Connect with us

Svijet

TRAMPA BAŠ “KRENULO”: Nije više na Forbsovoj listi najbogatijih

Bivši predsjednik SAD Donald pao je sa Forbsove liste 400 najbogatijih Amerikanaca po drugi put u tri godine.

Tramp, sa procijenjenim bogatstvom od 2.6 milijardi dolara, 300 miliona dolara je manje od kriterijuma koje je postavila lista “Forbs 400”, što je zadalo udarac bivšem predsjedniku SAD, za kojeg je magazin naveo da je decenijama “opsjednut” listom, prenosi The Hill.

“Forbs” je saopšio da je neto vrijednost bivšeg predsjednika smanjena za više od 600 miliona dolara u odnosu na prije godinu dana. Prema časopisu, Trampov udio od 90 posto u matičnoj kompaniji “Truth Social” pao je sa oko 730 miliona dolara na manje od 100 miliona dolara.

Smanjena vrijednost poslovnih zgrada
“Forbs” je naveo da su Trampove poslovne zgrade u San Francisku i Njujorku, čija vrijednost je smanjena za milione dolara, takođe imale ulogu u padu njegovog bogatstva.

Ova rang lista dolazi nakon početka suđenja Trampu za građansku prevaru u Njujorku, gdje se suočava sa tužbom njujorškog državnog tužioca Leticije Džejms zbog navodne prevare koja je trajala više od decenije.

Prvog dana suđenja u ponedjeljak, tužioci su pokazali Majklu Koenu, Trampovom advokatu i posredniku, da su on i bivši finansijski direktor Trampove organizacije Alen Vajselberg bili zaduženi za naduvavanje imovine bivšeg predsjednika SAD kako bi “dobili broj koji je gospodin želio.”

Koen je dao primjer tužiocima u kojima bi Tramp možda želio da bude “više na Forbsovoj listi”, pa bi predložio da, na primjer, njegova neto vrijednost od šest milijardi dolara treba da bude osam milijardi.

Precijenjena imovina

Kada je Džejms najavila tužbu protiv Trampa prošlog septembra, ona je ukazala na Koenovo svjedočenje pred Kongresom iz 2019. godine, u kojem je tvrdio da je Tramp značajno precijenio svoje bogatstvo prije nego što je preuzeo dužnost predsjednika.

Tramp je stavljen na “Forbsovu listu 400” 1996. godine, prema magazinu, gdje je ostao do 2021. godine, kada je njegovo bogatstvo palo na 2.5 milijardi dolara, oko 400 miliona dolara ispod granice koju zahtjeva lista, prenosi Avaz.

U to vrijeme, “Forbs” je saopštio da se Tramp zadržao na imovini po preuzimanju funkcije 2017. umjesto da stavi novac u fond za praćenje indeksa, što ga je, kako je navedeno, koštalo dvije milijarde dolara. Pandemija koronavirusa također je zadala udarac Trampu.

Loading...

Svijet

EVROPSKA UNIJA ĆE GRADITI nekoliko MEGAFABRIKA vejštačke inteligencije

Evropska unija je najavila da će u okviru plana vrijednog 20 milijardi evra biti otvoreno od tri do pet novih megafabrika opremljenih ogromnim superkompjuterima u Evropi, za razvoj nove generacije modela vještačke inteligencije (AI), istovremeno otvarajući vrata za izmjene svog zakona koji reguliše tehnologiju, objavio je danas “Gardijan”.

Objavljujući strategiju za pretvaranje Evrope u “kontinent vještačke inteligencije”, potpredsjednica Evropske komisije Hena Virkunen je rekla da je cilj tog plana da Evropa postane konkurentnija, bezbjednija i tehnološki suverena.

EU je već počela sa realizacijom plana za izgradnju 13 fabrika vještačke inteligencije – lokacija sa superkompjuterima i centrima podataka, gdje istraživači razvijaju i testiraju modele vještačke inteligencije.
Nove megafabrike vještačke inteligencije, čija se izgradnja planira u okviru plana od 20 milijardi evra, bile bi mnogo veće, ciljajući na ono što je Evropska komisija označila kao značajne inovacije u zdravstvu, biotehnologiji, industriji, robotici i naučnim otkrićima.

Dok fabrike vještačke inteligencije sa najboljim učinkom imaju superkompjutere opremljene sa do 25.000 naprednih AI procesora, megafabrika bi premašila 100.000 procesora AI, navodi se u dokumentu strategije.

Zvaničnici EU predviđaju da će biti izgrađeno tri do pet megafabrika vještačke inteligencije u EU, od kojih bi svaka koštala od tri do pet milijardi evra.

Nastavi čitati

Svijet

NOVI ZAOKRET! Tramp pauzira carine svima osim Kini, NJIMA POVEĆAVA NA ČAK 125 POSTO

Američki predsjednik Donald Tramp upravo je objavio da svima pauzira carine na 90 dana, osim Kini.

Kini je povećao carine sa 104 posto na 125 posto, nakon što je Kina, kao odgovor na Trampovu carinu, uvela novu carinu od 84 posto za američke proizvode.

“Na temelju nedostatka poštovanja koje je Kina pokazala prema svjetskim tržištima, ovim putem povećavam carinu koju Sjedinjene Američke Države naplaćuju Kini na 125%, s trenutnim učinkom. Nadam se da će Kina, u nekom trenutku, shvatiti da su dani iskorištavanja SAD-a i drugih zemalja prošli i da to više nije održivo niti prihvatljivo.
S druge strane, i na temelju činjenice da je više od 75 zemalja pozvalo predstavnike Sjedinjenih Država, uključujući Ministarstvo trgovine, Ministarstvo financija i Ured trgovinskog predstavnika SAD-a, da pregovaraju o rješenju za teme koje se razmatraju u vezi s trgovinom, trgovinskim barijerama, carinama, manipulacijom valutama i ne-monetarnim carinama, a te zemlje nisu, po mom snažnom prijedlogu, poduzele nikakve mjere odmazde protiv Sjedinjenih Država, autorizirao sam 90-dnevnu pauzu i znatno nižu recipročnu carinu od 10% tijekom ovog razdoblja, koja također stupa na snagu odmah. Hvala na vašoj pažnji glede ovog pitanja!”, objavio je Tramp.

Nastavi čitati

Svijet

PUKLA LJUBAV! Razilaze se TRAMP I MASK? Na pomolu sukob koji bi mogao da uzdrma Ameriku

Odnosi između multimilijardera Ilona Maska i američkog predsjednika Donalda Trampa, donedavno karakterisani zajedničkim ciljevima i tijesnom saradnjom, doživjeli su možda najteži trenutak do sada.

U centru sukoba nalaze se nove Trampove uvozne carine koje su uzdrmale globalna tržišta, izazvale pad vrijednosti akcija Tesle i dovele do ozbiljnog neslaganja između dvojice moćnika.

Prema izvještaju “Washington Posta”, izvršni direktor kompanija Tesla i SpaceX Ilon Mask tokom vikenda je lično apelovao na Trampa da povuče nedavno uvedene tarife.
Međutim, njegovi pokušaji nisu urodili plodom. Radi se o najvećem javnom neslaganju između Maska i Trampa do sada, a sve dolazi nakon što je Tramp najavio osnovnu carinsku stopu od 10% na sav uvoz u SAD, uz dodatna povećanja za određene zemlje.

Mask, koji vodi i DOGE – Odsjek za efikasnost vlade, već je ranije otvoreno govorio protiv trgovinskih barijera.

Na virtuelnom kongresu italijanske desničarske partije Liga, pozvao je na “nultu carinsku politiku” i stvaranje slobodne trgovinske zone između SAD-a i Evrope, naglašavajući da bi slobodna trgovina donijela koristi i jednoj i drugoj strani.
Tesla pogođena direktno

Uvođenje tarifa ima direktne posljedice po Teslu, koja se u velikoj mjeri oslanja na uvozne dijelove, naročito iz Kine. Mask je upozorio da će carine od 25% imati “značajan” finansijski uticaj na kompaniju.

U proteklih nekoliko mjeseci, akcije Tesle su pale za više od 40%, a vrijednost Maskovog ličnog bogatstva smanjena je za oko 135 milijardi dolara, spustivši ga ispod 300 milijardi, što se posljednji put dogodilo u novembru prošle godine, prenosi Nova.

Globalna tržišta reagovala su burno: kineski odgovor u vidu carina od 34% na američke proizvode doveo je do šoka na berzama, iako je došlo do kratkotrajnog oporavka.
Tesla pogođena direktno

Uvođenje tarifa ima direktne posljedice po Teslu, koja se u velikoj mjeri oslanja na uvozne dijelove, naročito iz Kine. Mask je upozorio da će carine od 25% imati “značajan” finansijski uticaj na kompaniju.

U proteklih nekoliko mjeseci, akcije Tesle su pale za više od 40%, a vrijednost Maskovog ličnog bogatstva smanjena je za oko 135 milijardi dolara, spustivši ga ispod 300 milijardi, što se posljednji put dogodilo u novembru prošle godine, prenosi Nova.

Globalna tržišta reagovala su burno: kineski odgovor u vidu carina od 34% na američke proizvode doveo je do šoka na berzama, iako je došlo do kratkotrajnog oporavka.

Nastavi čitati

Aktuelno