Connect with us

Društvo

UMJESTO KAZNE ĐOKIĆ IM DAO LICENCU! Eksploatacija na ležištu Crna dolina kod Prijedora

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izdao je licencu za izvođenje rudarskih radova firmi “Nemetali” iz Prijedora nakon što je CAPITAL otkrio da ta firma bez licence, ali i bez ugovora o koncesiji godinama vrši eksploataciju gline na ležištu Crna dolina kod Prijedora.

Posebno interesantno je da je Rješenje o ispunjenju uslova za izdavanje licence firmi “Nemetali” resorni ministar donio 27. oktobra, tačno na dan kada je CAPITAL objavio tekst, a to Rješenje objavljeno je tek u današnjem izdanju Službenog glasnika RS.

“Utvrđuje se da “Nemetali” a.d. ispunjava uslove za izdavanje licence za izvođenje rudarskih radova u površinskoj eksploataciji nemetaličnih mineralnih sirovina koje se koriste za dobijanje građevinskog materijala. Licenca važi od 27. oktobra 2022. do 27. oktobra 2026. godine, a provjera ispunjenosti uslova na osnovu kojih je izdata vršiće se u skladu sa odredbama Zakona o rudarstvu”, navodi se u rješenju.
Interesantno je i da iz Ministarstva energetike i rudarstva nismo dobili odgovore na pitanja koja smo im uputili 21. oktobra, dakle šest dana prije objave teksta i isto toliko dana prije nego što je ministar Đokić donio navedeno rješenje na čiji nedostatak smo ukazali u našem tekstu.

Nismo dobili odgovore na osnovu čega se vrši eksploatacija gline na lokalitetu Crna dolina s obzirom na to da se ta lokacija ne nalazi u javno dostupnom Katastru eksploatacionih polja.

Iz ovog ministarstva nisu odgovorili ni na pitanja da li preduzeće “Nemetali” posjeduje licencu za eksploataciju mineralnih sirovina, kao ni na pitanje na osnovu čega to preduzeće vrši eksploataciju gline na lokalitetu Crna dolina.
Podsjećamo, CAPITAL je objavio da je republički rudarski inspektor 24. avgusta ove godine izvršio vanrednu inspekcijsku kontrolu u firmi “Nemetali” i naredio da u roku od 90 dana obezbijedi ugovor o koncesiji za eksploataciju na ležištu Crna dolina.

U odgovorima na naša pitanja, Inspektorat RS je naveo da „Nemetali“ obavljaju eksploataciju keramičkih i opekarskih glina na ležištu Crna dolina na osnovu rješenja Ministarstva energetike i rudarstva RS od 20. januara 1999. godine.

U konfuznim odgovorima je navedeno da ta firma ne posjeduje odgovarajuću licencu, te da iz tog razloga rudarske radove na ležištu Crna dolina izvodi privredno društvo „Bentonit“ iz Šipova, čiji vlasnik Adam Vitarigov je, slučajno li ne, ujedno i većinski vlasnik “Nemetala”.

CAPITAL

Društvo

BHRT ISPUNIO “PRIJETNJU”: Gledaoce FTV-a danas dočekala testna slika

Gledaoci Federalne televizije jutros su umjesto redovnog jutarnjeg programa naišli na testnu sliku.

Očigledno je da je rukovodstvo BHRT-a ispunilo svoje “prijetnje” najavljujući prekid produkcije i emitovanja programa RTV Federacije BiH, što je izazvalo prekid programa na Federalnoj televiziji.

Ova situacija je rezultat neizmirenih dugovanja RTV Federacije BiH prema BHRT-u za usluge koje sežu od decembra 2023. godine do 6. maja 2024. godine. Dugovanja su dostigla iznos od 1.590.971,69 KM, dok je dug BHRT-a prema RTV Federacije BiH na isti dan bio 364.511,50 KM, prenosi Klix.

Odluka o prekidu usluga privremeno se neće primjenjivati na proizvodnju Dnevnika i vijesti Radija i Televizije, kao ni na uslugu preuzimanja pošte za RTV Federaciju BiH, koja će biti odgovornost Radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine.

Iz Federalne radio-televizije su se oglasili povodom ove situacije, pozivajući na razum i saradnju rukovodstva BHRT-a. Naglasili su da prekid realizacije političkih emisija na FTV-u ograničava pravo građana na informisanje i dovodi do velike materijalne štete za RTV Federaciju BiH.

Napominjući da su redovno plaćali svoje obaveze BHRT-u do prekida naplate RTV takse krajem 2023. godine, iz FTV-a su istakli da su sada suočeni s nedostatkom osnovnih prihoda. Pozvali su BHRT da potpiše Ugovor sa Elektroprivredom BiH kako bi se obezbijedila zakonska raspodjela RTV takse, što bi omogućilo nesmetano emitovanje programa i očuvanje javnih emitera.

Ova kriza izazvala je zabrinutost, kao i pozive na djelovanje relevantnih institucija kako bi se spriječilo daljnje gašenje programa Federalne televizije.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno uz kišu, pljuskove i grmljavinu

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje nestabilno vrijeme uz čestu kišu i pljuskove sa grmljavinom, a ponegdje će biti i lokalnih nepogoda uz jače pljuskove.

Jutro će biti oblačno uz više suvog vremena, a povremena kiša padaće ponegdje na sjeveru i istoku, a na krajnjem jugu Hercegovine ostaje pretežno suvo i promjenljivo oblačno uz sunčane periode, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab i promjenljiv vjetar u prvom dijelu dana, poslije podne i uveče umjeren, na jugu i planinima povremeno jak, sjeverni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 10 do 14, u višim predjelima od sedam, a dnevna od 17 do 24, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

UPOZORENJE METEOROLOGA! Sutra moguće lokalne nepogode

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra se očekuje nestabilno vrijeme uz čestu kišu i pljuskove sa grmljavinom, a ponegđe će biti i lokalnih nepogoda uz jače pljuskove.

Jutro će biti oblačno uz više suvog vremena, a povremena kiša padaće ponegđe na sjeveru i istoku, a na krajnjem jugu Hercegovine ostaje pretežno suvo i promjenljivo oblačno uz sunčane periode, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab i promjenljiv vjetar u prvom dijelu dana, poslije podne i uveče umjeren, na jugu i planinima povremeno jak, sjeverni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 10 do 14, u višim pređelima od sedam, a dnevna od 17 do 24, u višim pređelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Danas u Srpskoj i FBiH preovladava umjereno do pretežno oblačno vrijeme, u pojedinim područjima zabilježena je kiša ili lokalni pljuskovi sa grmljavinom, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u 14.00 časova: Bjelašnica devet, Drinić, Sokolac, Han Pijesak i Čemerno 16, Mrakovica 17, Bijeljina i Srebrenica 18, Banjaluka, Gacko, Novi Grad i Ribnik 19, Bileća, Mrkonjić Grad, Rudo i Trebinje 21, Prijedor, Srbac, Foča i Neum 22, Doboj i Sarajevo 23, Zvornik i Mostar 24 i Višegrad 25 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno