Connect with us

Svijet

UHAPŠEN JEDAN OD NAJBOGATIJIH UKRAJINACA! Zelenski krenuo u OBRAČUN sa tajkunima

Ukrajinska služba sigurnosti (SBU) optužila je u subotu oligarha Igora Kolomojskija, koji je unazad tri godine na meti američkih sankcija, za prevaru i pranje novca.

Ukrajinski sud juče je odredio dva mjeseca pritvora tajkunu Igoru Kolomojskom zbog sumnje na prevaru i pranje novca, što je iznenadni potez protiv jednog od najmoćnijih ukrajinskih oligarha. Pritvaranje Kolomojskog, koji je pod američkim sankcijama i koji je podržao predsjednika Vladimira Zelenskog na izborima 2019. godine, dolazi u trenutku kada Kijev želi da dokaže da se bori protiv korupcije čak i u vrijeme rata.

Advokati Kolomojskog izjavili su da će uložiti žalbu na presudu, dovodeći u pitanje njenu zakonitost, kao i da neće da plate kauciju od skoro 14 miliona dolara kojom bi se osiguralo njegovo puštanje na slobodu, prenijela je Radio Sloboda. Nakon saslušanja u Okružnom sudu u Kijevu kasno u subotu, televizijski snimci pokazuju kako Kolomojskog, jednog od najbogatijih ljudi Ukrajine, odvode u plavoj trenerci.

Uhapsila ga je SBU

Služba bezbjednosti Ukrajine (SBU) najavila je juče ujutru slučaj protiv Kolomojskog, objavivši fotografije na Telegramu na kojima se vidi kako mu službenici obezbjeđenja daju dokumenta na potpis. “Utvrđeno je da je od 2013. do 2020. godine Kolomojski legalizovao pola milijarde grivna (14 miliona američkih dolara) tako što ih je izvukao u inostranstvo koristeći infrastrukturu banaka pod njegovom kontrolom“, saopštio je SBU. Kolomojski je prethodno odbacio sve optužbe na njegov račun.

Skupio ogromno bogatstvo

Ovaj preduzetnik se smatra jednim od oligarha koji su nakon raspada SSSR-a 1991. godine stekli ogromno industrijsko bogatstvo, što im je dalo izuzetan politički i ekonomski uticaj. Uoči rata, Zelenski je odlučio da im podšiša krila zakonom po kojem se moraju registrovati i ne miješati se u politiku.

Rat je oštetio njihovu moć jer su unosni industrijski kompleksi teško oštećeni na jugu i istoku zemlje, a njihovi televizijski kanali se emituju putem centralizovanog signala. Zelenski negira da je Kolomojski imao bilo kakav uticaj na vladu.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno