Region
VELIKI BROJ NEVAKCINISANE DJECE: Stručnjaci mole da roditelji ne slušaju javne ličnosti, VEĆ LJEKARE

U Srbiji svakog dana raste broj zaraženih Bordatelom pertusis, bakterijom koja izaziva veliki kašalj. Od te zarazne bolesti, prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u decembru prošle godine umrle su tri bebe, a tokom januara još jedna.
dravstvene vlasti su prijavile ukupno 1.595 potvrđenih slučajeva velikog kašlja u periodu od 1. januara 2023. do 28. januara ove godine. Međutim, epidemiolozi kažu da taj broj treba množiti sa tri, jer se mnogi ne jave ljekaru i bolest se ne dijagnostikuje.

Javnost se sa razlogom pita kako smo od bolesti koja je bila na korak od iskorenjivanja, došli do toga da nam djeca umiru od velikog kašlja?
Objašnjenje je jednostavno, pao je obuhvat vakcinisane djece. Jak kolektivni imunitet obezbjeđuje se ukoliko se vakciniše više od 95 odsto djece u generaciji. Srbija je posljednjih nekoliko godina daleko od tih brojeva.
Jak imunološki bedem obezbjeđuje da bakterija ne može da se širi. Na taj način se vakcinacijom ne štite samo oni koji prime cjepivo, već se štite i novorođenčad koja nisu stasala za imunizaciju, ali i djeca koja zbog bolesti ne mogu da se vakcinišu.
Prof. Georgios Konstantinidis, predsjednik Udruženja pedijatara Srbije kaže za Evronjuvs da uprkos zakonskoj obavezi vakcinacije, pojedini roditelji ne vakcinišu svoju djecu. Navodi da je procenat vakcinisane djece prvom dozom 91 odsto, da je broj onih koji prime revakcinu sa 18 mjeseci oko 80 odsto i za drugu revakcinu oko 90 odsto.
Konstantinidis: Previše nevakcinisane djece
Konstantinisdis u emisiji “Hajde da razgovaramo” pojasnio je da treba napomenuti da je 80 odsto koji prime prvu revakcinu, zapravo 80 odsto od onih 91 odsto vakcinisanih prvom dozom.

– To znači da se obuhvat smanjuje na 70 odsto. Druga revakcina, koja ide pred školu, opet je 90 odsto od onih koji su primili prvu revakcinu. To je u krajnjem zbiru oko 60-62 odsto vakcinisane djece u jednoj generaciji, što je nedovoljno. U ovom trenutku u svakoj generaciji ostaje oko 25.000 nevakcinisane djece. To je razlog zbog čega se pertusis proširio više nego obično. Njega ima svake godine, ali pomalo i do sada novorođenčad i odojčad nisu oboljevala – izjavio je Konstantinisdis, prenosi Blic.
Dodaje da u svakoj generaciji ostane oko 25.000 nevakcinisane djece, što je ogroman broj potpuno nezaštićenih od bakterije koja se brzo i lako prenosi.
– To je preveliki broj nevakcinisane djece. Previše bi bilo i da je 10 odsto nevakcinisanih. Bakterija je stalno u cirkulaciji. To je respiratorna, kapljična infekcija koja se u zimskim mjesecima prenosi. Vakcinacija više nije samo medicinsko pitanje, to je problem za široku društvenu zajednicu – naveo je on.
Smatra da je takvo ponašanje roditelja posljedica globalnog, tabloidnog obrasca ponašanja. Navodi da se danas izjednačava svako mišljenje – jednog ljekara, profesora, epidemiologa i mišljenje neke javne ličnosti.
Upitan da li očekuje reakciju države, on je rekao da smatra da će reakcija uslijediti kroz provjeravanje vakcinalnih kartona. On je dodao da ne prijeti opasnost samo od velikog kašlja, već i drugih zaraznih bolesti, poput, malih boginja. U epidemiji morbila, koja je buknula 2017-18 u Srbiji umrlo je 15 osoba.
Maris: U Beogradu oboljelo 760 osoba
Epidemiolog dr Slavica Maris iz Gradskog zavoda za javno zdravlje rekla je da je u Beogradu od velikog kašlja od marta prošle godine do danas oboljelo 760 osoba i da je najviše oboljelih među djecom školskog uzrasta, od 10 do 19 godina.

