Društvo
Teniski savez BEZ TENDERA bira firmu za izgradnju objekta za „SRPSKA OPEN“
Pripremni radovi za izgradnju sportskog terena za potrebe turnira „Srpska open“ uz park “Mladen Stojanović” su počeli, a izvođače radova je birao Teniski savez RS, čime je omogućeno da se zaobiđe procedura javnih nabavki, saznaje CAPITAL.
Prema raspoloživim informacijama Vlada RS i lokalna vlast u Banjaluci, imaju ulogu finansijera, kod obezbjeđivanja potrebnih dozvola te nadzora, dok je Teniski savez RS po svemu sudeći zadužen za ugovaranje građevinskih radova na ovom projektu.
Rok za završetak posla je kratak, sve mora biti spremno prije aprila iduće godine, kada turnir treba da se održi, a kako pokazuju posljednje informacije sve se ubrzano i odvija.
Teniski savez RS angažovao izvođače
U Teniskom savezu RS su potvrdili da pripremne radove izvodi konzorcij firmi pod rukovodstvom firme “Gradip” iz Prnjavora, kompanije koja će koordinisati i rukovoditi izgradnjom.
„U toku su pripremni radovi, odnosno rad na odvoženju deponovane zemlje. Do početka izvođenja glavne faze-betoniranja, Grad Banjaluka kao vlasnik zemljišta će dobiti sve potrebne dozvole od nadležnog ministarstva. U zavisnosti o zahtjeva na terenu, angažovanje firmi zavisiće isključivo od mogućnosti ispunjavanja obaveza u projektu u kratkom vremenskom roku sa kojim su izvođači suočeni zbog činjenice da radovi moraju biti završeni na vrijeme, a rok je mart 2023. godine“, kazali su u Teniskom savezu RS, koji je bio i zadužen za angažovanje izvođača radova. Nisu precizirali koje firme su dio tog konzorcija.
Angažovanje izvođača je obavljeno mimo procesa javnih nabavki, a iz Saveza poručuju da je to urađeno jer „ovaj projekat ne podliježe javnim nabavkama, jer Teniski savez Republike Srpske nije ugovorni organ u smislu Zakona o javnim nabavkama“.
Prebacivanjem tog posla u ruke Teniskog saveza RS, ušteđeno je na vremenu, a izvođači su odabrani takoreći “preko noći”.
Da su za izbor izvođača radova bili zaduženi Vlada RS ili Grad Banjaluka morala bi se ispoštovati procedura javnih nabavki koja u najboljem slučaju može potrajati nekoliko mjeseci, a u najgorem godinama, ako se pojave žalbe ponuđača.
Teren ostaje Gradu Banjaluka
U Teniskom savezu RS su objasnili su da Grad Banjaluka ostaje vlasnik zemlje i objekta koji će biti izgrađen za potrebe turnira, a da će Teniski savez na osnovu ugovora sa Gradom biti korisnik objekta.
“Planirano je da u prvoj fazi, dok turnir traje, stadion bude otvoren, a nakon čega se planira pokrivanje i dodatni radovi za multifunkcionalnu dvoranu kapaciteta 3.000 mjesta koja je gradu prijeko potrebna”, rekli su u Savezu i dodali da će se sportska dvorana u parteru moći prilagoditi sportovima, kao što su rukomet, odbojka, tenis, mali fudbal….
Nadzor u rukama Republičke direkcije za obnovu i izgradnju RS
Iako je na ovaj način zaobiđen dugotrajni proces javnih nabavki, netransparenta način nabavke omogućava “namještanja” poslova i dogovora iz zatvorenih vrata sa unaprijed odobranom firmom.
Iz Teniskog saveza RS tvrde da će svi aspekti realizacije biti rigorozno kontrolisani.
“Nadzor nad radovima i ugovaranju izgradnje vrši Republička direkcija za obnovu i izgradnju Republike Srpske. Za potrebe pripremnih radova Vlada će, na zahtjev Teniskog saveza Republike Srpske do kraja godine izdvojiti dva miliona KM. Formiran je izvršni odbor i četiri pododbora, građevinski, finansijski, pravni i pododbor za propise i standarde koji su uključeni u proces projektovanja i izgradnje, kontrolu rada i utroška finansijskih sredstava. U izvršni i svaki pododbor uključeni su predstavnici nadležnih republičkih i gradskih institucija i predstavnici Teniskog saveza Republike Srpske”, poručili su za CAPITAL iz Teniskog saveza RS, ali nisu precizirali koliko će u konačnici koštati organizacija ovog sportskog događaja.
Koliko će koštati izgradnja?
Ta cifra će, kažu biti poznata kada se okončaju radovi i sve pripremi za teniski turnir.
Prema trenutno raspoloživim informacijama uz novac koji Grad Banjaluka planira da izdvoji kroz ovogodišnji rebalans budžeta grada, na organizaciju ovog događaja Srpska već sada izdvaja ukupno četiri miliona KM.
Kako je CAPITAL prvi objavio Vlada RS i Grad Banjaluka su dogovorili da zajednički finansiraju organizaciju ovog turnira. Najveća investicija je izgradnja sportskog teniskog terena, kapaciteta 6.000 mjesta. Pretvaranjem u multifunkcionalnu dvoranu objekat će imati kapacitet od 3.000 mjesta.
Iz Grada Banjaluka je ranije stigla potvrda da će se kroz ovogodišnji rebalans budžeta grada za izgradnju sportskog terena uz park Mladen Stojanović planirati dva miliona KM.
Ovaj sportski događaj treba da ugosti najveća imena iz svijeta tenisa kao što su srpski as Novak Đoković, a prema pisanju pojedinih medija u Banjaluku će doći i teniser Nik Kirjos.
ATP turnir “Srbija open” se privremeno seli u Banjaluku, na period od godinu dana, sa ciljem da teniski centar “Novak” u Beogradu tokom tog periodu renovira.
Nedavno je tada srpski član Predsjedništva BiH, a aktuelni predsjednik RS Milorad Dodik na društvenim mrežama objavio da će zvanični naziv ATP turnira, koji se sljedeće godine igra u Banjaluci biti “Srpska open”.
CAPITAL: Vesna Popović
Društvo
GRAĐANI OGORČENI NA MARKETE, pogledajte kolike su RAZLIKE U CIJENAMA na rafovima i na kasi
Osim poskupljenja sa kojima se konstantno bore, građanima kupovine stresno padaju i zbog činjenice da, bez obzira na cijenu po kojoj su odabrali neki proizvod, ne znaju kakve će ih stavke dočekati na računu.
Naime, prilično često se dešava da odaberu neki artikl po jednoj cijeni, a da se, kad dođu na kasu, ispostavi da je on skuplji.
U ovakvim situacijama, trgovci se pravdaju pretrpanošću poslom, zbog čega, tvrde, ne stižu da promijenu cijene proizvoda koji poskupljuju.
Bilo kako bilo, potrošači su ogorčeni ovakvom praksom, pa veoma često putem društvenih mreža dijele svoja iskustva i komentarišu slične situacije.
U ovom slučaju, samo dva proizvoda na polici su koštala 5,5 KM, a na kasi čak 6,6 KM.
“To mi se desilo ne samo jednom nego bezbroj puta. Vratim se i vraćam artikle na kasi, napravim gužvu tako da pojedinci ostave punu korpu i odu… Skoro svaki druga artikal ima na kasi drugu cijenu. Ja ih ostavim ako je na kasi skuplje, pa nek vraćaju sami“, neki su od komenatara ipod pomenute objave.
Ima i onih koji su stali u odbranu trgovaca, uz obrazloženej da ih je malo, a da imaju puno posla, pa ne stižu da zamijene cijene.
Potrošače, međutim, ne interesuje da li je riječ o preopterećenosti trgovaca koji ne stižu da isprate poskupljenja zamjenom novih cijena.
Takođe, nije rijetkost da shvate da su prevareni tek kad dođu kući i pogledaju račun, kada se mnogima ne da vraćati.
– Zna se desiti da samo jedan proizvod platim i po marku skuplje, nego što je bila njegova cijena na polici. Međutim, zbog žurbe rijetko kad gledam račun u radnji, a kad obmanu uočim kod kuće, tada je već kasno. Izgleda da nema druge nego još u marketu prokontrolisati račun i reagovati u slučaju nepravilnosti – kaže sagovornica Srpskainfo.
Iz udruženja potrošača poručuju da je pravo građana da, ako se nađu u ovakvoj situaciji, proizvod plate po cijeni koju su pronašli na polici. Naglašavaju da im se, zbog ove prakse, javlja veliki broj građana.
Društvo
PREGOVORI O NAJNIŽOJ PLATI: Prijedlog sindikata 1.050 maraka, poslodavci protiv
U Banjaluci će danas biti održana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske na kojoj će biti nastavljen razgovor o najnižoj plati u Srpskoj za narednu godinu.
Na sjednici će biti riječi i o imenovanju novih miritelja i arbitara za mirno rješavanje kolektivnih radnih sporova, rečeno je Srni u Ekonomsko-socijalnom savjetu Srpske.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je Srni da je stav Sindikata da bi najniža plata u Srpskoj za iduću godinu trebala da iznosi 1.050 KM.
“Ima dosta prostora za značajno povećanje najniže plate u Republici Srpskoj i Savez sindikata će na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta predložiti Vladi i poslodavcima da najniža plata iznosi 1.050 KM”, rekla je Mišićeva.
Iz Unije poslodavaca Republike Srpske smatraju da u Srpskoj ne postoje nikakvi uslovi niti finansijski pokazatelji da bi trebalo povećati najnižu platu.
Najniža plata u Srpskoj u ovoj godini iznosi 900 KM.
Sjednica je zakazana za 12.00 časova u prostorijama Republičke uprave za inspekcijske poslove.
