Connect with us

Zanimljivosti

U tijelu nasukanog kita pronađen ćilibar vrijedan 500.000 evra (FOTO)

Foto: Universidad de Las Palmas de Gran Canaria

Šef instituta za zdravlje životinja na španskom Univerzitetu Las Palmas, Antonio Fernandes Rodriges, u telu nasukanog kita ulješure na plaži Las Palmasa pronašao je ćilibar vrijedan oko pola miliona evra.

Rodriges, koji je izvršio više od 1.000 autopsija tijela kitova, rekao je da je, pregledajući tijelo sisara, vidio da se nešto čvrsto zalijepilo na debelom crijevu, prenosi Gardijan.

”Ono što sam izvadio bio je grumen prečnika oko 50 do 60 centimetra i težak 9,5 kilograma”, rekao je on.

Početkom 19. vijeka naučnici su otkrili da kitovi, koji jedu velike količine lignji i sipa, koje najčešće ne mogu da svare i povrate ih, uspiju da sintetišu određene količine ostataka tih životinja, što dovodi do stvaranja ćilibara, koji se ponekad i izluči u more, dok se najčešće zaglavi u slijepom crijevu kita, koje zbog toga pukne i kit ugine, prenosi Gardijan.

Dodaje se da je ćilibar rijetka supstanca, poznata i kao plutajuće zlato, koja je zbog prijatnog mirisa, ”sveti gral” za proizvođače parfema.

Univerzitet u Las Palmasu sada traži kupca za komad ćilibara, a Fernardes je rekao da se nadaju da će prikupljena sredstva biti usmjerena na pomoć žrtvama erupcije vulkana na tom ostrvu 2021. godine, kada je načinjena šteta od 800 miliona evra.

”Zakon je drugačiji u svakoj zemlji. U našem slučaju, nadam se da će novac otići na ostrvo Las Palmas, gdje se kit nasukao i uginuo”, rekao je on.

Gardijan podsjeća da se ćilibar pominje i u romanu ”Mobi Dik” Hermana Melvila, koji ga je opisao kao ”mek, voštan, i tako mirisan i začinjen, da se u velikoj mjeri koristi u parfimeriji…Ko bi pomislio da se tako fine dame i gospoda časte esencijom koja se nalazi u neslavnoj utrobi bolesnog kita! Pa ipak je tako!”.

SAD, Australija i Indija zabranile su trgovinu ćilibarom u sklopu zabrane lova i eksploatacije kitova.

NEZAVISNE

Zanimljivosti

MALE TAJNE LJEPOTE! Kako ublažiti bore oko usana?

I dok su bore oko usana neizbježne pratilje starenja, postoji način da se sačuva mladolikost i da se ove bore umanje ili odlože.

Dermatolozi predlažu proaktivni pristup u njezi kože oko usana. Ključ je u redovnoj upotrebi proizvoda protiv starenja, poput seruma sa faktorima rasta koji podstiču proizvodnju kolagena i elastina, čineći kožu glatkom i smanjujući pojavu finih linija.

Ne zaboravite na zaštitu od sunca – korišćenje dnevne kreme sa zaštitnim faktorom je neophodno, s obzirom na to da su bore oko usana često rezultat dugotrajnog izlaganja suncu. Nanesite i malo kreme na usne kako biste ih zaštitili.

Noćna krema je važna za dubinsku hidrataciju i obnavljanje kože tokom noći. Kvalitetne noćne kreme mogu značajno smanjiti bore, čineći kožu hidriranom i čvrstom.

Vitamin C nije samo za posvjetljivanje kože. On takođe podstiče proizvodnju kolagena, što ga čini korisnim za ublažavanje bora oko usana. Lokalni serumi sa vitaminom C mogu biti vaš saveznik u borbi protiv prvih znakova starenja.

Sa ovim savjetima i redovnom njegom, možete usporiti pojavu bora oko usana i zadržati mladoliki izgled kože, prenosi Superžena.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

OVO JE NAJBOLJE MJESTO za sušenje VEŠA u zatvorenom prostoru

Čini se da je sušenje odjeće lako, da je dovoljno samo da ostavite odjeću na neku površinu, zgrabite je nekoliko sati kasnije i bacite je nazad u ormar.

Ali, kada je u pitanju hladnije i vlažnije vrijeme, stvari mogu da postanu komplikovanije – posebno za one koji žele da smanje račune za energiju, prenosi Telegraf.

Naime, zimi je manje mogućnosti za sušenje veša na otvorenom. Za one koji imaju dovoljno sreće da imaju pristup mašini za sušenje veša, ovo može da bude rješenje. Međutim, neki ljudi nemaju mjesta za ovaj aparat ili ne mogu da je priušte zbog skoka cijena energenata. Zbog toga su se odlučili da suše svoju odjeću u zatvorenom prostoru.

Lorens Smit, stručnjak za čišćenje, objasnio je da postoje mjesta na kojima treba i ne treba da sušite mokar veš da biste izbjegli pojavu buđi.

– Sušenje odjeće u zatvorenom prostoru nije idealno jer mokra odjeća ispušta vlagu u vazduh, što može da dovede do rasta buđi. Međutim, nije opasno to da učinite sve dok je vaš dom dobro provjetren. Na sreću, možete preduzeti korake da smanjite vlagu u vazduhu – objašnjava Smit.

Kako kaže, sušenje veša u zatvorenom prostoru ne bi trebalo da traje duže od 24 sata. Sve više od toga može da dovede do rasta buđi ili lošeg mirisa odjeće. Stručnjak je objasnio da bi bilo idealno da vlasnici kuća drže mokar veš van svojih životnih prostora kao što su dnevna soba, kuhinja i spavaća soba.

– Izbjegavajte da sušite veš u kupatilu jer je to već vlažno mjesto i ne želite da dodate više vlage u vazduh. Pored toga, odjeći će trebati duže da se osuši u već vlažnoj prostoriji. Koristite stalak za sušenje i stavite ga u prostoriju koju rijetko koristite, kao što je vešeraj, rezervna soba ili čak trpezarija. To znači da nećete biti izloženi vlazi dok se vaša odjeća suši i da možete da zatvorite vrata, zadržite toplotu ili podstaknete protok vazduha tako što ćete držati otvoren prozor – upozorava Smit.

Za one koji žive u malom prostoru i nemaju drugog izbora osim da suše odjeću u svojim prostorijama za stanovanje, u tom slučaju, obavezno bi trebalo da postave stalak za sušenje u blizini izvora toplote kako bi se odjeća brže osušila, a ako je moguće, da drže vrata zatvorena. One koji razmišljaju o sušenju veša na radijatorima, stručnjak je pozvao da to ne čine.

– Ne stavljajte mokre predmete direktno na radijator, jer će to podstaći isparavanje vode u vazduh i dovešće do vlage u prostoriji – ističe Smit. Umesto toga, on predlože da je dobra ideja uložiti u stalak za sušenje koji se može pričvrstiti na plafon tako da ne zauzima prostor na podu i da se može potpuno čuvati van vidokruga kada se ne koristi.

Za one koji žele da smanje vrijeme sušenja, takođe postoji nekoliko savjeta.

Prije svega, trebalo bi da koriste veliki ciklus centrifuge jer će se tako osloboditi što je moguće više vlage. Ako smanjite količinu veša koji perete, ni to nije loša opcija jer će odjeća koju postavite na stalak za sušenje biti suva za kraće vrijeme zbog većeg protoka vazduha.

Stručnjak za čišćenje je takođe predložila korišćenje odvlaživača kada sušite odjeću u zatvorenom prostoru, jer tvrdi da bi to „ubrzalo proces sušenja“. Za najbolje rezultate postavite odvlaživač ispod ili pored stalka za sušenje odjeće.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

STVARNO “OBRNUO IGRICU”: Šesnaestogodišnjak prvi prešao klasičan Tetris za 40 godina postojanja

Uspjeh poznat kao “Rebirth” niko nikada u istoriji legendarne igre objavljene 1985. godine nije do sada uspio da ostvari

Igra je stara skoro 40 godina, a on uskoro puni 17. I pored tolike razlike, kao i gomile savremenih poplarnih igara u čijem igranju je mogao da postane šampion, mladi Majkl Artijaga je postao legenda Tetrisa!

Mladi Teksašanin, dvostuki svjetski prvak u igranju ove retro igare, nedavno je postao prvi igrač u istoriji legendarne elektronske slagalice koji je uspio do kraja da završi njenu klasičnu verziju.

Igrajući Tetris na 8-bitnoj NES konzoli (Nintendo Entertainment System, proizvođen između 1983. i 1995.) gejmer po nadimku “Dog” uspješno je savladao i posljednji 255. nivo, resetujući brojač na nulu poslije čega je igra počela ispočetka.

Uspjeh poznat kao “Rebirth” (ponovo rađanje) niko u istoriji igre objavljene 1985. godine nije uspio da ostvari. Postizanje rekorda uživo je prenošeno na platformi Twitch, nakon čega je rekord i zvanično potvrđen.

Originalne verzije Tetrisa rušile su se poslije 155. nivoa, što je razlog zbog koga rekord nije ranije postignut. Verzija igre za NES konzolu ispravila je taj bag, što je igračima omogućilo prelaženje igru do kraja.

Šesnaestogodišnji “Dog” je na postizanje rekorda, od početka do kraja igranja, ukupno potrošio 82 minuta, a igru je završio sa ukupno osvojenih 29,4 miliona bodova.

Nakon što je “obrnuo igricu”, Artijaga koji je 2020, sa samo 13 godina, upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najmlađi svetski prvak u Tetrisu, je u šali izjavio: “Nikad više ne želim da igram ovu igru!”.

Nastavi čitati

Aktuelno