Društvo
Uspjeh Dječijeg pozorišta Republike Srpske na festivalu u Subotici

Dječije pozorište Republike Srpske osvojilo je još jednu nagradu na festivalu u konkurenciji sa svjetskim teatrima.
Naime, na upravo završenom 29. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu, koji je od 18. do 23. septembra trajao u Subotici, žiri u sastavu Viktor Ljvovič Šrajman, Izrael/Rusija, Kliodna Nunan, Irska i Marijana Petrović, Srbija, odlučio je da Specijalnu nagradu Festivala za originalnost i fantaziju dodijeli predstavi “Vuk sa mirisom bobica”, Dječijeg pozorišta Republike Srpske, u režiji Tamare Kučinović.
– Ovo djelo se bavi strahovima mnogih mladih ljudi koji stupaju u svijet odraslih. Bila bi prava sreća kada bismo svi dobili onoliko brige, strpljenja i podrške koliko je glavni lik dobio od čopora. Jake metafore o životu, izolovanosti, patnji i depresiji, za koje su rješenje briga za ljude, su u ovoj predstavi izvrsne – stoji u obrazloženju žirija.
U konkurenciji je bilo 15 predstava iz 11 država svijeta.
Naročitu simboličku vrijednost i značaj ove nagrade dokumentuje delikatna situacija, koja je prethodila nastupu Dječijeg pozorišta, a koje je bilo na korak do otkazivanja učešća.
Naime, Đurđa Babić Vukašinović, koja igra Snagu prirode, se razboljela i ansambl je u roku od 48 časova, zahvaljujući Snežani Milidrag, koja je prihvatila izazov ovako teškog zadatka da zamijeni koleginicu, uspio da predanim probama obezbijedi integritet i kvalitet izvođenja u Subotici.
Zorana Šuman, Dragan Vučić, Slobodan Perišić, Duško Mazalica, Božana Bijelić, Đorđe Janković i Dragana Ilić su i u ovako nezahvalnoj situaciji, predstavu “Vuk sa mirisom bobica” odigrali maestralno i zasluženo donijeli još jednu međunarodnu nagradu nacionalnom teatru Republike Srpske.
Ovo je ujedno treća nagrada koju osvaja predstava “Vuk sa mirisom bobica”, jer je na Prvom međunarodnom festivalu lutkarske umjetnosti FLUM, u Mostaru, septembra 2021. godine Zorana Šuman dobila nagradu za glumačko majstorstvo, odnosno Lucijan Hrašćanec nagradu za muziku u ovoj predstavi.
Od ostalih nagrada na festivalu možemo naglasiti nagradu za najbolju predstavu u cjelini dodijeljena je predstavi „Pepeljuga“ u režiji Luane Gramegna, italijanskog Pozorišta Zakes.
Nagrada za najbolju režiju dodijeljena je Luani Gramegna, za režiju predstave „Pepeljuga“ u izvođenju Pozorišta Zakes iz Italije.
Za najbolju scenografiju nagrađena je Isa Soto, za predstavu „Nove cipele“ pozorišta Tjan Gombau – Nacrtani čovjek iz Španije.
Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rješenje lutaka dodijeljena je Isi Soto za predstvu „Nove cipele“ španskog pozorišta Tjan Gombau – Nacrtani čovjek.
Bogat prateći program festivala činili su i brojne izložbe, radionice, promocije knjiga, filmovi i predstave van takmičarskog programa.
Društvo
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom

Mirza Hadžibegić, direktor Željeznica FBiH, potvrdio je da se intenzivno radi na uspostavljanju linije Sarajevo – Zagreb, preko Doboja, Banjaluke i Novog Grada.
“Postoji zajedničko operativno tijelo, formirano od Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, koje tretira neke administrativne procedure koje se odnose na granične prelaze, ali jedna od inicijativa je povezivanje Sarajeva, Banjaluke i Zagreba”, rekao je Hadžibegić.
Kako je dodao, putnički saobraćaj nije profitabilan i u svim zemljama je subvencioniran od države.
“Na linijama od Sarajeva do Čapljine, odnosno Maglaja, imamo subvencije Vlade FBiH. Uspostava novih linija značila bi nove troškove i to je stvar lokalnih zajednica i njihovih potreba”, rekao je Hadžibegić za Avaz.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 40 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano i vruće, uz dnevnu temperaturu do 40 stepeni Celzijusovih.
Na zapadu se u poslijepodnevnim časovima očekuje umjeren razvoj oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 13 do 18, u višim predjelima od 10, a dnevna od 34 do 40 stepeni Celzijusovih. Duvaće slab vjetar, istočni i sjeveroistočni, a u Hercegovini jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
MMF UPOZORIO BiH: Potrebne hitne reforme i fiskalna disciplina

Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) upozorava da i pored određenog rasta, ekonomiju Bosne i Hercegovine prate brojni rizici – od unutrašnjih političkih tenzija do vanjskih ekonomskih šokova.
Na nedavno završenim redovnim konsultacijama sa predstavnicima BiH, misija MMF ocijenila je da je privredni rast BiH ubrzan sa dva odsto u 2023. na 2,5 posto u 2024. godini, podstaknut snažnom domaćom potražnjom, rastom kredita, privatnim investicijama i doznakama, piše Capital.
Nezaposlenost je pala na 11,7 odsto, a realne plate bilježe godišnji rast od osam odsto. Istovremeno, inflacija je nakon pada na 1,7 posto u 2024. ponovo počela da raste, dostižući 3,7 odsto u maju, prvenstveno zbog viših cijena hrane.
Ipak, MMF upozorava da su ekonomski izgledi i dalje neizvjesni. Predviđa se rast BDP-a od 2,4 posto u 2025, ali uz visoke rizike – od potencijalnog pogoršanja geopolitičke situacije, preko oscilacija cijena hrane i energije, do političke nestabilnosti unutar zemlje.
Fiskalna politika, iako trenutno još u granicama, suočava se s izazovima, poručili su iz MMF-a.
“Deficit generalne vlade (razlika između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda svih nivoa vlasti u BiH) ostao je na 1,75 posto BDP-a, ali se za 2025. predviđa porast na 2,6 posto zbog povećanja plata i penzija“, rekli su u MMF-u i poručili da vlasti treba da izbjegavaju daljnje diskrecione mjere koje povećavaju deficit i da hitno izrade planove za krizne situacije.
Entiteti se, prema izvještaju, suočavaju sa velikim potrebama za finansiranjem. Federacija BiH planira emisiju euroobveznica, dok se RS oslanja na bilateralne kredite i domaće tržište. MMF naglašava potrebu za izgradnjom finansijskih rezervi, reformom javnog sektora i unapređenjem programa socijalne pomoći.
Valutni odbor ostaje stub makroekonomske stabilnosti u BiH, a Centralna banka (CBBiH) zadržava snažan nivo deviznih rezervi. MMF podržava planove za jačanje okvira obavezne rezerve i nadzor nad bankarskim sektorom. Upozorava se i na rizike usljed brzog rasta kredita i tržišta nekretnina, te se preporučuju dodatne makroprudencijalne mjere kako bi se očuvala stabilnost.
Reforme ključne za pristupanje EU i zadržavanje investicija
Politička fragmentacija i slabi kapaciteti institucija usporavaju reforme, smatra MMF i naglašava važnost Plana rasta za BiH, koji može donijeti milijardu evra EU sredstava u periodu 2025–2027. Posebno se insistira na reformama energetskog sektora i uspostavljanju mehanizama za određivanje cijene ugljika, uoči implementacije evropskog CBAM sistema.
“BiH mora hitno implementirati mjere MONEYVAL-a kako bi izbjegla stavljanje na sivu listu FATF-a 2026. godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti međunarodne finansijske tokove i investicije. Istovremeno, razvoj digitalnog identiteta, e-usluga i modernizacija tržišta rada prepoznati su kao ključni faktori za unapređenje poslovnog okruženja“, navodi se u izvještaju.
MMF poručuje da BiH mora hitno unaprijediti fiskalnu disciplinu, reformisati javni sektor i ojačati institucionalne kapacitete kako bi osigurala stabilnost, podstakla rast i ubrzala evropski put.
-
Društvo3 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Politika3 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Politika1 dan ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
ZAKON JE JASAN! Ako Krišto ne imenuje Vukanovića – slijedi optužba za kršenje zakona!
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Svijet3 dana ago
VELIKI PROBLEMI ZA ZELENSKOG Ukrajinci gube veoma bitnog saveznika, buknula svađa koja će mnogo uticati na Kijev