Connect with us

Politika

VLADA DIŽE MINIMALAC ekonomisti upozorili na posljedice

Kao što se i očekivalo, na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske nije postignut dogovor o iznosu najniže plate za ovu godinu i konačnu odluku, kao i prethodnih nekoliko puta, donijeće Vlada Republike Srpske.

Prijedlog poslovne zajednice u Republici Srpskoj je da najniža plata u ovoj godini bude 673 KM, jer tako pokazuju ekonomski parametri, istovremeno naglašavajući da plata nije administrativna već ekonomska mjera, te da se minimalna zarada radnika ne može određivati potezom pera.

S druge strane, zahtjev Saveza sindikata Republike Srpske je da minimalna plata bude 800 KM, što bi po mišljenju nekih ekonomista moglo ugroziti brojna radna mjesta u Republici Srpskoj.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske SWOT, rekao je da neke branše ne mogu podnijeti povećanje minimalne cijene rada, jer bi to dovelo do gašenja pojedinih preduzeća ili većeg dijela te privredne grane, te da ako bi i došlo do nametanja minimalca, tim branšama treba pomoći kroz dodatna poreska rasterećenja ili slične mjere.

“Prilikom donošenja odluka o nametanju iznosa minimalnih plata treba uzeti u obzir da različite privredne grane imaju i različit nivo marži i uopšte mogućnosti takozvane margine poslovanja, jer imate niskoakumulativne grane poput proizvodnje obuće, te dijelova trgovine i tako dalje, gdje je ta margina jako mala i minimalna povećanja cijene rada mogu dovesti do gašenja pojedinih privrednih subjekata ili većeg dijela te privredne grane”, rekao je Grabovac.

I Marko Đogo, dekan Ekonomskog fakulteta na Palama, nedavno je rekao da plate treba da rastu, ali da se ne može glavom kroza zid, te da su minimalne plate u odnosu na nivo razvoja u Republici Srpskoj najveće u regionu, možda i u Evropi.

“Treba dizati minimalnu platu, ali onda Vlada treba da izdvoji 100 miliona KM za podizanje tehnološkog nivoa i kao pomoć privredi. Ako minimalna plata dođe do 800 KM, a ne bude nekog drastičnog povećanja tražnje, tekstilna industrija, koja zapošljava sedam do osam hiljada ljudi, biće uhašena”, upozorio je nedavno Đogo.

Ono što za poslovnu zajednicu u Republici Srpskoj predstavlja problem je i to što je bruto minimalac u Republici Srpskoj veći nego u Federaciji BiH, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, pa čak i u Bugarskoj, koja je već 15 godina članica Evropske unije. U Republici Srpskoj, najniža bruto plata, u odnosu na Federaciju BiH, veća je za čak 156,4 KM, u odnosu na Srbiju za 31 KM, dok je u odnosu na Sjevernu Makedoniju veća za 85 KM, a u odnosu na Bugarsku 21 KM.

Što se tiče juče održane sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske, njoj su prisustvovali Siniša Karan, v.d. ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, Zora Vidović, ministar finansija, Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske, te predstavnici Unije poslodavaca Republike Srpske.

Dejan Mijić, potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, rekao je da su sindikat i poslodavci iznijeli svoje prijedloge sa obrazloženjima i da je bilo razgovora, ali da su svi ostali pri svojim prijedlozima.

“Nakon što Vlada analizira pokazatelje, donijeće i konačnu odluku”, kazao je Mijić, naglašavajući da je prijedlog Unije poslodavaca da najniža plata iznosi 673 KM.

S druge strane, Mišićeva kaže da je 800 KM najniži iznos minimalne plate koji bi bio prihvatljiv za Savez sindikata, ističući da se najniža plata isplaćuje za 70.000 radnika.

“Nažalost, nismo imali podršku poslodavaca, a ni predstavnici Vlade nisu imali svoj stav. Oni kažu da će to reći kasnije, odnosno da će na sjednici Vlade donijeti odluku o iznosu najniže plate”, rekla je Mišićeva.

Politika

DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da će 3,5 miliona KM iz budžeta Kabineta predsjednika biti izdvojeno za izgradnju vrtića u okviru kampusa banjalučkog Univerziteta.

“To nije limit sredstava, jer ovaj vrtić mora biti vrtić budućnosti sa najsavremenijom opremom i neophodnom logistikom u smislu digitalizacije i ostalog”, rekao je Dodik novinarima na Fakultetu političkih nauka, gdje je prisustvovao predstavljanju ključnih informacija o aktuelnom upisu na prvu godinu prvog ciklusa srtudija i o investicijama.

On je naveo da insistira na tome da u okviru kampusa bude izgrađena i crkva kao spomenik poginulim studentima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

“Uredićemo i saobraćajnice ovdje, izgradićemo tehnološki centar. Uložićemo više od 150 miliona KM u novi Medicinski fakultet, Medicinsku školu, centar za istraživanja i to će biti savremeni kompleks na Paprikovcu koji će povezati srednje i visoko medicinsko obrazovanje sa Univerzitetskim-kliničkim centrom Srpske”, istakao je Dodik.

On je rekao da se pokazalo da u oblasti zdravstva privatni sektor pokriva samo ono što je profitabilno, ali da javni sektor mora imati sve pokriveno.

Dodik je ukazao da je ovogodišnji veći upis studenata na banjalučki Univerzitet rezultat ne samo aktuelnih trendova, već i besplatnog školovanja i boravka u studentskim domovima sa cijenom od tri KM za tri obroka.

“Studenti trebaju da redovno studiraju i da polažu godine redovno da bi koristili ove benefite”, poručio je Dodik.

On je dodao da je ranijih godina nedostajalo kadra na fakultetima, a da se danas Univerzitet u Banjaluci može ponositi kadrom koji može biti konkurentan i u regionu.

“Uradićemo sve da pojačamo standard naših profesora i studenata. Prije mjesec dana povećali smo plate profesorima i vjerujem da ćemo početkom iduće godine biti u prilici da povećamo plate prosvjetnim i radnicima u javnom sektoru”, istakao je Dodik i izrazio uvjerenje da će to omogućiti nastavak rasta domaćeg proizvoda.

On je ukazao da su univerziteti najisturenija institucija prema okruženju i da ga raduje svako pomjeranje rejtinga visokoškolskih ustanova u Srpskoj.

“Za studente koji u pauzi studiranja se opredijele da negdje rade po ugovoru o djelu na mjesec ili dva, odlučio sam da preuzmemo plaćanje 14 odsto poreza i 18 odsto za penzioni fond”, rekao je Dodik.

On je dodao da Srpska ima pad poljoprivredne proizvodnje koju su desetkovali vremenski uslovi, ali vjeruje da će imati dovoljne količine pšenice, dok je voćarska proizvodnja gotovo uništena.

“I dalje ćemo biti sa poljoprivrednicima i očuvaćemo stočarsku i svaku drugu proizvodnju koju možemo”, naveo je Dodik.
Provjereno.info

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ U REKAVICAMA “Građani žele razvoj, ali skupštinska većina sve blokira”

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa (PDP) Nebojša Drinić boravio je danas u popodnevnim časovima u mjesnoj zajednici Rekavice 2, gdje je sa mještanima razgovarao o svakodnevnim problemima, razvojnim potencijalima, ali i blokadama koje, kako tvrdi, sprovodi skupštinska većina u Banjaluci.

– Danas sam poslijepodne proveo u MZ Rekavice 2. Sa dobrim mještanima ovog banjalučkog naselja razgovarao sam o njihovoj viziji razvoja, ali i o izazovima i problemima sa kojim se susrećemo u gradu. Mnogo je projekata, većih i manjih, koji su zbog neodgovornih pojedinaca iz skupštinske većine na čekanju. Opstruišu razvoj, ulaganja i održavanje postojeće infrastrukture. Takođe, namjerno guraju gradska preduzeća u ambis. Za to nemaju utemeljenje, osim u bezobrazluku i neodgovornosti prema povjerenju naroda – poručio je Drinić.


Ipak, kako naglašava, PDP u saradnji sa mještanima nastavlja da djeluje odgovorno i predano:

– Zajedničkim snagama sa neformalnom grupom mještana Rekavica 2 obnovićemo krov na školi, kako bi se zaustavilo dalje propadanje objekta. Pokrenućemo inicijativu na lokalnom nivou za izgradnju mostića preko rječice Rekavice, kako bi djeca bezbjedno stizala do škole. Pokrenućemo i inicijativu prema „Putevima Republike Srpske“ za postavljanje zaštitne mreže na stijenama pored puta, zbog čestih odrona u zimskom periodu – naveo je Drinić.

Dodaje da dobrobit građana mora biti prioritet svih nivoa vlasti, te da PDP ostaje uz građane i njihove potrebe, uprkos političkim opstrukcijama koje dolaze od onih koji, kako kaže, „misle samo na svoje džepove“.

Nastavi čitati

Politika

NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!

Svi aktuelni članovi Komisije za utvrđivanje sukoba interesa RS i članovi Komisije za žalbe RS žele da zadrže ta pristojno plaćena mjesta i ponovo su se prijavili na konkurs za te pozicije.

Pred Komisijom za izbor i imenovanje Narodne skupštine RS juče su održani intervjui sa kandidatima. Na konkurs za člana Komisije za utvrđivanje sukoba interesa RS prijavili su se i aktuelna predsjednica Obrenka Slijepčević, kao i svi njeni članovi Granedina Dragojević, Sandra Vuković, Vojislav Marković, Gordan Jovanović, Slaviša Mrkaja i Munib Karić.

Pored njih, novi kandidati su Igor Vidović, Jelena Toromanović i Marijana Nešković, pri čemu treba napomenuti da su se Slaviša Mrkaja i Munib Karić prijavili i na konkurs za članove Komisije za žalbe koja je drugostepeni organ za odlučivanje po rješenjima Komisije za utvrđivanje sukoba interesa. ored njih dvojice na oba konkursa su se prijavili i Jelena Milanović Milekić, Branko Mudrinić, Budimir Petković, Rade Gojković i Mladena Mutić, te aktuelni članovi Komisije za žalbe Oliver Blagojević i Biljana Vasić, piše Capital.

Pored Blagojevića i Vasićeve za člana Komisije za žalbe prijavili su se njen aktuelni predsjednik Ranko Karapetrović i član Goran Raković. Treba napomenuti da je u ovoj komisiji bilo izmjena u odnosu na petočlani sastav izabran u maju 2021. godine. Naime, Marina Kremenović je 2022. godine postala notarka i podnijela je ostavku na članstvo u Komisiji, pa je umjesto nje izabrana Armi Buro. Međutim, ona je u međuvremenu preminula i komisija od tada radi u nepotpunom sastavu sa četiri člana.

Nastavi čitati

Aktuelno