Politika
Vlade FBiH još ni na vidiku

I dok je formiranje Savjeta ministara BiH pri kraju jer stranke već predlažu imena ministara, izbora Vlade Federacije BiH još nema ni na vidiku, s obzirom na to da nije poznato kada će i da li će u skorije vrijeme biti izabrani predsjednik i potpredsjednici Federacije BiH.
Konstitutivna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH biće nastavljena danas, a Doma naroda Parlamenta FBiH 17. januara, međutim, sudeći prema dnevnom redu, ništa suštinski se neće desiti, odnosno Federacija BiH neće u skorije vrijeme dobiti predsjednika i potpredsjednika, što je preduslov za imenovanje mandatara u Federaciji BiH.
“Ne znamo još ništa. Uslovi za sazivanje sjednice Doma naroda su se stekli. To će biti svečana sjednica, biće podijeljeni sertifikati, položena zakletva i ne znam hoće li se dalje ići u izbor radnih tijela”, rekla je Vesna Saradžić, novoizabrani delegat u Klubu Srba u Domu naroda FBiH.
Nakon što se sazove sjednica, podijele sertifikati i položi zakletva, trebalo bi da se pristupi izboru radnih tijela, a nakon toga i izboru delegata za Dom naroda BiH. Ipak, suština je izbor predsjednika i potpredsjednika FBiH, od čega barem za sada nema ništa jer stranke koje su dogovorile koaliciju, odnosno HDZ i “osmorka”, u prvom krugu nemaju dovoljno ruku za taj posao.
“Pitanje je kada će sve to doći na dnevni red i kada će biti izabrani predsjednik i potpredsjednik Federacije BiH. Nije isključeno da se zbog političke kalkulacije sjednica Doma naroda i ne održi, a onda se već krše i rokovi predloženi Ustavom FBiH i sve bi se dodatno moglo zakomplikovati. SDA će imati svog kandidata za predsjednika, odnosno potpredsjednika FBiH i u Domu naroda FBiH imaju dovoljno ruku za to, ali nemaju u Predstavničkom domu i onda je moguće da se kompletna procedura predlaganja ponovi”, ispričao je “Nezavisnim” sagovornik iz Doma naroda FBiH, dodajući da će vjerovatno prije biti formiran Savjet ministra BiH nego Vlada FBiH.
Podsjećanja radi, Vlada Federacije BiH već petu godinu praktično je u tehničkom mandatu i zbog nemogućnosti dogovora, nakon izbora 2018. godine, nikada nije formirana. Da bi se to spriječilo u budućnosti, Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, u izbornoj noći nametnuo je izmjene Izbornog zakona i Ustava FBiH, međutim, kako stvari sada stoje, procesi nisu otkočeni. Prema nametnutim Šmitovim odlukama, u prvom krugu za izbor predsjednika i potpredsjednika FBiH potrebno je po 11 ruku od ukupno 23 iz klubova Hrvata, Srba i Bošnjaka, a s obzirom na to da “osmorka”, koja će biti dio buduće vlasti, u Klubu Bošnjaka ima samo deset ruku, vrlo vjerovatno je da će SDA predložiti svog kandidata koji neće dobiti podršku u Predstavničkom domu, gdje “osmorka” i HDZ imaju većinu. Nakon što se ne izabere predsjednik i potpredsjednik FBiH u prvom krugu i sa 11 ruku u Domu naroda, ta granica se spušta na sedam delegata, pa onda na četiri delegata i sve to može trajati mjesecima.
Da će SDA predložiti svog kandidata u prvom krugu u ovoj stranci najavili su još ranije i to im, s obzirom na to da sa DF-om imaju 13 od ukupno 23 ruke, niko ne može osporiti. O imenu kandidata za predsjednika FBiH juče je razgovarao i Kolegijum SDA, a na današnjoj sjednici Predsjedništva te stranke vjerovatno će i glasati o tome da aktuelna potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović ostane njihov kandidat.
Što se tiče Predstavničkog doma FBiH, na današnjoj sjednici jedina preostala tačka je izbor radnih tijela.
Mirjana Marinković Lepić, predsjedavajuća Predstavničkog doma FBiH, rekla je da se radna tijela moraju formirati prema tačno utvrđenoj tablici koja podrazumijeva odnos svih stranaka u radnim tijelima, što je vrlo zahtjevan proces.
“Kako bismo počeli održavati redovne sjednice, preduslov je da imamo radna tijela, jer ona razmatraju određene tačke”, rekla je Marinković Lepićeva, a prenosi Fena.
Podsjećanja radi, Mirsad Zaimović iz SDA, predsjedavajući konstitutivne sjednice Predstavničkog doma FBiH, prekinuo je sjednicu 1. decembra, nakon čega su poslanici SDA napustili zasjedanje. Na toj sjednici novoizabrani poslanici položili su zakletve i izabrali rukovodstvo doma, koje pored Marinković Lepićeve čine i Edina Gabela iz SBiH i Mladen Bošković iz HDZ-a.
Forto predložen za ministra
Edin Forto, predsjednik Naše stranke, i zvanično je predložen za ministra transporta i komunikacija BiH.
Predsjedništvo Naše stranke u ponedjeljak naveče održalo je sjednicu na kojoj je razgovarano o učešću u vlasti na državnom nivou i jednoglasno je donesen zaključak da Forto bude predložen za ministra.
Forto trenutno obavlja i funkciju premijera Kantona Sarajevo i njegovim odlaskom u ministarstvo to mjesto biće upražnjeno i vjerovatno će pripasti nekoj od stranaka “osmorke”.
Politika
„NE BUDITE SEBIČNI, IDITE I PUSTITE OVAJ NAROD DA ŽIVI“: Crnadak poručio da je Srpska u međunarodnoj izolaciji

Bez obzira koliko vlast vršila pritisak na opoziciju, vrijeđala nas, prijetila i nazivala raznim pogrdnim imenima, činjenica je da su oni u ogromnom problemu, a svi mi u RS, upravo zbog njih, u još većem, naveo je Igor Crnadak
Lično sam bio domaćin konferencije ministara spoljnih poslova deset zemalja u Banjaluci, za vrijeme svog mandata u Savjetu ministara. Bio sam ushićen i pun sebe, zato što smo bili važni, što su emitovane lijepe slike iz RS, sa našim crkvama i drugim znamenitostima, sa pozitivnim porukama – naveo je Crnadak na svom Fejsbuk profilu.
Potpuno drugačija slika
Kako je naveo ministri iz Italije, Austrije, komesar za proširenje EU, ministri iz regiona, iz Bjelorusije i drugi poklonili su se RS, došli su u Srpsku, „uvažili nas i bili smo sa razlogom presretni“.
Podsjetio je da je kao predstavnik RS bio jedini političar u istoriji BiH, koji je predsjedavao Komitetom ministara Savjeta Evrope.
Opet sam bio ponosan, jer je, na neki način, naša RS sjedila na vrhu stola i predsjedavala organizacijom, koja je okupila sve evropske ministre, iz 46 zemalja. Za razliku od tog vremena, danas je slika potpuno drugačija. RS je u ozbiljnoj međunarodnoj izolaciji, označena kao problem. Tužan sam zbog toga, ovaj narod to nije zaslužio – istakao je on.
Kako je naveo i činjenicu su da su nedavno zemlje Kvinte, na konsultacijama posvećenim BiH, konstatovale da su Dodik i rukovodstvo RS “prešli Rubikon”, da su sve moguće “crvene linije pređene” i da nema povratka nazad, te da oni više nikome neće biti sagovornici.
Mudrost je znati kada stati
– Za dijalog sa Amerikom, Njemačkom, Francuskom, Italijom i Velikom Britanijom mi više nemamo predstavnike. Neću davati nikakve ocjene ove situacije u kojoj se nalazimo, samo ću ponoviti onu staru: „Mudrost je znati kada treba stati.“ Ne budite sebični, idite i pustite ovaj narod i RS da živi, da se razvija i da gradi svoju budućnost – poručio je Crnadak.
Politika
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH

Ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru Oružanih snaga BiH kako bi od njih napravio muslimansku vojsku, tvrdi stručnjak za bezbjednosti Dževad Galijašević.
Galijašević je naveo da Helez radi na podjeli Oružanih snaga BiH, odnosno da provodi politiku Bošnjaka od devedesetih godina koja je bila usmjerena na izgradnju paralalenih struktura.
– To se odnosi na paravojne, parapolitičke, paraobavještajne i paraislamske strukre – rekao je Galijašević Srni.
On je dodao da tu spada i vehabizam, kao paravjersko, paraislamsko učenje, a koji takođe podržava Helez koji im omogućava da na vojnim poligonima Oružanih snaga vježbaju gađanje.
– Zašto vehabije vježbaju pucanje u BiH, kao što to rade u Siriji, Iraku, Libiji – upitao je Galijašević i pojasnio da se to čini kako bi mogli da ovladaju rukovanjem oružjem, prepreme se za oružanu borbu i za izvođenje terorističkih akcija.
Tvrdi da je i prije nekoliko dana u Mostaru privedeno pet pripadnika vehabijskog pokreta, a ne jedan, zbog nezakonitog držanja oružja i municije, ali je to djelo kvalifikovano kao izazivanje opšte opasnosti.
