodao da redovno dolazi na obilježavanje ovog zločina.

Perić smatra da je vanustavno tužilaštvo odavno trebalo da procesuira one koji su pucali i pobili pripadnike JNA, koji su imali naređenje da ne pucaju i da se u mirnoj koloni izvuku iz Sarajeva.

U Istočnom Sarajevu i na mjestu zločina u Dobrovoljačkoj ulici danas je odata počast ubijenim pripadnicima JNA koje su napale muslimanske paravojne snage dok su se povlačili.

Kolona JNA napadnuta je u Dobrovoljačkoj ulici dok se mirno povlačila iz Sarajeva prema ranijem sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem.

Napadom su rukovodili tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane RBiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona JNA je napadnuta.

Politički predstavnici institucija Republike Srpske već godinama naglašavaju da su glavni krivci za tragične događaje u Dobrovoljačkoj ulici članovi političkog vrha tadašnje takozvane RBiH, ali i paravojne muslimanske jedinice u Sarajevu, poput “Zelenih beretki”, “Patriotske lige” i drugih kriminalnih formacija.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu poginulo je najmanje 28 pripadnika JNA.

Nastavi čitati

Hronika

“DOBROVOLJAČKA” 33 GODINE KASNIJE: Zločin bez sudskog epiloga

U Istočnom Sarajevu i Sarajevu danas će biti obilježene 33 godine od zločina nad vojnicima JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici.

Riječ je o istorijskom događaju od republičkog značaja čije obilježavanje organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Obilježavanje će početi u Istočnom Sarajevu gdje će u 10.00 časova u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima biti služen parastos za stradale pripadnike JNA.

Potom je predviđen odlazak autobusima u Sarajevo u bivšu Dobrovoljačku ulicu gdje će u 11.00 časova mirnom šetnjom, polaganjem cvijeća i prisluživanjem svijeća biti odat pomen stradalim pripadnicima JNA.

Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku i zaštitu civilnih žrtava rata Republike Srpske Nebojša Vidaković rekao je ranije da se dan prije napada na kolonu JNA u Doborovoljačkoj ulici, 2. maja 1992. godine, dogodio se opšti napad na Dom JNA.

On je naveo da je muslimanski lider Alija Izetbegović je po dolasku iz Lisabona iz bezbjednosnih razloga bio zadržan u kasarni JNA u Lukavici i tada je dogovoren bezbjedan izlazak vojnika JNA iz Sarajeva i istovremeno povratak Izetbegovića uz posredovanje i garanciju Unprofora.

Prema njegovim riječima, kada je kolona JNA krenula 3. maja uz pratnju Unprofora, po izlasku Izetbegovića iz transportera, kolona je presječena u Dobrovoljačkoj ulici i u unakrsnoj vatri mučki napadnuta od muslimanskih paravojnih jedinica.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu poginulo je najmanje 28 pripadnika JNA.

CJB Istočno Sarajevo podnio je 2005. godine krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu. Međunarodni tužilac u BiH DŽud Romano donio je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.

Tužilaštvo BiH je 20. novembra 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu “Dobrovoljačka”, te je Sud BiH u maju 2022. godine potvrdio optužnicu protiv 10 lica koja se terete za ratni zločin.

Među optuženima su Ejup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, Zaim Backović, kao član operativnog centra Štaba Teritorijalne odbrane RBiH i Jusuf Pušina, kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik štaba MUP-a RBiH.

Ovaj postupak je još u toku.

Nastavi čitati

Hronika

UDARIO U OGRADU! Muškarac iz BiH poginuo u blizini Rima

U rimskoj opštini Fraskati došlo je do teškog udesa sa fatalnih ishodom u kojem je 43-godišnji muškarac iz Bosne i Hercegovine izgubio život.

Kako prenose italijanski mediji, riječ je o muškarcu iz BiH, koji je imao prijavljeno boravište u Rimu, a koji se svojim audijem A3 kretao Via di Vermicino.

Navodno je u jednom momentu izgubio kontrolu nad vozilom i u punoj brzini udario u zaštitnu ogradu privatnog posjeda.

Nesreća se desila noćas oko dva sata, a vozač je ostao na mjestu mrtav. Iako su ekišpe hitne pomoći odmah izašle na teren, vozaču nije bilo spasa. O ozbiljnosti udesa govori i to da su vatrogasci morali da sijeku vozilo kako bi došlo do tijela.

Iako su same okolnosti nesreće još uvijek nepoznate, pretpostavlja se da vozač nije prilagodio brzinu usljed čega je izgubio kontrolu i udario u ogradu.

Nastavi čitati

Aktuelno