Connect with us

Svijet

VANREDNO STANJE – NEVIĐEN SKANDAL! Južnokorejski predsjednik doveo zemlju u stanje haosa, TRAŽI SE OPOZIV!

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol suočava se vjerovatno najtežim trenucima u ne tako dugoj, ali intenzivnoj političkoj karijeri, nakon burne noći tokom koje je dramatično proglasio vanredno stanje, da bi ga ubrzo povukao, što je zemlju gurnulo u stanje haosa.

Sada parlamentarci traže pokretanje njegovog opoziva nakon što je prouzrokovao najveću političku krizu zemlji u više desetljeća.

Yoonu, koji je 2022. godine tijesno osvojio predsjednički mandat, ovo nije prvi veći izazov. Njegova popularnost bila je na povijesno niskim razinama nakon što je njegova stranka uvjerljivo izgubila na parlamentarnim izborima u aprilu. Bila je to jasna poruka građana koji očito nisu bili zadovoljni njegovim dosadašnjim radom. Za mnoge su ti izbori zapravo bili referendum o Yoonovom predsjedništvu, a rezultat mu je ostavio malo prostora za manevriranje.

Usto, kritičari su krivili Yoonovu administraciju za inflaciju hrane, zaostalo gospodarstvo i sve veća ograničenja slobode govora. Yoon nikada nije bio previše voljen, a niz skandala dodatno je nagrizao njegovu popularnost.

Osim političkih izazova, Yoon je pogođen i ličnim problemima. Mnogi su izrazili nezadovoljstvo njegovim upravljanjem gospodarstvom i kontroverzama u koje je uključena njegova supruga Kim Keon Hee. Prošlog mjeseca javno se ispričao zbog incidenata vezanih uz nju. Njegova supruga ima svoj klub obožavatelja, velika je promotorica korejske kulture, često kritizira konzumiranje psećeg mesa i voli nositi odjeću korejskih dizajnera.

Kim je upala u probleme u veljači ove godine kada je navodno primila skupocjeni dar – 2200 američkih dolara vrijednu torbicu marke Christian Dior. Njezin je suprug rekao je tada da se radi o ‘političkoj spački’. To nije jedini put da se prva dama Južna Koreje našla na udaru kritika – optužena je i za plagiranje naučnih radova te manipuliranje dionicama.

Predsjednikova punica, Choi Eun-soon, pak služi jednogodišnju zatvorsku kaznu zbog krivotvorenja financijskih dokumenata u poslu s nekretninama. Na slobodu bi trebala biti puštena u srpnju.

Politički uspon i pad
Yoon Suk Yeol pojavio se kao relativni politički novak i konzervativac kada je izabran 2022. godine za predsjednika. Rođen je u Seulu 1960., Yoon je studirao pravo, a proslavio se 2016. godine kao tužitelj u slučaju korupcije protiv tadašnje predsjednice Park Geun-hye za zlouporabu ovlasti.

Kao glavni tužitelj u zemlji 2019., također je optužio glavnog pomoćnika predsjednika na odlasku Moon Jaeina u slučaju prijevare i podmićivanja, koji je ukaljao imidž te administracije. Konzervativnoj Stranci narodne moći (PPP), koja je u to vrijeme bila u opoziciji, svidjelo se ono što su vidjeli i uvjerili su Yoona da postane njihov predsjednički kandidat.

Godine 2022., tijesno je pobijedio liberalnog protivnika Lee Jae-myunga, osiguravši pobjedu s manje od jedan posto glasova razlike – najmanjom razlikom u povijesti zemlje od uvođenja izravnih izbora 1987.

Njegova kampanja privukla je pažnju mladih muških birača svojim antifeminističkim porukama, a zauzeo je i tvrd stav prema Sjevernoj Koreji. Upravo je opasnost iz Sjeverne Koreje naveo kao razlog za proglašenje izvanrednog stanja, iako su mnogi to vidjeli kao pokušaj skretanja pozornosti s domaćih problema.

Yoon je ipak ostvario određene uspjehe u vanjskoj politici, poput poboljšanja odnosa s Japanom. Međutim, njegove česte gafove i kontroverzne izjave dodatno su narušile njegov ugled. Kao predsjednik, Yoon je zadržao čvrst stav prema Pjongjangu i ojačao veze s tradicionalnim saveznikom Seula – Sjedinjenim Državama. Lokalni mediji izvijestili su da je Yoon posebno inspiriran britanskim ratnim premijerom Winstonom Churchillom.

Ranije ove godine predsjednik je bio predmet peticije kojom se tražio njegov opoziv, a koja je bila toliko popularna da se web stranica na kojoj se nalazila stalno rušila zbog broja posjeta.

Proglašenje izvanrednog stanja ocijenjeno je kao ‘pravno prekoračenje i politički promašaj’. Leif-Eric Easley, profesor međunarodnih studija na Sveučilištu Ewha u Seulu, izjavio je: ‘S tako niskom javnom podrškom i bez snažne podrške u vlastitoj stranci, predsjednik je trebao znati koliko će biti teško provesti tu kasnonoćnu odluku.’

