Politika
UPLITANJE ŠMITA u evropski put BiH nije vjetar u leđa NEGO BURA U PRSA
Ima “prijatelja” izvana, ali i unutarnjih političkih partnera koji ne žele da se evropski put dogodi”, rekao je predsjednik Hrvatskoga narodnog sabora i Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović uoči rasprave Evropskog savjeta o mogućem početku pregovora BiH za ulazak u EU.
“Na putu smo prema Briselu i ovo je jedna velika satisfakcija za trud zadnjih nekoliko godina”, istakao je Čović u emisiji “Kompas” RTV Herceg-Bosna, prenosi Fena.
Komentarisao je i stav Nizozemske i Danske koje smatraju da BiH nije spremna za tako krupan korak, kazavši kako je to krupan korak za nas u BiH, a za evropsku ambiciju nije te da je stvoren ambijent da BiH ovaj put podrži svih 27 članica EU.
Rekao je i kako treba napraviti dinamičan plan za 2024. godinu te da postoji mehanizam koordinacije koji je davno uspostavljen, a koji netko želi eliminisati.
“Ako riješimo pitanje Izbornog zakona, ako riješimo pitanje još nekih sedam ili osam zakona u pravnom odjelu. Mora zaživjeti pravna država BiH. Ona ne može zaživjeti dok nam netko nameće rješenja, a utjecaj izvana je mnogo jači nego kroz našu zakonodavnu i izvršnu vlast”, ističe Čović.
Kako kaže, očekivao je da će se prvo riješiti izmjene Izbornog zakona, a da će onda doći zeleno svjetlo od Unije.
“Uvijek imate utjecaj izvana i onda oni djeluju na sve nas koji pregovaramo na različite načine. Kada razgovaramo, stajališta su da nije u redu da se Hrvatima bira član Predsjedništva”, kazao je Čović i dodao da nema nijedne bošnjačke stranke koja bi to stavila na papir te da je Bakir Izetbegović to potpisao 2019., ali nije ispoštovao.
“Kada s Trojkom razgovaram bez svjetla javnosti apsolutno razumiju da Bosna i Hercegovina može preživjeti isključivo kao država u kojoj su tri konstitutivna naroda jednakopravno i legitimno predstavljena. To će prihvatiti tek kada budu dovoljno autonomni da bez poticaja međunarodnih institucija donose svoje odluke”, naglašava Čović.
Mišljenja je i da uplitanje Kristijana Šmita u evropski put BiH, kao i najave samo tehničkih izmjena Izbornog zakona, nije vjetar u leđa nego bura u prsa.
“Kako očekivati od Danske i Nizozemske zeleno svjetlo kad imamo visokog predstavnika koji nameće zakone. To je protektorat. Trebaju nam planovi za 2024. da sami donesemo te zakone”, istakao je on.
Politika
SKANDAL U REVIZORSKOM IZVJEŠTAJU: Košarčevo ministarstvo nezakonito knjižilo troškove, ali prošlo bez zamjerke
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH na čijem čelu je SNSD-ov Staša Košarac, je budžetski novac u prošloj godini dijelilo je šakom i kapom, dok su ugovori o djelu sklapani mimo svih pravila, navodi se u Izvještaju o finansijskoj reviziji ovog ministarstva za 2025. godinu. Takođe, Kancelarija za reviziju institucija BiH je otkrila i da je delegacija Ministarstva tokom putovaja u Rusiju na krajnje netransparentan i nezakonit način knjižila troškove puta, međutim iako su otkrili brojne skandalozne propuste, revizori su Ministarstvu dali pozitivnu ocjenu.
Četvoročlana delegacija Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u kojoj je bio i Košarac, tokom putovanja u Rusiju nije štedjela, a nije se vodilo računa ni o tome da trošenje budžetskog novca bude zakonito. Revizori su otkrili da su za ovo putovanje iz budžeta isplaćene skoro 22 hiljade maraka.
Najskandaloznije od svega je to što se na potvrdana o hotelskoj rezervaciji i fotokopiji fakuture za prevoz uopšte ne navodi Ministarstvo niti imena ljudi iz delegacije.
“Na navedenim potvrdama, iako opis troška upućuje na usluge smještaja pružene članovima delegacije Ministarstva, kao kupac usluge naznačeno je Predstavništvo Republike Srpske u Ruskoj Federaciji, a ne Ministarstvo niti pojedinačni članovi delegacije. Na istom službenom putovanju izvršen je najam transportnih usluga za potrebe članova delegacije pri čemu je utvrđeno da je refundacija tih troškova u iznosu od 7.518 KM izvršena na temelju fotokopije fakture na kojoj je kao kupac usluge navedeno Predstavništvo Republike Srpske u Ruskoj Federaciji”, navodi se u Izvještaju.
Tako je javni novac isplaćen na osnovu fotokopije o rezervaciji, na Predstavništvo Republike Srpske, što predstavlja ozbiljan propust. Revizor navodi da su odgovorne osobe iz Košarčevog ministarstva na ove informacije ponudile usmena pravdanja da su to radili jer u Rusiji nije bilo moguće upotrebljavati platne kartice, pa je sve unaprijed platilo Predstavništvo Republike Srpske u Rusiji. Ove usmene tvrdnje, navodi revizor, nisu potkrijepljene nijednim dokazom.
“Međutim, nije nam prezentovana faktura za hotelski smještaj, dokumentacija o izvršenom plaćanju Predstavništva Republike Srpske za predmetne usluge, kao ni dokumentacija o izvršenom plaćanju članova delegacije odnosno povratu sredstava Predstavništvu”, stoji u Izvještaju.
Iz navedenog je jasno da ne postoji nikakva dokumentacija kojom bi bilo dokazano da je novac koji je navodno isplaćen zaista stigao do hotela i prevoznika. Nedeljko Glamočak iz SDS-a pita, zašto na sve što je otkriveno nema reakcije institucija?
“Prikazati te troškove pored originalnih računa u kopijama računa pa navodno nekim izjavama da je plaćeno u kešu pa sve to povući iz budžeta je zahvatanje po 3 osnova iz budžeta. Ono što je tragično u svemu tome je da zvanične institucije poput Kancelarije za reviziju institucija BiH to konstatuju u svome izvještaju, a onda daju pozitivno mišljenje o radu ministarstva. Na to se naravno ogluše i ostale institucije: tužilaštva i sudovi”, kaže Glamočak.
Tako nekažnjeno prolazi trošenje skoro 22 hiljade maraka na osnovu običnih fotokopija tuđih računa i usmenog pravdanja. Ovo nažalost nije jedina nezakonitost uočena u tom Ministarstvu.
BN
Politika
POČINJE IZBORNA TRKA: U četvrtak žrijebanje redoslijeda političkih subjekata
Centralna izborna komisija (CIK) BiH saopštila je da će se žrijebanje za utvrđivanje redoslijeda političkih subjekata na glasačkom listiću za opšte izbore održati u četvrtak, 23. jula.
Žrijebanje će biti održano u Centru za edukaciju CIK-a BiH s početkom u 11 časova.
Postupku žrijebanja, shodno zakonskim odredbama, mogu prisustvovati predstavnici ovjerenih političkih stranaka, koalicija i nezavisnih kandidata, akreditovani izborni posmatrači, te predstavnici medija.
Politika
DRINIĆ U LJEKARICAMA: Iskustvo naših penzionera je bogatstvo koje nema cijenu (FOTO)
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska (PSS) Nebojša Drinić poručio je nakon druženja sa penzionerima u banjalučkom naselju Ljekarice da su razgovori sa najstarijim sugrađanima od izuzetnog značaja, jer njihovo iskustvo predstavlja dragocjeno bogatstvo za društvo.
Kako je istakao, susret je bio prilika da se iskaže poštovanje prema generacijama koje su svojim radom gradile Banjaluku i Republiku Srpsku, ali i da se čuju njihova razmišljanja o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
– Iskustvo naših najstarijih je bogatstvo koje nema cijenu. Zato nam je važno da ih saslušamo, uvažimo njihove prijedloge i zajedno gradimo bolje sutra – poručio je Drinić.
On je naglasio da je podrška i povjerenje penzionera snažan podsticaj za nastavak rada, te istakao da će PSS nastaviti da se zalaže za poboljšanje njihovog položaja.
Posebno je izdvojio projekat Kartice prijateljstva, koji bi, kako je naveo, trebalo da obezbijedi brojne pogodnosti i konkretnu podršku najstarijim sugrađanima.
– Ponosni smo na povjerenje koje nam ukazuju i nastavićemo da radimo na mjerama koje će doprinijeti kvalitetnijem životu penzionera – rekao je Drinić.
Druženje u Ljekaricama proteklo je u srdačnoj atmosferi, uz razgovor o svakodnevnim izazovima, potrebama penzionera i budućim projektima namijenjenim ovoj populaciji.
-
Politika23 sata agoKO JE SLJEDEĆI NA DODIKOVOJ LISTI ZA ODSTREL? Unutrašnji obračuni u SNSD-u koji se više ne mogu sakriti.
-
Društvo3 dana agoPLATA IZ SNOVA: Radnik iz Banjaluke za mjesec dana zaradio 288.412 KM
-
Hronika22 sata agoNATAŠA MILJANOVIĆ ZUBAC IZNIJELA TEŠKE OPTUŽBE! Tvrdi da je dokumentaciju predala tužilaštvu i poručuje: “Čekam hapšenja”
-
Politika23 sata agoBORENOVIĆ OŠTRO OSUDIO NAPAD: Nasilje nad srpskim povratnicima ne smije ostati nekažnjeno
-
Politika2 dana agoGOSPODAR PRAZNIH SELA: Mit o vođi i stvarnost koja neumoljivo odlazi
-
Sport22 sata agoSKANDAL IZA KULISA FINALA! Luis de la Fuente jednim potezom ponizio Trampa pred cijelim svijetom!
-
Društvo3 dana agoNESVAKIDAŠNJI ULOV: Trebinjac za jedan dan uhvatio tri zmije, jedna duža od dva metra
-
Društvo3 dana agoUIO OBJAVILA LISTU: Ovo je firma iz Republike Srpske među najvećim poreskim dužnicima
