Connect with us

Svijet

TRENUTNO U IZLOACIJI Nekoliko scenarija ako se BAJEDN POVUČE iz predsjedničke trke

Glas Amerike objavio je koji su to scenariji ukoliko demokratski predsjednički kandidat odustane od trke, s obzirom da sve više velikih donatora ima dilemu da li da nastavi da finansira kampanju Džoa Bajdena, a takođe jer raste broj demokrata koji pozivaju aktuelnog predsjednika da povuče svoju kandidaturu.

Juče je iz Bajdenove kampanje poručeno da on ostaje u trci, a, kako je navedeno, ukoliko se povuče, demokrate moraju brzo da odluče o narednim koracima.

Jedan od scenarija bi bio da Bajden, na Nacionalnoj demokratskoj konvenciji krajem avgusta u Čikagu, podrži alternativnog kandidata i da od delegata traži da glasove koje su namijenili njemu preusmjere na drugog. Skoro svih 3.896 delegata svoje glasove je namijenilo Bajdenu.

Prva u redu da naslijedi predsjednika je njegova potpredsjednica Kamala Haris.

“Taj izbor bi imao smisla i finansijski, jer pravila nalažu da Haris može da potroši novac iz kampanje namijenjene Bajdenu, a sredstva iznose oko 91 milion dolara, prema posljednjem izvještaju iz juna”, piše Glas Amerike.

Drugi scenario jeste da stranka može da održi otvorenu konvenciju i odabere nekog od kandidata – među kojima su i guverner Kalifornije Gevin Njusom, guverner Pensilvanije Džoš Šapiro ili guvernerka Mičigena Grečen Vitmer.

Taj scenario, ističe Glas Amerike, bio bi “turbulentan proces koji bi izazvao podjele”.

“Nominovanje nekog drugog umjesto Kamale Haris razbjesnilo bi crnkinje – koje su jedan od ključnih stubova podrške demokratama”, navedeno je.

Ukoliko bi Bajden odstupio, demokrate bi brzo morale da odluče ko će ga zamijeniti i ko može da dobije izbore, rekao je za Glas Amerike Lari Sabato iz Centra za politiku Univerziteta Virdžinije.

“I to mora da bude ista osoba. A pitanje je da li mogu to da izvedu u narednih mjesec dana”, napominje Sabato.

Demokrate moraju da odluče i ko bi bio kandidat za potpredsjednika – što opet može da izazove podjele u stranci.

Bajden je trenutno u izolaciji, jer se liječi od koronavirusa.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno