Connect with us

Svijet

VIŠE NEĆE BITI TAKO JEFTINI? Kineski električni automobili na udaru EU

Evropska komisija pokrenula je istragu o subvencionisanju električnih automobila iz Kine, koja ima za cilj da utvrdi da li ta država svojim nelegalnim subvencijama šteti evropskoj automobilskoj industriji.

Evropska komisija je ove nedjelje zvanično pokrenula “antisubvencioni postupak” na uvoz baterijskih električnih vozila (BEV) iz Kine. Kroz proces ispitivanja, prvo će utvrditi da li lanci snabdevanja električnih vozila u Kini imaju koristi od nezakonitih subvencija i da li ove subvencije već nanose ekonomsku štetu ili prijete da izazovu ekonomsku štetu proizvođačima vozila iz Evropske unije.

Na osnovu nalaza istrage, Komisija će utvrditi da li je u interesu EU da koriguje efekte identifikovanih “nepoštenih trgovinskih praksi” uvođenjem antisubvencionih dažbina na uvoz električnih vozila iz Kine.

U postupku ispitivanja poštovaće se stroge pravne procedure u skladu sa pravilima EU i STO, što će omogućiti svim uključenim stranama, uključujući kinesku vladu i auto-kompanije i izvoznike, da iznesu primjedbe, dokaze i argumente, saopštila je Evropska komisija.

Istraga je pokrenuta nakon što je uočen sve veći broj jeftinih električnih automobila uvezenih iz Kine u EU, čija je niska cijena, po svemu sudeći, rezultat državnih subvencija u zemlji proizvođača.

U Evropskoj komisiji kažu da su proces započeli samostalno, bez zvaničnih prijava auto-industrije EU, a prije otvaranja procesa obavljene su i konsultacije sa kineskim vlastima. Istraga će biti okončana za najviše 13 mjeseci.

Ukoliko bude potrebe za uvođenjem novih naknada (poreza), one će biti preliminarno uvedene tokom prvih devet mjeseci od otvaranja istrage, a konačne odluke o mjerama biće donijete u četiri mjeseca nakon toga.

“Sektor električnih vozila ima ogroman potencijal za buduću konkurentnost Evrope i liderstvo u zelenoj industriji. Proizvođači automobila u EU i srodni sektori već ulažu i inoviraju kako bi u potpunosti razvili ovaj potencijal. Gdje god pronađemo dokaze da su njihovi napori ometeni poremećajima tržišta i nelojalnom konkurencijom, mi ćemo delovati odlučno”, kaže predsjednica Komisije Ursula fon der Lajen.

“Konkurencija mora biti fer. Uvezena roba mora da se takmiči pod istim uslovima kao i naša sopstvena industrija. Pravednost je ključna riječ za ovu istragu: konsultovaćemo sve relevantne strane i striktno se pridržavati domaćih i međunarodnih pravila. Nadamo se punoj saradnji svih strana. Ishod će biti zasnovan na činjenicama”, dodaje Valdis Dombrovskis, izvršni potpredsjednik Evropske komisije za privredu.

Svijet

NAPETO U ŠVEDSKOJ! Odobreni protesti koji uključuju spaljivanje Kurana

Švedska policija dozvolila je skup koji uključuje spaljivanje Kurana, prije početka takmičenja za pjesmu Evrovizije u Malmeu, objavio je list “Geteborg-Posten”.

Protesti će biti održani sutra poslijepodne, dan prije početka zvaničnog takmičenja, na Trgu Gustav Adolf u centru grada.

U Malmeu su za 9. i 11. maj planirana dva propalestinska i jedan proizraelski skup.

Švedska policija preduzela je mjere bezbjednosti prije početka takmičenja čije će se polufinale održati 7. i 9. maja, a finale 11. maja.

Očekuje se učešće oko 100.000 ljudi iz različitih zemalja, što je oko trećine gradske populacije. Događaj će obezbjeđivati veliki broj pripadnika službi bezbjednosti.

U Švedskoj je u ljeto 2023. godine održan niz protesta na kojima je spaljivan Kuran, što je izazvalo bijes muslimanskih zemalja.

Nastavi čitati

Svijet

EVO ŠTA ĆE BITI TEMA RAZGOVORA DVA PREDSJEDNIKA! Uskoro sastanak Putina i Sija

Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovaraće o globalnim i regionalnim pitanjima iz domena bezbjednosti tokom predstojeće posjete Kini, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

“I međunarodna i regionalna bezbjednosna pitanja biće teme razgovora”, rekao je Peskov odgovarajući na pitanje da li će Putinova posjeta Kini uključivati diskusije o kontroli naoružanja u svjetlu aktivnosti SAD u azijsko-pacifičkom regionu.

Peskov je renije rekao novinarima da su pripreme posjete Putina Kini u posljednjoj fazi.

Putin je obećao da će kineskom predsjedniku pokloniti jednu od svojih omiljenih knjiga “Šta da se radi” autora Nikolaja Černiševskog.

U knjizi je pečat biblioteke sa datumom 15. juni 1953. godine, što je datum rođenja kineskog lidera, navodi TASS.

Nastavi čitati

Svijet

PODMETNUT POŽAR na imanju direktora kompanije koja ISPORUČUJE ORUŽJE UKRAJINI!

U baštenskoj kućici Armina Papergera, generalnog direktora “Rajnmetala” je podmetnut je požar, a sudeći prema objavi na platformi “Indimedija”, odgovornost za napad preuzeli su “ljevičarski ekstremisti”, kao razlog navodeći “Rajnmetalove” isporuke oružja Ukrajini.

“Bild” navodi da se incident dogodio u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima u selu Hermansburg u Donjoj Saksoniji i da je istragu preuzela savezna policija.

Još 2020. na ovom imanju su ljevičari protestovali, takođe osuđujući poslovanje ove kompanije.

Od početka Specijalne vojne operacije u februaru 2022, “Rajnmetal” je Kijevu obezbjeđivao vojnu opremu, uključujući i tenkove “Leopard”.

Samo prošlog mjeseca, njemačka vlada je naručila od proizvođača dodatnih 20 borbenih vozila pješadije “Marder”, takođe za ukrajinsku vojsku.

Napadači su poruku o napadu postavili na platformi “Indimedija”, za koju njemački mediji tvrde da je portal za ljevičarske ekstremiste.

Autori poruke tvrde da proizvođač oružja gomila razne tipove tenkova “koji sada mogu da se prodaju Ukrajini zajedno sa municijom uz veliku zaradu”. “Rajnmetal”, dodaju oni, “planira, proizvodi oružje i ubija”.

Još 2020. ljevičarski demonstranti organizovali su protest ispred Papergerovog imanja, osuđujući poslovanje “Rajnmetala”.

RT Balkan

Nastavi čitati

Aktuelno