Connect with us

Svijet

VOJNA POMOĆ UKRAJINI STIĆI ĆE PREKASNO Zabrinjavajuće prognoze Njujork tajmsa

Amerika je najavila novi paket vojne pomoći Kijevu vrijedan više od 2 milijarde dolara

Amerika je najavila da će Ukrajini poslati novi paket vojne pomoći vrijedne 2,1 milijarde dolara, koji uključuje i rakete dugog dometa, raketne sisteme HIMARS, kao i drugu municiju i oružje. Ipak, ta pomoć Ukrajini stići će na bojno polje prekasno da bi bila upotrebljena protiv napada Moskve, piše „Njujork tajms“.

Takav je slučaj i sa većinom tenkova sa zapada, borbenih vozila i protivvazdušnih raketa koje je zapad obećao ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom koji je mjesecima molio za tu vojnu pomoć, piše „Njujork tajms“ u tekstu pod nazivom „Koje oružje dobija Ukrajina i hoće li stići na vrijeme“.

Ukrajina će biti u problemu, ne samo zbog kašnjenja oružja, već i zato što većina sofisticirane vojne opreme koja stiže zahtjeva rigoroznu obuku za ukrajinske vojnike koji ih nikad ranije nisu koristili. Potrebno je da ta obuka traje mjesecima, pa čak i godinu dana.

Pojedino oružje, poput vođenih bombi na raketni pogon koje je Vašington obećao Ukrajini moraće da budu naknadno opremljene, dok će drugo morati da bude napravljeno ispočetka.

„Sada je trka sa vremenom“, rekao je Hajnrih Braus, bivši pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politiku odbrane i planiranje snaga.

Države NATO-a već su poprilično naoružale Kijev, a Zelenski je posebno molio da mu bude isporučen sistem za protivvazdušnu odbranu „Patriot“.

I pored toga što je Zapad odobrio slanje tenkova, među kojima i nemački „leopard“, Zelenski je odmah zatražio borbene avione F-16.

Kako podsjeća „Njujork tajms“, u posljednja dva mjeseca zemlje zapada prihvatile su da isporuče skoro sve što je Zelenski tražio od vojne pomoći, osim borbenih aviona.

„Pošto je Rusija četiri puta naseljenija od Ukrajine, ukrajinskim oružanim snagama je potrebno zapadno oružje da bi tehnološki nadmašile ruske oružane snage, inače će Ukrajina izgubiti rat“, rekao je Piter Mansur, penzionisani vojni pukovnik i oklopni oficir koji je sada vojni istoričar na Univerzitetu Ohajo.

Koliko će trajati obuka za korišćenje oružja?
Procjene su da obuka za 100 tenkova koje su Velika Britanija, Nemačka, Poljska, Sjedinjene Države i još drugih država NATO-a do sada obećale Ukrajini zahtjeva najmanje tri mjeseca, a ponekad i godinu dana rada na tim tenkovima, smatraju američki i evropski zvaničnici i vojni stručnjaci.

Zato pokušavaju da obuku na njemačkim tenkovima „leopard 2“ skrate na nekoliko nedjelja. „Njujork tajms“ piše da su zapadni odbrambeni zvaničnici rekli da im je cilj da završe obuku za oko šest nedjelja za stotine ukrajinskih vojnika koji već počinju da pristižu u Njemačku i Poljsku.
Prva jedinica ukrajinskih vojnika koja će biti obučena na tenkovima „čelendžer 2“ britanske proizvodnje stigla je ove nedjelje u Veliku Britaniju, objavilo je Ministarstvo odbrane na Tviteru. Sjedinjene Države nisu saopštile kada će njihova obuka početi na njihovim tenkovima „M1 Abrams“.

Ukrajinskim trupama je takođe potrebna obuka o sofisticiranim sistemima protivvazdušne odbrane Patriot. Amerika i Njemačka su se obavezale da pošalju Ukrajini po jednu bateriju Patriota, koja obično uključuje kamione sa radarom, kontrolnim sistemima, generatorom i lansirnim stanicama koje mogu da ispaljuju više projektila istovremeno.

Holandija takođe šalje deo Patriot sistema.

U Sjedinjenim Državama obuka za oko 100 ukrajinskih vojnika počela je u vojnoj bazi u Oklahomi sredinom januara i „očekuje se da će trajati nekoliko meseci“, rekao je prošlog meseca američki general Rajder. Nemačka obučava oko 70 Ukrajinaca na sistemima Patriot, rekao je zvaničnik u Berlinu, a prenosi „Njujork tajms“. Francuska i Italija najavile su u petak da će poslati sisteme protivvazdušne odbrane koji su slični raketama Patriot, ali nisu navele kada i koliko.

„Njujork tajms“ piše da bi borbena izviđačka vozila AMKS-10 koja je Pariz obećao mogla da budu isporučena početkom februara, dok je Vašington već poslao oklopna borbena vozila „bredli“ i ona su na putu ka luci u Severnom moru. Nemačke snage su prošle nedelje počele da obučavaju ukrajinske trupe na borbenom vozilu Marder koje je Berlin obećao.

Tenkovima će biti potrebno više vremena da budu isporučena u Ukrajinu, delom zbog dužih programa obuke, ali i zato što će biti potrebno vreme za transport i pozicioniranje teških ratnih mašina na bojnom polju.

Prošle nedelje, Aleks Čelk, visoki zvaničnik britanskog ministarstva odbrane rekao je parlamentu da bi tenkovi Čelendžer mogli da budu u Ukrajini krajem marta. Nekoliko dana kasnije, ministar odbrane Ben Volas rekao je poslanicima da će tenkovi biti isporučeni u „maju, ili verovatno u vreme Uskrsa“ početkom aprila.

Njemački ministar odbrane Boris Pistorijus je prvobitno predvidio da će biti potrebno tri mjeseca da „leopardi“ stignu do Ukrajine, a zatim je rekao da bi mogli da stignu krajem marta ili početkom aprila.

Pentagon je bio blaži u procijeni vremena potrebnog za isporuku tenkova „Abrams“, a portparolka Sabrina Sing rekla je novinarima prošle nedjelje da će „za to biti potrebni mjeseci“.
Američki predsednik Džozef Bajden i nemački kancelar Olaf Šolc odbili su zahtev Ukrajine da im budu isporučeni brobeni avioni F-16.

„Njujork tajms“ piše da bi njih dvojica mogli da promijene odluku, jer su već nekoliko puta popustili pred zahtevima Kijeva. Čak i ako bude odobrena isporuka ovih borbenih aviona, ukrajinskim pilotima će biti potrebno nekoliko nedjelja da nauče kako da upravljaju mlaznjacima i oko šest mjeseci da savladaju kako da se bore sa letjelicom, rekao je Jurij Ihnat, portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva.

Svijet

ORBAN UDARIO NA EVROPU Finansiranje ukrajinske vojske vodi ka velikim nevoljama – Mađarska neće plaćati!

Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da bi finansiranje ukrajinske vojske moglo da vodi nevoljama i postane ozbiljan bezbjednosni rizik za Evropu, te da je obaveza Mađarske da štiti svoj narod.

Orban je naglasio da je Mađarska jasno rekla svoj stav, a to je da ne podržava taj plan i da neće slati novac svojih poreskih obveznika Ukrajini da bi finansirali ukrajinsku vojsku.

“Moramo da ulažemo u sopstvene vojske, ali oni očekuju da milijardama finansiramo ukrajinsku vojsku u godinama koje dolaze. Jasno smo stavili do znanja da Mađarska neće platiti. Naša je dužnost da zaštitimo sopstveni narod”, istakao je Orban u objavi na Iksu.

On je dodao da su iz nekog razloga “fini evropski lideri” odlučili da postignu dogovor sa Ukrajinom koji uključuje održavanje armije od oko jedan milion vojnika na trajnoj osnovi, i to ne samo tokom rata, već dugoročno.

“Mi Evropljani ćemo morati da održavamo ovu vojsku operativnom, pokrivajući njihove plate i opremu, održavanje i obuku”, rekao je Orban.

Prema njegovim riječima, zapadnjaci tvrde da ovaj aranžman obezbjeđuje i njihovu zaštitu.

“U isto vrijeme naše vlastite vojske su slabe i nedostaje nam dovoljno sredstava i za opremu i za ljudstvo. Umjesto jačanja naših vlastitih nacionalnih odbrambenih snaga u zapadnoj Evropi, mi se pripremamo da isplaćujemo plate i održavamo ukrajinsku vojsku od milion ljudi. To samo može da vodi nevoljama”, istakao je Orban.

On je naveo da bi se to moglo završiti na način da finansiraju vojsku čije namjere nisu nužno prijateljske prema njima niti ima garancija da to tako neće biti.

“Cijeli prijedlog je haotičan, a oni žele da potroše ogromne sume novca na to”, istakao je Orban, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

BORIS DŽONSON DOBIO DEVETO DIJETE! Četvrto sa suprugom Keri

Bivši britanski premijer Boris Džonson dobio je četvrto dete sa suprugom Keri Džonson, i to je njegovo deveto dete.

Keri Džonson je na društvenim mrežama podelila vest o rođenju Popi Elize Džozefin Džonson 21. maja, za koju je dodala da je ”poslednji član bande”, prenosi BBC.

Bivši lider britanskih konzervativava ima četvoro odrasle dece sa bivšom suprugom, Marinom Viler, i još jednu ćerku iz veze sa umetnicom Helen Mekintajer.

Nastavi čitati

Svijet

USKORO NESTAŠICA BANANA? Chiquita otpušta 5.000 radnika nakon štrajka, šteta miliona dolara

Jedan od najvećih svjetskih izvoznika banana, kompanija “Chiquita”, najavila je otpuštanje više hiljada radnika u Panami, nakon skoro mjesec dana štrajka zaposlenih u sektorima uzgoja i distribucije banana.

Radnici su protestovali protiv reforme penzionog sistema i nedavno potpisanog bezbjednosnog sporazuma između Paname i Sjedinjenih Američkih Država, koji omogućava veću američku vojnu prisutnost u Panamskom kanalu, prenose njemački mediji.

Ekonomski gubici i talas otkaza

Kompanija “Chiquita” saopštila je da je “neopravdani prekid rada” doveo do ekonomskih gubitaka u visini od najmanje 75 miliona američkih dolara (oko 66 miliona evra). Kako navode lokalni mediji, otkaze je dobilo oko 4.900 radnika bez stalnog ugovora u pokrajini Bokas del Toro.

Iz kompanije poručuju da se otpušteni radnici mogu obratiti lokalnim kancelarijama radi preuzimanja otpremnine i prateće dokumentacije. Panamski predsjednik Hose Raul Mulino podržao je postupak kompanije, okarakterisavši štrajk kao “nezakonit” na konferenciji za medije, prenose njemački izvještaji.

Chiquita prisutna na evropskom tržištu

“Chiquita” banane su široko dostupne na evropskom tržištu, uključujući i Njemačku, gdje prosječan stanovnik godišnje pojede oko 12 kilograma banana.

Uticaj ovog štrajka i masovnih otkaza na globalno snabdijevanje još se procenjuje, piše Fenix magazin, a prenosi Blic.

Nastavi čitati

Aktuelno