Connect with us

Društvo

VELIKI POSAO ČEKA FBIH: Deponije moraju da se modernizuju ili zatvore

Ovim propisom formalno prestaje da važi raniji pravilnik iz 2005. godine, čime se zatvara jedno poglavlje i otvara prostor za sistemsko i odgovorno upravljanje deponijama u Federaciji BiH.

Federalno ministarstvo okoline i turizma donijelo je novi Pravilnik o uslovima za odlaganje otpada na deponije, koji predstavlja značajan korak ka usklađivanju domaće legislative sa standardima Evropske unije.

Pravilnik detaljno reguliše ne samo tehničke i proceduralne zahtjeve za odlaganje otpada, već i uslove za rad i zatvaranje deponija širom Federacije Bosne i Hercegovine.

Jedna od ključnih novina je jasno razvrstavanje deponija u tri kategorije: za opasni, neopasni i inertni otpad. Za svaku od ovih kategorija propisani su različiti tehnički standardi, kriterijumi za prihvat otpada i operativni zahtjevi.

Dodatno, pravilnik uvodi i potkategorije unutar deponija za neopasni otpad, uzimajući u obzir različit sadržaj organske i anorganske materije.

U fokusu je i stroža kontrola prihvata otpada. Svaki otpad mora da prođe osnovnu kategorizaciju, uzorkovanje i hemijsku analizu prije odlaganja, osim u izuzetno definisanim slučajevima za male količine otpada. Zabranjeno je odlaganje čitavog niza otpada, uključujući medicinski otpad, tečne otpatke, otpadne gume, elektronski otpad, industrijske baterije i neobrađena vozila. Ovim se želi spriječiti nekontrolisano i štetno odlaganje materijala koji se mogu reciklirati ili zahtijevaju posebne tretmane.

Tehnički uslovi za rad deponija znatno su precizirani. Uvedeni su zahtjevi za geološke barijere, sisteme za prikupljanje procijednih voda i kontrolu deponijskog gasa. Pored toga, svaka deponija mora da obezbjedi tačno mjerenje količine otpada pri prijemu, kao i unos svih relevantnih podataka u informacioni sistem za upravljanje otpadom, čime se osigurava veća transparentnost i nadzor.

Da li deponije nastavljaju sa radom ili se zatvaraju?
Postojeće neuređene deponije dobile su rok od godinu dana da prijave svoju namjeru – hoće li nastaviti s radom i prilagoditi se novim uslovima, ili će biti zatvorene. Za one koje nastave s radom, obavezan je plan prilagođavanja, koji mora da bude sproveden u periodu od deset godina, uz obavezu nabavljanja nove dozvole i eventualno dozvole koja se tiče zaštite životne sredine. U slučaju zatvaranja, propisana je detaljna procedura sanacije lokacije, s jasno definisanim mjerama za sprečavanje uticaja na okolinu.

Pravilnik takođe precizira postupak dobijanja dozvole za upravljanje deponijom. Pravna lica koja žele da upravljaju deponijama moraju podnijeti zahtjev kantonalnim organima, uz elaborat o upravljanju otpadom, prostorno-plansku dokumentaciju, dokaz o vlasništvu i druge propisane priloge. Sam rad deponije ne može početi bez dozvole, a propisana je i obaveza imenovanja odgovornih osoba koje nadgledaju prijem i kontrolu otpada na terenu.

Važna komponenta pravilnika odnosi se na obaveze nakon zatvaranja deponije. Rukovodioci deponija dužni su da osiguraju nadzor, održavanje i kontrolu lokacije najmanje 30 godina nakon zatvaranja, kako bi se spriječili potencijalni negativni uticaji na zdravlje ljudi i okolinu. U slučaju da pravno lice prestane s radom, nadzor nad zatvorenom deponijom prelazi na lokalnu samoupravu.

Ovim propisom formalno prestaje da važi raniji pravilnik iz 2005. godine, čime se zatvara jedno poglavlje i otvara prostor za sistemsko i odgovorno upravljanje deponijama u Federaciji BiH.

Društvo

PREGOVORI O IZNOSU NAJNIŽE PLATE U SRPSKOJ: “Povećanjem minimalca zadržati domaću radnu snagu”

Na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske, koja je juče održana u Banjaluci, socijalni partneri počeli su pregovore o iznosu najniže plate za iduću godinu.

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske i ministar rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, za Јutarnji program RTRS-a, kaže da je zadovoljan jučerašnjim sastankom, jer su svi saglasni da se minimalac mora povećati.

“Naša zakonska obaveza jeste da počnemo pregovore o najnižoj plati. Ono što je pozitivno jeste da su svi za povećanje, ali nakon analize svih makroekonomskih parametara. Ubrzo ćemo zakazati novu sjednicu”, rekao je Egić.

U javnosti postoje oprečna mišljenja na ovu temu.

“Imamo one koji su za povećanje minimalca ali i one koji smatraju drugačije. Nakon svih analiza nadamo se da ćemo postići dogovor koji nismo od 2018. godine. Obično je Vlada bila ta koja je na kraju donosila konačno odluku. A povećanje minimalca nije samo želja već i potreba tržišta koje diktira situaciju jer radnici odlaze”, kaže Egić.

Moramo nekada i neke nepopulartn poteze povući ako želimo da zadržimo radnu snagu.

“Alternativa jeste uvoz radne snage međutim ipak treba da se fokusiramo na domaću radnu snagu. Posebno što neki naši radnici žele da se vrate nazad a naš korak ka pomoći jeste povećanje najniže plate. Mislim da ćemo se i dalje držati diferencirane stope jer smo time ipak postigli određene rezultate”, ističe Egić.

Vlada je mnogo učinila za nisko produktivne grane koje ostvaruje povlastice na račun budžeta.

“Svjesno smo da određene grane mogu povećati minimalac a neke i ne i razgovaraćemo u tom pravcu”, poručio je Egić.

Egić je rekao i da je na jučerašnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta usvojen i novi Poslovnik čime je kako je rekao odblokiran rad ovog tijela.

“Јuče smo se, uz nekoliko pripremnih sjednica, lako dogovorili i našli rješenja kojima su svi zadovoljni. Novi poslovnik omogućiće efikasniji rad”, naveo je Egić.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTA KAŽU METEOROLOZI? Kakvo nas vrijeme očekuje do kraja oktobra?

Od utorka, 21. oktobra do kraja sedmice očekuje se toplije i promjenjivo vrijeme u BiH, naveli su iz BHMeteo.ba.
Dodaju da se u ovoj sedmici očekuje fenski uticaj jugozapadnog vjetra tako da bi maksimalne temperature mogle doseći ljetnih 27 stepeni.

Naime, kako navode očekuje se smjena sunca i oblaka, povremeno i lokalne kiše i pljuskova.”Više padavina, kao i obično kada je južina, bit će na jugu i jugozapadu zemlje. Povremeno će biti pojačanog južnog vjetra, ali ništa opasno”, dodaju iz BHMeteo.ba.

Ističu da se glavnina toplog vremena očekuje u drugom dijelu sedmice, kada bi uz fenski uticaj jugozapadnog vjetra maksimalne temperature na sjeveru i sjeveroistoku zemlje mogle doseći ljetnih 27 stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno sa padavinama, ali toplije

U Bosni i Hercegovini  se očekuje promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme, uz povremene padavine u pojedinim krajevima.

U Krajini i višim predjelima na istoku biće vjetrovito, uz jake udare južnog vjetra, dok se u poslije podnevnim časovima očekuje slaba do umjerena kiša.

U večernjim časovima slabe padavine moguće su i na jugoistoku, dok će u Krajini doći do djelimičnog razvedravanja.

Kasnije uveče i tokom naredne noći očekuje se jače naoblačenje, koje će u Hercegovini donijeti kišu, lokalno intenzivniju, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od tri do devet, a dnevna od 16 do 21 stepen Celzijusov.

Duvaće slab do umjeren vjetar, na udare pojačan, od jugozapada ka istoku i jak, južnih smjerova.

Nastavi čitati

Aktuelno