Connect with us

Društvo

TRGOVCI I NAFTAŠI LOVE U MUTNOM! Kršenje odredbi o maržama odnijelo VIŠE OD POLA MILIONA MARAKA!

Ni česte kontrole inspekcije nisu spriječile ovdašnje trgovce da nezakonito podižu cijene osnovnih životnih namirnica i goriva, što potvrđuju podaci Inspektorata Republike Srpske koji je za sedam i po mjeseci ove godine ispisao kazne teške 510.000 maraka.

Brašno, ulje, hljeb, mlijeko, ali i gorivo samo su neki od proizvoda koje građani svakodnevno kupuju, a čija cijena u pojedinim trgovinama i pumpama raste uprkos ograničenju.

Tržišna inspekcija redovno kontroliše formiranje cijena osnovnih životnih namirnica, za koje je Uredbom o ograničavanju marži u prometu robe ograničen maksimalni iznos marže koji se može obračunati na nabavnu cijenu.

– U ovoj godini u trgovačkim centrima i marketima izvršena je 171 kontrola formiranja cijena osnovnih životnih namirnica, od čega je u 23 slučaja utvrđeno odstupanje, zbog čega su izrečene kazne u ukupnom iznosu od 345.000 KM – kazali su u Inspektoratu.

Dodali su da je u svakoj kontroli gdje je utvrđeno prekoračenje marže naložena korekcija cijene.

– U slučajevima gdje su ta odstupanja iznosila nekoliko feninga, ta korekcija potrošačima nije uočljiva u njihovom budžetu, dok su za inspekciju i ta mala prekoračenja prekršaj – rekli su u Inspektoratu podsjetivši da se ograničenje marže odnosi samo na osnovne životne namirnice koje su precizno definisane uredbom, te da se za sve ostale proizvode cijene formiraju u skladu sa ponudom i potražnjom na tržištu.

Kada je riječ o kontroli formiranja cijena naftnih derivata, od početka godine zaključno sa 15. avgustom odstupanja su, kažu u Inspektoratu, uočena u 11 slučajeva, gdje se trgovci nisu pridržavali propisanih marži.

– Po tom osnovu izrečene su kazne u ukupnom iznosu od 165.000 KM – kazali su u Inspektoratu.

Predstavnici potrošača tvrde da trgovci nimalo ne poštuju svoje kupce jer iz dana u dan formiraju više cijene od dozvoljenih zato što su, kažu, svjesni da Srpska ima malo inspektora i da narod mora nešto jesti, zbog čega nerijetko pribjegavaju kršenju propisa.

Izvršna direktorica Udruženja građana “Don” iz Prijedora Murisa Marić istakla je da je nemoguće pratiti rast cijena osnovnih namirnica.

– Trgovci i nakon kontrola i svih utvrđenih nepravilnosti nastavljaju po starom. Radije će platiti kaznu nego formirati cijene kako treba jer, u suštini, novac za te namjene uzimaju od potrošača, zbog čega je jedino rješenje zabrana rada – rekla je Marićeva.

Predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača “Toper” iz Doboja Snežana Šešlija smatra da bi stanovnici trebalo da se udruže i bojkotuju kupovinu u trgovinama gdje se ne pridržavaju propisa.

– Oči mi najviše bode cijena hljeba, kifli i peciva koja u trgovinama i pekarama raste na dnevnoj bazi, dok je brašno sve jeftinije. Gdje je tu logika – pita se Šešlija.

Računi

Prema podacima Inspektorata RS, inspektori su u prodajnim objektima od početka godine konstatovali i druge vrste nepravilnost, koje su se odnosile na izdavanje računa, vođenje poslovnih knjiga i evidencija, te su po tom osnovu izdata 154 prekršajna naloga u iznosu od 94.100 KM.

– U istom periodu benzinskim pumpama su zbog drugih vrsta nepravilnosti izrečene kazne u iznosu od 26.400 KM – istakli su u Inspektoratu.

Glas Srpske

Društvo

RAZMIŠLJATE O UNOSNOM BIZNISU? Hektar ove biljke donosi i više od 25.000 KM

Prinos sa jednog hektara lavande može da donese zaradu veću od 13.000 evra (više od 25.000 KM).

Iako zvuči primamljivo, stručnjaci upozoravaju da je od samog zasada do njegovih finansijskih benefita put veoma dug.
Životni vijek lavande je 30 godina, a najčešće se gaji zbog njene ljekovitosti. Svježi ili osušeni listovi i cvjetovi koriste se kao aromatičan začin i kao “sredstvo“ protiv moljaca, dok se sušeni cvijet koristi kao čaj u svrhe poremećaja raspoloženja, nesanice, grčeva ili lošeg varenja, a nadaleko je poznata i po etarskim uljima.
Kada se govori o prinosima, svaki žbun u prosjeku daje oko 1,5 kilograma svježe biljke za preradu, dok prinos etarskog ulja može da bude i 150 litara po hektaru.

Puna isplativost postiže se nakon tri godine formiranja zasada, kada počinje da se vraća uloženo. Inače, da bi se dobio litar etarskog ulja potrebno je oko 65 kilograma svježe lavande, a od jednog kilograma svježe biljke dobija se oko 160 grama suvog cvijeta, prenosi “Mondo“.

Cijena lavande, kao i sama tražnja za njom u svijetu sve više raste, što dodatno privlači privrednike da se upuste u uzgoj ove biljke. Kilogram suvog cvijeta ima cijenu od šest do sedam evra, a litar eteričnog ulja može da se proda od 70 do 90 evra, dok boca od 200 mililitara košta minimum 200 dinara.

Nastavi čitati

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE “Gospod je sišao u ad da razbije okove smrti”

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije rekao je da se vjeruje u Boga koji je vaskrsao iz mrtvih, ne u Boga uopšteno jer nije dovoljno vjerovati samo u njegovu, kako mnogi kažu, nauku, etiku, moral.

“Verujemo u Boga koji je vaskrsao iz mrtvih, ne u Boga uopšteno, jer ima mnogo onih koji veruju u Boga i u Isusa Hrista, ali veruju u njegovu, kako kažu, nauku, etiku i moral. To je sve u redu, ali nije dovoljno. I ako je samo to onda je pogrešno”, objasnio je patrijarh Porfirije.

Srpski patrijarh je istakao da se vaskrsli Hristos javio onima koji su u njega vjerovali, dok je onima koji nisu imali vjere iako se javljao ostao stranac, a oni prazni.

“To da je on vaskrsao nije posledica i rezultat našeg domišljanja, nego uvek i isključivo posledica vere”, rekao je patrijarh Porfirije nakon što je služio u Sabornoj crkvi u Beogradu.

Njegova svetost je ukazao na to da se vjeruje u Isusa Hrista, Sina Božjeg, koji je vaskrsao iz mrtvih, naglasivši da čovjek ima potrebu za životom jer je to prirodno.

Prema njegovim riječima, strah od potpune i apsolutne samoće i mraka, iščeznuća, strah od smrti jeste ono na šta anđeo poziva mironosice žene, apostole i ostale da ostave sve po strani jer je ustao Gospod.

Njegova svetost je naveo da Hristov silazak u ad Crkva naziva prvim vaskrsenjem, jer tamo gdje je Gospod tamo nema smrti, tamo je život.

“Gospod je sišao u ad da razbije okove smrti, da najavi i da nagovesti potpuno i apsolutno večno vaskrsenje svakog od nas”, rekao je patrijarh Porfirije.

Nastavi čitati

Društvo

HUMANI SUGRAĐANI ZA liječenje samohrane majke sakupili 25 000 KM!

Za liječenje samohrane majke Ane Gloginje iz Drvara u Turskoj za jedan dan je na dva humanitarna događaja prikupljeno oko 25.000 KM.

Gloginja je izrazila veliku zahvalnost organizatorima i istakla da su njen grad i sugrađani još jednom pokazali jedinstvo.
“Bez riječi sam. Moj grad i sugrađani su pokazali da su uvijek tu jedni za druge. Još malo pa sam skupila za novac za operaciju. Poslije je potrebno skupiti novac za putne troškove, boravak i rehabilitaciju u Turskoj”, rekla je Gloginja Srni.
Ona je objasnila da je u toku jednog dana organizovan humanitarni koncert Amaterskog kulturno-umjetničkog društva /AKUD/ “Mira Lukač” u Radničkom domu i muzičkih izvođača porijeklom iz Drvara u hotelu “Drvar”.

Crveni krst opštine Drvar pokrenuo je i humanitarnu akciju “Svi za Anu” u okviru koje se do 31. maja pozivom na “M:telov” broj telefona 1432 može darovati jedna KM za njeno liječenje.

Pomoć se može uplatiti i na žiro račun Ane Gloginje otvoren kod Inteza Sanpaolo banke 1544119994900135.
Dvadesetdevetogodišnja Ana Gloginja ranjena je 2019. godine kada je na radnom mjestu u ugostiteljskom objektu iz službenog pištolja ranio u kičmu policijski službenik.

LJekari su joj jedva spasili život, a ona je od tada nepokretna. Sada nastoji da prikupi novac za operaciju u Turskoj za šta joj je potrebno 26.000 evra.

Nastavi čitati

Aktuelno