Connect with us

Svijet

VELIKE VIJESTI IZ KREMLJA! Iran i Rusija potpisali sporazum o strateškom partnerstvu

Predsjednici Rusije i Irana Vladimir Putin i Masud Pezeškijan potpisali su novi sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu dvije zemlje.

Dokument će zamijeniti dosadašnji sporazum o bilateralnim odnosima i saradnji potpisan 2001. godine, javila je RIA Novosti.
Cilj novog sporazuma je da unaprijedi rusko-iranske odnose u različitim oblastima, uključujući trgovinu, izvoz energije, tehnologiju, odbranu i izgradnju međunarodnog saobraćajnog koridora sjever-jug.
Sporazum odražava pomak u bilateralnim odnosima na viši nivo, saopštio je Kremlj.

Svijet

POTVRĐENO IZ BIJELE KUĆE! Razgovarali Tramp i Si Đinping

Izabrani američki predsjednik Donald Tramp rekao je da je razgovarao telefonom o trgovini, “Tiktoku” i nizu drugih tema sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom.

“Upravo sam razgovarao sa predsjednikom Kine Si Đinpingom. Poziv je bio veoma dobar i za Kinu i za SAD. Očekujem da ćemo zajedno riješiti mnoge probleme i to odmah. Razgovarali smo o balansiranju trgovine, fentanilu, `Tiktoku` i mnogim drugim temama”, objavio je Tramp na društvenim mrežama.
Tramp je naveo da će on i Si “učiniti sve što je moguće da svijet bude mirniji i bezbedniji”.
Trampova predsjednička inauguracija u Vašingotnu zakazana je za 20. januar.

Nastavi čitati

Svijet

KAKAV JE NAŠ PLAN? NATO jača svoje vojne kapacitete, u fokusu i Balkan

Iako se nakon završetka hladnog rata činilo da su ratovi na zapadnom Balkanu devedesetih godina posljednji sukobi u Evropi i da će nakon uspostavljanja mira i u tom dijelu Evrope nastupiti period saradnje među bivšim neprijateljima, to se nije desilo.

Proširena invazija na Ukrajinu u februaru 2022. godine uklonila je posljednje iluzije da je moguć povratak na period nakon hladnog rata, a to je dovelo do čitavog niza posljedica koje će opredijeliti budućnost evropskog kontinenta u decenijama koje dolaze.

U novom bezbjednosnom kontekstu koji je nastao nakon početka rata u Ukrajini, NATO članice su odlučile da će značajno povećati izdvajanja za odbranu, ali i pojačati svoje snage. Jedna od najvažnijih odluka u tom kontekstu je povećanje prisutnosti na istočnim granicama Alijanse, posebno u zemljama Baltika, pa zatim i u Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, ali i na hladnom sjeveru, koji zbog topljenja leda i otvaranja novih pomorskih ruta postaje sve važnije bezbjednosno područje. NATO je u protekle dvije godine uspostavio četiri nove multinacionalne borbene grupe i rasporedio ih u zemljama na svom krajnjem istoku. Na svojoj stranici NATO je naglasio da je time praktično udvostručio svoje snage.

Iako SAD u Evropi imaju gotovo sto hiljada vojnika, Vašington je donio nekoliko odluka s ciljem ne samo slanja dodatnih trupa, nego i dodatnih najmodernijih vojnih sposobnosti, poput aviona F-35 i protivvazdušnih sistema Patriot, posebno na istoku Evrope. SAD su u Evropu prebacile i strateške bombardere, pomorske borbene grupe i druge značajne odbrambene resurse. Čini se da je cilj Vašingtona završiti rat u Ukrajini, ohrabriti Evropljane da izdvajaju više za odbranu, ali i zadržati svoje vojne snage na kontinentu kao preventivu za novu nestabilnost, a onda fokusirati se na Bliski istok i Kinu.

U potezu bez istorijskog presedana, Njemačka će u Litvaniju do 2027. godine prebaciti oko pet hiljada vojnika koji će tamo imati trajno prisustvo, što je prvi put nakon Drugog svjetskog rata da se Berlin odlučio na ovakav potez. Njemačka je ponudila i vojnu pomoć Poljskoj u jačanju njenih vazdušnih i protivvazdušnih kapaciteta, što je Varšava prihvatila. Njemačka baza nalaziće se samo sto kilometara od granice s Rusijom, a NATO je ovaj potez obrazložio potrebom da se zaštiti uski pojas na poljsko-litvanskoj granici od potencijalne ruske invazije.

