Connect with us

Društvo

SVE VIŠE NOVCA SE SLIVA U KASU: Od poreza sakupljeno više od 10 milijardi maraka

U prvih pet mjeseci ove godine od poreza je prikupljeno 10,266 milijardi KM, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) i poreskih uprava Republike Srpske i Federacije BiH.

Iz UIO BiH saopštili su da su prihodi od indirektnih poreza za pet mjeseci 2025. godine iznosili četiri milijarde i 714 miliona KM i veći su za 217 miliona KM ili 4,82% u odnosu na isti period 2024. godine, kada su iznosili četiri milijarde i 497 miliona KM.

“Uprava je u prvih pet mjeseci 2025.godine izvršila povrat PDV-a obveznicima koji su ostvarili zakonsko pravo na povrat u iznosu od 921 miliona KM. Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima za pet mjeseci 2025. godine, a to su država, entiteti i distrikt Brčko, iznosili su tri milijarde i 793 miliona KM i veći su za 4,57% u odnosu na prihode raspoređene korisnicima za pet mjeseci 2024. godine”, piše u podacima.

Dodaje se da je za finansiranje državnih institucija u prvih pet mjeseci 2025. godine raspoređen iznos od 408 miliona KM.

“Ostatak prikupljenih prihoda od indirektnih poreza završio je kod entiteta i Brčko distrikta. Tako je Federacija BiH sa jedinstvenog računa dobila dvije milijarde i 73 miliona KM, Republika Srpska milijardu i 161 milion KM i Brčko distrikt 117 miliona KM”, naveli su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Iz Poreske uprave FBiH obavijestili su javnost da su poreski obveznici u ovom entitetu u periodu januar-maj 2025. godine uplatili 3.729.506.053 KM javnih prihoda, što je u odnosu na isti period 2024. godine više za 420.010.650 KM, ili za 12,69%.

Iz Poreske uprave RS saopštili su da su za pet mjeseci ove godine na račun javnih prihoda Srpske prikupili 1,823 milijarde maraka, što je za 100,1 miliona KM ili šest odsto više u odnosu na isti period 2024. godine.

“Najveća naplata, posmatrano po grupama javnih prihoda, bilježi se po osnovu doprinosa socijalnog osiguranja, koji su u periodu januar-maj ove godine premašili milijardu maraka, odnosno ukupno je naplaćena 1,1 milijarda KM, što je za 86,3 miliona KM ili devet odsto više nego u istom periodu prethodne godine. Po osnovu doprinosa za Fond zdravstvenog osiguranja i Zavod za zapošljavanje u prvih pet mjeseci 2025. godine prikupljeno je po devet procenata više prihoda u odnosu na isti period 2024. godine, dok je po osnovu doprinosa za Fond PIO i Fond dječje zaštite prikupljeno po osam procenata više”, kazali su iz PU RS.

Dodali su da su direktni porezi ove godine naplaćeni u iznosu od 478,9 miliona KM, što je za 3,2 miliona maraka ili procenat manje.

“Rast naplate kod direktnih poreza zabilježen je kod poreza na dohodak, koji je naplaćen u iznosu od oko 200 miliona KM ili 24,6 miliona KM više, dok je istovremeno naplata poreza na dobit manja za 31,4 miliona KM, odnosno ukupno je po osnovu poreza na dobit naplaćeno 260,4 miliona maraka. Manja naplata ove vrste prihoda leži u činjenici da su neki veći poreski obveznici u poreskim prijavama za 2024. iskazali manju dobit nego u 2023. godini, pa su samim tim platili i manji iznos ovog poreza”, piše u saopštenju Poreske uprave Republike Srpske.

Društvo

UKRAJINSKA JAJA PREPLAVILA HRVATSKU Domaći uzgajivači na ivici kolapsa: “Uništavaju nas!”

Uvoz jaja iz Ukrajine u Hrvatsku ove je godine doživio nagli skok, a brojke već sada premašuju cijeli prošlogodišnji iznos.

Podaci govore da čak 90 odsto uvezenih jaja dolazi upravo iz Ukrajine, što je izazvalo snažan talas nezadovoljstva među domaćim proizvođačima koji tvrde da je hrvatska proizvodnja ozbiljno ugrožena.

“Sistemski se od ulaska u EU radi na tome da se domaća proizvodnja uništi, da se očiste prostori za uvozni lobi da bi mogao uvoziti jaja”, izjavio je za Dnevnik Nove TV Marijan Lukač, vlasnik kompanije specijalizovane za uzgoj koka nosilica.