Ovaj potez, dodao je Easley, odražava političara pod opsadom, suočenog s rastućim skandalima, institucionalnim preprekama i pozivima na opoziv – sve što će sada vjerojatno dodatno eskalirati.

Parlamentarci traže opoziv
Južnokorejski parlamentarci u srijedu će zatražiti pokretanje opoziva predsjednika države nakon što je pokušao izvesti državni puč. Parlamentarci ga optužuju da je proglašenjem pa ukidanjem izvanrednog stanja u državi izazvao najveću političku krizu u toj zemlji unazad zadnjih par desetljeća

Njegova odluka o uvođenju izvanrednog stanja u utorak navečer šokirala je naciju. Taj potez izazvao je hitno okupljanje zastupnika u Nacionalnoj skupštini u Seulu kako bi glasovali protiv mjere, dok su se tisuće prosvjednika okupile na ulicama.

Kad je Yoon unutar nekoliko sati povukao odluku o izvanrednom stanju, prosvjednici su reagirali glasnim slavljem. Ipak, mnogi su ostali zapanjeni njegovim rizikom i brzim povlačenjem. ‘Izvanredno stanje je ukinuto, no stvorena je velika nesigurnost na političkoj i gospodarskoj sceni. Plašimo se da bi ovaj incident mogao utjecati na kreditni rejting Južne Koreje’, kaže Min Joo Kang, ekonomist u tvrtki ING, prenosi raport.ba.

Svijet

BURA U BERLINU! Kandidat za novog kancelara predlaže VANREDNO STANJE U NJEMAČKOJ!

Kandidat za novog kancelara Njemačke želi sljedeće nedjelje da stavi na glasanje rezoluciju kojom se predlaže da se u zemlji proglasi vanredno stanje zbog priliva ilegalnih migranata, prenio je danas Bild.

Kako navodi publikacija, Fridrih Merc, koji je kandidat konzervativne Hrišćansko-demokratske i Hrišćansko-socijalne unije (CDU/CSU), želi da proglasi vanredno stanje u vezi sa azilom čime će se zaobići evropsko zakonodavstvo na njemačkim granicama’.

”Migrantima treba dosljedno odbijati ulazak na njemačke granice, a oni koji su zakonski obavezni da napuste zemlju treba da budu zadržani do deportacije”, navodi Bild.

Njemačka Federalna kriminalistička policija u oktobru je izvijestila da je u 2023. broj migranata osumnjičenih za krivična djela, ne računajući kršenje imigracionih zakona, porastao za 25,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Njemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer naložila je u septembru uvođenje privremenih mjera kontrole na svim njemačkim kopnenim granicama kako bi se smanjio priliv migranata u okviru borbe protiv terorističke prijetnje.

U pismu sa obrazloženjem Evropskoj komisiji, Fezer je rekla da su resursi zemlje i pojedinačnih saveznih država da prihvate migrante “praktično iscrpljeni”.

Nastavi čitati

Svijet

MEDVEDEV PORUČIO TRAMPU “Ne možeš da prevariš Rusiju”

Zamjenik predsjednika ruskog Savjeta bezbjednosti Dmitrij Medvedev izjavio je danas da predsjednik SAD Donald Tramp neće uspjeti da ”prevari” Rusiju.

”U prvoj nedjelji svog drugog dolaska u Bijelu kuću, Donald Tramp je pokušao da zbuni cijeli svet, ali nas ne može da prevari”, napisao je Medvedev u objavi na Telegramu.

Nastavi čitati

Svijet

IZBORI U BJELORUSIJI! Lukašenko tvrdi da se NIŠTA NEĆE PROMIJENITI ako Zapad ne prizna rezultate izbora

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko izjavio je da se u Bjelorusiji ništa neće promijeniti ako Zapad ne prizna rezultate predsjedničkih izbora, te poručio da mu je najvažnije priznanje bjeloruskog naroda.

“Da li će priznati ove izbore u EU ili ne, stvar je ukusa. Vjerujte mi, kunem se, nije me briga da li ćete priznati naše izbore ili ne. Meni je glavno da Bjelorusi priznaju ove izbore i da se završi mirno, kao što je i počelo”, rekao je Lukašenko novinarima.

On je naveo da se ništa ne bi promijenilo ni u Americi kada bi dao izjavu da ne priznaje izbore u SAD i Donalda Trampa.
“Ništa se neće dogoditi ni ovdje”, rekao je Lukašenko.

On je istakao da je Bjelorusija spremna na dijalog sa Zapadom, čak i onim državama koje su usvojile agresivnu politiku prema Minsku.

U Bjelorusiji se danas održavaju predsjednički izbori.
Preliminarno glasanje održano je od 21. do 25. januara. Pet kandidata, uključujući aktuelnog predsjednika Lukašenka, nadmeću se za tu funkciju.

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su u srijedu, 22. januara rezoluciju kojom pozivaju zemlje EU da ne priznaju rezultate bjeloruskih predsjedničkih izbora i da nastave da proširuju sankcije toj zemlji.

Predsjednik Centralne izborne komisije u Bjelorusiji Igor Karpenko rekao je da ta rezolucija predstavlja direktno miješanje u izborni suverenitet zemlje.

Nastavi čitati

Aktuelno