Connect with us

Društvo

VELIKI PROBLEM: Vozači iz BiH nakupili više od 100 godina zabrane ulaska u EU

Zbog prekršenog pravila prema kojem u zemljama Evropske unije mogu provesti do 90 u 180 dana, vozačima kamiona iz BiH je do sada izrečena zabrana ulaska u EU u ukupnom trajanju većem od 100 godina.

Potvrdio je to za “Nezavisne novine” Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, koji dodaje da su prevoznicima po tom osnovu izrečene i novčane kazne u iznosu od blizu 300.000 evra.

“Ako ste minut prekoračili u odnosu na dozvoljenih 90 u 180 dana, već ste sebi napravili problem”, istakao je Grbić.

Sporno evropsko pravilo je, inače, na snazi još od 15. decembra 2010. godine, ali transportne firme proteklih mjeseci, više nego ikad, zbog hroničnog nedostatka radne snage traže od organa EU da vozači budu izuzeti, s tim što nema naznaka da će se to dogoditi.

Institucije u BiH tvrde da pokušavaju prevazići probleme s kojima se susreću bh. vozači kamiona, a jedno od mogućih rješenja, koje je na stolu, jeste skraćivanje vremena na graničnim prelazima.

Ministarstvo komunikacija i transporta BiH je, naime, “skrojilo” Prednacrt odluke o uspostavljanju odbora za olakšavanje međunarodnog i međuentitetskog drumskog prometa, u kojem su ponuđena neka od rješenja.

U odbor bi, kako je predviđeno, trebalo da budu imenovani predstavnici Ministarstva komunikacija i transporta BiH, Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva inostranih poslova BiH, Uprave za indirektno oporezivanje, Granične policije BiH, entitetskih ministarstava saobraćaja, privredne komore itd.

Odbor će, kako je planirano, održati prvi sastanak u roku od 60 dana od dana uspostavljanja, te će se sastajati najmanje dva puta godišnje, a po potrebi i češće.

U obrazloženju spomenutog dokumenta navodi se da se prevoznici u BiH suočavaju s brojnim izazovima na poslovnom planu, kao što su odlazak vozača radi rada u inostranstvu, uslovljenost dozvolama, carinske procedure, poreska i druga izdvajanja državi.

“Domaći prevoznici već duži period ukazuju na problematiku odlaska vozača u zemlje Evropske unije, usljed sveukupnih radnih uslova koji se dodatno usložnjavaju dugim čekanjem na graničnim prelazima i ograničenjima u pogledu dana boravka u Evropskoj uniji u trajanju od najviše 90 dana u periodu od 180 dana. Ministarstvo je upoznato sa informacijama o izricanju prekršajnih naloga i zabrane ulaska pojedinim vozačima teretnih vozila zbog prekoračenja vremena boravka u Evropskoj uniji”, naveli su iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH.

Istakli su da su o ovom problemu informisali Savjet ministara BiH i od Evropske unije zatražili izuzimanje vozača koji obavljaju međunarodni drumski prevoz putnika i robe od ovih pravila.

“Zadaci odbora, čije je formiranje u planu, su da predlaže mjere za olakšice u međunarodnom i međuentitetskom prometu”, istaknuto je u nacrtu.

Analiza ograničenja u prometu je, kako se dodaje, ključna za identifikaciju prepreka koje usporavaju efikasnost prometa, kao što su zastarjeli pravni okvir, komplikovane administrativne procedure i ograničeni infrastrukturni kapaciteti, gdje spadaju granični prelazi i slično.

“Komplikovane i vremenski zahtjevne administrativne, carinske i granične procedure u osnovi predstavljaju glavnu prepreku u pogledu efikasnosti prometa. Kvalitetno izrađen prijedlog programa olakšica omogućio bi smanjenje broja potrebnih dokumenata i pojednostavljenje administrativnih procedura, tj. koraka, što direktno utiče na brži protok robe i putnika, smanjenje troškova i brzinu isporuke. Pojednostavljenjem ovih procedura, posebno uz primjenu informatičkih tehnologija, moguće je ubrzati obradu, smanjiti vrijeme čekanja na granicama i optimizovati tokove prometa”, navedeno je u nacrtu.

Grbić, međutim, ocjenjuje da su to priče za malu djecu.

“To neće riješiti problem. Taj problem datira od 2010. godine i hiljadu puta smo slali inicijative nadležnim institucijama, a nikad ništa nije urađeno po tom pitanju. Tražili smo da se na frekventnim graničnim prelazima uvede treća smjena kako bi se smanjilo čekanje, da se otvori još par graničnih prelaza kako bi se ubrzalo carinjenje robe. Ništa još nije urađeno”, rekao je Grbić za “Nezavisne novine”.

On je istakao da je njegov kamion u nedjelju naveče, u 22 sata, krenuo ka EU.

“Evo sad je ponedjeljak, 13 časova, tek sad je prešao tamo, eno na hrvatskoj strani. Šta da ja radim sa tim vozačem? Izašli su mu ‘arbajt sati’ i on sad mora parkirati kamion”, pojašnjava Grbić.

Društvo

UPOZORENJE! Stižu pljuskovi i olujni udari vjetra

Promjenljivo vrijeme sa kišom i vjetrom očekuje se narednih dana u Republici Srpskoj.

U Republici Srpskoj i FBiH sutra će preovladavati oblačno vrijeme uz pljuskove i jak vjetar ponegdje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Jutro će biti svježe i preovladavaće umjereno oblačno vrijeme, a na sjeveru i zapadu uz slabu kišu ponegdje.

Prije podne će biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni razvoj oblaka koji će od sredine dana donijeti povremenu kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.

U prvom dijelu dana na jugu i istoku biće sunčano. Tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku, te će padavine ponegdje biti jače.

Duvaće slab do umjeren vjetar zapadnih smjerova, a pri pljuskovima i jak.

Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Malo toplije i sunčanije biće u utorak, 20. maja, u prvom dijelu dana, a od podneva se nastavlja promjenljivo vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom koji će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ponegdje će biti i jačih pljuskova, dok će na jugu biti pretežno sunčano.

Jutarnja temperatura vazduha od šest do 12, u višim predjelima od tri, a dnevna od 21 do 27, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Slično vrijeme biće i u srijedu, 21. maja, kada će kiša i pljuskovi prvo zahvatiti zapadne i južne predjele, a tokom dana i većinu ostalih krajeva. Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 13, u višim predjelima od šest, dnevna od 17 na jugozapadu do 24 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda sa povremenom slabom kišom i pljuskovima očekuje se u četvrtak, 22. maja, ali će biti malo toplije.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 14, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 26, a u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

OVO JE POSTALO UOBIČAJENO! Gužve na ovim graničnim prelazima u BiH

Pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradiška, Donja Gradina, Brod, Izačić, Velika Kladuša i Orašje na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Saobraćaj se u Republici Srpskoj odvija po suvim i mjestimično vlažnim kolovozima.
Iz AMS-a skreću pažnju vozačima na moguće odrone na dionicama u usjecima.

Nastavi čitati

Društvo

KAO DA NIJE MAJ! Јutro na Sokocu jedno od najhladnijih u posljednjih 65 godina

Sokolac je jutros bio najhladniji sa minus 3,7 stepena Celzijusova, a tokom proteklih 65 godina samo je četiri puta temperatura vazduha bila niža, saopštio je Republički hidrometeorološki zavoda.

Iz Zavoda su napomenuli da je Sokolac zbog svojih geografskih karakteristika poznat kao mražište i mjesto koje ima vrlo nisku minimalnu temperaturu.

Takođe, uobičajena je i pojava za Sokolac u maju da bude slabog mraza uz minimalnu temperaturu malo ispod nule. Od 1961. godine do danas, mraz je u maju registrovan tokom 49 godina.

“Ipak, minimalna temperatura od minust 3,7 stepeni nije bila česta pojava. U periodu od 65 godina samo je četiri puta bilo hladnije nego 18. maja ove godine, i to 2011, 2018. i 1978. i 1962. Godine”, naveli su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ujedno, dodali su da je ovo i najkasniji datum u maju sa pojavom ovako niske temperature.

Na Sokocu su 6. maja 2011. izmjerena minus 4,3 stepena, 8. maja 2019. minus 4,2, 13. maja 1978. minus 4,2 i 1. maja 1962. minus četiri stepena Celzijusova.

Iz Zavoda su napomenuli da je u noći 15. na 16. maj jačao uticaj ciklona sa sjeveroistoka Evrope koji je omogućio priliv znatno hladnijeg vazduha do ovog regiona.

Znatno hladnije bilo je 16. i 17. maja, pogotovo tokom noći i jutra, a jučerašnje jutro je bilo hladno, ali zbog oblačnijeg vremena ne previše i temperatura se u brdsko-planinskim predjelima zadržala oko nule.

Protekle noći, kako su istakli meteorolozi, bilo je vedro što je pogodovalo padu temperature ispod nule u većini brdsko-planinskih predjela.

Nastavi čitati

Aktuelno