Connect with us

Društvo

Velik broj zaposlenih u opštinama u Srpskoj najveća kočnica

Ukupna ocjena razvijenosti lokalnih zajednica u Srpskoj je nezadovoljavajuća, jer se veći dio opština i to čak njih 55,56 odsto nalazi u kategoriji nerazvijenih i izrazito nerazvijenih.

U nacrtu strateške platforme za razvoj lokalne samouprave u RS za period od 2022. do 2028. godine, koji je skrojilo Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS, navedeno je da je skoro jedna trećina, tačnije 31,75 odsto opština smješteno u kategoriji izrazito nerazvijenih.

Na kraju kada se sve podvuče ostaje da od 64 lokalne zajednice u Srpskoj svega 44,44 odsto zauzima mjesto u kategorijama razvijenih i srednje razvijenih.

U istom dokumentu navedena su četiri goruća problema koji opterećuju funkcionisanje gradova i opština. Na prvom mjestu nalazi se veliki broj zaposlenih u gradskim i opštinskim upravama, a na drugom neslaganja na relaciji skupština i gradonačelnik, odnosno načelnik opštine.

Osim toga naglašeno je i da je posljedice na rad jedinica lokalne samouprave ostavila i pandemija virusa korona, ali i da je loše i nikakvo upravljanje nekretninama u samim opštinama i gradovima.

Zbog svih tih problema jedinicima lokalne samouprave predloženi su strateški ciljevi kojima treba da se posvete u idućem periodu, a na prvom mjestu je unapređenje položaja i obim ostvarivanja nadležnosti lokalne samouprave u sistemu vlasti u Republici Srpskoj.

Nerazvijene: Bratunac, Višegrad, Vlasenica, Donji Žabar, Kostajnica, Ljubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo

Izrazito nerazvijene: Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo, Čajniče i Šekovići

Takođe opštine i gradovi na putu razvoja treba da unaprijede i sistem finansiranja lokalne samouprave, ali i poboljšaju upravljanje, organizaciju i kapacitete lokalnih uprava, preduzeća i ustanova u njihovoj nadležnosti. Takođe kvalitet i dostupnost usluga u nadležnosti samih gradova i opština treba da bude daleko bolji nego što je to u današnje vrijeme. Predsjednik Saveza opština i gradova u RS Ljubiša Ćosić rekao je da je potrebno domaćinski upravljati gradovima i opštinama u Srpskoj.

– Na takav način sve lokalne zajednice biće na putu razvoja. Pored toga treba da prate i donose mjere iz pronatalitetne i demografske politike, jer na taj način pospješuju svoj razvoj. Naravno da je sa druge strane potrebna i pomoć nadležnih institucija Srpske – rekao je Ćosić i dodao da je pandemija virusa korona poljuljala planove svim lokalnim zajednicama u Srpskoj, ali da je većina problema stavljena pod kontrolu.

Podvukao je da su opštine i gradovi u Srpskoj sada opterećeni novim problemima zbog dešavanja u svijetu pa se tako dešavalo prethodnih mjeseci da se na tendere koje raspisuju lokalne zajednice malo ko od firmi prijavi zbog rasta cijena građevinskog materijala i neizvjesnosti na tržištu.

– Investicioni ciklus je usporen, a pojedine projekte gradske i opštinske vlasti odgađaju – rekao je Ćosić i dodao da je sa druge strane inflacija pogurala prihode u budžetima lokalnih zajednica.

U skladu sa tim Ćosić je podvukao da će odmah nakon oktobarskih izbora ponovo na dnevni red staviti pitanje raspodjele prihoda od PDV-a lokalnim zajednicama, jer smatraju da posebno manje opštine treba da dobiju više novca od tog poreza.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Vjetrovito i promjenljivo vrijeme, moguća jača kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH sutra će biti vjetrovito i promjenljivo vrijeme, uz jaču kišu i pljuskove sa grmljavinom uz obilnije padavine na jugu i zapadu.

