Connect with us

Svijet

SKEPTICIZAM PREMA EU: Njazaslužnija percepcija da je Zapad protiv Srba

Sve veća skepsa srpskog naroda u Srbiji, BiH i Crnoj Gori prema članstvu u EU rezultat je geopolitičkih okolnosti, percepcije da Zapad previše traži od Srba, a malo od ostalih naroda na zapadnom Balkanu, kao i antievropskih izjava domaćih političara i propagande pojedinih medija, smatraju analitičari.

Oni su komentarisali istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta iz Vašingtona, koje je pokazalo da je povjerenje u EU opalo u Srbiji i BiH, a postoje indikatori i da su Srbi u Crnoj Gori skeptičniji prema EU od ostalog stanovništva.

Podsjećanja radi, istraživanje je sprovela organizacija IPSOS za račun IRI-jevog Centra za istraživanje javnog mnjenja tokom februara i marta kroz lično ispitivanje učesnika u posjetama njihovim kućama.

Ono je pokazalo da je u BiH podrška evropskim integracijama pala na 68 odsto, dok je u istraživanju prije dvije godine podrška iznosila čak 78 odsto. Što se tiče Srbije, prije dvije godine podrška EU je bila na 44 odsto, a danas iznosi samo 40 odsto i ima tendenciju daljeg opadanja.

Veliki dio srpskog stanovništva u svim zapadnobalkanskim državama smatra da se od njih previše traži kad je u pitanju odricanje od odnosa s Rusijom, što pokazuje i IRI-jevo istraživanje, s obzirom na to da značajniji procenat Srba u odnosu na druge narode obuhvaćene istraživanjem za rat u Ukrajini krivi Zapad i odbija da se uvedu sankcije prema Rusiji.

Ova percepcija preliva se na odnos prema EU, koja se smatra glavnim predstavnikom Zapada u regionu.

Faris Kočan, ekspert za pitanja evropskih integracija zapadnog Balkana iz Slovenije, za “Nezavisne” kaže da većina Srba smatra da su geopolitičke okolnosti okrenute protiv njih, posebno kada je u pitanju odnos prema pitanju Kosova, kao i prema Rusiji.

“U tom smislu se postojeća pitanja svode na ideju ugroženosti i ranjivosti Srbije, koja u spoljnopolitičkom smislu ide protiv postojećeg toka evroatlantskog okvira. I EU, koja je pored NATO-a nositelj tog evroatlantskog okvira, zalaže se za normalizaciju odnosa i eventualno priznanje Kosova, zalaže se za sankcije Rusiji i vrši pritisak na Srbiju da uvede sankcije, te traži način na koji bi Kosovo eventualno postalo dio međunarodne zajednice, kao što je, recimo, pitanje članstva u Vijeću Evrope”, kaže Kočan.

Osim toga, on ukazuje i na činjenicu da je EU posljednjih godina pokazala nedosljedan odnos prema regionu, navodeći primjer Sjeverne Makedonije.

“Ako je Sjeverna Makedonija promijenila ime i nije dobila nikakve garancije od strane EU da će početi sa pregovaranjem za članstvo, zašto bi onda Srbija priznala Kosovo, ili ga ne zaustavljala na njegovom putu ka članstvu u međunarodnim organizacijama, ako nema nikakvog garanta da bi mogla u kratkom roku i odlučno da započne s otvaranjem pregovora i brzo nakon toga ušla u EU”, smatra Kočan.

Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke, smatra da je glavni problem odnos vlasti prema EU.

“Oni su vrlo sistematično njegovali antieuropski narativ, dok su se istovremeno trudili prikazati se perjanicama EU integracije, govoreći o tome da će se EU raspasti prije nego postanemo njenom članicom. Nakon ruske agresije na Ukrajinu javno su počeli zagovarati članstvo u nekim drugim organizacijama tipa BRIKS. Javnosti nisu pokazivali sve dobre strane i prednosti članstva u EU, ukazuje se na one vrijednosti EU koje nisu imanentne srpskoj tradiciji. Zapravo, maske su pale, kvazipolitičke elite nisu sem deklarativnog zainteresovane za članstvo u EU”, smatra ona.

Svijet

FICO “Ukrajina će izgubiti trećinu teritorije i NEĆE BITI POZVANA U NATO”

Ukrajina će izgubiti 30 odsto teritorije zbog sukoba sa Rusijom, ali nikada neće dobiti poziv u NATO od SAD i njihovih saveznika, izjavio je slovački premijer Robert Fico.

– Mislim da će Ukrajina izgubiti trećinu svoje teritorije, ali će joj biti ponuđene bezbjednosne garancije, kao što je prisustvo stranih trupa. Ako se to smatra srećom za Ukrajinu o kojoj svi pričaju, vjerujem da će Ukrajinci biti izdani – rekao je Fico za brazilski list “Fola de Sao Paulo”.

On je naveo da je Ukrajina dozvolila da bude uvučena u situaciju koja se ne može dobro završiti za tu zemlju.

– Izgubiće teritoriju i neće biti pozvana u NATO – rekao je slovački premijer.

On je naglasio da će posljedice sukoba znatno uticati na unutrašnju stabilnost Ukrajine.

Fico je ponovio da neće podržati ulazak Ukrajine u NATO sve dok je na funkciji premijera Slovačke, ali je obećao da će podržati inicijativu da se Ukrajina pridruži EU nakon rješavanja sukoba sa Rusijom, prenio je TASS.

Nastavi čitati

Svijet

KONAČNO POKRENUTO PITANJE! Robert Kenedi mlađi želi da dokaže krivicu CIA ZA UBISTVO NJEGOVOG STRICA

Robert Kenedi mlađi, kojeg je Donald Tramp kandidovao za ministra zdravlja, namjerava da dokaže da je CIA bila umiješana u ubistvo njegovog strica – američkog predsjednika DŽona Ficdžeralda Kenedija.

Američki medij “Aksios” navodi da Kenedi mlađi “želi da se dokopa istine”.

To je jedan od razloga što je Donaldu Trampu predložio svoju snahu Amarilis Foks Kenedi, koja je bila i njegov menadžer izborne kampanje, za mjesto zamjenika direktora CIA.
Robert Kenedi smatra da bi njegova snaha mogla da izdejstvuje objavljivanje dokumenata i da otkrije sve što CIA zna o ubistvu DŽona Kenedija.

“Aksios” podsjeća da je Robert Kenedi mlađi više puta izjavljivao da je CIA povezana sa tim zločinom.

“Postoje neoborivi dokazi da je CIA bila umješana u atentat i njegovo zataškavanje”, naveo je Robert Kenedi u maju 2023.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp je 22. novembra ove godine obećao da će objaviti najnovija saznanja o atentatu na predsjednika Kenedija.

DŽon Kenedi ubijen je iz vatrenog oružja 22. novembra 1963. za vrijeme posjete Dalasu, dok se kroz grad vozio u kabrioletu sa suprugom Žaklinom.

Istraga je zaključila da je zločin počinio Li Harvi Osvald koji navodno nije imao ni nalogodavca ni pomagače.

Nastavi čitati

Svijet

HOLANDSKE BANKE pozvaće građane da NOVAC DRŽE KOD KUĆE

Holandske banke spremaju se savjetovati građanima da drže gotovinu kod kuće s obrazloženjem da su geopolitičke prijetnje sve veće.
Holandski mediji su objavili da će Holandsko bankarsko udruženje na sastanku koji će se održati nakon božićnih i novogodišnjih praznika razgovarati o mogućim problemima u platnoj infrastrukturi zbog cyber napada.

Nakon sastanka, Holandsko bankarsko udruženje će savjetovati građanima da drže gotovinu kod kuće zbog povećanja geopolitičkih tenzija u svijetu.

Na sastanku će biti različite društvene grupe poput sindikata potrošača, staračkih organizacija i sindikata plaćanja.

Na sastanku će se razgovarati o tome koliko će gotovine i koje denominacije valuta biti potrebne u slučaju eventualnog problema.

Dodatno će se razgovarati o tome kako se mogu izvršiti finansijske transakcije u slučaju problema u platnoj infrastrukturi.

Holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans ranije je izjavio da Holandija treba da bude spremna protiv ruske prijetnje, tako da njeni ljudi uvijek treba da drže nešto novca kod kuće.

(Anadolija)

Nastavi čitati

Aktuelno