Politika
UKOLIKO NE BUDE NAPRETKA, BiH će u februaru na “sivu listu” MONEYVAL-a
Ukoliko do februara 2026. godine ne bude postignut značajan napredak, postoji velika vjerovatnoća da će FATF (Radna grupa za finansijsko djelovanje op.a.) uvrstiti Bosnu i Hercegovinu na listu jurisdikcija pod pojačanim monitoringom (poznatu i kao “siva lista”), kazali su za Euronews BiH iz Delegacije EU u BiH.
“Izvještaj o uzajamnoj evaluaciji za Bosnu i Hercegovinu, koji je u decembru 2024. godine usvojio Komitet Vijeća Evrope MONEYVAL, utvrdio je niz nedostataka u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma. Shodno tome, u februaru 2025. godine Bosna i Hercegovina je ušla u jednogodišnji period posmatranja od strane Radne grupe za finansijsko djelovanje protiv pranja novca (FATF) – globalnog nadzornog tijela za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma”, pojasnili su.
Dodali su da bi uvrštavanje na “sivu listu” imalo političke, ekonomske i finansijske posljedice za BiH, uključujući otežan pristup međunarodnim finansijskim tržištima i transakcijama, negativan uticaj na privatne komercijalne aktivnosti i javne fiskalne poslove, te moguće ograničavanje pristupa stranim investicijama, međunarodnom kretanju kapitala i kreditima međunarodnih organizacija.
“Bosna i Hercegovina je već uspješno poduzela neke od ključnih koraka u pravcu ispunjavanja međunarodnih obaveza, poput usvajanja Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, koji je bio i jedan od ključnih zakona na EU putu zemlje. Također pozdravljamo formiranje Stalnog koordinacijskog tijela za sprječavanje pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, te širenja oružja za masovno uništenje u BiH, sastavljenog od predstavnika nadležnih tijela za svih razina vlasti u BiH.
Međutim, ostaje da se uradi još mnogo toga. Potrebno je da BiH prioritetno usvoji zakon o oduzimanju i upravljanju imovinom na državnom nivou, te zakon o ciljanim finansijskim sankcijama u vezi sa terorizmom, finansiranjem terorizma i proliferacijom oružja za masovno uništenje.
Već dugo se čeka na uspostavu registra stvarnih vlasnika pravnih lica u Bosni i Hercegovini, što je još jedan važan uslov EU i FATF-a, a koji ocjenjuje MONEYVAL, te ga nadležne institucije moraju hitno riješiti”, naglasili su.
Naveli su da Evropska unija i dalje poziva sve nadležne institucije u BiH da preduzmu potrebne korake kako bi se ispunili međunarodni standardi u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, te pruža tehničku podršku provedbi neophodnih reformi. Te reforme su od suštinske važnosti i za BiH i njen EU put.
(euronews.ba)
Politika
LUKSUZ NA TOČKOVIMA: Ni Tramp se ne bi postidio voznog parka Vlade Republike Srpske (VIDEO)
Vlada Republike Srpske danas je održala sjednicu na Palama, gdje su udareni temelji Republike Srpske.
Da bi pokazali svoju transparetnost Vlada je tu sjednicu prenosila uživo na JS Republike Srpske.
Međutim, ono što je zapalo u oko našem snimatelju a i brojnim Paljanima to su luksuzni automobili kojima su se dovezli ministri Vlade Republike Srpske…
Vozni park je takav da vi im pozacidjela i najmoćnija zemlja na svijetu, Amerika.
Uostalom pogledajte sami kako izgleda vozni park Vlade Republike Srpske:
BN
Politika
ĆORSOKAK U PIK-u: Nema saglasnosti o novom visokom predstavniku
Države članice Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira (PIK) nisu uspjele doći do konsenzusa na dvodnevnoj sjednici održanoj u Sarajevu, pa će imenovanje novog visokog predstavnika čekati do kraja juna.
Nakon diskusije koja je počela jutros, države članice Upravnog odbora PIK-a nisu uspjele da se dogovore, nakon što su se profilisala dva kandidata, potvrđeno je za Kliks.
Na kraju je izbor pao na italijanskog diplomatu Antonija Zanardija Landija i francuskog diplomatu Renea Trokaza. Landija je predložila Italija uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, dok je Trokaza predložila Francuska, uz podršku Njemačke i Velike Britanije.
Višesatni pregovori, ali i razgovori prije samog zasjedanja, nisu rezultirali dogovorom, pa će do postizanja konsenzusa ostati Kristijan Šmit, iako je ostavku podnio prije nekoliko sedmica.
Činjenica je da su se formirala dva bloka koja se nisu uspjeli usaglasiti o jednom imenu.
Države članice PIK-a su tokom dvodnevnog zasjedanja raspravljale o brojnim temama, uključujući digitalizaciju, ekonomsku situaciju u BiH te predstojeće opšte izbore.
Društvo
MASOVNA PRODAJA DRŽAVNIH OBVEZNICA: Šta sprema IRB Republike Srpske?
Investiciono – razvojna banka (IRB) Republike Srpske pokrenula je intenzivan ciklus prodaje državnih obveznica vrijednih gotovo 30 miliona marka.
IRB od aprila 2023. nije prodavao obveznice koje je emitovala Republika Srpska, da bi sada, za nešto više od mjesec dana objavio četiri oglasa u kojem nudi 29.290 ovih dužničkih hartija od vrijednosti.
Tako je 30. aprila oglasio prodaju 15.000 obveznica iz 52. emisije na koje je kamata bila šest odsto, a koje na naplatu dospijevaju u oktobru 2029. godine.
Ubrzo zatim, 5. maja na prodaju su ponuđene obveznice iz 30 emisije, njih 3.790.
Kamata na ove obveznice je četiri odsto a rok dospijeća im je jul naredne godine.
Krajem maja uprava banke oglašava prodaju 2.470 obveznica, vrijednih 2,47 miliona KM iz 47. emisije.
Tom emisijom se Vlada Republike Srpske zadužila za nepunih 40 miliona maraka i kamatu od šest odsto.
Posljednju ponudu IRB je objavio jutros.
Riječ je o paketu obveznica iz 47, 52. i 53. emisije koje dospijevaju 2029. godine sa kamatom od takođe šest odsto.
Podsjećamo, IRB je nedavno najavio da od 1. juna kreće sa direktnim plasmanima kredita, a proširena je kategorija korisnika kao i maksimalni iznosi za kupovinu prve stambene jedinice.
capital.ba
-
Politika1 dan agoĆURLA I VLADO ĐAJIĆ PRIJAVLJENI ZBOG LAŽNOG PREDSTAVLJANJA I PRIJETNJI: Kabinet predsjednika NSRS Nenada Stevandića o incidentu u Omarskoj
-
Politika3 dana agoCIK UZBUNIO JAVNOST: Stotine spornih potpisa završavaju kod tužilaca
-
Region2 dana agoNOVA PRAVILA NA GRANICI: Od 1. juna ovo ne smijete unositi u Hrvatsku!
-
Svijet2 dana agoNOVI NUKLEARNI RASPORED U EVROPI: SAD razmatraju slanje atomskog naoružanja na istočno krilo NATO-a
-
Društvo2 dana agoHITNO UPOZORENJE PIO FONDA: Penzioneri na meti prevaranata, ne nasjedajte na pozive
-
Društvo2 dana agoKO VODI ZDRAVSTVO? Stručnjaci odlaze, a poslušnost postaje glavni kriterijum
-
Banjaluka2 dana agoPARKING ZA MILIONERE ILI NOVE ULICE: Kresojević optužio skupštinsku većinu da ugrožava budžet Banjaluke
-
Politika1 dan agoJEDNO PRIČAJU, DRUGO RADE: SNSD povećava budžet za državne institucije koje navodno hoće da ukinu?!
