Hronika
U PRIPREMI NOVE OPTUŽNICE ZA SKAJ APLIKACIJU! Za drogu uzimali do 130.000 KM

Državno tužilaštvo aktivno radi na novim Skaj optužnicama koje će biti podignute najkasnije do kraja godine.
Nakon što su u posljednjih pola godine optužili više od 100 osoba, među njima i Bojana Cvijetića, bivšeg savjetnika tadašnjeg ministra sigurnosti Dragana Mektića, ali Milana Matkovića, jednog od najvećih narkobosova u regiji, na redu su nova imena.
Finansijska istraga
Tako Tužilaštvo BiH već polako piše nove optužnice koje se odnose na dokaze iz Skaj aplikacije.
Radi se o osumnjičenima Admiru Arnautoviću Šmrku, koji se nalazi u kućnom pritvoru, a uhapšen je prije pola godine zbog organizovanog kriminala i šverca narkoticima.
I dalje u ovom predmetu traje finansijska istraga, ali će sve uskoro rezultovati podizanjem optužnice protiv više osoba.
Ništa manje nije bitan ni Elvis Keljmendi, koji je, takođe, hapšen i pritvoren zbog dokaza i poruka iz Skaj istrage. On je u pritvoru proveo tri mjeseca, ali je, kako se tada tvrdilo, pristao na saradnju s Tužilaštvom BiH u zamjenu za slobodu. Međutim, ne može biti zaštićen od krivične odgovornosti. Zajedno s njima tada su uhapšeni i pritvoreni Ajlin Ahmić, MMA borac, i Anel Sejfović, koji su tek prije tri mjeseca pušteni da se brane sa slobode.
Lažni papir
Mjesec kasnije pao je i Adi Nukić. Svi se terete za trgovinu narkoticima i druga krivična djela, poput priprema likvidacija i izrade lažnih dokumenata.
Posebno je upečatljiva uloga tadašnjeg direktora OSA, Osmana Mehmedagića Osmice, kada je u pitanju zaštita od procesuiranja Keljmendija. U komunikaciji između ove grupe u Skaj porukama Osmica se spominjao više puta.
Keljmendijeva grupa imala je zaštitu među pripadnicima Federalne uprave policije. No, Tužilaštvo BiH ima dokaze da podigne optužnicu. Keljmendijeva grupa imala je kontakte i s pojedinim nosiocima pravosudnih funkcija.
Uzimali 40.000 KM na heroinu
Keljmendi je, podsjećamo, koristio Skaj nadimak Besa, a Ahmić je bio Avatar. Za kilogram kokaina, tvrdi Tužilaštvo, uzimali su 90.000 KM, a heroina 40.000 KM, piše Avaz.
Članovi su i osumnjičeni Skaj imena Tiger 1, Nino, Aron, Bufalo, Tokio, Goku, Roma, Smesko, Amsterdam, Ronaldo, Djole, Sinola, Ekica…
Hronika
TUŽILAŠTVO BiH PODIGLO OPTUŽNICU protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića Osmice

Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne sudije Suda BiH i zaposlene u Tužilaštvu BiH. Tužilaštvo BiH podiglo je i poslalo Sudu na potvrđivanje optužnicu protiv Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Suda BiH i Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora OSA-e, potvrđeno je Raport.
Oni su optuženi u aferi “Prisluškivanje”. Hapšeni su u decembru 2023.godine i u pritvoru proveli tri mjeseca. Odlukom Suda BiH brane se sa slobode uz mjere zabrane. Optužnica je Sudu dostavljena iza 15 sati.
Debevec je prije nekoliko dana o čemu je pisao Raport ispitan u Tužilaštvu BiH.
Osmica i Debevec sumnjiče za zloupotrebe položaja, uništavanje dokaza o nelegalnom prisluškivanju, lažno predstavljanje te primanje mita.
Tužilaštvo BiH je navelo da je uništeno 60 akata vezanih za prisluškivanje i da je sve rađeno u kući jedne radnice Suda. Ranko Debevec je optužen, između ostalog, i da je počinio krivično djelo “povreda ravnopravnosti polova”, jer je, prema navodima Tužilaštva BiH, “proganjao pratio i prijetio radnici Suda BiH koja je odbijala da bude s njim u vezi nakon sto su prije toga imali avanturu.
Radi se u službenici V.M (identitet poznat Raportu). Optužen je i službenik Suda Milisav Pijuk, koji je s Debevcem pratio službenicu, izigravajući agenta OSA-e.
Tužiteljica Bojana Jolović je na ročištu tvrdila da je Debevec iz pritvora zvao jednu radnicu Suda BiH da iz njegovog kabineta iznese Knjigu evidencija u kojoj su sadržani tajni podaci.
“Iskaz svjedoka Trifka Buhe, radnika OBA-e, potvrđuje da on kao šef operacije nije bio upoznat s mjerama prisluškivanja sudija, niti je ikada potpisao ijedan nalog”, kazala je Jolović.
Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne sudije Suda BiH i radnike Tužilaštva BiH. Radi se o najmanje četiri osobe.
Prema dostavljenim dokazima, u koje je Raport imao uvid, Mehmedagić je tokom 2022. godine naložio uništenje svih podataka, između ostalog i uništenje naloga Suda BiH.
Istraga protiv Debevca proširena je i na primanje dara za trgovinu utjecajem. Riječ je o vozilu koje mu je poklonio autoservis “Kramar” iz Ljubuškog, koji je imao upravne postupke pred Sudom BiH, ali i sata vrijednog 15.000 KM koji mu je poklonio bjegunac od pravosuđa Hrvatske Zdravko Mamić.
Kada je u pitanju Osmica, on je optužen i za nezakonito izdavanje počasnih iskaznica OSA-e.
(Raport)
Hronika
ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.
Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.
“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.
Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.
“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.
Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.
Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.
“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.
I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.
Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.
“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.
Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.
Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.
Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.
Hronika
PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.
– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.
Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.
– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.
Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.
-
Region2 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Region2 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”
-
Društvo2 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Svijet3 dana ago
SADA SE MIJENJA SVE! Iran zabranio direktoru IAEA pristup nuklearnim postrojenjima, UKLONILI I KAMERE
-
Region3 dana ago
NOĆ NEREDA! Sukobi u Beogradu – 48 policajaca ranjeno, 77 uhapšenih!
-
Politika2 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Društvo2 dana ago
DANKA MILAKOVIĆ “Imam 91 godinu, a još sanjam krv, jauke i mitraljez”
-
Banjaluka3 dana ago
VIDOVDANSKA PORUKA IZ KRAJINE! Srpski narod ne zaboravlja ni svoje korijene ni svoje svetinje!