Connect with us

Svijet

“VIDJEĆETE KAKO ZEMLJA GORI, A CEMENT SE TOPI!” Medvedev poslao oštru poruku NATO paktu, pomenuo TREĆI SVJETSKI RAT!

Jasna i nedvosmislena poruka zamjenika predsjedavajućeg Saveta bezbednosti Rusije.

Kremlj je u srijedu saopštio da su ambicije Ukrajine da se pridruži NATO-u prijetnja po bezbjednost Rusije i da je zbog toga neophodna „specijalna vojna operacija“ u Ukrajini, kako Moskva naziva invaziju na susjednu zemlju.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da je ideja Ukrajine da se pridruži NATO-u „velika dobrodošlica” Rusiji koja „podvlači važnost i hitnu potrebu da se osigura naša bezbjednost i nacionalni interesi”. Prije nego što je Rusija poslala hiljade svojih vojnika u Ukrajinu u februaru, Moskva je tražila pravne garancije da Ukrajina nikada neće biti primljena u Sjevernoatlantski savez.

Ukrajinska vlada je u utorak predstavila bezbjednosne garancije koje smatra neophodnim za svoju zemlju nakon okončanja sukoba sa Rusijom. Plan su u utorak u Kijevu predstavili šef administracije predsjednika Andrij Jermak i bivši generalni sekretar NATO Anders Fog, a predviđa oružje i obuku koje Ukrajina traži od svojih zapadnih saveznika kako bi mogla da odbrani svoj suverenitet.

Planom se predlaže da nekoliko evropskih zemalja, pored SAD, Kanade, Australije i Turske, budu garant bezbjednosti Ukrajine i da se nastave napori za ulazak u NATO. Iako je na početku ruske invazije Ukrajina ponudila da odustane od svog ustavom predviđenog cilja pridruživanja NATO-u u zamjenu za prekid vatre, Kijev sada kaže da je zainteresovan samo za punopravno članstvo, a ne za labave bezbjednosne garancije.

Ali bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, koji je postao jedan od najglasnijih zagovornika rata među političarima u Rusiji, upozorio je da bi zahtijevi Ukrajine mogli da dovedu do „trećeg svjetskog rata“. Medvedev je na Telegramu naglasio da bi ulazak Ukrajine u NATO obavezao druge članice da brane Ukrajinu. On je dodao da, ako se NATO nada da će oslabiti Rusiju na ovaj način, može očekivati da vidi „Zemlju kako gori i cement se topi“.

I nije ovo prvi put da Medvedev prijeti. To mu je u posljednje vrijeme postao svojevrsni manir. Sjetimo se samo kako je krajem jula upozorio, komentarišući gasnu krizu zbog rata u Ukrajini, da “uskoro dolazi” zima u Evropu, a da su “alternativna snabdijevanja gasom, naftom i ugljem skupa ili jednostavno nerealna”.

Zamjenik predsjedavajućeg Saveta bezbjednosti Rusije govoreći svojevremeno o gasnoj krizi, sankcijama, rekao je da zima stiže.

Uskoro stiže hladnoća”, naveo je na Telegramu Medvedev, prenosi britanski “Reuters”.

Otkrio je cijenu alternativnih varijanti za snabdijevanje gasom za Evropu.

“Niko nije otkazao zimu, a alternativna snabdijevanja gasom, naftom i ugljem su skupa ili jednostavno nerealna”, rekao je bivši predsjednik Rusije.

(MONDO)

Svijet

KRAJ JEDNE ERE! Nensi Pelosi se POVLAČI IZ POLITIKE nakon 40 godina

Nensi Pelosi, prva žena koja je obavljala funkciju predsjednika Predstavničkog doma američkog Kongresa, izjavila je danas da se neće kandidovati za reizbor u Kongres 2026. godine, čime će okončati četrdesetogodišnju političku karijeru.

Pelosi (85), demokrata, rekla je to dva dana nakon što su birači u Kaliforniji u utorak ubjedljivom većinom odobrili “Prijedlog 50”, odnosno pokušaj preraspodjele izbornih jedinica u toj američkoj saveznoj državi, čiji je cilj da pet mjesta u Predstavničkom domu osvoje demokrate na izborima na sredini mandata sljedeće godine, prenosi Rojters.

Njen 20. mandat u Predstavničkom domu ističe krajem 2026. godine. Prihvatanje “Prijedloga 50” u Kaliforniji bilo je odgovor na sličan potez u Teksasu da bi povećao šanse republikanaca.

Političku strategiju predvodio je guverner Kalifornije iz redova demokrata Gevin Njusom, ali je ona bila u potpunosti u rukama Pelosi.

Ona je bila u prvim redovima borbe za kontrolu nad Predstavničkim domom, a posebno u sukobu sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom koji se sukobio sa njom tokom svog prvog predsjedničkog mandata od 2017. do 2020. godine. Pelosi je dva puta pokušala da svrgne Trampa sa vlasti, sa pokušajem opoziva u Predstavničkom domu krajem 2019. i početkom 2021. godine, ali su republikanci u Senatu to spriječili.

Pelosi je stekla reputaciju borca za ljudska prava i zagovornika prava homoseksualaca u vrijeme kada je sida harala svijetom 1980-ih i kasnije.

Bila je predsjednica Predstavničkog doma tokom dva mandata, od 2007. do 2011. i od 2019. do 2023. Godine, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

ŠVEDSKA AGENCIJA ZA HEMIKALIJE: Opasne supstance u lažnim lutkama Labubu

Švedska agencija za hemikalije otkrila je visok nivo zabranjene supstance DEHP u lažnim lutkama Labubu sa mekim punjenjem.

DEHP je toksičan za reprodukciju i zabranjen je u igračkama u Švedskoj još od 1990-ih, ali se i dalje koristi u nekim dijelovima svijeta za omekšavanje plastike, prenio je švedski “Kem”.

Nivoi supstance u lutkama testiranim ove godine, kako se navodi, bili su i do 250 puta viši od dozvoljene granice.

Frida Ramstrem iz švedske agencije za hemikalije rekla je da je “zapanjujuće da igračke namijenjene djeci sadrže zabranjene supstance više od 20 godina”.

Velika potražnja za lutkama Labubu dovela je do priliva jeftinih lažnih primjeraka izvan EU, a švedska carina je ove godine zaustavila ulazak više od 5.300 takvih lutaka, prenosi Tanjug.

DEHP predstavlja poseban rizik za malu djecu koja često stavljaju igračke u usta, dok neke lutke nisu prošle ni osnovne bezbjednosne testove – lako se kvare i dijelovi mogu da predstavljaju opasnost od gušenja.

Švedske vlasti, uključujući agenciju za hemikalije, carinu i agenciju za zaštitu potrošača, rade zajedno kako bi zaustavile distribuciju opasnih krivotvorenih igračaka.

Pred Crni petak i božićnu kupovinu, vlasti upozoravaju roditelje da ne kupuju krivotvorene igračke svojoj djeci, jer one mogu da sadrže opasne supstance i druge nedostatke koji ih čine nebezbjednim

Nastavi čitati

Svijet

Cenzurisan Trampov veliki intervju za “60 Minutes”, POZNATO ŠTA JE IZREZANO

CBS-ova emisija “60 Minutes” drastično je skratila intervju s Donaldom Trampom emitovan u nedjelju naveče, izrezavši ključne dijelove u kojima se bivši predsjednik hvalio novčanom nagodbom koju je dobio od te medijske kuće.

Od 90 minuta razgovora s novinarkom Norom O’Donel, emitirano je tek oko 28. Bio je to njegov prvi intervju za tu emisiju u posljednjih pet godina, piše The Guardian.

Uređivanje intervjua posebno je značajno jer je Tramp tačno prije godinu dana tužio CBS zbog, kako je tvrdio, obmanjujućeg uređivanja intervjua s tadašnjom potpredsjednicom Kamalom Haris, s ciljem da joj se pomogne na predsjedničkim izborima.

Iako su pravni stručnjaci tužbu odbacili kao “neosnovanu”, CBS se u julu nagodio s Trampom za 16 miliona dolara.

U sklopu nagodbe, mreža je pristala objavljivati transkripte budućih intervjua s predsjedničkim kandidatima, a puni transkript i produžena verzija ovog intervjua objavljeni su na internetu.

Provokacija koja nije emitovana
U dijelu intervjua koji nije prikazan na televiziji, Tramp je provocirao CBS zbog nagodbe i ponovio svoje optužbe.

“Zapravo, ’60 Minutes’ mi je platio mnogo novca. I ne morate ovo objaviti, jer vas ne želim osramotiti, a siguran sam da nećete”, rekao je Tramp.

“Ali ’60 Minutes’ je bio prisiljen platiti mi mnogo novca jer su izbacili njen odgovor koji je bio toliko loš, mijenjao je izbore, dvije noći prije izbora. I stavili su novi odgovor. I platili su mi mnogo novca za to. Ne možete imati lažne vijesti. Morate imati legitimne vijesti. I mislim da se to događa”, rekao je Tramp, prenosi Index.

Pohvale novim vlasnicima CBS-a
Tokom drugog neemitovanog dijela, Tramp je pohvalio prodaju CBS-a porodici Elison, kao i novu glavnu urednicu mreže, Beri Vajs, koju je nazvao “sjajnom novom liderkom”, iako je priznao da je ne poznaje privatno.

Posebno je bio oduševljen hvaleći Dejvida Elisona i njegovog oca Lerija, nove vlasnike Paramounta, matične kompanije CBS Newsa.

“Mislim da je jedna od najboljih stvari koja se dogodila ova emisija i novo vlasništvo, CBS i novo vlasništvo”, rekao je Tramp.

“Mislim da je to najveća stvar koja se dogodila u dugo vremena za slobodnu, otvorenu i dobru štampu.”

Novinarka O’Donel nije direktno komentarisala njegove pohvale.

Izrezane i druge teme
Među brojnim izrezanim odgovorima našli su se i komentari u kojima Tramp dovodi u pitanje integritet predsjedničkih izbora 2020, za koje je ponovio da su bili “namješteni i ukradeni”.

U jednom od neemitiranih segmenata, Tramp je pokušao navesti O’Donel da prizna kako je kriminal u Vašingtonu D.C., gdje ona živi, u padu.

“Vi živite ovdje. I to znate”, rekao je Tramp, pitajući je: “Vidite li razliku?”

“Mislim da sam previše radila”, odgovorila je O’Donel. “Nisam bila vani toliko… Uđem u auto i idem na posao, pa idem kući.”

Tramp je njen odgovor nazvao nepoštenim te je potom sugerisao da se taj dio razgovora ne mora emitovati.

“Ne morate to koristiti”, rekao je. “Ne brinite, ne brinite, ne želim je osramotiti.”

Nastavi čitati

Aktuelno