(Srna)
Društvo
ARHITEKTA OBJASNIO koje zgrade su NAJOPASNIJE za život
Četiri godine nakon zemljotresa u Zagrebu, svakome ko je prošao Donjim gradom jasno je da obnova nije napredovala kako se očekivalo.
Iako je odmah nakon zemljotresa donesen Zakon o obnovi, ubrzo su se pokazale njegove brojne manjkavosti.
Arhitekta Oto Barić upozorava da Zagrebu prijeti ozbiljna opasnost ako ga pogodi zemljotres jačine onog iz 1880. godine, kada je grad uzdrmao potres magnitude 6,3 s epicentrom blizu Medvednice.
Taj događaj razorio je ili teško oštetio stotine zgrada, uključujući i kulturne institucije poput zagrebačke katedrale, a prva velika obnova oblikovala je današnji urbanistički izgled grada i doprinijela razvoju karakterističnih četvrti.
Rok trajanja zagrebačkih zgrada
“Zagreb je imao sreće jer nas je u ožujku 2020. godine pogodio zemljotres jačine 5,5,” kaže Barić.
Objašnjava da su najrizičnije zgrade one u Donjem gradu, izgrađene u dvije faze: prva krajem 19. i početkom 20. vijeka, a druga tokom tridesetih godina prošlog vijeka.
“Te zgrade stare su između 120 i 150 godina, a čine cijeli Donji grad, točnije tzv. centralna 34 gradska bloka,” pojašnjava.
Zgrade su projektovane s rokom trajanja od 50 godina, ali njihov se vijek može produžiti jedino uz pravilno održavanje, što je, naglašava Barić, najveći problem zagrebačkog stambenog fonda.
“Budući da su tokom socijalizma zgrade bile u društvenom vlasništvu, niko se nije brinuo o održavanju. Nakon što je Hrvatska stekla samostalnost, vlasništvo nad stanovima prešlo je u privatne ruke, ali mnogi vlasnici nisu bili spremni ulagati u održavanje,” pojašnjava Barić.
Nasljeđe socijalizma
Tek 2021. godine, nakon zagrebačkog zemljotresa, započela je prva ozbiljna obnova. Barić napominje da je protivpotresnu obnovu trebalo započeti decenijama ranije.
“Srećom, zemljotres 2020. bio je relativno slab. Da je bio samo jedan stepen jači, cijeli bi Donji grad mogao biti sravnjen,” upozorava.
Većina zagrebačkih zgrada građenih prije 1963., kada se dogodio razorni zemljotres u Skoplju, podložne su znatnim oštećenjima zbog zastarjelih materijala. Tek su zgrade građene nakon 1964. smatrane otpornijima na jače zemljotrese.
“Sada se obnavljaju zgrade iz tridesetih godina i one starije, ali zaboravlja se na one građene između tridesetih i 1964. godine. To je tužna stvarnost o kojoj se malo govori,” ističe Barić, dodajući da se politika nerado suočava s tim problemom zbog organizacionih izazova koje bi masovna obnova donijela.
U Gundulićevoj ulici, na primjer, obnovljeno je tek pet zgrada od njih stotinak.
“To je oko pet posto, što nije ni blizu dovoljno. Nadamo se da će nas sreća poslužiti i da će se sljedeći zemljotres dogoditi tek za 50 ili 100 godina,” kaže Barić.
Obnova tavana kao rješenje
Barić je nakon zemljotresa bio optimističan oko obnove, ali tri godine kasnije postalo je jasno da će veća obnova izostati.
“Otvorene su mnoge rasprave i izneseni su kvalitetni prijedlozi, ali je sve palo pod utjecaj dnevne politike”, kaže on, a prenosi Dnevno.hr.
-
Hronika2 dana ago
SUĐENJE MONSTRUMU! Supruzi pucao u potiljak “SAD ĆU TE UBITI, j**em ti familiju”
-
Hronika1 dan ago
HOROR U BiH! Ljudski SKELET BEZ GLAVE pronađen u šumi
-
Društvo2 dana ago
VIKEND DONOSI NOVE GUŽVE! Duge kolone na graničnim prelazima
-
Politika2 dana ago
SMILJANA BABIĆ MORAVAC “Skupštinska većina je bila veliki ometajući faktor u radu gradonačelnika u protekle 4 GODINE”
-
Društvo1 dan ago
ALARMANTNO: Samo u Sloveniju i Njemačku otišlo više od 10.000 RADNIKA IZ BIH
-
Region2 dana ago
DAČIĆ “Stanje povrijeđenih u nesreći u Novom Sadu VEOMA TEŠKO”
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ POSTAO KUM MALOJ MILICI TUBONJIĆ “Velika čast, osjećam duboku ODGOVORNOST I BLISKOST” (FOTO, VIDEO)
-
Svijet1 dan ago
ERUPCIJA VULKANA: Lava, pepeo i kamenje letjeli do 2.000 metara, 10 mrtvih (VIDEO)