– Kao da je riječ o poplavama, vremenskim nepogodama, djelo koje ima nehatnu varijantu. Ovdje postoji umišljaj, organizovani vjerski pokret, militantan, radikalan, ima svoje ljudi i oni idu vježbati pucanje – rekao je Galijašević.
On je dodao da su uhapšeni jer su vježbali na vojnom poligonom koji pripada Oružanim snagama BiH, a nalazi se pri jednoj šumi i Mostaru.
– To im je obezbijedio Helez, koji gradi Hamas i Hezbolah u okviru Oružanih snaga BiH – istakao je Galijašević, te podsjetio da su SDA i SDP uvijek imali paralelne strukture.
Da Helez radi na podjeli Oružanih snaga BiH, Galijašević je podsjetio da su na to u pismu ukazali i srpski generali.
Takođe, tvrdi Galijašević, vehabije organizuju vježbe i kod Sanskom Mosta, Bužima, u okolini Dubnice i Maoče, u mnogim vehabijskim naseljima poput Ilidže, Igmana.
– Ovim vehabijama se komanduje iz Sirije, i to Nusret Imamović koji je sada komandant muslimanske oružane formacije u Siriji `Saudijska mreža al Mali – rekao je Galijašević.
Ukazao je da 10.000 lica prolaze kroz bezbjednosnoe evidenciju raznih struktura u BiH i regionu, što je, istakao je, “ozbiljna vojska za ozbiljan rat”.
– Ta vojska je globalnog tipa, a podržava je Helez i ubacuje u Oružane snage da bi ih podijelio i ovladao njima da bi bile muslimanska vojska – zaključio je Galijašević.
Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić rekao je juče da omogućavanje licima povezanim sa vehabijskim pokretom da održavaju vježbe u objektima Oružanih snaga BiH predstavlja ozbiljan bezbjednosni problem koji neko svjesno produkuje da bi unio strah među srpskim narodom koji je prošao golgotu od vehabija.
Kojić je ocijenio da se na taj način stvara atmosfera rata u BiH, te dodao da od vehabija zazire i većina Bošnjaka.
Politika
PUCAJU ŠAVOVI U SKUPŠTINSKOJ VEĆINI: Koalicija u NSRS na ivici raspada?

Na posljednjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske odbijen je prijedlog poslanika vladajuće većine, da se na dnevni red redovne sjednice po hitnom postupku uvrsti Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, a kojim se predviđa ukidanje finansiranja svih partija iz budžeta Republike.
Usvajanje pomenutog zakona najavljeno je ranije od strane Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a, a kao odgovor na odluku Kristijana Šmita da ukine finansiranje iz budžeta BiH za SNSD i Ujedinjenu Srpsku.
Međutim, prijedlog vladajuće većine nije dobio potrebnih 42 glasa, koliko je natpolovična većina u NS RS.
U trenutku odlučivanja u Skupštini je bilo prisutno 65 poslanika. Glasalo je njih 58, dok sedam poslanika uopšte nije glasalo. Glas za dalo je 40 poslanika, a protiv je bilo njih 18, i svi su bili iz opozicije, pišu Nezavisne. Podršku prijedlogu zakona dalo je 28 poslanika iz SNSD-a, dva iz SP-a, tri iz Kluba NPS – DNS, četiri iz Ujedinjene Srpske i tri iz SPS – Demos.
Uvidom u rezultate glasanja dostupne na sajtu Narodne skupštine Srpske, od sedam poslanika koji nisu glasali četvoro je iz reda skupštinske većine, i to svi iz različitih stranaka – Slavenko Ristić iz Kluba SNSD-a, Spomenka Stevanović iz Demosa, Kostadin Vasić iz Ujedinjene Srpske i Zoran Kokanović iz Socijalističke partije.
-
Svijet21 sat ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region2 dana ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika2 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Svijet3 dana ago
ŠIRI SE SNIMAK: “Еstonci pokušali da napadnu RUSKI TANKER, a onda se pojavio Su-35”
-
Politika3 dana ago
FIZIČKI OBRAČUN POSLANIKA U BANJALUČKOM HOTELU: Tamindžija (SNSD) nasrnuo na Vučinića (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
NA SNAZI ZABRANA LOVA! Pohapšeni dok su čekali divljač na nišanu
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ “SNSD ŠIRI NASILJE I PRIMITIVIZAM – vrijeme je da im se stane u kraj!”
-
Politika3 dana ago
HELEZ: EUFOR ima naredbu da se ne miješa u HAPŠENJE DODIKA