I dok domaći uzgajivači upozoravaju na ekonomski pritisak i moguće posljedice po održivost domaće proizvodnje, iz Ministarstva poljoprivrede stiže drugačija poruka.

Oni tvrde da većina jaja iz Ukrajine ne ostaje u Hrvatskoj, nego se koristi za preradu i potom izvozi dalje u zemlje EU.

“Kontrole se provode redovno, a za njih je zadužen Državni inspektorat”, poručuju iz Ministarstva.

Dodaju i da je riječ o poslovnim praksama koje su u skladu s evropskim pravilima o slobodnom kretanju robe.

Međutim, domaći proizvođači nisu uvjereni u dobre namjere sistema. Tvrde da je tržište preplavljeno uvoznim jajima koja snižavaju cijene, a potrošači često nisu ni svjesni odakle jaja na policama dolaze.

“Mi jednostavno ne možemo konkurisati takvim cijenama. Ako se ovako nastavi, mnogi će proizvođači zatvoriti farme”, upozoravaju iz sektora.

Kako prepoznati porijeklo jaja?
Na ljusci svakog jaja nalazi se oznaka koja otkriva zemlju podrijetla. Naprimjer, jaje iz Hrvatske ima oznaku HR, dok jaja iz Ukrajine imaju oznaku UA.

Ali, potrošači često ne obraćaju pažnju na oznake, ili su one nečitljive.

Nastavi čitati

Društvo

SVI IZLAZE IZ BIH! Na graničnim prelazima u Gradišci i Gradini duge kolone vozila

Na graničnim prelazima Gradiška i Gradina duga je kolona vozila na izlazu iz BiH.

Na ostalim graničnim prelazima, povremeno se pojačava frekvencija saobraćaja, ali putnička vozila, za sada ne čekaju duže od 30 minuta na prelazak granice.

S obzirom na promjenljivo stanje na graničnim prelazima, vozačima se savjetuje da se prije polaska na put informišu putem kamera na sajtu Auto moto saveza Republika Srpska.

Granični prelaz Brčko je otvoren za putnička vozila do 3,5 tona.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila preko pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preko pet tona preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na GP Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09-13 i od 22-06 časova. Vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Društvo

SEKS-AFERA TRESE NJEMAČKU! Influenserka iz BiH u vezi sa OŽENJENIM FUDBALEROM, sve otkrili snimci i minđuše!

Tanja Makarić (28), poznata njemačka infulenserka porijeklom iz Bosne i Hercegovine, našla se u centru skandala jer je imala aferu sa oženjenim fudbalerom, prenose njemački mediji.

Naime, ona je bivša djevojka Julijana Klasena, ali navodno tu nije kraj njenim interesovanju za fudbalere.

Ona je nedavno na svom Instagram profile objavila da trenutno prolazi jedan od najtežih perioda u svom životu, a sve zbog sajber maltretiranja.

Međutim, najnovije informacije njemačkih medija možda bi mogle biti razjašnjenje te njene poruke. Ona je navodno imala aferu sa bivšim igračem Leverkuzena Leonom Bejlijem (27), prenosi njemački Tag24.

Navodno su takve spekulacije pokrenuli privatni video snimci i poruke koje su se iznenada pojavile na društvenim mrežama. U jednom od video snimaka, fanovi tvrde da su prepoznali 28-godišnjakinju po glasu, mladežima i minđušama.

Čak se pričalo da je viđena sa nepoznatim muškarcem na aerodromu. Prema indicijama, ovaj muškarac je očigledno Bejli.

Da stvar bude zanimljivija, Tanja je nedavno u svom podkastu više puta zauzela snažan stav protiv afera sa zauzetim muškarcima, navodeći da je to apsolutno zabranjeno.

Za sada, ni sama Tanja Makarić ni fudbaler Leon Bejli nisu komentarisali glasine. U prošlosti se takođe pričalo da je Tanja Makarić imala aferu sa Stefanom Zarelom (34) – ali veza nikada nije zvanično potvrđena.

Inače, Tanja Makarić je u Njemačkoj poznata kao profesionalna plivačica, koja je osvojila nekoliko medalja kako u Evropi, tako i na njemačkim šampionatima. Rođena je u Vupertalu, ali je porijeklom iz Bosne i Hercegovine.

U žiži njemačke javnosti je od maja, 2022. godine, i od tada konstantno širi bazu svojih pratilaca.

Nastavi čitati

Aktuelno