Connect with us

Društvo

VIŠE IM NIJE OMILJENA TRASA! Migranti sve više zaobilaze Balkan

Dešavanja u svijetu, ekonomske (ne)prilike, ali i borba protiv ilegalnih migracija promijenili su tokom prošle godine dosadašnje obrasce, odnosno rute kretanja, ali i sam profil migranata te je tako na takozvanoj zapadnobalkanskoj i centralnomediteranskoj ruti zabilježen znatan procentualni pad od 78 odsto, odnosno 59 odsto, dok je na takozvanoj istočnoj granici zabilježen najveći rast od 192 odsto.

Navodi se ovo u najnovijem godišnjem izvještaju Fronteksa, Agencije za evropsku graničnu i obalsku stražu, u kom se pojašnjava da je tokom prošle godine zapadnobalkansku rutu, koja je jedno vrijeme zajedno sa centralnomediteranskom bila jedan od glavnih migracionih puteva prema Evropi, i dalje najčešće koriste državljani Sirije, Turske Avganistana, Bangladeša i Tunisa. Poređenja radi tokom 2015. godine, koja je bila rekordna, na zapadnobalkanskoj ruti zabilježeno je 764.000 migranata, 2022. je to smanjeno na 122.000, a prošle godine ovaj broj je pao na 21.500. Ovo predstavlja pad od oko 97 odsto. Gledano zbirno, broj neregularnih migranata pao je sa milion u 2015. na oko 300.000 u 2024. godini.

Kako je dalje pojašnjeno u ovom izvještaju, pad na ovim dvjema pomenutim rutama doveo je do, generalno gledajući, značajnog smanjenja neregularnih prelaza na spoljnim granicama Evropske unije za 38 odsto, dostižući najniži nivo od 2021. godine. Navedeno je i da uprkos stalnom migracionom pritisku – intenzivirana saradnja Evropske unije i partnerskih zemalja u regionu, među kojima je i BiH, u borbi protiv krijumčarskih mreža značajno smanjila prelaze na spoljnim granicama Evrope, sa nešto više od 239.000 otkrivenih slučajeva u posljednjih 12 mjeseci.

I pored velikog procentualnog pada, centralnomediteranska, zajedno sa istočnommediteranskom rutom na kojoj je zabilježen rast od 14 odsto, bile su tokom prošle godine dvije trase koje su najčešće koristile izbjeglice. Na trećem mjestu, po broju migranata, nalazi se takozvani ulaz u Veliku Britaniju. Fronteks je na ovoj ruti tokom prošle godine zabilježio više od 67.000 migranata, uglavnom iz Avganistana, Sirije i Vijetnama što predstavlja povećanje za devet odsto u odnosu na 2023. godinu.

Više Vijetnamaca pokušalo je da pređe Lamanš malim čamcima tokom 2024. nego bilo koja druga nacionalnost. Postavilo se pitanje zašto oni, iako dolaze iz jedne od najbrže rastućih ekonomija na svijetu, rizikuju svoje živote da bi stigli do Britanije? Pojedini stručnjaci smatraju da se radi o prije svega političkim motivima.

Na četvrtom mjestu po broju migranata nalazi se takozvana zapadnoafrička ruta, koju mnogi smatraju najopasnijom i najsmrtonosnijom, jer dolazak do Kanarskih ostrva podrazumijeva prelazak Atlantskog okeana. Nju najčešće koriste državljani Malija, Senegala i Maroka, ali i ostalih podsaharskih država. Na Kanarska ostrva je samo u toku prošle godine iz zapadne Afrike stiglo oko 46.800 ljudi, što predstavlja povećanje od 17 odsto. Prema podacima UNHCR-a, više od 700 ljudi je umrlo ili nestalo tokom ovih ilegalnih dolazaka i to samo tokom prošle godine. Kanarska ostrva su inače arhipelag od sedam većih te više manjih ostrva vulkanskog porijekla u Atlantskom okeanu, koja se nalaze u blizini sjeverozapadne obale Afrike. Ono što dodatno zabrinjava jesu procjene španskog ministarstva unutrašnjih poslova da je tokom ovog perioda na ova ostrva došlo i oko 5.800 maloljetnika bez pratnje odrasle osobe.