Kao nova NATO saveznica, Finska će sljedećeg mjeseca poslati svoje trupe na Island, kako bi tamo podržala NATO misiju vazdušnog patroliranja nad arktičkim područjem. Kako je saopšteno, finsko vazduhoplovstvo angažovaće četiri F-18 lovca i druge elemente finskih oružanih snaga. Primarna misija će biti kontrola vazdušnog prostora i sprečavanje eventualnih upada ruskih letjelica. Finska je slične resurse već raspodijelila u Rumuniji, kako bi zaštitila istočni dio NATO područja.

I britanske trupe pripremaju novi angažman na sjeveru Evrope. Kraljevska mornarička pješadija će, zajedno s britanskim specijalcima, biti angažovana na arktičkom krugu. Ove jedinice mjesecima se pripremaju za angažovanje na području vječitog snijega i leda, gdje temperature redovno padaju i na 35 stepeni Celzijusa ispod nule.

Kao što smo više puta pisali, NATO pridaje veliku pažnju i području zapadnog Balkana, ali bezbjednosni prioriteti su više političke nego vojne prirode, jer Alijansi ne prijeti vojna opasnost na ovom području, već su prijetnje prevashodno političke prirode. NATO, naime, smatra da Rusija koristi svoje resurse, poput industrijskih postrojenja kojima raspolaže na ovom području, za potkopavanje evropske bezbjednosti. Uprkos tome što je akcenat na suzbijanju ruskih političkih i ekonomskih aktivnosti u regionu, NATO ima i svoje vojno prisustvo. Misija KFOR-a na Kosovu jedna je od najvećih na svijetu, a NATO prisustvo u BiH pomaže vojnoj misiji EU EUFOR “Althea” da održi mir i bezbjednost.

U širem vojno-bezbjednosnom konceptu očigledno je da Zapad cijelo Balkansko poluostrvo vidi kao svoju zonu bezbjednosne odgovornosti, što u praksi znači da će NATO garantovati bezbjednost u našem dijelu Evrope.

Objavljivanje ovog teksta je dijelom finansirano grantom Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

Nastavi čitati

Svijet

Tramp hoće da vrati “ZLATNO DOBA HOLIVUDA” – Imenovao ove zvijezde za “specijalne ambasadore”!

Novoizabrani predsjednik Donald Tramp imenovao je filmske zvijezde Mela Gibsona, Džona Vojta i Silvestera Stalonea za „specijalne ambasadore” Holivuda u četvrtak, dok nastavlja da pridobija više podrške iz svijeta kulture nego što je to bio slučaj prije četiri godine.

Tramp je na društvenoj mreži Truth Social napisao da će trojica glumaca služiti kao ambasadori za „veliko, ali veoma problematično mjesto” Holivud, te da će raditi kao njegove „oči i uši” na terenu u nastojanju da povrati „Zlatno doba Holivuda!”

Sva trojica glumaca su izrazila podršku Trampu: U oktobru, kada su ga pitali za koga će glasati, Gibson je za TMZ izjavio da njegov glas nikoga neće iznenaditi i da vjeruje da potpredsjednica Kamala Haris ima „IQ stuba za ogradu” i „jadne rezultate.”

Vojt – 85-godišnji glumac najpoznatiji po filmovima „Coming Home” i „Midnight Cowboy” – već godinama glasno podržava Trampa i u oktobru je rekao da „sada živimo u vremenu najmračnije pošasti ikada” i nazvao Trampa „jedinim koji će spasiti našu zemlju.”

Stalone, sa svoje strane, nije javno pokazivao podršku Trampu sve do njegovog izbora, kada ga je predstavio na jednoj svečanosti, nazvavši ga „drugim Džordžom Vašingtonom (George Washington)” i rekavši: „niko u svijetu nije mogao da postigne ono što je on postigao.”

Nastavi čitati

Aktuelno