Connect with us

Hronika

SVJEDOK NA SUĐENJU NOVALIĆU: “Cijene su rasle svake sedmice”

Advokat iz Crne Gore Goran Petrović rekao je na suđenju federalnom premijeru Fadilu Novaliću i ostalima za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora da su se njihove cijene drastično povećavale od kraja marta do početka aprila 2020. godine.
Petrović, koji je svjedok odbrane Fikreta Hodžića, objasnio je da je bio angažovan kao pravni savjetnik firme “BTL medikal” iz Podgorice, koja se bavi nabavkom medicinske opreme, a s kojom će kasnije kontaktirati Hodžićeva “Srebrena malina” u vezi s nabavkom respiratora.

On je naveo da su ponude za respiratore ACM 812A krajem marta bile po cijeni od 19.000 i 20.000 evra, a početkom aprila već 42.000, 43.000, čak i 49.000 evra.

“Bila je eksplozija cijena, cijene su rasle sedmično. U martu vrtoglavo rastu iz dana u dan”, naveo je Petrović.

Svjedok je rekao da su u ove nabavke bili uključeni i “Eksotrejd” iz Rijeke i Kristian Marić, koji je ranije svjedočio na poziv Tužilaštva BiH, prenosi Birn.

Petrović je ispričao da je “BTL” 28. marta zaključio ugovor o nabavci 200 respiratora ACM za Srbiju i da im je “Eksotrejd” garantovao isporuku u roku od tri dana, ali taj rok nije ispoštovan i da je “Sinofarm” raskinuo ugovor sa “BTL-om” zahtijevajući da im se vrati pet miliona evra, koliko su platili.
Prema njegovim riječima, ti respiratori se sada nalaze na lageru u Baru u Crnoj Gori.

Svjedok je rekao da je “Eksotrejd” ponudio još 100 komada istih respiratora “BTL-u” i da je 30. marta sačinjen ugovor u ukupnoj vrijednosti od 2,2 miliona evra, a podgorička firma gdje je bio pravni savjetnik je uplatila avans od 700.000 evra, ali da to na kraju nije realizovano i da još potražuju taj novac od “Eksotrejda”.

“Ni prvobitnih 200, ni kasnija narudžba 100 komada nemaju veze sa respiratorima koje je `Srebrena malina` nabavljala početkom aprila”, rekao je advokat.

Tužioci su u unakrsnom ispitivanju tvrdili da svjedok govori o cijenama respiratora o kojima nije imao saznanja u martu i aprilu 2020. godinem, a Petrović je tvrdio suprotno, navodeći da je u tom periodu učestvovao u sastavljanju ugovora i da je imao saznanja o ponudama.

Tužioci su prije Petrovićevog svjedočenja tražili da se ne dozvoli njegovo svjedočenje zbog zabrane odavanja tajne s obzirom da je bio advokat Sanje Lekić iz “BTL-a” kada je saslušavana u svojstvu osumnjičene.

Sudija Branko Perić je rekao da će Lekićeva, koja je predložena kao svjedok, obavijestiti Sud da li je razriješila branioca čuvanja tajne.

Petrović je rekao da je oslobođen čuvanja tajne od Lekićeve, kao i od “BTL-a”.

Osim Novaliću, u ovom predmetu se sudi ministru finansija FBiH Jelki Milićević, nekadašnjem direktoru Federalne uprave civilne zaštite Fahrudinu Solaku i vlasniku preduzeća “Srebrena malina” Fikretu Hodžiću zbog sporne nabavke 100 kineskih respiratora u vrijednosti od 10.530.000 KM.

Suđenje se nastavlja 16. novembra.

Hronika

NAJEZDA ZMIJA U SRPSKOJ! Devet ljudi već ugrizle otrovnice!

Na području grada Zvornika u proteklih šest mjeseci evidentirano je devet ujeda zmija, što je znatno više u odnosu na prethodne godine, saopšteno je danas iz Gradske uprave.

Nabavka seruma protiv zmijskog otrova otežana je i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske ulaže maksimalne napore kako bi obezbijedio dodatne količine seruma protiv zmijskog otrova usljed povećanih potreba na terenu, navodi se u saopštenju.

Povodom povećanja broja zmijskih ujeda u odnosu na protekle godine, Gradska uprava, Bolnica i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske apeluju da stanovništvo Zvornika i okoline bude dodatno oprezno pri boravku na otvorenom.

Nastavi čitati

Hronika

VELIKI SLUČAJ KORUPCIJE: Sud BiH zaprimio optužnicu protiv bivših funkcionera Suda i OBA-e

Sud BiH je saopštio da je juče, 1. jula, zaprimio optužnicu Tužilaštva BiH protiv Ranka Debevca, bivšeg predsjednika Suda BiH, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosno agencije (OBA), i Milisava Pijuka.

Ranko Debevec se sumnjiči za višestruke prekršaje, uključujući zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, te za krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Osman Mehmedagić je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i krivotvorenje službene isprave.

Milisav Pijuk se sumnjiči za neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, kao i za krivično djelo iz Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Iz Suda BiH poručuju da će odluka o zaprimljenoj optužnici biti donesena u zakonom propisanom roku, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena.

Nastavi čitati

Hronika

I TO KOD NAS MOŽE! Poreskom inspektoru umanjena kazna za primanje mita

Vrhovni sud Republike Srpske djelimično je uvažio žalbu bivšeg poreskog inspektora Nemanje Barovića te mu za pola godine umanjio ranije izrečenu kaznu za primanje mita, dok je njegovom kolegi Mihajlu Ristiću potvrđena prvostepena presuda.

Tako je Barović pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i 6.000 maraka novčane kazne, a Ristić na dvije godine i 3.000 KM kazne zbog primanja mita. Barović je prvostepenom presudom banjalučkog Okružnog suda bio osuđen na tri i po godine zatvora.

Sekretar Vrhovnog suda RS Jelena Despotović potvrdila je da je djelimično uvažena žalba Barovića, a kao neosnovana odbijena žalba Ristića.

Pojasnila je da je Baroviću izmijenjena kazna koja se odnosi na drugu tačku optužnice te mu je potom izrečena jedinstvena kazna od tri godine. Kazala je da je u ostalom dijelu presuda potvrđena.

Barović i Ristić krivična djela su počinili kao inspektori Područne jedinice Poreske uprave u Prijedoru.

Barović je osuđen za dvije od četiri tačke optužnice, a Ristić za jedno uzimanje mita.

Prema presudi Barović je osuđen jer je uzeo 5.000 KM mita od Momira Lajšića da bi mu sredio da ne dobije krivičnu prijavu i da plati 30.000 umjesto 120.000 maraka za poreske obaveze.

Osuđen je i da je zajedno sa Ristićem uzeo mito od vlasnika prodavnice “Nina” Marinka Bilbije za “sređivanje” uočenih nepravilnosti. Navodi se da su oni za te usluge dobili po 100 KM.

Bilbija je ranije, na osnovu priznanja krivice, za davanje mita osuđen na novčanu kaznu od 500 KM.

Barović je usljed nedostatka dokaza oslobođen optužbi da je od vlasnika i poslovođe u firmi “ND Pile prom” Nemanje Šarengaće uzeo 5.000 evra i 250 KM kako bi izbjegao da obavi svoj posao i izvrši provjere te da mu je zatim tražio još 500 KM za ubrzavanje procedure preregistracije računa.

Presudom je od Barovića oduzeto 5.000 KM nelegalno stečene imovinske koristi kao i 100 KM. Od Ristića je oduzeto 100 KM, a oba su obavezani da plate sudske troškove.

Optuženi inspektori uhapšeni su u akciji “Svodna”, kada je u Barovićevoj garaži pronađeno 21.400 evra skrivenih u knjizi “Etički kodeks za profesionalne računovođe”.

Nastavi čitati

Aktuelno