Za razliku od nekih ranijih godina i takozvana istočna kopnena granica dospjela je u centar pažnje javnosti. Radi se o ruti na kojoj je zabilježen rast broja migranata od čak 192 odsto. Radi se o trasi koju najčešće koriste Ukrajinci koji bježe od rata, ali i Etiopljani i Somalijci.

Žene i djeca

Ako se analiziraju podaci o migrantima, učešće žena ostalo je na istom nivou kao i 2023. godine, dok je procenat maloljetnih lica iz godinu u godinu sve veći. On se popeo na 15 odsto, što faktički znači da je svaki šesti migrant imao manje od 18 godina. Primjetno je i da su 62 odsto svih žena koje su stizale na granice Evropske unije, koristile istočnomediteransku rutu. Najčešće se radilo o avganistanskim i sirijskim ženama.

Loading...

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Toplo i vjetrovito. Moguća jača kiša i pljuskovi u sredini dana

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti promjenljivo oblačno i sunčano vrijeme, ponegdje sa kišom, toplo i vjetrovito.

Slaba kiša ujutro se očekuje ponegdje na jugu, gdje su od sredine dana moguće jača kiša i pljuskovi, dok će se tokom dana oblačnost izmještati ka istoku i sjeveru donoseći kišu i prolazne pljuskove sa grmljavinom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 15, a najviša dnevna od 23 do 28 stepeni Celzijusovih.
Vjetar će biti umjeren do pojačan, sa jakim i olujnim udarima, južni i jugoistočni, krajem dana u postepenom slabljenju, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

Monstrumi hodaju među nama! PSU STAVILI PUŠKU U USTA I POVUKLI OKIDAČ (UZNEMIRUJUĆE)

Na Fejsbuk stranici Spas – Udomljavanje životinja Prijedor objavljeni su šokantni prizori povrijeđenog psa. Kako navode aktivisti u objavi, nepoznata osoba je stavila psu pušku i usta i povukla okidač. Nesrećnoj životinji su nanijete stravične povrede. Kako se navodi ovaj stravičan primjer zlostavljanja psa dogodio se u mjestu Svodna, nadomak Prijedora. – Bože, ako nas još gledaš — zašto ćutiš?! U Svodnoj. U srcu Velikog posta. Na pragu Vaskrsa, praznika nade i uskrsnuća, dogodilo se nešto što nijedno srce ne može podnijeti. Čovjek — ili bolje rečeno, ono što je ostalo od čovjeka — stavio je pušku psu u usta. I pucao. Raznio mu je vilicu. Ostavio ga da krvari, da se guši, da se raspada od bola i straha. I otišao. Hladno. Bez trunke stida. Kao da je zgazio kamen. A oko njega – tišina. Narod ćuti. Gleda u zemlju. Sakriva pogled. Monstrum i dalje šeta. Sa puškom. Slobodan. Koliko pasa mora umrijeti? Koliko puta treba pucati da neko kaže: Dosta!? Jer kad svi psi padnu… ko će biti sljedeći? Sinoć smo saznali da postoji pas u agoniji. Niko nije smio da mu priđe. Niko osim nas. Danas smo ga našli. Stajao je. Užasnut. Zbunjen. U bolovima. Bez vilice. A opet – mahao repom kada nas je vidio. Zamislite to. Biće koje je prošlo pakao… raduje se čovjeku. Još uvijek vjeruje. Rana mu je trula. Infekcija se širi. Ali smo stigli na vrijeme – naveli su između ostalog aktivisti u objavi na Fejsbuku.

Video je uznemirio javnost i izazvao oštre reakcije ljubitelja životinja i aktivista..

Snimak uznemirujuće scene, koji je objavljen na društvenim mrežama, prikazuje psa u izuzetno teškom stanju, ali uprkos svemu – pri susretu sa spasiocima, pas je pokazao znakove povjerenja i nade, mašući repom. Životinja je trenutno pod veterinarskom brigom, primila je terapiju, a u narednim danima slijedi dodatna dijagnostika i moguće operacije. Psu su dali ime Umut – Nada.

– Dobro jutro, svijete! Noć smo preživjeli, ali nikako da se probudimo iz ove noćne more! Nesrećni mladi pas kojem je raznesena vilica se stoički bori za svoj život! Veterinar ga trenutno pregleda da bi mogao da odluči kako najbolje mu pomoći! Svodna, da li si mirno spavala krijući monstruma psihopatu sa puškom? Nije Svodna Njujork sigurni smo da se zna koje počinilac! A policija će to i utvrditi, a mi nećemo odustati dok se monstrum najstrože ne kazni! Budite tu uz ovog prekrasnog, milog psa koji uprkos zvjerstvu počinjenim nad njim, on nije izgubio nadu i vjeru u čovjeka! On, nesrećnik, pun nade i volje za životom, ne prestaje da vrti repić čim mu se obratimo! Dali smo mu ime u Umut (Nada)! Ne daj se, Umute! Vidimo da se držiš i da je tvoja volja za životom ogromna i potrudićemo se te ne iznevjerimo! – naveli su danas aktivisti u novoj potresnoj objavi na društvenim mrežama.

Ovo nije prvi slučaj nasilja nad životinjama u ovom kraju – prema navodima aktivista, prije desetak dana u istom mjestu ubijena je kujica, a iza nje su ostala dva šteneta. Za taj čin, takođe, niko nije odgovarao.

Iz organizacije Spas poručuju da je ovaj slučaj više od borbe za jedan život – on predstavlja simbol šireg društvenog problema, u kojem nasilje često prolazi nekažnjeno. I pozivaju sve građane da se pridruže borbi za pravdu, saosjećanje i humanost.

Nastavi čitati

Društvo

SJEĆANJE NA ŽRTVE USTAŠKOG GENOCIDA! U Republici Srpskoj Dan žalosti 27. aprila

Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april Danom žalosti povodom sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

Istog dana, u Spomen-području Donja Gradina kod Kozarske Dubice biće služen parastos za žrtve ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.

Vlada je pozvala sve republičke organe i organizacije, organe jedinica lokalne samouprave, javna preduzeća, ustanove i druge organizacije, da istaknu zastave na pola koplja, te da se kulturne i sportske manifestacije, kao i televizijski i radijski sadržaj prilagode Danu žalosti.

Ove godine navršava se 80 godina od proboja posljednje grupe jasenovačkih logoraša i zatvaranja zloglasnog Koncentracionog logora Jasenovac.

Proboj posljednje grupe logoraša izvršen je 22. aprila 1945. godine s ciljem da se cijelom svijetu ispriča strašna istina o zvjerstvima koja su vršena u sistemu Koncentracionog logora Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Koncentracioni logor Jasenovac osnovan je avgusta 1941. godine i činilo ga je pet logora.

Selo Donja Gradina priključeno je sistemu logora. Skelom preko rijeke Save ustaše su prevozile logoraše na likvidaciju u Donju Gradinu.

O tome danas svjedoče masovne grobnice u Donjoj Gradini – 105 grobnih polja.

Prema podacima Zemaljske komisije Hrvatske za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača iz 1945. godine broj žrtava logora kreće se oko 500.000 do 600.000 sa naglaskom da se tačan broj žrtava nikad neće moći utvrditi zbog toga što je mnoge žrtve “progutala” Paćilijeva peć, mnoge je odnijela rijeka Sava.

Istraživanja vršena šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka pokazala su da je u sistemu koncetracionog logora Jasenovac ubijeno 700.000 ljudi, od toga 500.000 Srba 33.000 Jevreja, 40.000 Roma, 127.000 antifašista, od kojih 20.000 djece, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno