Connect with us

Društvo

VIŠESTRUCI RAZLOZI NEGATIVNOG POSLOVANJA: “Šume Srpske” za godinu dana u manjku od pet miliona KM

“Šume Republike Srpske” na kraju 2023. godine prijavile su dobit od 2,3 miliona KM, čime su u značajnoj mjeri anulirale gubitak sa polovine te godine, kada je finansijski saldo imao predznak od čak minus 5,1 milion KM.

Ali, uprkos ovim podacima, ne može se sakriti činjenica da je prošla godina bila mnogo lošija nego 2022, kada su “Šume” imale dobit od 7,754 miliona KM, što znači da su za godinu dana izgubile više od pet miliona KM.

“Kada se u obzir uzme kompletno finansijsko poslovanje u 32 organizacione jedinice u ‘Šumama Republike Srpske’, ukupan prihod je bio 253.560.525 KM, a rashod 251.236.143 marke, što znači da je neto dobit bila 2.324.382 KM”, kazao je Radenko Laketić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Ono što je takođe razlika u odnosu na septembar prošle godine jeste to da se smanjio i broj organizacionih jedinica koje su poslovale negativno, pa je broj sa tadašnjih 16 pao na 11. Ipak, ukupan gubitak koji su ostvarile te jedinice iznosio je 5,8 miliona KM, a prednjači ŠG “Vrbanja” Kotor Varoš sa gubitkom od 924.573 KM.

“Nakon njih, slijedi ŠG ‘Maglić’ Foča sa 918.895 maraka, zatim ŠG ‘Drina’ Srebrenica sa 778.313 KM, ‘Vučevica’ Čajniče sa 765.565 KM, ‘Panos’ Višegrad sa 663.830 KM, ŠG ‘Doboj’ sa 633.674 KM, Centar sjemensko-rasadničke proizvodnje (CRSP) Doboj sa 543.148 maraka, ‘Zelengora’ Kalinovik sa 201.698 KM, ‘Rudo’ iz Rudog sa 183.352 KM. Potom slijedi ŠG ‘Čemernica’ Kneževo sa 116.582 KM i Šumarska kuća ‘Ognjište’ sa 63.008 maraka”, pojasnio je Laketić za “Nezavisne novine”. S druge strane, 21 organizaciona jedinica je poslovala pozitivno, a najveću dobit imala je ŠG “Romanija” Sokolac sa 2.608.917 KM.

Razlozi negativnog poslovanja, prema njegovim riječima, višestruki su.

“Specifičan je, na primjer, ŠG ‘Panos’ iz Višegrada, gdje je većina šumskih drvnih sortimenata crni bor, za koji nema potražnje. Pored toga, problemi su i nedostatak radne snage kod izvođača radova na poslovima sječe i izvoza. Imali smo velike probleme u prvoj polovini godine kada su u pitanju vremenski uslovi, jer nije bilo ostvarenja fizičkog obima proizvodnje. U trećem kvartalu je bilo nešto bolje, ali smo dosta nadoknadili u četvrtom, mnogo više nego što je bio plan”, naglašava Laketić.

Kada su na kraju 2023. godine bili objavljeni rezultati poslovanja u “Šumama Srpske” do kraja septembra te godine, resorni ministar Savo Minić kazao je da će nakon cjelokupnog godišnjeg bilansa dio menadžmenta u ŠG sigurno postati bivši jer su poslovali loše.

Ali, jedini koji je u ovoj godini ostao bez rukovodeće pozicije je Slaven Gojković, sada već bivši vršilac dužnosti direktora “Šuma RS”, koji je smijenjen. Ostalih 11, čini se u ovom trenutku, preživjeće “sječu”.

Međutim, Laketić podsjeća da je u 2023. godini i te kako bilo smjena u “Šumama”.

“U prošloj godini, gdje god je bilo loše poslovanje, izvršene su kadrovske promjene. Promijenjeni su direktori u Banjaluci, Ribniku, Kotor Varošu, Foči, Srebrenici, Čajniču, Višegradu, Foči, Driniću”, napominje Laketić.

Prema njegovim riječima, iako su “Šume RS” 2023. godinu završile pozitivno, to je nedovoljno dobro i daleko od očekivanog.

“Kada sve saberemo, mnogo je manja potražnja nego prethodnih godina, zato što sa drugih strana ulaze drugi sortimenti. Manja je potražnja i kada je u pitanju četinarsko drvo, tu je najveći problem u Šipovu. Kada je u pitanju lišćarsko drvo, došlo je do značajnih poremećaja jer sortimenti dolaze iz Ukrajine i drugih država. Takođe, mala je potražnja i zato što nismo imali ‘jaču’ ogrevnu sezonu. Pored toga, imali smo i zabranu izvoza, pa su ostale velike zalihe”, pojašnjava Laketić.

Ipak, kako kaže, 2024. godina obećava, jer je u prvom kvartalu situacija znatno bolja, prije svega zbog odličnih vremenskih uslova.

“Zbog zimskih mjeseci, u prvom kvartalu uvijek planiramo manju proizvodnju, računamo da je plan negdje oko 15 odsto godišnje. Međutim, u tri mjeseca je taj plan premašen, pa smo imali izvršenje od oko 19 odsto godišnjeg plana. I dalje za određenim sortimentima nema potražnje, zbog blage zime, a i kraj je grijne sezone. Ali, očekujemo da se i to normalizuje”, zaključio je Laketić.

Društvo

NOVA GODINA, NOVE CIJENE! Građane Srpske čekaju JOŠ SKUPLJA HRANA i energenti

Već na početku naredne godine, građane Srpske će, po svemu sudeći, dočekati nova poskupljenja, prvenstveno hrane, na što smo, uostalom, najosjetljiviji.

Ovaj put, porast cijena će zakotrljati poskupljenje struje, dok je u najavi i skok cijena goriva, te povećanje minimalca čiji iznos za 2025. sa nestrpljenjem očekuju kako radnici, tako i poslodavci. Prvi se nadaju da će minimalna plata biti značajnije povećana, što bi poguralo i rast ostalih plata u Srpskoj, dok drugi upozoravaju bi to proizvelo inflaciju, odnosno dovelo do novog poskupljenja roba i usluga
Mlinari su već objelodanili da ćemo od početka godine hljeb mijesti po skupljoj cijeni, s obzirom na to da slijedi poskupljenje brašna.

– Faktori koji će uticati na ovaj skok cijene brašna, jesu poskupljenje struje, povećanja minimalca i, eventuelno, poskupljenje goriva o kojem se uveliko priča. Trenutno, vreća brašna u prosjeku košta 25 KM, a čim zakoracimo u novu godinu, njena cijena će, najvjerovatnije, otići na 27,5 ili 28 KM – kaže predsjednik Udruženja mlinara Srpske Zoran Kos.

Naglašava da cijena struje sigurno ide gore, te da su male šanse da minimalac ostane na istom nivou kao ove godine.

– Riječ je o dva izvjesna udara na privredu. Čekamo da vidimo za koliko će otići struja i minimalac, pa ćemo napraviti računicu o novim cijenama. Takođe, u najavi je i poskupljenje goriva, što bi, takođe, poskupilo proizvodnju – kaže Kos.

Prema njegovim riječima, cijena vreća brašna u Srpskoj biće od naredne godine povećana bar za 10 odsto.

Pekari ističu da do poskupljenja njihovih proizvoda neće u tolikoj mjeri dovesti skok cijene brašna, koliko eventuelno povećanje plata.

Iz Unije udruženja poslodavaca Srpske poručuju da će poskupljenje struje i goriva, te povećanje minimalca, stvoriti dodatnu inflaciju u RS, u odnosu na okruženje.

– Naime, u periodima kad je inflacija padala u Srpskoj, i dalje je ostala iznad nivou inflacije u EU. Razlog je to što smo imali veliki skok minimalne plate i, posljedično, rast ostalih plata za 10 odsto, što se vidi iz statističkih podataka – ističe za Srpskainfo predsjednik ove unije Zoran Škrebić.

Podsjeća da je privreda Srpske, suštinski, izvozno orijentisana, te da se naši izvoznici suočavaju sa pritiscima koji idu u pravcu smanjenja izvoznih cijena.

– Samim tim, podizanje pomenutih troškova, prvenstveno onih koji su na neki način u rukama Vlade Srpske, a to su električna energija i minimalna plata, postajemo nekonkurentni. A izvozne cijene možemo smanjivati samo do određenog nivoa, nakon toga jedina opcija je zaustavljanje proizvodnje – upozorava Škrebić.

Prema njegovim riječima, poskupljenje struje i goriva, te porast minimalca će, realno, najviše uticati na proizvode koje sami proizvodimo, a to su poljoprivredni proizvodi, odnosno hrana.

– Dodatni problem je što nam hrana iz inostranstva dolazi po nižim cijenama, što, takođe, ima negativan efekat po privredu Srpske. S druge strane, naši proizvodi moraju biti skuplji zbog povećanja cijene ulaznih imputa. Takođe, tehnološki razvoj naše privrede je na niskom nivou, zato što smo radno intenzivna privreda. Zbog toga je veliki uticaj minimalne plate i električne energije na konačnu cijenu proizvoda – poručuje Škrebić.

A bilo kakvo poskupljenje hrane bolna je tačka za većinu građana Srpske koji, ionako, jedva sastavljaju kraj s krajem.

– Ovo je postalo neizdrživo! Sa našim penzijama i platama, bilo kakvo poskupljenje hrane je katastrofalno. Pa, šta sebi može da priušti penzioner sa 500 ili radnik koji prima oko 1.000 i nešto KM?! Oni, ionako, jedva preživljavaju, tako da će ih nova poskupljenja dokusuriti – ističe Milorad S, magacioner u jednom tržnom centru.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

STANIVUKOVIĆ “Trenutni odnos vlasti ne ukazuje na spremnost za dijalog, SUTRA U 10.00 PONOVO PRED NSRS” (VIDEO)

Banjaluka i Bijeljina ponovo su uputile apel rukovodstvu Republike Srpske za razgovor i pronalaženje kompromisa u vezi s raspodjelom sredstava iz budžeta. Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, istakao je da je njihov cilj pokazati odgovornost i pronaći zajedničko rješenje koje neće ugroziti stabilnost.

“Pozvali smo rukovodstvo Republike Srpske na razgovor i traženje kompromisa, ali do ovog trenutka nemamo odgovor! Ako je cilj pomoći nerazvijene opštine, Banjaluka i Bijeljina su spremne dati novčana sredstva, ali neka novac izdvoje i ostale razvijene opštine i gradovi, Vlada Republike Srpske i Palata predsjednika. Zar to nije kompromis i rješenje ili je ipak cilj kažnjavanje Banjaluke i Bijeljine?!” poručio je Stanivuković.

Gradonačelnik je naglasio da će iscrpiti sve mogućnosti za razgovor i dogovor, ističući odgovornost prema građanima i stabilnosti zemlje. Međutim, prema njegovim riječima, trenutni odnos vlasti ne ukazuje na spremnost za dijalog.

“Nakon što iscrpimo sve mogućnosti, našu borbu ćemo voditi na sve druge moguće načine. Sutra u 10.00 časova okupljamo se opet ispred Narodne skupštine Republike Srpske gdje nastavljamo našu borbu”, zaključio je Stanivuković.

Ostaje da se vidi da li će rukovodstvo Republike Srpske odgovoriti na poziv za razgovor ili će ova situacija dodatno produbiti nesuglasice između najvećih gradova i entitetske vlasti.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz slabe prolazne padavine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje oblačno vrijeme uz slabe prolazne padavine i maksimalnu temperaturu od dva do sedam stepeni Celzijusovih.

U višim predjelima od jugozapada ka istoku kiša će povremeno prelaziti u susnježicu i snijeg, dok će tokom jutra ponegdje uz rijeke i po kotlinama biti magla koja će se lokalno i duže zadržati.

Vjetar će biti slab do umjeren, sjeverni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha od nula do četiri, dok će maksimalna biti od dva do sedam, na jugu do 11 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno