Connect with us

Politika

UPRKOS ZAKLJUČCIMA NARODNE SKUPŠTINE RS: Poslanici iz Republike Srpske će učestvovati u donošenju odluka

I pored zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske koji govore da bi se moglo prestati odlučivati na nivou BiH, na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine poslanici iz Republike Srpske će učestvovati u donošenju odluka, a izvjesno je i ministri u Savjetu ministara BiH na predstojećoj sjednici Savjeta ministara BiH, koja bi trebalo da se održi u četvrtak.

“Odlučivaće se dok ne prođu rokovi koji su postavljeni. U zaključcima stoji da se u roku od sedam dana ponište sve odluke koje je Šmit donio (Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika), a kada to istekne, onda će se tražiti sjednica Parlamentarne skupštine BiH, i ako na toj sjednici ne bude rezultata, onda je moguće da se ne učestvuje u odlučivanju, ali ima do toga još”, ispričao je izvor “Nezavisnih” blizak SNSD-u.

Iz nekoliko nezvaničnih razgovora saznajemo da bi poslanici SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH u narednih nekoliko dana mogli pokrenuti pitanje poništavanja Šmitovih odluka, zatim usvajanja Izbornog zakona BiH, ali i donošenje odluka o neobjavljivanju odluka “stranaca i njihovih organizacija” u “Službenom glasniku BiH”.

Ovo je nedavno djelimično potvrdio i Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, koji je rekao da će pokušati da izađu sa idejom da se usvoji Izborni zakon koji su kreirali domaći političari, navodeći da zakone i treba da usvaja parlament, a ne neki pojedinac.

“Ne znam da li ćemo imati saradnike na drugoj strani među Bošnjacima, a vjerujem da ćemo imati razumijevanje među Hrvatima”, rekao je nedavno Vujičić.

Ono što je zanimljivo jeste da u parlamentarnoj proceduri na nivou BiH već postoji Izborni zakon BiH. Taj zakon, koji je predložila SDA, već je usvojen u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i nalazi se na dnevnom redu Doma naroda. Neposredno pred glasanje u Domu naroda za Izborni zakon BiH, delegati SDA napustili su sjednicu, a samo nekoliko dana nakon toga Šmit je nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH. Povod za napuštanje sjednice Doma naroda od strane delegata SDA bio je stavljanje na dnevni red Zakona o Ustavnom sudu BiH, međutim, Snježana Novaković Bursać, delegat SNSD-a u Domu naroda, rekla je da je stvarni razlog napuštanja sjednice upravo Izborni zakon BiH. Ona je tada naglasila da vrlo vjerovatno Bošnjaci i SDA sarađuju, a njena predviđanja da je sve urađeno s ciljem da Šmit nametne Izborni zakon BiH na kraju su se ispostavila kao tačna.

Podsjećanja radi, nakon što je Šmit nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH kojima je dao veća ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji BiH, i praktično razvlastio lokalne izborne komisije i djelimično uveo i nove tehnologije u izborni proces, Narodna skupština Republike Srpske održala je dvije posebne sjednice. Na jednoj su usvojeni zaključci koji govore o prestanku odlučivanja na nivou BiH, a na drugoj Izborni zakon Republike Srpske. Osim zaključka koji govori o prestanku odlučivanja, usvojen je i onaj koji govori o raskidu koalicije na nivou Bosne i Hercegovine, ali sudeći prema rokovima iz samih zaključaka, pitanje je kada će to doći na dnevni red jer stranke “trojke” koje su vlast na nivou BiH, zajedno sa SNSD-om i HDZ-om, već su izašle sa stavom da neće sprovesti nijedan od zaključaka NS RS i da ni u kom slučaju ne pristaju na ultimatum.

Jedan od zaključaka koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske govori i o povlačenju iz sporazuma o vojsci, indirektnim porezima, VSTS-u, međutim, slični zaključci usvajani su i ranije, ali nisu zaživjeli u praksi.

Politika

DODIK UDARIO NA EU! “Vi ste krivi što BiH ne ide naprijed!”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da su podrškom odlukama Kristijana Šmita evropski put BiH najviše rušile zemlje EU.

– Upravo je briselska administracija dozvoljavala neizabranim pojedincima da kontaminiraju čitav sistem odlučivanja u BiH – naveo je Dodik na Instagramu.

Dodik je istakao da je tokom sedmice rukovodstvo Republike Srpske zauzelo jedinstven stav da Šmit nema pravo da donosi odluke i da je sve što čini štetno i da ruši BiH.

Nastavi čitati

Politika

Crnadak JASAN: Vrijeme je da odgovorni za aferu „Vijadukt“ završe iza rešetaka

Šef Kluba poslanika PDP u NSRS, Igor Crnadak izjavio je da je krajnje vrijeme da se u Narodnoj skupštini Republike Srpske zakaže posebna sjednica o aferi “Vijadukt” te da se prekine praksa nekažnjivosti i političkog prećutkivanja velikih afera.

– Važno je da imamo posebnu sjednicu o ovom slučaju. Moramo da ukinemo sistem nekažnjivosti, a uvedemo sistem odgovornosti. Čekamo odgovor na inicijativu i jasan stav SNSD-a da li su i oni za to da neko za aferu “Vijadukt” ide u zatvor ili su, po starom receptu, za to da sve prođe kao da ništa nije bilo – poručio je Crnadak.

On je istakao da je potpuno neobično i zabrinjavajuće da do danas nije pokrenuta istraga o ovom slučaju, uprkos, kako kaže, svim dostupnim informacijama i težini afere.

– Jedan od ključnih zaključaka mora biti da vlast i opozicija zajedno utvrde ko je odgovoran. Nećemo prihvatiti stav da „niko nije kriv“, jer bi to bio još jedan udarac na povjerenje građana u institucije – rekao je Crnadak i dodao da je najmanje što političke stranke mogu uraditi to da zajedno prisustvuju sjednici i otvoreno razgovaraju o svim detaljima slučaja.

Komentarišući najnovije informacije o Planu rasta, Crnadak je oštro kritikovao Savjet ministara BiH, ocijenivši da je taj organ „potpuno propao“ i da ne vodi računa o interesima građana.

– Zbog njihove nesposobnosti, BiH ostaje bez 110 miliona KM, dok istovremeno glasaju protiv prijedloga da se smanje cijene osnovnih životnih namirnica. To dovoljno govori o njihovom prioritetima – rekao je Crnadak, pozvavši HDZ BiH da, kako je naglasio, prestane da podržava politike koje idu direktno na štetu građana.

Govoreći o planovima za uvođenje skenera na narednim izborima, Crnadak je upozorio da borba još nije završena i da već sada postoje pokušaji da se kroz proces javnih nabavki čitava procedura uspori i obesmisli.

– Ovo je poruka i upozorenje kompletnoj javnosti. Svi koji su bili protiv skenera sada pokušavaju da prebace težište djelovanja i da kroz birokratiju i opstrukcije onemoguće njihovo korišćenje. Ovaj proces mora ostati pod lupom javnosti, jer fer izbori su osnov demokratskog poretka – zaključio je Crnadak.

Nastavi čitati

Politika

BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu

Bivši sudija i profesor ustavnog prava Milan Blagojević prognozira da će Sud BiH donijeti oslobađajuću presudu u slučaju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, a za to ima neobično objašnjenje.

Blagojević, naime, tvrdi da će Dodik biti oslobođen upravo zahvaljujući onome ko ga je i odveo na optuženičku klupu, a to je Kristijan Šmit, kojeg kao visokog predstavnika u BiH ne priznaju vlade Rusije, Kine i vlasti Republike Srpske.

– Ima jedan važan detalj iz zakona koji je neki dan nametnuo Kristijan Šmit (o finansiranju institucija BiH). To je zadnji član na zadnjoj stranici (član 5), na koji nije obraćena potrebna pažnja u izvještajima medija o tom događaju, a upravo njime se može objasniti neopravdano odlaganje donošenja žalbene presude u predmetu “Dodik” – navodi Blagojević.

Dodaje da je Šmit očito odlučio da njegov zakon ovaj put stupa na snagu osmog dana od dana objave na internet stranici OHR, što do sada nije radio.

Naime, kako objašnjava Blagojević, do sada je OHR, kada je riječ o internet stranici OHR, odlučivao da njegovi zakoni i drugi akti stupaju na snagu uglavnom odmah po objavljivanju na toj stranici, ali nikada osmog dana od dana objave na internet stranici OHR.

Da je tako, potvrđuje i činjenica da je Kristijan Šmit i kada je 1. jula 2023. na svojoj internet stranici objavio i nametnuo svoje krivično djelo neizvršenja odluka visokog predstavnika tada nametnuo da to krivično djelo stupa na snagu 2. jula te godine, što je praktično značilo odmah.

– Međutim, sada, zakonom od neki dan, Šmit radi sasvim suprotno od toga, što je vjerovatni znak da i OHR time priprema teren Sudu BiH za oslobađajuću presudu Dodiku – smatra Blagojević.

Dodaje da bi Sud BiH u toj presudi mogao da oslobodi Dodika ne zbog toga što OHR nema pravo da nameće zakone, a što bi bila jedino pravilna presuda, već da je Šmitovo krivično djelo trebalo prvo biti objavljeno u Službenom glasniku ili barem na internet stranici OHR i uz rok od osam dana koji je trebao proteći od objave na internet stranici, a ne da stupi na snagu odmah kao u slučaju krivičnog djela neizvršenja odluka visokog predstavnika.

– I tako će, kao argument za oslobađajuću presudu, Sud BiH navesti i da u prilog njoj govori da je i Kristijan Šmit ovim posljednjim Zakonom o finansiranju institucija BiH to potvrdio, jer je tim zakonom odlučio ne da stupa na snagu odmah, odnosno dan poslije kao krivično djelo neizvršenja odluka visokog predstavnika od 1.7.2023. godine, već osam dana od dana objave na internet stranici OHR – navodi Blagojević.

Na osnovu toga, dodaje on, biće donijeta oslobađajuća presuda, kojom bi bio zadovoljen Dodik, s jedne strane, ali i omogućeno da, na drugoj strani, Šmitovo krivično djelo i dalje ostane na snazi za sve druge.

Podsjećamo, Apelaciono vijeće Suda BiH odgodilo je nedavno, prema pisanju pojedinih medija, izricanje konačne presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku za 30 dana.

Sud BiH je u prvostepenom postupku u februaru 2025. godine Dodika proglasio krivim za neizvršavanje odluka Kristijana Šmita, osudio ga na godinu dana zatvora i zabranio mu bavljenje politikom na period od šest godina.

Dodik se optužnicom tereti da je od 1. do 9. jula 2023. godine, uprkos odluci Kristijana Šmita o ukidanju zakona, nastavio zakonodavni postupak u Republici Srpskoj, čime je, prema optužnici, ignorisao Šmitove naloge, koga institucije Republike Srpske, inače, ne priznaju za visokog predstavnika, piše “Srpskainfo“.

Nastavi čitati

Aktuelno