Connect with us

Region

“To što si rođen kao dječak, ne mora da bude tako”: Promjenjen udžbenik iz biologije, nove lekcije o rodu i polu

U knjizi se kaže da postoje osobe muškog roda, osobe ženskog roda, transrodne osobe i rodno neutralne osobe

Da sami mogu da odrede kog su roda, odnosno, da to što su rođeni kao dječak ili djevojčica i ne mora da bude tako, saznaće na času biologije učenici koji su prije nekoliko dana krenuli u osmi razred. Oni će biologiju učiti po novom programu koji je upakovan u udžbenike izdavačke kuće “Klett”, a koji se razlikuje od onog po kome su učili godinu dana stariji đaci.

– S vremenom svako od nas razvija svoj osjećaj pripadnosti muškom ili ženskom rodu, to jest rodni identitet, a rod i pol ne moraju se nužno poklapati kod svake osobe – piše u lekciji “Polni i rodni identitet”, pišu Novosti.

Osmaci će u dijelu lekcije u kome se objašnjava polni identitet saznati da postoje osobe muškog pola, osobe ženskog pola i međupolne osobe, kao i to da je međupolnost relativno česta i da međupolnih osoba ima “više nego, na primjer, riđokosih”. Međutim, nije poznato na osnovu čega je napravljeno to poređenje, jer se precizno ne zna koliko ima jednih, a koliko drugih.

A u dijelu koji objašnjava “rodni identitet” kaže se da postoje osobe muškog roda, osobe ženskog roda, transrodne osobe i rodno neutralne osobe. Na mjestu gdje se govori o diskriminaciji objašnjava se da “nam društvo često nameće da rod i pol moraju da se podudaraju”.

U udžbeniku ima i savjeta: “Adolescencija je vrijeme u kome sebi treba dati vremena i sasvim je u redu ako si zbunjen/a, ako se još ne pronalaziš. Proći će još nekoliko godina dok ne uspiješ sebi da razjasniš šta zaista želiš i šta osjećaš. Zato treba da razgovaraš sa nekim starijim i iskusnijim… Psiholog je dobar izbor.”

Nastavnici i roditelji s kojima su novinari “Novosti” razgovarali smatraju da se na ovaj način pogrešno predstavlja jedna osjetljiva tema u osjetljivom životnom dobu. Jedan nastavnik biologije, koji nije želio da mu pominjemo ime, smatra da se protiv ovakvog nametanja svako treba boriti na svoj način.

– Ja ovu lekciju neću da predajem. Preskočiću je. I to je moj način borbe. Svako treba da ustane na svoj način, a ne da stalno čeka da neko drugi nešto uradi – navodi naš sagovornik.

Prema riječima pravnih stručnjaka, pojmovi koji se koriste u ovom udžbeniku suprotni su zakonima Srbije.

Tako u advokatskoj kancelariji “Radić” ističu da se u ovoj lekciji koriste stavovi i pojmovi za koje nema osnova u Ustavu, Porodičnom zakonu, Zakonu o matičnim knjigama, jer se polni identitet muškarca i žene utvrđuje prilikom rođenja i odmah zatim registruje kod matičara.

Oni naglašavaju da zakoni koji su saglasni s Ustavom regulišu pol, a da je sve drugo protivzakonito.

Ova kancelarija je, podsjećaju, prije više od godinu dana podnijela Ustavnom sudu Srbije i inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o rodnoj ravnopravnosti, jer smatra da odredbe iz ovog propisa nisu u skladu s Ustavom. Ustavni sud međutim, još nije donio odluku.

Da je udžbenik biologije za osmi razred u suprotnosti s propisima smatra i Miša Đurković, naučni savjetnik u Institutu za evropske studije. Đurković je ranije za “Novosti” naveo da za njegovo puštanje u škole treba da odgovara onaj ko je odobrio njegovu upotrebu, dakle Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

– Ovo nije prvi put da “Klet” promoviše protivzakonite i po ovu državu i narod štetne udžbenike, a da pri tome ima skoro pa monopolski položaj – upozorava Đurković.

On ističe da je ovo još jedan dokaz da izdavanje i nabavku udžbenika treba preispitati i vratiti pod državnu kontrolu.

Posljednja riječ ministra
Po proceduri, autore udžbenika biraju izdavačke kuće, stručnu ocjenu kvaliteta rukopisa udžbenika daje Zavod za unapređivanje obrazovanja, koji ispituje sa svojim komisijama i recenzentima da li je udžbenik napisan na osnovu usvojenog programa i da li su poštovani standardi kvaliteta. Ako je Zavod dao pozitivno mišljenje, šalje ga ministru prosvjete, koji potpisuje rješenje o odobravanju udžbenika.

(Telegraf.rs)

Region

NESTALA MONAHINJA iz manastira Gračanica

Kosovskoj policiji u Gračanici prijavljen je nestanak državljanke Crne Gore, koja je boravila u manastiru Gračanica.

– Trenutna lokacija ove osobe nije poznata, a prema riječima jednog svjedoka u sobi u kojoj je monahinja boravila pronađena su njena lična dokumenta – saopšteno iz kosovske policije.
Nestala monahinja u manastiru Gračanica boravila je od februara ove godine, prenosi Telegraf.rs.

Nezavisne

Nastavi čitati

Region

RIO TINTO U PROBLEMU? Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar

Ekološki pokret Marš sa Drine i njemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine uputili žalbu na projekat „Jadar“ za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice koji planira kompanija Rio Tinto.

Rio Sava Exploration – ćerka-firma Rio Tinta, je status „strateškog projekta“ po Zakonu EU o kritičnim sirovinama (CRMA) tražila za planirani rudnik litijuma i bora u dolini rijeke Jadar kod Loznice, navele su te dvije nevladine organizacije u saopštenju, prenosi Beta.

„Ovaj projekat ne bi trebalo da dobije strateški status iz pravnih, ekoloških, društvenih i političkih razloga. Poznati rizici uključuju rudarske aktivnosti koje ugrožavaju okolne vodene resurse, represiju nad aktivistima za zaštitu životne sredine, nedostatak administrativne transparentnosti i odgovornosti“, ukazano je u saopštenju.

Dodaje se da je prijedlog projekta koji je dostavljen na procjenu uticaja na životnu sredinu sada u fazi utvrđivanja opsega, a ima nedostatke koji ne zadovoljavaju kriterijume za dodjelu „strateškog statusa“ po CRMA.

Podnošenje ove žalbe je, kako je navedeno, presedan jer Evropska komisija nije nevladinim organizacijama omogućila osporavanje odluke o strateškom statusu pošto je njena odluka o klasifikaciji projekta na osnovu CRMA „administrativni akt“ u skladu sa Arhuskom konvencijom.

Dvije organizacije su navele da se njihova žalba, međutim, oslanja na pravo da se u skladu sa Arhuskom konvencijom ospori administrativni akt koji podleže internoj reviziji.

„Mi osporavamo političku odluku na nivou EU i nastavićemo pravnim putem ukoliko ‘Jadar’ dobije strateški status. U Srbiji, nedostaci tog prijedloga projekta pružaju jake pravne argumente protiv izdavanja bilo kakvih ekoloških dozvola“, navedeno je u žalbi.

Dodaje se da izvještaj o projektu ukazuje na opasnosti po životnu sredinu i životinjski svijet, po ljudska prava i zdravlje, na nedostatak transparentnosti i nepravilnosti u pogledu pitanja izdavanja dozvola, rokova i upravljanja, kao i na kršenje zakona Srbije.

„U zemljama kao što je Srbija, ekstrakcija minerala mogla bi da uništi lokalne ekosisteme, ugrožavajući zemljište, vodu i biodiverzitet i stvarajući političku i društvenu nestabilnost što dovodi do pitanja o posvećenosti Evropske unije ljudskim pravima i održivim praksama u inostranstvu“, rekla je predstavnica Marša sa Drine Bojana Novaković.

Novaković je ocijenila da EU „rizikuje politički kredibilitet“, posebno kada se to vidi kao „jačanje (neo)kolonijalne eksploatacije“.

Rekla je da nedostatak transparentnosti, kao i zakonske nepravilnosti i manjkave studije izvodljivosti u projektu „Jadar“, dodatno razotkrivaju „saučesništvo EU u potkopavanju samog upravljanja i regulatornih okvira za koje tvrdi da ih zastupa, održavajući sistem nejednake eksploatacije resursa koji je u korist dijelovima Evrope, a na štetu drugih“. Biznis.rs

Nastavi čitati

Region

POČELA PREDIZBORNA TIŠINA U HRVATSKOJ! Hoće li Milanović ostati predsjednik?

U Hrvatskoj je u ponoć počela predizborna tišina uoči sutrašnjih predsjedničkih izbora.

Izborna tišina trajaće do sutra u 19.00 časova kada se zatvaraju birališta.

Ovo su osmi predsjednički izbori u Hrvatskoj od proglašenja nezavisnosti na kojima pravo glasa ima oko 3,8 miliona birača.

Posljednja istraživanja javnog mnjenja pokazuju da aktuelni predsjednik i kandidat SDP-a Zoran Milanović ubjedljivo vodi sa 39,3 odsto podrške, a slijedi kandidat HDZ-a Dragan Primorac sa 24,3 odsto.

Nezavisni kandidat Marija Selak Raspudić je na trećem mjestu sa deset odsto podrške, dok je četvrta Ivana Kekin iz “Možemo!” sa 8,1 odsto.

Od ostalih četvoro presjedničkih kandidata i kandidata, Miro Bulj iz liste Most ima podršku 3,6 odsto ispitanika, Branka Lozo iz stranke Dom i nacionalno okupljanje /DOMiNO/ 2,2 odsto, a nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo dva, odnosno 0,6 odsto.

Od 2000. godine na predsjedničkim izborima u Hrvatskoj nikada nije pobijedio kandidat političke opcije koja je na vlasti.

Nastavi čitati

Aktuelno