Connect with us

Politika

VLADA DIŽE MINIMALAC ekonomisti upozorili na posljedice

Kao što se i očekivalo, na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske nije postignut dogovor o iznosu najniže plate za ovu godinu i konačnu odluku, kao i prethodnih nekoliko puta, donijeće Vlada Republike Srpske.

Prijedlog poslovne zajednice u Republici Srpskoj je da najniža plata u ovoj godini bude 673 KM, jer tako pokazuju ekonomski parametri, istovremeno naglašavajući da plata nije administrativna već ekonomska mjera, te da se minimalna zarada radnika ne može određivati potezom pera.

S druge strane, zahtjev Saveza sindikata Republike Srpske je da minimalna plata bude 800 KM, što bi po mišljenju nekih ekonomista moglo ugroziti brojna radna mjesta u Republici Srpskoj.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske SWOT, rekao je da neke branše ne mogu podnijeti povećanje minimalne cijene rada, jer bi to dovelo do gašenja pojedinih preduzeća ili većeg dijela te privredne grane, te da ako bi i došlo do nametanja minimalca, tim branšama treba pomoći kroz dodatna poreska rasterećenja ili slične mjere.

“Prilikom donošenja odluka o nametanju iznosa minimalnih plata treba uzeti u obzir da različite privredne grane imaju i različit nivo marži i uopšte mogućnosti takozvane margine poslovanja, jer imate niskoakumulativne grane poput proizvodnje obuće, te dijelova trgovine i tako dalje, gdje je ta margina jako mala i minimalna povećanja cijene rada mogu dovesti do gašenja pojedinih privrednih subjekata ili većeg dijela te privredne grane”, rekao je Grabovac.

I Marko Đogo, dekan Ekonomskog fakulteta na Palama, nedavno je rekao da plate treba da rastu, ali da se ne može glavom kroza zid, te da su minimalne plate u odnosu na nivo razvoja u Republici Srpskoj najveće u regionu, možda i u Evropi.

“Treba dizati minimalnu platu, ali onda Vlada treba da izdvoji 100 miliona KM za podizanje tehnološkog nivoa i kao pomoć privredi. Ako minimalna plata dođe do 800 KM, a ne bude nekog drastičnog povećanja tražnje, tekstilna industrija, koja zapošljava sedam do osam hiljada ljudi, biće uhašena”, upozorio je nedavno Đogo.

Ono što za poslovnu zajednicu u Republici Srpskoj predstavlja problem je i to što je bruto minimalac u Republici Srpskoj veći nego u Federaciji BiH, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, pa čak i u Bugarskoj, koja je već 15 godina članica Evropske unije. U Republici Srpskoj, najniža bruto plata, u odnosu na Federaciju BiH, veća je za čak 156,4 KM, u odnosu na Srbiju za 31 KM, dok je u odnosu na Sjevernu Makedoniju veća za 85 KM, a u odnosu na Bugarsku 21 KM.

Što se tiče juče održane sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske, njoj su prisustvovali Siniša Karan, v.d. ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, Zora Vidović, ministar finansija, Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske, te predstavnici Unije poslodavaca Republike Srpske.

Dejan Mijić, potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, rekao je da su sindikat i poslodavci iznijeli svoje prijedloge sa obrazloženjima i da je bilo razgovora, ali da su svi ostali pri svojim prijedlozima.

“Nakon što Vlada analizira pokazatelje, donijeće i konačnu odluku”, kazao je Mijić, naglašavajući da je prijedlog Unije poslodavaca da najniža plata iznosi 673 KM.

S druge strane, Mišićeva kaže da je 800 KM najniži iznos minimalne plate koji bi bio prihvatljiv za Savez sindikata, ističući da se najniža plata isplaćuje za 70.000 radnika.

“Nažalost, nismo imali podršku poslodavaca, a ni predstavnici Vlade nisu imali svoj stav. Oni kažu da će to reći kasnije, odnosno da će na sjednici Vlade donijeti odluku o iznosu najniže plate”, rekla je Mišićeva.

Politika

PDP i PUP potpisali sporazum o saradnji (VIDEO)

Lideri PDP-a i Partije ujedinjenih penzionera (PUP) Branislav Borenović i Slavko Pejić potpisali su danas u Banjaluci sporazum o saradnji koji, osim zajedničkih političkih programskih opredjeljenja, podrazumijeva saradnju za predstojeće lokalne, kao i opšte izbore 2026. godine.

Borenović je nakon potpisivanja rekao novinarima da sporazum potvrđuje da su dvije partije jasno opredijeljene za unapređenje položaja penzionerske populacije.

“PUP podržava naše politike borbe za jačanja ekonomije, za nove investicije i sve što Republiku Srpsku može osnažiti”, naveo je Borenović.

Odgovarajući na pitanje novinara da li očekuje skorašnji dogovor partnerskih stranaka na nivou BiH o izmjenama Izbornog zakona BiH, Borenović je ocijenio da se na tom planu “dešava klasična kupovina vremena” i pozvao ove partije da “završe taj posao”.

On je rekao da PDP svoje odluke donosi demokratski i u organima stranke, te bez uticaja sa strane.

Pejić je naveo da predstavnici ove partije vjeruju PDP-u jer njihovu politiku unapređenja položaja penzionera ilustruju brojni dobri potezi gradske vlasti u Banjaluci koja doprinosi boljim uslovima života najstarije populacije.

“U skladu sa sporazumom, zajedno ćemo se boriti za socijalno odgovorno i pravednije društvo, kao i za što dostojanstveniji položaj penzionera”, rekao je Pejić.

Funkcioner PDP-a Draško Stanivuković, koji je gradonačelnik Banjaluke, rekao je da će u ovom gradu i dalje biti omogućene mnoge pogodnosti kako bi se podigao životni standard najstarije populacije.

Nastavi čitati

Politika

KAO MALOLJETNIK UPLETEN U NARKO POSLOVE, sada ga Dodik nagradio DIPLOMOM škole lidera SNSD-a!

Lider SNSD-a Milorad Dodik uručio je mladom Sokočaninu Mihajlu Debelnogiću diplomu o uspješno završenoj Školi novih lidera SNSD-a, pohvalio se sokolački SNSD. Neki bi rekli – svako ima pravo da se popravi, pa i Debelnogić koji je partijskim linijama dobio posao u Zavodu za forezniku na Sokocu. Prema pisanju medija, mladog lidera SNSD-a majka još kao maloljetnika uplela u narko poslove o čemu su pisali mediji.

Kakvu to poruku Dodik šalje mladim ljudima, ako u nove lidere promoviše mlade kontroverznog ponašanja, iz još kontroverznijih porodica. Zar je budućnost na onima čiji su dio odgoja narkotici, umjesto na mladim koji su se redovno školovali i čiji su roditelji pošteno radili!?

Podsjetimo, Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu, 2018. godine, podiglo je optužnicu protiv Slaviše Bartule iz Sarajeva i njegove supruge Jovana Čobović iz Sokoca zbog šverca narkotika koje su zajedno s više lica rasturali u Republici Srpskoj.Riječ je o očuhu i majci mladog SNSD lidera Mihajla Debelnogića.

‘’Prema optužnici, Čobovićeva je, kada je saznala za hapšenje supruga Bartule, pokušala da mu pomogne i sakrije drogu. Nakon saznanja da joj je suprug uhapšen ona je pozvala maloljetnog sina (Debelnogića, op.a.) i Muamera Hadžića iz Sarajeva, koji je takođe optužen zajedno s njima, kako bi sakrili Bartulinu drogu. Prema njenim uputstvima maloljetnik je pomenute narkotike predao Hadžiću i on ih je odvezao. Protiv njih i još šest osoba optužnicu za šverc narkotika podiglo je Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu. Osim Bartule, Čobovićeve i Hadžića optuženi su Milenko Samardžić iz Živinica, Srđan Pržulj iz Milića, Velemir Ponjarac i Dejan Marković iz Sokoca, Vladimir Mačar iz Sarajeva i Željko Đuričić iz Vlasenice. Optužnica ih tereti da su od februara do maja preproda… Bartula je učestvovao u većini slučajeva nabavke i prodaje narkotika. U optužnici se navodi da su oni drogu prodavali i maloljetnicima’’, pisali su tada mediji.

‘’Pojedini optuženi poznati su policiji po krivičnim djelima. Slaviša Bartula i Muamer Hadžić u maju 2018. godine su hapšeni zbog sumnje da su učestvovali u pljački 90.000 KM iz Tržnog centra “Tropik” u Istočnoj Ilidži. Sumnjiče ih da su ovaj TC opljačkali početkom maja zajedno sa Mladenom Borovčaninom (38) iz Sokoca, Đorđem Mirjanićem (30) i Markom Matovićem iz Istočnog Sarajeva. Oni su novac oteli prijeteći automatskim puškama’’.

U SNSD Sokolac više je funkcionera i odbornika koji su hapšeni zbog malverzacija sa šumom i prometom narkotika, pa se Sokočani s pravom pitaju kako to stasavaju mladi socijaldemokrati i da li su to vrijednosti koje promovišu SNSD i Milorad Dodik.

Nastavi čitati

Politika

“TRANSPARENTNA” JELENA! Ukupan prihod stranke 204,955 KM, a MJESEČNI TROŠKOVI 100 000 KM???

Jelena pravi opštinske odbore, kupuje članove za svoju partiju, plaća kancelarije, medije i automobile, a ipak nikada nije odgovorila kojim i čijim novcem sve to radi, nikada do danas. Problem je jedino u tome što je i ovaj odgovor nepotpun i nedorečen.

Finasiranje Narodnog Fronta  Trivić od samog osnivanja krije kao zmija noge, pa je tako u više navrata na pitanja medija rekla kako novinari treba da se obrate CIK-u za koji je sama navela da je kriminalna organizacija i da ih ne priznaje.

Iako je predsjednica NF rekla da “nezadovoljni privrednici” finansiraju njenu partiju, na finansijskom izvještaju koji je objavila Centralna izborna komisija može se vidjeti da je od pravnih lica njena stranka naplatila samo 5.000 KM, a da je većina novca od ukupno 204.955,07 KM prihoda u 2023. godini došla od priloga fizičkih lica i članova ove političke partije.

Čak i ako stanje zaista jeste takvo kako je Trivić prikazala CIK-u ostaje pitanje kako je moguće da sa nešto više od 200 000 KM ukupno, Jelena pokriva mjesečne troškove od oko 100 000 KM mjesečno.

Prema informacijama koje posjeduje Banjaluka 24 Trivić je prije samo nekoliko dana dobila novu tranšu, a riječ je o pozamašnoj sumi novca, tako da priča o 200 000 KM koje su navedene na stranici CIK-a “ne pije vodu”.

Sporna je i činjenica što Jelena koja je kako sama za sebe kaže “transparentna” dobija živ “keš” ko zna od koga, a još veće pitanje je znaju li ti ljudi koji je finansiraju da su izabrali potpuno pogrešnu osobu koja nema nikakvu snagu niti podršku građana Srpske, te da je njena politička propast zagarantovana, a novac bačen?

Ipak ako se vratimo na CIK gdje ponovo dolazimo do još jedne laži gospođe Trivić, naime ona je tvrdila da novac dobija od privrednika, a sam izvještaj prikazuje da većina novca dolazi od fizičkih lica, od kojih su neki uplatili i preko 7.000 KM?

Među najvećim donatorima nalaze se Goran Duronja sa uplaćenih 8.000 KM, Željko Dubravac sa 7.800 KM, Mladen Bobar sa 7.750 KM, Srđan Rankić i predsjednica Jelena Trivić sa po 7.500 KM, Brana Teić i Drago Tešić sa po 7.000 KM, Radislav Dončić sa 5.845, Saša Borjan sa 5.000 KM i mnogi drugi. I ovdje ostaje otvoreno pitanje da li su preletači koje je pokupila iz DNS-a, PDP-a, SDS-a i ostalih bili tako veikodušni i prema bivšim partijama od kojih su dobili sve, ili ipak nije u pitanju njihov novac nego novac koji im daje Jelena te ga oni uplaćuju kao svoj?

Uz profesorsku platu od 2500 KM, mislili li iko da je zaista moguće da Trivićeva vozi novog džipa, plaća sve medije koje je uspjela da nagovori na saradnju, plaća kancelarije, radnike, osniva opštinske odbore ali i kupuje članove što nije nikakva tajna, a onda na sve to sama sebi u NF uplaćuje 7500 KM.

Kako smo već i navikli kada je u pitanju lider NF-a istina će i dalje ostati skrivena od očiju javnosti, ali bitno je da novac pristiže, od koga, to više nije ni važno.

Finansijski izvještaji se mogu pogledati na ovom linku.

Nastavi čitati

Aktuelno