Društvo
“VEZANE SU NAM RUKE” Vozači kamiona iz BiH na mukama zbog pravila EU!

Vezane su nam ruke, ne možemo uraditi ništa, a ni blokade granica više nisu opcija jer postoje naznake da bi nas Brisel u tom slučaju još jače mogao udariti po prstima.
U tu rečenicu bi se mogao sažeti najnoviji stav lidera ovdašnjih prevoznika, koji još ne vide rješenje za situaciju koja im sve teže pada, a koja se odnosi na to da naši vozači u EU mogu ostati samo 90 u 180 dana.
Treba naglasiti da je sporna odluka na snazi više od 14 godina, odnosno od 15. decembra 2010, ali, prema riječima prevoznika, nije primjenjivana do zadnjih godinu dana, kada su se vozači, odnosno prevoznici počeli suočavati sa isključenjem iz saobraćaja i kaznama.
Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, ističe da je Brisel definitivno odbio zahtjev svih zemalja zapadnog Balkana, te da sporna uredba ostaje na snazi.
“I sad su zaista ogromni problemi, dešavaće se veliki odliv vozača i vjerovatno prevozničkih firmi koje će pokušavati da se registruju u Hrvatskoj i Sloveniji”, rekao je Grbić za “Nezavisne novine”.
Ruke su im, dodaje, vezane i ne mogu ništa uraditi.
“Možda će i biti sastanak gdje bi trebalo da se dogovorimo o preuzimanju nekih koraka prema Briselu. Međutim, predsjednik Udruženja iz Srbije nije bio za tu opciju. Čak su navodno poslati i neki zahtjevi prema Briselu da će prevoznici zapadnog Balkana da pokušaju da blokiraju granični prelaz prema EU. Međutim, kako nam je rekao taj predstavnik Udruženja, navodno su dobili neki odgovor – ako bi se to uradilo – da bi Brisel povukao novi korak prema nama, a to je uvođenje viza, što bi zaista bilo još katastrofalnije”, rekao je Grbić.
Srbija je, kako je dodao, prva koja je na neki način odustala od ove namjere koja se odnosi na blokade.
“Razmišljamo šta nam je činiti. Blokade više nisu opcija. Kada bismo dobili mnogo više po prstima nego što je to slučaj sada, u vidu uvođenja viza, to bi zaista bilo katastrofa”, istakao je Grbić.
Podsjetimo, institucije BiH su nedavno, umjesto rješenja na ovu situaciju, od evropskih organa dobile samo pojašnjenje postojeće zabrane. Zbog toga je razočarenje iskazao i Edin Forto, ministar komunikacija i transporta BiH.
“U odgovoru iz Brisela na zahtjev za izuzimanje profesionalnih vozača iz uredbe po kojoj mogu boraviti maksimalno 90 u 180 dana u Evropskoj uniji nismo dobili ništa što već nismo znali. Dobili smo pojašnjenje propisa, ali ne i odgovor da li će se pokrenuti inicijativa za izmjenu, što smo u više navrata tražili”, rekao je nedavno Forto za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, iako pravila za ulazak u Šengen zonu i odluke EU koje ih prate nisu u direktnoj nadležnosti Ministarstva komunikacija i transporta BiH, za njega i ovaj resor problem i te kako predstavlja činjenica da imamo više od 6.000 profesionalnih vozača od kojih je, kako kaže, “većina ugrožena i prijeti da će napustiti BiH ako se ovaj problem ne riješi”.
“No, ovo nije problem samo vozača iz Bosne i Hercegovine, nego svih zemalja zapadnog Balkana koje nisu članice EU”, rekao je Forto.
Tražimo, dodao je, ujednačavanje prava kakva već po evropskim propisima imaju posade aviona, vozova i brodova, na koje se ne primjenjuje uredba o maksimalnom boravku od 90 u 180 dana u EU.
“U ranijim razgovorima sa evropskim zvaničnicima smo informirani da postoji protivljenje pojedinih članica sa jakim lobijima profesionalnih vozača da se ide u pravcu izuzeća naših profesionalnih vozača od primjene uredbe”, rekao je Forto.
Društvo
ZASTAVU SFRJ I SRBIJE PODIGLI NA KROV AFRIKE: Banjalučanka Dragica i Novak iz Sokoca osvojili mitski Kilimandžaro

Oni nisu alpinisti, ali su odlučili da se popnu na krov Afrike, 5895 metara visok Kilimandžaro, čuvenu planinu za koju se vezuju mnogi mitovi i o kojoj je pisao i legendarni Ernest Hemingvej. Rečeno, učinjeno!
Banjalučanka Dragica Pajević, visokopozicionirana menadžerka u Svjetskom programu hrane UN, te Novak Marić, inženjer građevinarstva iz Sokoca, koji živi u Beogradu, nedavno su osvojili Kilimandžaro.
Kada su stigli na krov Afrike, postavili su dvije zastave: zastavu Republike Srbije, čiji su oboje državljani, te zastavu SFRJ sa crvenom petokrakom, obilježje države u kojoj su rođeni.
Ovom triumfalnom trenutku prethodile su, naravno, žestoke pripreme: dani i dani vježbanja u teretani, trčanja, plivanja, kontrolisane ishrane, kako bi ojačali, stekli kondiciju i mentalno i fizičko zdravlje neophodno za ovakav poduhvat.
Polazna tačka im je bio glavni grad Kenije, Najrobi, gdje Dragica živi i gdje joj je Novak došao u posjetu. Potom duga i zahtjevna vožnja od 400 kilometara, afričkim drumovima, do grada Aruše u susjednoj Tanzaniji.
Od Aruše su se zaputili ka živopisnom gradiću Moši, koji je polazna tačka ekspedicije.
– Priznajem, brinula sam da li ću uspjeti da se popnem na Kilimandžaro i da siđem s planine, ali još sam više brinula kako ću, nakon tolikog napora, sjesti za volan i odvesti nas nazad u Najrobi. Srećom, i Novak je sjajan vozač i nije mu problem da vozi lijevom stranom druma, što je “naopako” u odnosu na Evropu – kaže Dragica za Srpskainfo.
Srećom, sve je prošlo dobro. Uspon je trajao 4 i po dana, a još skoro 2 dana je bilo potrebno za ništa manje zahtjevno spuštanje sa planine. Na tom putu se valajlo boriti sa umorom i “planinskom bolešću” izazvanom naglim padom, odnosno porastom atmosferskog pritiska.
Na visini većoj od 3.000 metara je prilično teško disati.
– Bila sam malo umorna, iscrpljena, preplanulo lice, mučnina, bol u mišićima, ali sve to to očekivano. I sve je prošlo za nekoliko dana – kaže Dragica.
Ostalo je iskustvo koje se pamti do kraja života i dorobit po zdravlje. Jer, kako kažu naši alpinisti – početnici, na svojoj su se koži uvjerili da su stručnjaci u pravu, kada kažu da planinarenje jača srce, pluća i mišiće i da je najbolji lijek protiv depresije i anksioznosti.
Društvo
NAJAVLJEN DEFILE OKO 500 KAMIONA: Prevoznici iz BiH prijete “francuskim modelom” blokade ako se ne ispune zahtjevi

Prevoznici okupljeni u “Konzorcijumu logistika BiH” najavili su za ponedjeljak, 21. aprila, protestnu vožnju kroz Sarajevo, kao poruku dostojanstva i upozorenja institucijama BiH zbog dugogodišnjeg zanemarivanja problema u sektoru drumskog prevoza.
Iz “Konzorcijuma” je saopšteno da će u ponedjeljak u 12.00 časova biti održana konferencija za novinare u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, te najavljeno da je 28. aprila moguća potpuna obustava drumskog saobraćaja.
Prevoznici zahtjevaju moratorijum na pravilo 90/180 – Zaštita vozača BiH od zabrana ulaska u EU, povrat akciza, prema modelu Crne Gore, smanjenje zadržavanja na granicama, odnosno digitalizaciju carinskih i graničnih procedura, te administrativno rasterećenje troškova poslovanja, odnosno zaustavljanje stalnih izmjena pravilnika, analiza i ukidanje suvišnih birokratskih opterećenja.
“Ukoliko ne dođe do sastanka sa vlastima, 28. aprila slijedi `francuski model` otpora, odnosno potpuna obustava drumskog transporta”, istaknuto je u saopštenju.
Prevoznici navode da defiluju kroz Sarajevo, kako bi jasno poručili da bez njih nema industrije, trgovine, zdravstva, ni granica. Organizatori tvrde da na protestu-defileu kroz Sarajevo očekuju oko 500 kamiona.
Društvo
SAMO DVOJE U FIRMI, A STOTINE MILIONA PRIHODA: Neobičan slučaj iz BiH

Kompanija GEN-I d.o.o. Sarajevo, koja ima samo dva zaposlena, prošle godine je imala ukupne prihode od 331 milion maraka.
To je čak i povećanje, jer je prethodnih godina firma imala samo jednog zaposlenog.
Kompanija je u 2022. godini sa jednim zaposlenim imala prihode od čak 761 milion maraka, a godinu kasnije je ostvarila prihode od 357 miliona KM.
Firma se bavi trgovinom električnom energijom, a ova vrsta djelatnosti objašnjava mali broj zaposlenih, s obzirom da im treba samo osoba koja će ugovarati kupovinu i prodaju struje, piše Biznis.info.
GEN-I je dio Grupe GEN-I, jedne od vodećih grupa za trgovinu i prodaju električne energije u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi. Vlasnik je istoimena firma iz Slovenije.
Podsjetimo da je 2022. godina bila obilježena visokom cijenom električne energije što je bila posljedica šoka na tržištu koji je izazvao ruski napad na Ukrajinu, pa je stoga te godine ostvaren rekordan prihod. Nakon toga se tržište stabilizovalo pa su se i prihodi vratili u normalne okvire.
Inače, dobit firme se dobrim dijelom istopila. Lani je bila 56.099 KM, godinu prije toga 347.261 KM, dok je 2022. iznosila 591.227 KM.
U odnosu na ukupne prihode zarada je prilično skromna što vjerovatno govori o maloj razlici između kupovne i prodajne cijene struje.
-
Svijet3 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika3 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika3 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO ĐAJIĆU “Lopov misli da svi kradu!”
-
Politika2 dana ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Društvo1 dan ago
SRCE HRABROG PSIĆA KOJEM SU RAZNIJELI VILICU I DALJE KUCA! Danas slijedi operacija (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI “Imam ponudu moćnih evropskih ljudi DA ODEM I BUDEM SLOBODAN”