Društvo
UMJESTO KAZNE ĐOKIĆ IM DAO LICENCU! Eksploatacija na ležištu Crna dolina kod Prijedora

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izdao je licencu za izvođenje rudarskih radova firmi “Nemetali” iz Prijedora nakon što je CAPITAL otkrio da ta firma bez licence, ali i bez ugovora o koncesiji godinama vrši eksploataciju gline na ležištu Crna dolina kod Prijedora.
Posebno interesantno je da je Rješenje o ispunjenju uslova za izdavanje licence firmi “Nemetali” resorni ministar donio 27. oktobra, tačno na dan kada je CAPITAL objavio tekst, a to Rješenje objavljeno je tek u današnjem izdanju Službenog glasnika RS.
“Utvrđuje se da “Nemetali” a.d. ispunjava uslove za izdavanje licence za izvođenje rudarskih radova u površinskoj eksploataciji nemetaličnih mineralnih sirovina koje se koriste za dobijanje građevinskog materijala. Licenca važi od 27. oktobra 2022. do 27. oktobra 2026. godine, a provjera ispunjenosti uslova na osnovu kojih je izdata vršiće se u skladu sa odredbama Zakona o rudarstvu”, navodi se u rješenju.
Interesantno je i da iz Ministarstva energetike i rudarstva nismo dobili odgovore na pitanja koja smo im uputili 21. oktobra, dakle šest dana prije objave teksta i isto toliko dana prije nego što je ministar Đokić donio navedeno rješenje na čiji nedostatak smo ukazali u našem tekstu.
Nismo dobili odgovore na osnovu čega se vrši eksploatacija gline na lokalitetu Crna dolina s obzirom na to da se ta lokacija ne nalazi u javno dostupnom Katastru eksploatacionih polja.
Iz ovog ministarstva nisu odgovorili ni na pitanja da li preduzeće “Nemetali” posjeduje licencu za eksploataciju mineralnih sirovina, kao ni na pitanje na osnovu čega to preduzeće vrši eksploataciju gline na lokalitetu Crna dolina.
Podsjećamo, CAPITAL je objavio da je republički rudarski inspektor 24. avgusta ove godine izvršio vanrednu inspekcijsku kontrolu u firmi “Nemetali” i naredio da u roku od 90 dana obezbijedi ugovor o koncesiji za eksploataciju na ležištu Crna dolina.
U odgovorima na naša pitanja, Inspektorat RS je naveo da „Nemetali“ obavljaju eksploataciju keramičkih i opekarskih glina na ležištu Crna dolina na osnovu rješenja Ministarstva energetike i rudarstva RS od 20. januara 1999. godine.
U konfuznim odgovorima je navedeno da ta firma ne posjeduje odgovarajuću licencu, te da iz tog razloga rudarske radove na ležištu Crna dolina izvodi privredno društvo „Bentonit“ iz Šipova, čiji vlasnik Adam Vitarigov je, slučajno li ne, ujedno i većinski vlasnik “Nemetala”.
CAPITAL
Društvo
IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.
Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.
“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.
Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.
“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.
Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.
“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.
Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.
Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.
” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.
Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.
Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.
Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.
Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.
Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.
Društvo
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.
Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.
Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.
Stiže hladniji period
Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.
Porast temperatura
Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika1 dan ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Banjaluka2 dana ago
NJEMU SAMO TREBA DA OZDRAVI! Ogiju (10) iz Banjaluke potrebna naša pomoć
-
Društvo2 dana ago
Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško
-
Svijet2 dana ago
OVO JE ČEKAO CIJELI SVIJET! Putin saopštio kakav ishod rata očekuje
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “SNSD ima velike ambicije u narednom periodu”
-
Svijet1 dan ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”