Connect with us

Društvo

U Novom Gradu stanje elementarne nepogode, u Kostajnici voda ulazi u kuće

Na području opšine Novi Grad jutros je proglašeno stanje elementarne nepogode usljed visokog vodostaja rijeke Une, a zbog izlivanja vode evakuisano je 18 lica, saopštio je opštinski Štab za vanredne situacije.

Načelnik opštine Miroslav Drljača rekao je da je tokom noći došlo do povećanja vodostaja i ulaska vode u naselje Mlakve odakle je evakuisano 18 lica među kojima ima i djece.

“Imamo tešku situaciju s obzirom da imamo više od 40 stambenih objekata u koje je ušla voda u ovih nekoliko dana”, rekao je Drljača, koji je komandant Štaba, te dodao da je sačuvano uže gradsko područje.

Drljača je istakao da vodostaji Une i Sane sada imaju tendenciju rasta jedan centimetar na sat.

“Osjećamo da dolazi do stagnacije. Sigurno da ne možemo danas reći da je stanje stabilno kao ni do kada će odbrana od poplava trajati”, rekao je Drljača.

On je podsjetio da je Štab sinoć donio odluku da u Novom Gradu danas nema nastave u osnovnim i srednjim školama i da ne radi Dječiji vrtić “Pčelica Maja”.

Drljača kaže da je građanima preporučeno da preventivno vodu iz gradskog vodovoda prokuvaju prije upotrebe dok ne budu poznati rezultati analize uzoraka vode.

“Najveći broj bunara je zaplavljen, ne možemo znati kakva je situacija. Trenutno koristimo bunare iz naselja Gortan koji su pod kontrolom”, rekao je Drljača.

On je dodao da je i ovaj dan neizvjesan, ali se nada da će sve barijere postavljene juče i noćas izdražati, kao i da će se podzemne vode držati pod kontrolom.

Prema njegovim riječima, evidentirana su oštećenja na putnim komunikacijama, na pet puteva prekunut saobraćaj i ima šest klizišta.

“To nije konačno, sigurno će taj broj biti veći”, dodao je Drljača.

On je rekao da je Republička uprava Civilne zaštite uputila pomoć Novom Gradu timove, pumpe i mašinu za pakovanje pijeska u vreće.

U Kostajnici voda ulazi u kuće, tokom noći postavljeni zečji nasipi
Rijeka Una je u Kostajnici potpuno je okružila i ušla u nekoliko stambenih objekata i u podrumske prostorije, rekao je Srni portparol opštine Aleksandar Pašić.

Pašić je naveo da je vodostaj Une jutros u 8.00 dostigao 490 centimetara i da je voda ušla u stambene prostore i podrume u Ulici Ranka Šipke, a sada ugrožava i gornji dio ulice.

On je dodao da je tokom noći Civilna zaštita punile vreće i postavljale zečije nasipe u gornjem dijelu ove ulice, koji se sada brani i gdje je postavljena i pumpa, a jedna kuća u Mrakodolu je odsječena.

Pašić je rekao da je Kostajnicu tokom noći posjetio vršilac dužnosti direktora Republičke uprave Civilne zaštite Milan Novitović, te da je ova služba dostavila i vreće za zečije nasipe.

Selo Grdanovac je bez struje od juče poslije podne.

Društvo

KONAČNO! Padaju cijene nafte

Cijene nafte danas su u padu, pošto je pažnja investitora usmjerena na mogućnost da bi proširenje sukoba na Bliskom istoku moglo biti izbjegnuto, a time i zabrinutosti od mogućih prekida u isporuci.

U Londonu je cijena sirove nafte “brent” iz Sjevernog mora manja za 63 centi ili 0,72 odsto i sada je 86,66 dolara po barelu.

u Njujorku je cijena svijetle sirove nafte pala za 64 centa ili 0,77 odsto i iznosi 82,05 dolara po barelu.

Investitori smatraju da je geopolitički rizik umanjen i da će izraelski odgovor na iranski napad 13. aprila biti umjeren zbog reagovanja međunarodne zajednice.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i nešto toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje sunčano i malo toplije vrijeme uz umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha do 18 stepeni Celzijusovih.

Ujutro će biti umjereno oblačno uz sunčane periode i hladnije, u višim predjelima slab mraz. Mjestimično uz riječne doline i po kotlinama može biti magle ili niske oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U prvom dijelu dana ponegdje na krajnjem istoku će postojati uslovi za slabe padavine.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a na planinama i na jugu povremeno jak.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od minusa jedan do četiri, na jugu do sedam, u višim predelima od minus četiri, a dnevna od 12 do 18, u višim predjelima od sedam stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

SLUČAJ “GDJE JE SARA?”: Tužilaštvo zatražilo provjere o smrti dvije bebe

Nakon formiranja predmeta, Okružno javno tužilaštvo Banjaluka zatražilo je i provjere o smrti ženskog novorođenčeta Aleksandre Blagojević i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak.

Podsjetimo, ovo tužilaštvo ranije je formiralo predmet u vezi sa svim tvrdnjama i radnjama koje su objavljene u dokumentarnom filmu “Gdje je Sara?”, a koji je uradio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).

“U pomenutom predmetu upućeni su zahtjevi za provjere nadležnim institucijama, a povodom smrti ženskog novorođenčeta majke Aleksandre Blagojević, ranije Đilas, i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak. Predmet se nalazi u radu i u fazi je provjera”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Dragan Tolimir, advokat Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina, Sarinih roditelja, pojašnjava da je u pitanju predistražna faza, tokom koje se prikupljaju informacije. Iz Tužilaštva se, prema riječima Tolimira, pretvaraju kao da nisu ranije vodili krivični postupak u kojem su već prikupili skoro sve te podatke.

“Od mene nisu tražili ništa. Tako se oni ponašaju, ignorišu, zato što hoće da kažu da ih zanima samo ono što im dostave ustanove. To pokazuje da oni opet idu sličnim putem kojim su išli i ranije”, rekao je Tolimir za “Nezavisne novine”.

A da su dokumentaciju zatražili od Tolimira, tvrdi on, već danas bi imali dovoljno materijala i mogli bi donijeti naredbu o pokretanju istrage.

“Dobili bi sve ono što je služilo kao dokumentaciona osnova za film. Film je rađen kao da ga ja radio tužilac – prikupljeni su i prezentovani dokazi. To je bila svrha tog filma. Sve što je navedeno tamo je tačno. Za sve što je tamo navedeno postoje dokazi”, naglasio je Tolimir.

A potom je iznio oštre kritike na račun Tužilaštva.

“U pitanju je pokušaj da javnost misli da to ‘rade’ državni organi, da je to ozbiljno. Ja ću najvjerovatnije ostaviti mjesec do dva vremena da vidim da li postoje rezultati. Za to vrijeme moraju postojati neki rezultati, tragovi, pravac djelovanja. Oni kažu da imaju premalo vremena, premale kapacitete. To nas ne zanima. To je njihova stvar, to ne može biti razlog za nesprovođenje istrage, za neprimjenjivanje prava”, poručio je Tolimir.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske rekli su ranije da se u toj zdravstvenoj ustanovi liječe pacijenti, te da u njihovoj nadležnosti nisu organizovanja ukopa, sahranjivanje i ekshumacije.

Potom se oglasilo i “Gradsko groblje” Banjaluka, koje tvrdi da je Sara sahranjena na lokaciji Pobrđe, ali u svom saopštenju nisu naveli da li je poznata tačna lokacija gdje je beba sahranjena.

Nastavi čitati

Aktuelno