Connect with us

Politika

Uhvaćen u laži: Najniža plata je manja nego u FBiH!

Premijer Vlade Republike Srpske Radovan Višković je u obraćanju novinarima nakon poslovne konferencije “Izazovi i budućnost poslovanja” u Banjaluci govorio o vrijednosti najniže plate u Republici Srpskoj i uporedio iznos s najnižom platom u Federacija BiH.

Kako je Višković kazao, najniža plata u Republici Srpskoj skoro je dva puta veća od najniže plate u FBiH:

“Nije realno očekivati da u jednom dijelu jedne te iste države imate, recimo, toliko i toliko, a u drugom dva puta manje i trenutno je skoro dva puta manja najniža plata u Federaciji nego u Republici Srpskoj, rekao je Višković.

Istinomjer je ranije sličnu Viškovićevu tvrdnju ocijenio neutemeljenom, kada je poredio prosječne plate u dva bh. entiteta, rekavši da je prosječna plata u RS “u značajnoj mjeri” veća od one u FBiH.

Naime, način obračuna plata u dva entiteta razlikuje se, odnosno stavke koje čine neto platu nisu iste u RS i FBiH.

U Srpskoj nema neoporezivih dijelova plate, osim ličnog odbitka.

“Radnicima u FBiH je na iznos primljene plaće dodan i iznos toplog obroka, kao i eventualnog prava naknade za prevoz, ukoliko ga radnici ostvaruju. Iz tog razloga, jako je teško uporediti neto plate, usljed neuravnoteženosti u obračunu, odnosno trenutno usvojenim zakonskim rješenjima, rekao je Timur Abaspahić iz Centru za politike i upravljanje.

Iako je neoporezivi iznos plate u Republici Srpskoj veći nego u FBiH, podaci o aktuelnim vrijednostima najnižih plata u oba entiteta ne idu u prilog Viškovićevoj tvrdnji da je “skoro dva puta manja najniža plata u Federaciji nego u Republici Srpskoj”.

Jasno je da je najniža plata u Republici Srpskoj nije skoro duplo veća od one u FBiH, kako je Višković kazao, odnosno da je uz dodatak prosječnih neoporezivih naknada najniža plata u FBiH čak i veća od one u RS.

Ipak, zbog nemogućnosti poređenja iznosa prosječnih plata u dva entiteta, prouzrokovanog metodološkim razlikama u obračunavanju, Istinomjer izjavu predsjednika Vlade RS ocjenjuje neutemeljenom.

(Istinomjer)

Politika

KUPILA MAČKA U VREĆI? Jelenin “preleteč” Dubravac više ne DOLAZI NA NJENE SKUPOVE! (FOTO)

Iako je u Narodni Front “preletio” iz DNS-a brzinom svjetlosti, jednako tako je nestao i sa Trivićkinih skupova, po svemu sudeći “kupovinom” Željka Dubravca Jelena je dobila mačka u vreći.

Nezavisni poslanik i predsjednik Poslaničke grupe Narodnog fronta Željko Dubravac nestao je sa političke scene Srpske. Nema ga na skupovima Narodnog fronta već mjesecima, a vrlo upadljivo je da nije bio na promociji zajedničkog kandidata opozicije za načelnika opštine Čelinac.

SDS će imati „zajedničkog“ kandidata opozicije u Čelinac, a na promociju je došla i Trivić, ali Dubravca nije bilo.

Takođe, na zvaničnim nalozima Narodnog fronta Čelinac, Dubravac se zadnji put pojavio 1.marta.

Za sada mreže služe za promociju drugih članova ove partije, ali ono što još više “bode oči” je da Dubravca nije  bilo na promociji Jelene Trivić za gradonačelnika Banjaluke.

On se još uvijek vodi kao šef Poslaničke grupe Narodnog fronta u Skupštini, ali izgleda samo formalno, jer Jelenu članovi napuštaju samo nekoliko mjeseci prije izbora.

RASPAD! TRIVIĆEVU napuštaju članovi zbog “MANJKA PATRIOTIZMA”

Dubravac i Radoslav Dončić jedini su posalnici ove partije, ali su mandate osvojili u drugim partijima, Dončić je prešao iz PDP-a a Dubravac iz DNS-a.

Faktor-Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Aktuelno