– Ta djeca su primila vakcinu u drugoj godini života, ali je ta zaštita tokom godina oslabila. Dobra zaštita traje prve četiri godine, a zatim od pete do desete slabi. Preležana bolest daje zaštitu koja traje 10 do 15 godina – navela je ona za TV Prva.
Dodaje da je posljednjih nekoliko godina slab obuhvat vakcinacijom u Beogradu, da je to za vakcinu koja štiti od velikog kašlja između 80 i 90 odsto.
– Oslabio je kolektivni imunitet. Bordatela pertusis je bakterija koja se brzo širi. U prvim danima bolest ne daje tešku kliničku sliku, te osoba ne sumnja da je oboljela od velikog kašlja. Tako se širi infekcija – navela je Maris.
Kod velikog kašlja najugroženije su novorođenčad koja nisu stasala za vakcinaciju. Kod njih se najčešće javljaju komplikacije. Dr Maris kaže da je preporuka da se vakcinišu trudnice u trećem trimestru trudnoće, ali da je to sada nemoguće u Srbiji jer nije registrovana vakcina protiv pertusisa za odrasle.
– Od naredne godine planirana je vakcinacija djece u osmom razredu, a to znači da će biti registrovana vakcina koja se daje i odraslima. Pentaksim, koji se daje bebama i djeci, nije vakcina za odrasle – objasnila je ona.
Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Atlanti, jedna trećina djece uzrasta do godinu dana, koji obole od velikog kašlja, zahtjeva bolničko liječenje, a jedan od 100 njih završi smrtnim ishodom.
Region
VUČEVIĆ: Srbija i Srpska imaju snagu da spriječe GENOCIDNE NAMJERE prema Srbima

Savjetnik predsjednika Srbije Miloš Vučević rekao je Srni da je zločin koji su muslimani prije 33 godine počinili nad Srbima u srednjem Podrinju nastavak progona srpskog naroda započet u Drugom svjetskom ratu, dodajući da je postojala genocidna namjera da se Srbi iz ovih krajeva očiste, ali da Srbija i Srpska imaju dovoljno snage da takve pokušaje spriječe.
Vučević je istakao da je veliki broj srpskih porodica platio skupu cijenu, te da će Republika Srpska i Srbija zajedno sačuvati od zaborava svaku žrtvu.
“To je naša obaveza prema istini i prema stardalom narodu”, naveo je Vučević.
On je ukazao da ima dosta načina da se obilježe datumi značajni za istoriju srpskog naroda.
“Ti datumi su nekada pod velom zaborava, a istorijski je dokazano kako stvari mogu da se ponove”, rekao je Vučević.
On je poručio da svako treba da uvažava svačiju bol i stradanje.
“Istina nije crna ili bela. Nije istina samo na jednoj strani. Nažalost, svi smo stradali”, rekao je Vučević.
On je istakao da je srpski narod na ovim prostorima bio sistemski uništavan tokom 20. vijeka.
Vučević u Bratuncu prisustvuje obilježavanju 33 godine od muslimanskog zločina nad srpskim narodom u srednjem Podrinju i Birču, gdje je u Odbrambeno-otadžbinskom ratu ubijeno 3.267 Srba.
Region
JADRANKA KOSOR: Otvorene su nove pandorine kutije u Hrvatskoj

Današnji koncert Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom “Hipodromu”, na kojemu se prema riječima organizatora, očekuje pola miliona ljudi, izazvao je niz reakcija aktuelnih i bivših političara.
Bivša HDZ-ova premijerka Jadranka Kosor osvrnula se na video s generalne probe u kojem se nasmiješeni premijer Andrej Plenković rukovao s Thompsonom, a uz njega su snimljeni i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović i ministar branitelja Tomo Medved.
“Zamislite da se u Njemačkoj npr. predsjednik parlamenta i predsjednik vlade klanjaju nekom pjevaču koji krši ustavne vrednote te države. Otvorene su nove pandorine kutije u RH, članici EU i NATO”, komentarisala je Kosor.
Još je navela u objavi na Twitteru:
“Ne samo da su država i grad u službi jednog čovjeka, nego su i televizije službujuće. Ushit i uzbuđenost dok u centru Zagreba fanovi već pjevaju pjesme iz vremena zločinačke države. O tome mediji ne izvještavaju”, poručila je Kosor, prenosi “Index”.
Region
HRVATI PLAĆAJU VELIKU CIJENU! Evo koliko košta sat vremena policajca na Thompsonovom koncertu

Rukovodstvo policije i Ministarstvo zdravlja Hrvatske juče su konačno potvrdili na koji način će naplatiti od organizatora koncerta Marka Perkovića Thompsona troškove policijskog obezbjeđenja i medicinskih usluga.
Istakli su da je riječ o najvećem javnom okupljanju u Hrvatskoj koje predstavlja veliki izazov.
O visini troškova za sada je teško nagađati, ali oni su propisani, te se cijena jednog sata rada policijskog službenika ili angažovanja policijske opreme množi sa brojem odrađenih sati.
Prema posljednjim javno dostupnim podacima, radni sat interventnog policajca koštao je oko 7,5 evra, ali je izvjesno da su cijene sada porasle, prenosi Index.hr.
Koliko će ljudi biti angažovano?
Za sada je poznato da će na obezbjeđenju koncerta biti angažovano 14.370 ljudi, među kojima: 6.523 policajca, 4.993 redara, 70 profesionalnih vatrogasaca i 26 timova hitne pomoći.
Na Bundeku će biti angažovani spasioci, ronioci i policijska plovila, dok će na Velesajmu biti formiran Centar za hitne medicinske intervencije sa 400 kreveta, a još oko 50 kreveta biće postavljeno na Bundeku.
Uz to, u paviljonu 25 na Velesajmu biće uspostavljena improvizovana policijska stanica za prijavu izgubljenih, ukradenih stvari ili u slučaju bilo kakvih problema.
Helikopteri, vozači, čistači…
Obezbjeđenje obuhvata i dva helidroma: jedan na Velesajmu i jedan između Savskog nasipa i rijeke Save, za prijem medicinskih i policijskih helikoptera.
Ranije smo već pisali i o mjerama koje će sprovoditi Grad Zagreb, od javnog gradskog prevoza do angažovanja zaposlenih iz Čistoće. I dok Grad Zagreb i Zagrebački holding nisu na upit Indexa odgovorili na koji način će naplatiti svoje dodatne usluge, Rukovodstvo policije i Ministarstvo zdravlja juče su dali podatke na osnovu kojih će se izrađivati fakture za organizatora.
Kako se naplaćuje trošak?
“Prema Zakonu o javnom okupljanju organizator mora nadoknaditi sav onaj angažman koji je izvan redovnih aktivnosti na osiguranju. Zato je organizator sklopio ugovor s Policijskom upravom zagrebačkom. Naplata ide nakon obavljenog osiguranja i to za sve one mjere koje su izvanredno poduzete da ovo javno okupljanje prođe u redu”, objasnio je zamjenik direktora policije Damir Barić.
Državna sekretarka Ministarstva zdravlja Marija Bubaš rekla je da će se usluge medicinskih timova naplatiti na isti način kao usluge policijskih.
Problemi s naplatom obezbjeđenja
Inače, Ministarstvo unutrašnjih poslova često je imalo problema s naplatom troškova obezbjeđenja, posebno od sportskih klubova.
Neplaćeni iznosi postali su milionski, pa je MUP redovno pokretao postupke na privrednim sudovima kako bi naplatio dugovanja.
Uz tužbe su prilagali detaljne troškovnike, broj angažovanih policajaca po rodovima i detaljnu satnicu. U tim sudskim postupcima klubovi su pokušavali da ospore tvrdnjom da MUP-ove računice nisu tačne. Biće zato zanimljivo vidjeti kako će proteći naplata obezbjeđenja Thompsonovog koncerta.
Sudski problem s dugom za troškove obezbjeđenja imao je prije nekoliko godina i Miroslav Škoro, odnosno organizator njegovog koncerta u Splitu u decembru 2016. godine. Nakon što su MUP-u ostali dužni nešto više od 4.000 tadašnjih kuna, završili su u izvršnom postupku na Privrednom sudu u Zagrebu. Spor je u međuvremenu pravosnažno rješen.
Dugove je MUP morao da potražuje preko suda i za obezbjeđenje Ultra Europe festivala 2016, kao i od organizatora Rujanfesta održanog iste godine.
Nezavisne
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika2 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Region2 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ “Kontejner revolucija nije budućnost Srbije”
-
Region2 dana ago
ZAGREB U POTPUNOSTI BLOKIRAN! Ovo su sve mjere za Thompsonov koncert