Kiša će se tokom dana premještati ka severu i istoku, na zapadu uz postepeni prestanak padavina i razvedravanje u večernjim časovima. Na istoku u prvom dijelu dana toplije uz više suvog i sunčanijeg vremena, saopšopšteno je iz Republičkog hidrometeorolkoškog zavoda.

Vjetar na krajnjem sjeveru slab do umjeren, u ostalim predjelima umjeren do jak jugo uz olujne udare. Jugo će u drugom dijelu dana biti u slabljenju.

Minimalna temperatura vazduha od pet u višim predjelima i na istoku do 12 stepeni Celzijusovih na zapadu.

Maksimalna temperatura vazduha od 14 na jugu do 21 stepen Celzijusov na istoku, u višim predjelima od 10.

Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda navode da je danas u Republici Srpskoj i FBiH danas je bilo umjereno do pretežno oblačno vrijeme.

Kiša je zabilježena ponegdje u Hercegovini, istočnim i jugozapadnim područjima zemlje.

Vrijeme u 13.00 časova: Čemerno i Gacko šest, Bileća 11, Mostar i Sokolac 12, Trebinje 13, Kneževo 14, Mrkonjić Grad, Šipovo 15, Sarajevo i Ribnik 17, Foča i Višegrad 19, Zenica i Bijeljina 20, Banjaluka 21, Sanski Most, Srbac, Novi Grad i Doboj 22.

Nastavi čitati

Društvo

NIJE NUŽNO NASILNO, ALI OSTAVLJA TARGOVE! Anksioznost često počinje s ova četiri problema iz djetinjstva

Mnoga djeca odrastaju u okruženju koje nije nužno nasilno ili ekstremno, ali ipak ostavlja duboke emocionalne tragove.

Kada dijete ne dobije prostor za izražavanje emocija, kada se osjeća upoređivanim, zanemarenim ili neshvaćenim, razvija obrazac ponašanja koji u odrasloj dobi može prerasti u anksioznost.

Ove obrasce ponašanja, koji često potiču iz disfunkcionalnih porodičnih dinamika, podijelila je psihoterapeutkinja Mayya Ushioko kako bi osvijestila šta sve može uticati na našu psihičku stabilnost danas.

Ovo su obrasci u djetinjstvu koji mogu biti korijen anksioznosti, prema psihoterapeutkinji.

  • Upoređivanje s braćom i sestrama.
  • Tabu teme u porodici (teme o kojima “nije bilo dopušteno” govoriti – poput seksualnosti, problema s zavisnostima ili konflikta između roditelja…).
  • Emocije djeteta nisu bile važne.
  • Etiketiranje djeteta kao “problematičnog” bez dubljeg uvida u razloge iza toga.

“Ovi obrasci ponašanja u disfunkcionalnim porodicama vrlo su česti. Utiču na nas, naše odnose, osjećaj sigurnosti i nivo samopouzdanja. Upravo su ovi obrasci često osnova anksioznosti u odrasloj dobi. Ali, psihoterapija je korak prema kvalitetnijem životu”, zaključila je Ushioko, prenosi Index.

Nastavi čitati

Društvo

UPOZORENJE CIVILNE ZAŠTITE! Jak vjetar i obilne padavine u Srpskoj

Uprava Civilne zaštite Republike Srpske upozorila je na jak do olujni južni vjetar i obilne padavine.

Maksimalni udari vjetra danas na zapadu i u višim predjelima biće od 40 do 70 kilometara na čas. Slabiji vjetar biće na sjeveru.

U noći sa nedjelje na ponedjeljak vjetar će slabiti na sjeveru i zapadu, a na jugu i istoku će i dalje duvati jak do olujni, saopšteno je iz Civilne zaštite.

Prognozirani su maksimalni udari vjetra na jugu i istoku od 40 do 70 kilometara na čas.

U naredna dva dana na jugu se očekuje obilna kiša.

Zbog obilnih padavina u kratkom periodu u Hercegovini je moguća pojava i porast bujičnih vodotokova i problemi sa oborinskim vodama i oticanjem vode u urbanim zonama, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno