Connect with us

Politika

Zašto BiH i dalje izbjegava registar zaposlenih u JAVNOJ UPRAVI?

Iako su vlasti u više navrata proteklih desetak godina najavljivale reformu javne uprave, registar zaposlenih i kontrolu zapošljavanja u javne institucije, vrlo malo je urađeno u praksi.

U Kancelariji koordinatora za reformu javne uprave potvrdili su nam da institucije BiH mjere iz Akcionog plana za reformu javne uprave i dalje sporo implementiraju, te naglašavaju da su na tu činjenicu više puta javno upozoravali, uključujući i kroz posljednji godišnji izvještaj.

Prema podacima koje su nam poslali, do kraja prošle godine implementirano je samo 15,8 aktivnosti iz Akcionog plana, a napredak je veći za mršavih 1,8 odsto u odnosu na 2022. godinu.

Ali, kako ističu, ohrabruje činjenica da je uspostavljen Koordinacioni odbor za reformu javne uprave, koji je čak održao i prvu sjednicu, kojom je predsjedavala Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH.

U Kancelariji ističu da je to prvi put od 2006. godine da je usvojen takav strateški korak, što bi moglo da znači da će doći do promjene odnosa vlasti prema ovom pitanju.

“Uspostavljanje Koordinacionog odbora je zapravo prvi politički vjetar u leđa nastavku reforme javne uprave u BiH. Podsjećam vas da je, također, uspostavljanje ovakvog tijela bio i zahtjev Evropske komisije sa šestog sastanka Specijalne PAR grupe za reformu javne uprave”, kaže Vedrana Faladžić, viša stručna saradnica za odnose s javnošću.

Za 16. april najavila je novi sastanak Specijalne PAR grupe, na kojem će Evropska komisija biti informisana o svemu što je do sada implementirano, ali i o preporukama koje još nisu do kraja implementirane. Na primjer, vlasti nisu implementirale jačanje uloge koordinatora za reformu javne uprave.

Rekla je da je imenovan novi koordinator za reformu javne uprave u FBiH, a u toku 2023. godine u RS donesen je novi Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Ministarstvu uprave i lokalne samouprave.

“Također, jedna od preporuka je bila revizija Akcionog plana za reformu javne uprave za period 2023-2027, koji su svi nivoi vlasti trebali usvojiti do četvrtog kvartala 2023. godine, a pri čemu će prioritet imati digitalizacija vladinih usluga i procesa RJU. Aktivnost je u toku i provodi se u saradnji sa SIGMA i projektom tehničke podrške EU4PAR (IPA 2019). Proces prioritizacije i revizije je počeo 21. decembra 2023. godine organizacijom radionice na kojoj je predstavnicima nadzornih timova prezentiran alat za prioritizaciju prema metodologiji koja je razvijena u saradnji sa SIGMA, kao i vremenski okvir i raspored koraka za reviziju Akcionog plana. Aktivnosti bi trebalo da budu završene do polovine ove godine”, ističe ona, čime je pojašnjen nesporazum od prije nekoliko mjeseci da bi registar zaposlenih mogao biti spreman do sredine godine.

Jedan od najvećih izazova je usklađivanje čak 11 zakona o državnoj službi, koliko ih postoji u BiH i imenovanje radne grupe uključivanjem ministarstava nadležnih za javnu upravu. To, kako pojašnjavaju, podrazumijeva usklađivanje zakonskih odredaba za zajednički opseg državne službe. To bi značilo, na primjer, jednake standarde u postupcima zapošljavanja i ispunjavanja kriterija, sistematizaciju radnih mjesta i njihovu pravilnu i transparentnu klasifikaciju, kao i obezbjeđivanje istovjetnih standarda za osiguranje mobilnosti i zajedničkih standarda. Faladžićeva je naglasila da ova preporuka još nije ispoštovana.

Na naše pitanje o registru zaposlenih, naglašeno je da su nakon odbijanja izmjena i dopuna Zakona o državnoj službi BiH, izvršene dopune i izmjene propisa usaglašene sa stručnjacima i mišljenjem Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH u pogledu uspostave registra zaposlenih u institucijama BiH.

“Vijeće ministara BiH je na svojoj 35. sjednici od 11.1.2024. godine utvrdilo prijedlog navedenog zakona i uputilo ga u parlamentarnu proceduru. Podsjećam vas, također, da je Parlamentarna skupština BiH nedavno usvojila Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama BiH. Ovim zakonom propisano je uspostavljanje registra zaposlenih najkasnije u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovog zakona”, rekla nam je ona.

Predviđeno je da se u Registru zaposlenih vode podaci za državne službenike i zaposlenike, kao i za sve druge kategorije zaposlenih, osim policijskih službenika, profesionalnih vojnih lica i zaposlenih u Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH i zaposlenih u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija i još nekoliko institucija ovog tipa.

“Ovim je implementirana preporuka sa šestog sastanka Specijalne PAR grupe da bude usvojena pravna osnova za uspostavu informacionog sistema za upravljanje ljudskim potencijalima na državnom nivou. Drugi dio preporuke odnosio se na usvajanje poboljšane pravne osnove za registre javne službe na nivou entiteta, što još nije realizirano”, rekla nam je ona.

Politika

DODIK PRISUSTVOVAO RUČKU povodom dolaska KINESKOG PREDSJEDNIKA u Srbiju

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da dolazak predsjednika Kine Si Đinpinga u Beograd predstavlja veliki događaj za Srbiju i Srbe u cjelini.

Kina gaji veliko prijateljstvo prema Srbiji i pruža veliku podršku srpskom narodu, rekao je Dodik danas u Beogradu gdje je prisustvovao svečanom ručku povodom dolaska kineskog predsjednika.

On je naglasio da je Si Đinping jedan od najvažnijih i najuticajnijih ljudi svijeta, te da su od njega danas mogli čuti da će kineski i srpski narodi biti partneri u zajedničkoj budućnosti.

– Mi u Srpskoj realizujemo mnogo projekata sa Kinom vrijednosti preko milijardu i 800 miliona evra. Kina ima razumijevanje za takve poslove – naglasio je Dodik.

On je dodao da je posjeta kineskog predsjednika veliki diplomatski uspjeh Srbije, prije svega predsjednika Aleksandra Vučića.

– Zapadna propaganda je napravila priču da je saradnja i poslovanje sa Kinezima veoma težak posao. Ako je to tako, zašto je juče predsjednik Francuske Emanuel Makron baš želio sa Kinom da pravi strateško partnerstvo – upitao je Dodik.

Predsjednik Srpske je naglasio da je Si Đinping poručio da Srbija i srpski narod mogu da računaju na potpunu podršku NR Kine.

Izvor: RTRS

Nastavi čitati

Politika

MARKOVIĆ O ODLUCI CIK “Očekujem da će vladajuća koalicija SKINUTI MASKE i priznati još jednu svoju prevaru”

Danas je Centralna izborna komisija BiH raspisala izbore i očekujem da će uskoro, kada se prijave za izbore po Šmitovom nametnutom zakonu, vladajuća koalicija predvođena SNSD po ko zna koji put skinuti maske i tim potezom priznati još jednu svoju prevaru.
Rekao je ovo Slaviša Marković, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, dodajući da samo ostaje dilema kakvo će obrazloženje dati javnosti.
– Vjerovatno će biti da se oni žrtvuju za Srpsku, ali činjenice ostaju crno na bijelo: oni zbog sebe i svog političkog spasenja ne samo da varaju Srpsku, nego je i žrtvuju. Pokazaće se da je donošenje Izbornog zakona Republike Srpske bila još jedna predstava i još jedno rušavanje institucije Narodne skupštine Republike Srpske. Svaku zemlju čini narod, teritorija i institucije, a samim tim uništavanje institucija predstavlja rušenje zemlje. SNSD svojim postupcima već godinama uništava Republiku Srpsku, što im je očigledno cilj – poručio je Marković.

Bitno je reći, navodi Marković, da su u nekim lokalnim zajednicama u kojima skupštinsku većinu predvodi SNSD, opštinske i gradske izborne komisije već zatražile nove mandate od CIK, što potvrđuje da Dodikovi pozivi na ostavke članova gradskih i opštinskih izbornih komisija nisu ozbiljno shvaćeni ili im je pak rečeno da tako postupe.
Srpska info

Nastavi čitati

Politika

SINIŠA KARAN “U Donjoj Gradini leže tri Banjaluke NEVINO UBIJENIH SRBA”

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan istakao je da Donja Gradina mora ući u udžbenike i da svi u Srpskoj moraju znati šta se tamo dešavalo sa srpskim narodom tokom Drugog svjetskog rata.

– Sva školska djeca u Republici Srpskoj moraju posjetiti ovo mjesto, ne samo sada, u nedjelju, nego tokom cijele godine. To mora ući u udžbenike svih naših škola i to mora biti đačka literatura za svakog građanina Republike Srpske da tačno znamo šta se to dogodilo sa srpskim narodom – izjavio je Karan novinarima u Donjoj Gradini.
Prema njegovim riječima, ključna dimenzija ovog događaja je istorijska, odnosno podsjećanje na ono što se dogodilo – strahotu i golgotu srpskog naroda.

On je naglasio da je sada posebno važno da se zna šta se dešavalo s obzirom da neko pokušava da najveći stradalnički, slobodarski, anifašistički, srpski narod proglasi genocidnim narodom.
– Ovo je naš najbolji odgovor. Upravo ovdje leže tri Banjaluke, grobovi apsolutno nevinih, pobijenih žrtava srpskog naroda u strašnom genocidu koji su učinili upravo oni koji danas pokušavaju na ovim grobovima i preko ovih grobova da operu svoju ljagu i svoj obraz, i ovom istom narodu nametnu znamenje genocidnog naroda. Ovo je naša borba i mjesto na kome treba svi da dignemo glas protiv jedne takve rezolucije – poručio je Karan.

On je rekao da je ta rezolucija najstrašniji napad na srpski narod od kada postoji, te najstrašnjiji, gnusni, lažni napad na Srbiju i Republiku Srpsku.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno