Connect with us

Društvo

VJEROVALI ILI NE! Na Ilidži se troši više novca nego u BANJALUCI

Dvije sarajevske opštine, Novi Grad i Ilidža, bilježe najviše potrošnje u BiH, koja je evidentirana na fiskalnim računima, a zanimljivo je da manji gradovi sa jakom privredom ili trgovinom imaju uspješnije brojke od mnogih većih mjesta.
Upoređivanje prometa koji je evidentiran preko fiskalnih kasa u pojedinim gradovima i opštinama Republike Srpske, odnosno Federacije BiH u periodu od 1. do 9. mjeseca ove godine pokazuje da se najviše troši u pojedinim opštinama Kantona Sarajevo.

U Republici Srpskoj najbolje stoji Banjaluka koja jedina ima ukupan promet evidentiran preko fiskalnih kasa u maloprodaji veći od milijardu KM, tačnije više od 2,2 milijarde KM (2.218.647.550), što je više nego u istom periodu prošle godine (1,9 milijardi).

Poreska uprava je preko fiskalnih kasa u Bijeljini evidentirala 900.519.063 KM, u Prijedoru – 432.489.058, Doboju -419.661.228, a Trebinju – 256.165.068 KM. Svi gradovi imali su više prometa nego prošle godine, osim Doboja.

Ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u maloprodaji u cijeloj RS u prvih devet mjeseci 2023. godine iznosioje 8.051.660.358 KM i veći je nego u istom periodu 2022. godine kada je registrovano 7.583.258.629 KM.

FBiH: Manji gradovi bilježe milijarde prometa
Po podacima Poreske uprave Federacije BiH u periodu januar-septembar 2023. godine fiskalni uređaji najveći promet zabilježili su u sarajevskoj Opštini Novi Grad Sarajevo, sa preko 3,6 milijardi maraka (3.690.680.956), 300 miliona KM više u odnosu na prvih devet mjeseci prošle godine. Slijedi Opština Ilidža, takođe u Sarajevu, sa skoro 3,3 milijarde (3.296.370.218).
U Tuzli je “obrnuto” 2,7 milijardi KM (2.755.384.256), Mostaru 2,6milijardi (2.680.269.210) maraka, u Opštini Sarajevo Centar 2,5 milijarde (2.548.144.928).

Privredno veoma razvijeni Tešanj je prestigao mnoga veća mjesta i zabilježio proment od 1,7 milijardi milijardi KM, a nakon njega na listi su zapadnohercegovačke opštine u kojima takođe nema mnogo stanovnika, ali su poznate po uvozničkim i distributivnim preduzećima – u Širokom Brijegu evidentirano je 1,3 milijarde KM prometa preko fiskalnih kasa, a u Posušju 951.545.482 KM.

“U RS i dalje postoji veliki broj onih koji ne plaćaju poreze”
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić, komentarišući ove podatke, kaže da oni vjerovatno pokazuju da u Srpskoj nemamo dovoljno kontrola i da i “dalje postoji veliki broj onih koji ne plaćaju poreze”, a posebno skreže pažnju na odnos potrošnje u Mostaru i Banjaluci koja ima duplo više stanovnika.

“Država se nedovoljno bori protiv sive ekonomije. Pola onih koji se bune za podizanje praga ulaska u PDV su u sivoj zoni”, smatra Trivić.
Što se tiče Širokog Brijega i Posušja, dodaje Trivić, to nije iznenađenje jer se “zna da pola uvoza iz Hrvatske ide preko tih mjesta”.
Ekonomista Saša Stevanović analizira da je promet u Federaciji veći jer je trgovina razvijenija u Federaciji nego u Republici Srpskoj.

“Tešanj je poznat kao kraj koji je pun preduzetnika, Mostar po turizmu. Zato, iako ima manje stanovnika nego Banjaluka, potrošnja je veća. Široki Brijeg je poznat po tome da uvoz iz Hrvatske u BiH ide preko tog grada. Za očekivati je da kada se završi Granični prelaz Gradiška imamo veći broj turista u Banjaluci, kada završimo autoput prema Beogradu preko Bijeljine, imamo osnovu da Bijeljina postane za uvoz robe iz Srbije, ono što je Široki Brijeg iz Hrvatske”, predviđa Stevanović.

Kaže da su podaci o većem prometu preko fiskalnih uređaja nego prošle godine dobri, a da bi dobro bilo da se gradovi počnu takmičiti u većem prometu i privlačenju preduzetnika, te da su najvećim dijelom to pokazatelji privatne potrošnje.

Poreski prihodi
Poreska uprava Republike Srpske je za devet mjeseci ove godine na račun javnih prihoda Srpske prikupila je ukupno 2,6 milijardi KM, što je za 354 miliona KM ili 15 odsto više nego u istom periodu prethodne godine. Poreska uprava FBiH je u istom peridu prikupila 5,4 KM milijardi javnih prihoda, što je u odnosu na isto razdoblje 2022. godine više za 732 miliona KM, ili za 15,5 odsto.

Uprava za indirektno oporezivanje BiH je do 13. septembra ove godine prikupila rekordnih 8,4 milijardi KM od indirektnih poreza, što je za 533 miliona više nego lani.

(MONDO)

Društvo

MIŠKOVIĆU SE “OSLADILA” BiH! U Sarajevu otvara novu firmu “Ananas DOO”

U Sarajevu je prije nekoliko dana osnovana kompanija Ananas d.o.o.

Riječ o kćeri firmi platforme Ananas e-commerce d.o.o. Beograd, iza koje stoji vlasnik Delta Holdinga Miroslav Mišković, prenosi Biznisinfo.

Direktor sarajevskog Ananasa je Erol Ferović a sjedište kompanije je u ulici Marka Marulića u Novom Sarajevu.
Ova informacija dolazi nakon što je objavljeno da kompanije namjerava uskoro započeti poslovanje u Bosni i Hercegovini, nakon što već neko vrijeme radi u Srbiji i još nekim zemljama regiona.

Ananas je zamišljen kao platforma za online trgovinu, odnosno balkanska inačica američkog Amazona koji je u vlaništvu Džefa Bezosa.

Mišković je, inače, jedan od najbogatijih ljudi na Balkanu. Između ostalog, vlasnik je Delta Planeta, najvećeg tržnog centra u Banjaluci i jednog od najvećih u BiH.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo sunce pa kiša, GRMLJAVINA I NEVRIJEME

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom.

Ujutro i prije podne očekuje se smjena sunčanih i oblačnih perioda, prolazna kiša moguća je ponegdje na istoku i u Hercegovini, dok će sunčanije biti na sjeveru, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U poslijepodnevnim časovima postepeno naoblačenje usloviliće kišu ili pljuskove koji će biti izraženije na istoku i u centralnim krajevima, dok su lokalno moguće nepogode sa jačim pljuskovima i obilnijim padavinama, uz pojavu grada.

Jutarnja temeperatura vazduha biće od devet do 16, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 27, u višim krajevima od 15 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

POLJOPRIVREDNICI OGORČENI: Sredstva za sjetvu nisu isplaćena na vrijeme

Poljoprivredni proizvođači u Unsko-sanskom kantonu nisu na vrijeme dobili obećana sredstva za proljetnu sjetvu, koja se privodi kraju, što im je značajno otežalo poslove oko sjetve.

“Zbog čega je to tako, nije nam poznato, jer kada god se obratimo nadležnom kantonalnom ili federalnom ministarstvu, oni prebacuju lopticu jedni na druge. Zašto sredstva nisu isplaćena na vrijeme, prije početka sjetve, nije nam poznato, a također moram istaći kako nismo još dobili poticajna sredstva za posljednji kvartal prošle i prvi kvartal ove godine”, kazao je Ermin Veladžić, predsjednik Udruženja proizvođača mesa i mlijeka USK.

Prema njegovim riječima, to je uticalo na kvantitet i kvalitet sjetve, jer su farmeri zasijali manje površina i pripremili ih na manje kvalitetan način.

“Sigurno je kako će biti smanjeni prinosi od sjetve, a nisu nam pogodovale niti vremenske prilike, i to će se zasigurno odraziti posebno na sjetvu i kvalitet kukuruza”, kazao je Veladžić.

Prema njegovim riječima, sjemenski kukuruz i herbicidi su značajno poskupjeli u ovoj godini, a poljoprivrednici smatraju kako za to nije bilo opravdanih razloga.

Veladžić ističe kako su poljoprivrednici zadovoljni programima podrške, ali ne i harmonizacijom isplata, zbog čega su farmeri u stalnoj neizvjesnosti. “Ista situacija se ponavlja iz godine u godinu, obećali su nam da će se to promijeniti, ali sve je ostalo na istom. Ipak, pozitivno je što su značajno olakšane administrativne prijave za poticajna sredstva, jer nam je to u prošlosti stvaralo velike probleme”, naveo je Veladžić.

Proljetnom sjetvom na području Unsko-sanskog kantona obuhvaćeno je oko 26.000 hektara zemljišta, što je značajno manje u odnosu na ranije godine. Prema zvaničnim podacima, Unsko-sanski kanton raspolaže sa 105.000 hektara obradivih površina, od čega je neiskorišteno oko 60 procenata zemljišta.

Zbog problema u poljoprivrednoj proizvodnji koji su prisutni godinama, sve više ovdašnjih poljoprivrednika se odlučuje na zatvaranje farmi i odlazak na rad u inostranstvo, pa je trenutno evidentan problem nedostatka radne snage.

“U ovom trenutku kako-tako opstaju porodična gospodarstva, ali mnogi poljoprivrednici stavljaju katance na svoje farme”, navodi Veladžić.

Nastavi čitati

Aktuelno