Društvo
U Srpskoj kroz cijevi i krađe “iscuri” 40% pitke vode
Ukupni gubici u vodovnoj mreži u Republici Srpskoj su iznosili 41.351.000 kubnih metara ili 41,2 odsto od ukupno zahvaćene vode, a dok se aktivnije ne bude radilo na rješavanju problema, ovi gubici će uvijek biti na visokom nivou, ističe Predrag Duduković, direktor banjalučkog “Vodovoda”.
Ovo su podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske, a iako su određeni gubici opravdani, kako za “Nezavisne” kažu iz banjalučkog “Vodovoda”, ovaj procenat bi mogao biti značajno manji izgradnjom cjevovoda i boljom kontrolom krađe vode.
Kako je kazao Duduković, njihovi gubici za 2021. godinu su za 0,62 odsto manji u odnosu na godinu prije, no, kako kaže, oni su i dalje preveliki.
“Uspjeli smo smanjiti gubitke za 0,62 odsto, što, iako ne zvuči mnogo, ipak iznosi 200.000 kubnih metara vode, što svakako nije beznačajno”, kazao je Duduković.
Kako je dalje istakao, problem prevelikih gubitaka vode je nešto sa čim se nosi cijela Republika Srpska, Bosna i Hercegovina, a ni susjedne zemlje ga nisu najbolje riješile.
“Prvi i možda najznačajniji razlog prevelikog gubitka vode su stare ili dotrajale cjevovodne mreže”, ističe Duduković.
Prema standardima Evropske unije svake godine bi trebalo rekonstruisati dva odsto postojeće mreže, što, kako kaže Duduković, mi ne poštujemo, jer nam je oduvijek bio fokus da provedemo vodu u naselja koja je nemaju, te kada dođe do sanacije postojećih cijevi nemamo više sredstava.
“Sve dok aktivnije ne uzmemo učešće u rješavanju ovog problema ovi gubici će uvijek biti na visokom nivou”, zaključuje Duduković.
Drugi razlog, kako ističe, je učestala krađe vode na naših područjima, što podrazumijeva potrošače koji se direktno i nelegalno priključe na cijev i na taj način kradu vodu.
“Zbog ovoga je i došlo do suše u ljetnom periodu, jer kradu radi navodnjavanja, što iziskuje velike količine vode”, kaže direktor “Vodovoda”.
Treći razlog su određene radnje koje preduzeće sprovodi u sklopu redovnih procesa, kao što su dezinfekcija cijevi, dostavljanje cisterni stanovništvu bez vode te otpuštanje određenog dijela vode radi boljeg pristiska u cijevima.
“Na smanjenje gubitka se značajno može uticati. Primjer su nam države koje su svoje gubitke uspjele svesti na pet do osam odsto i to zamjenom i rekonstrukcijom cjevovoda”, kazao je Duduković.
Prema njegovim riječima, kod nas je praksa da popravljamo kvarove na dotrajalim cijevima, ali kada se svaki dan dešavaju kvarovi popravljanje više nema smisla te je potrebna potpuna rekonstrukcija.
Za rješenje ovog problema je potrebno izdvojiti značajna sredstva, kako kod rekonstruisanja mreže, tako i kod otkrivanja nevidljivih kvarova, koji takođe utiču na gubitke.
“Kada ne vidimo kvar, nismo ni svjesni vode koja se gubi. Prošle godine smo uspjeli duplo smanjiti potrošnju vode samo vodeći računa o nevidljivim kvarovima”, kazao je Duduković.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, javni vodovodi su prošle godine zahvatili ukupno 100.373.000 kubnih metara vode, što je za 1,2 odsto više nego u 2020. godini.
“Prošle godine je ukupna količina isporučene vode veća za 4,9 odsto u odnosu na godinu prije, a samo je domaćinstvima ustupljeno 4,7 odsto više nego 2020. godine”, saopšteno je u Zavodu za statistiku Republike Srpske.
U 2021. godini je zabilježeno 279.982 vodovodnih priključaka, 32 uređaja za pripremu vode za piće, 30 taložnika, 54 filtera, 142 hlorinatora i sedam ostalih uređaja.
Društvo
PROGNOZA ZA PROLJEĆE! Stiže toplija sezona i blaži uslovi
Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. pokazuju uglavnom topliju sezonu u Evropi s normalnim padavinama.
Trenutno se predviđa pretežno visok pritisak, sa sistemima niskog pritiska i mlaznom strujom koja se gura sjevernije. Meteorološka proljećna sezona traje tri mjeseca i obuhvata period mart, april, maj navodi Severe Weather Europe.
Riječ je o prelaznom periodu iz zime u ljeto, tako da se može očekivati širok raspon vremenske dinamike u ovom periodu. Takođe može uključivati uticaje La Nina. Severe Weather Europe koristi dva sezonska modela za prognozu ECMWF (Evropski centra za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO model, iz službenog britanskog Met-Officea.
Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljećna mjeseca. Čak i da su modeli potpuno tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, samo sugeriše kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tokom sezone, navodi SWE.
Predviđanje uzorka pritiska iz ECMWF-a u nastavku pokazuje opšti signal visokog pritiska. Ovo je predviđanje prilično snažno prosječno, budući da se radi o tromjesečnom prosjeku uz duže vrijeme (3-6 mjeseci) i čini se da je zona visokog pritiska usmjerena prema Skandinaviji.
Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi vjerovatniji su u istočnim i istočnim središnjim dijelovima Evrope. Središnja i zapadna područja vjerovatno će biti na udaru povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod uticajem područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika. Što se tiče padavina, Evropa ima trend više padavina nad jugozapadnim, središnjim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerovatno znači da model ide prema području nižeg pritiska iznad jugozapadne Evrope, uprkos samo malim pokazateljima područja niskog pritiska.
Snijeg moguć i u martu
U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe utiče na potencijal snježnih padavina u rano proljeće. Iako je proljeće poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može doći do snježnih padavina, posebno u martu. Ali gledajući prognozu snježnih padavina za februar-april 2025., veći dio kontinenta ima snježne padavine ispod normale, prenosi Net.hr.
UKMO model pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog pritiska iznad Evrope i signalom područja niskog pritiska iznad dalekog sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog pritiska nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u. Gledajući temperaturnu prognozu pokazuje uglavnom toplije uslove od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i središnjim regijama. Ovo nije previše daleko od ECMWF-a, a takođe pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadni i sjeverozapadni dio Evrope, kaže SWE.
Gledajući prognozu oborine, nad južnom Evropom vidimo uglavnom normalne do suve uslove. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali sjeverna i dijelovi srednje Evrope pokazuju više oborina u proljeće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na sjeveru.
Takođe možemo pogledati prognozu snježnih padavina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovaj period. Ali, to je za očekivati uz temperature iznad normale i dominantan sistem visokog pritiska nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.
Društvo
POSKUPLJENJA NE STAJU! Brašno skuplje, a novi rast cijena tek slijedi!
U nizu poskupljenja koja su se zakotrljala u ovoj godini, prije par dana otišla je i cijena brašna.
Vreća koja je u prosjeku koštala 25 KM, sada je skuplja za pola marke, ali, kako poručuju mlinari, neće stati na tome.
– Zbog poskupljenja struje, morali smo da dignemo cijenu brašna. Ono je, po kilogramu, prije par dana poskupjelo za 2 feninga ili 0,5 KM po vreći. Međutim, već početkom februara slijedi još jedno takvo poskupljenje, tako da će vreća biti skuplja za 1 KM – kaže za Srpskainfo predsjednik Udruženja mlinara Srpske Zoran Kos.
Prema njegovim riječima, poskupljenjima brašna ni tu nije kraj.
– U cijenu moramo da ukalkulišemo i rast plata i poskupljenje dizela, tako da bi u narednih 15 dana, do mjesec, vreća trebalo da poskupi za još 1 KM. U konačnici, vreća će u prosjeku koštati 27 KM. Počela je da raste i cijena pšenice na svjetskoj berzi, što takođe utiče na cijenu naših proizvoda. Kad se sve uzme u obzir, opravdano je poskupljenje od 10 odsto, sa kojim idemo postepeno – poručuje Kos.
Pojedini pekari već su najavili i poskupljenje hljeba. Tako će, prema najavama bijeljinskih pekara, vekna od 500 grama sa 1,8 uskoro otići na 2 KM.
Društvo
OD SUTRA TOPLIJE! Temperature će dostizati i do 18 stepeni, IZNAPROSJEČNO ZA OVO DOBA GOINE!
Period izraženih temperaturnih promjena koji je ovih dana “zarobio” većinu nizina i kotlina pod niske oblake i maglu uz hladno vrijeme, u našim krajevima zadržaće se još danas.
Od sutra, a posebno od srijede, promjenom visinskih strujanja na vlažnija i toplija jugozapadna, očekuje nas osjetno otopljenje, pokazuje prognoza meteorologa.
Otopljenje će najviše biti izraženo u nizinama na sjeveru zemlje, gdje je ovih dana i najhladnije.
Dnevne temperature će sredinom i u drugom dijelu sedmice dostizati lokalno do oko 18 stepeni, dok će jutra ostati hladna, većinom uz mraz.
Što se tiče vremena do kaja januara, očekuju nas iznadprosječno visoke temperature za ovo doba godine, uz dominantna južna i jugozapadna visinska strujanja. Takva strujanja će donijeti promjenjivo vrijeme uz čestu smjenu sunca i oblaka, ali i povremeno kišu koje će biti lokalno i uglavnom u manjim količinama.
Lokalno može biti i pojačanog juga, uglavnom u brdskoplaninskim krajevima, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.
-
Hronika1 dan ago
EPILOG PUCNJAVE NA ILIDŽI! Prevrnut “porše”, jedna osoba ranjena
-
Društvo1 dan ago
KREĆETE NA PUT? Čekaju vas kilometarske kolone na prelazu u Gradišci
-
Hronika1 dan ago
HOROR U SRBIJI! Tijelo žene pronađeno na terasi splava na Adi Ciganliji
-
Hronika1 dan ago
KAO DIVLJI ZAPAD! Pucnjava na Ilidži, ranjen muškarac
-
Banjaluka1 dan ago
DRINIĆ “Neka nam Bogojavljenje bude putokaz za zajedništvo, ljubav i slogu”
-
Hronika1 dan ago
TUGA U TUZLI! Muškarac preminuo nakon što je PRETUČEN NA HUMANITARNOJ VEČERI
-
Politika2 dana ago
SANKCIJE ZATVORILE “AGAPE”! Oglasila se Gorica “Svjesni smo da je naš slogan “Zalogaj ljubavi” ostavljao kod MNOGIH GORAK UKUS”
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUČANIN izabran za NAJINOVATIVNIJEG nastavnika u BiH