Connect with us

Region

Vučić gasi Srpsku naprednu stranku i formira “Moju Srbiju”?

Shodno ideji predsednika Srbije Aleksandra Vučića o formiranju novog političkog bloka ubrzano se radi na stvaranju organizacije čiji je radni naziv “Moja Srbija” sa ciljem rebrendiranja Srpske napredne stranke kako bi mogla nesmetano da deluje u novim uslovima i obezbedi kontinuitet vlasti, saznaje Danas u dobro obaveštenim izvorima.

Nakon što je predsednik Srbije najavio pregrupisavanje odnosno ukrupnjavanja političke scene kroz “srpski blok pristojnosti” aktivno se radi na osnivanju nove političke organizacije koja treba da nastavi kontinuitet Srpske napredne stranke “u novim uslovima” ali gde navodno “neće biti mesta za sve dosadašnje članove rukovodstva SNS”.

– Ideja je da “Moja Srbija” u svom angažmanu stavi akcenat na orijentaciju “ni zapad ni Rusija već srpski interesi” i da na taj način promoviše vođenje “odgovorne nacionalne ali i građanske politike”. Shodno tome, već su počeli da se vode razgovori sa ljudima koje inicijatori žele da vide u redovima “Moje Srbije”. Naime, jedan od aduta te političke organizacije bi bila i “nova nekompromitovana lica” – objašnjava naš sagovornik.

Prema njegovim rečima ideja je da se brend “SNS pusti niz vodu” i da se Vučić na taj način i simbolično i u praksi odrekne svega onoga zbog čega je SNS bila kritikovana u proteklom periodu.

– Ono što treba naglasiti je da u novoj političkoj organizaciji koja treba da posluži svrsi rebrendiranja SNS neće biti mesta za sve njene dosadašnje funkcionere. Svi oni za koje Vučić smatra da su svojim delovanjem naneli štetu imidžu stranke neće biti pozvani da pristupe “Mojoj Srbiji” a protiv nekih od njih će biti prethodno pokrenuta i medijska kampanja za “korupciju” i druge nepravilnosti. Po svemu sudeći transformacija SNS u “Moju Srbiju” će sa sobom nositi i obračun sa prozapadnom strujom u Srpskoj naprednoj stranci u prvom redu sa aktuelnom ministarkom rudarstva i energetike Zoranom Mihajlović – ističe naš izvor i dodaje da će infrastruktura nove političke organizacije biti formirana ubrzo.

Ideja je, da se brend “Moja Srbija” aktivira onog trenutka kada određeni dogovor sa vlastima u Prištini u vezi statusa Kosova bude postignut te će u tom trenutku biti potrebna “borba na dva fronta”. S obzirom da svaki pa i najmanji kompromis sa Prištinom čini političku štetu vladajućoj SNS potrebno je iz taktičkih razloga javno odbaciti prozapadno krilo koje će u tom trenutku postati “balast”. Naime, nakon kompromisa oko određenih pitanja o statusu Kosova na udaru nacionalističke opozicije naći će se svi prozapadni pripadnici rukovodstva SNS a Vučić kritikovan što im daje podršku, sa ciljem da se deo glasača te stranke okrene protiv nje.

Sa druge strane, obračun sa prozapadnim krilom u SNS istovremeno neće značiti i raskid saradnje sa zemljama zapada te će “Moja Srbija” pored nacionalne orijentacije insistirati i na građanskoj komponenti i liberalnom ekonomskom kursu kao garantu da će podrška Vašingtona, Londona i Brisela politici predsednika Vučića i dalje biti aktuelna. Inicijatori formiranja “Moje Srbije” očekuju da će s vremenom snage nacionalističke opozicije znatno rasti pa će na drugom frontu biti povedena jaka kampanja protiv njih sa insistiranjem da oni zastupaju “strane a ne srpske interese” i da su “podjednako štetni za nacionalne interese Srbije kao i oni koji traže odricanje od Kosova”.

Ono što u ovom trenutku još uvek nije poznato je da li će “Moja Srbija” otvoriti svoje redove i za male koalicione partnere SNS koje parlamentarni status obezbeđuju nastupom na listi koju predvodi Vučić.

Podsećanja radi, spekulacije da se formira nova politička organizacija vlasti pojavile su se nakon što je to najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić i objave na društvenim mrežama funkcionera SNS Vladimira Đukanovića da se valja baciti na formiranje nove partije, pripremiti osnivačke akte, skupljati potpise, napraviti osnivačku skupštinu, usvojiti programske ciljeve i statut.

“Veliki posao je pred nama”, konstatovao je tom prilikom Đukanović, piše Danas.rs.

Region

MILANOVIĆ TRAŽI DA sva tri naroda u BiH IMAJU PRAVO na izbor nacionalnih predstavnika

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović rekao je da sva tri naroda u BiH moraju biti ravnopravna i imati pravo na izbor svojih nacionalnih predstavnika.

Milanović je naveo da Hrvati u BiH ne mogu birati svog člana Predsjedništva, naglasivši da to treba mijenjati i vratiti na fabričke postavke.

On je naveo da su odnosi BiH i status Hrvata pitanje nacionalne bezbjednosti Hrvatske, naglasivši kako tu ne misli na oružje i rat.

S obzirom na to prijedlog izbornog zakona HDZ-a BiH nije prihvaćen, Milanovića je rekao da vjeruje da se to na kraju neće ni desiti.

– To nisu stavovi HDZ-a, to su stavovi svih Hrvata u BiH, to su i stavovi velike većine ljudi u Hrvatskoj. Ali, za to se netko treba zauzeti i to treba nametnuti kao temu razgovora – odgovorio je Milanović.

On je dodao kako Hrvatska to može jer je članica NATO-a i EU, prenose hrvatski mediji.

Na pitanje šta očekuje od HDZ-a i Domovinskog pokreta u kontekstu položaja Hrvata u BiH, Milanović je rekao da od HDZ-a ne očekuje ništa, a da Domovinski pokret mora da se usaglasi da li će se baviti politikom ili ne.

Srn

Nastavi čitati

Region

BRNABIĆ “Vučić POMRSIO KONCE predlagačima rezolucije o Srebrenici”

Predsjednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, rekla je danas da su predlagači i sponzori rezolucije o Srebrenici u UN bili iznenađeni sposobnšću i odlučnošću predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, da se bori kako bi objasnio koliko je rezolucija pogubna i u suprotnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Predsjednik Aleksandar Vučić im je poremetio mnoge planove i ‘pomrsio konce’ i dodatno je odlažu jer nisu očekivali nikakav otpor Srbije. Oni su navikli na Srbiju do 2012. godine. Ne mogu da se naviknu da Srbija ima kapacitet i hrabrost da se bori i da ima jednog Aleksandra Vučića koji će smjeti da se bori – ocijenila je Brnabićeva.
Brnabićeva je rekla da će Vučić stići do svakog kraja svijeta – “od Pacifika do Kariba”, da će kontaktirati svaku afričku državu, da će svakog zamoliti za pomoć i da će izdvojiti vrijeme da objasni svima koliko je pogubna rezolucija o Srebrenici i da direktno krši Dejtonski mirovni sporazum, prenose Nezavisne novine.

– Samim tim rezolucija je izuzetno problematična za region i ona nema čak ni odobrenje Predsjedništva BiH. Borićemo se i dalje. Ja mislim da je to, što se predsjednik vraća i nastavlja borbu iz Njujorka za sponzore i kosponzore rezolucije potpuna noćna mora. Mi nastavljamo ovdje da se borimo rame uz rame s njim za našu Srbiju, naše interese i naš narod – zaključila je Brnabićeva.

Nastavi čitati

Region

U KOM PRAVCU IDE HRVATSKA nakon dogovora HDZ-a i EKSTREMNIH DESNIČARA o formiranju vlade

Dogovor o formiranju saborske većine i nove vlade od strane HDZ-a i Domovinskog pokreta (DP) ugroziće već ionako težak položaj preostalih Srba u Hrvatskoj, čiji broj je već pao ispod tri odsto, dodatno će zaoštriti odnose u regionu, ali i sigurno otvoriti vrata ekstremizmu i nastavku istorijskog revizionizma.

Opšti je ovo stav političkih analitičara i predstavnika Srba u Hrvatskoj i Srbiji nakon što je saopšteno da je HDZ postigao dogovor sa Domovinskim pokretom, ekstremno desničarskom strankom, o formiranju nove vlasti u kojoj zbog protivljenja “Penavinih desničara” više neće biti predstavnika Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS).

Prema riječima lidera ove stranke Milorada Pupovca, ulaskom DP-a u novu vlast teško će narušiti ono što je godinama stvarano, da Hrvatska postane koliko-toliko civilizovana zemlja. Ukazao je da je DP dobio izbore na antisrpskoj kampanji, a oformio se na antićiriličnoj.

– Nakon sklapanja ovog koalicionog dogovora pozicija manjina, a pogotovo srpske, a koja je i do sada bila delikatna, sigurno će postati još gora i nepovoljnija, jer aždaja ekstremizma, oličena u Domovinskom pokretu, dolazi na velika vrata u Hrvatsku – istakao je Pupovac.

Slično mišljenje dijeli i predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta navodeći kako je i do sada, dok su u vlasti participirali i pojedini predstavnici SDSS-a, položaj srpskog naroda bio više nego nezahvalan i težak, a ulazak u vlast, kako ga je nazvao – proustaškog DP-a, može samo dodatno iskomplikovati postojeći položaj preostalih Srba u Hrvatskoj.

– Srbi danas nisu ni građani drugog reda. Širi se tolika mržnja, koja je prisutna u svim segmentima života. Objavljuju se čak i knjige koje na najmonstruozniji način pokušavaju izvršiti reviziju istorije. Nakon najavljenog ulaska u vlast Penavinih ekstremista, koji baštine ustaštvo, treba očekivati još veće pritiske na ono malo preostalih Srba u Hrvatskoj, a što će onda uticati i na još zaoštrenije odnose u samom regionu, posebno u odnosima Srbije i Hrvatske – kaže za “Glas Srpske” Linta.

Politički analitičar Cvijetin Milivojević smatra kako su u prethodnom periodu propuštene mnoge prilike, odnosno vozovi da se reaguje na buđenje ekstremizma i ustaštva u Hrvatskoj, a na čemu je Domovinski pokret izgradio svoju poziciju na političkom nebu Hrvatske.

– Propušteno je mnogo prilika da se sva sporna pitanja aktuelizuju, a pogotovo kada je Hrvatska primana u Savet Evrope. Ulaskom DP-a u vlast samo će se dodatno zakomplikovati već ionako težak život Srba u ovoj državi, u to ne treba sumnjati. Ne treba zaboraviti da je Hrvatska prvo Srbe proglasila nacionalnom manjinom, iako oni to nikada nisu bili. Oni danas nemaju čak ni ta Ustavom zagarantovana prava. Da bi se shvatilo šta se dešava, treba videti tu širu sliku, jer ništa nije od juče. Verujem da će biti još gore, te treba očekivati još žešće pokušaje istorijskog revizionizma, ali i revanšizma – navodi za “Glas Srpske” Milivojević.

Da Srbima može biti samo gore u Hrvatskoj nakon što je otvoren put za učešće u vlasti proustaškog Domovinskog pokreta Ivana Penave, poznatog po razbijanju dvojezičnih tabli u Vukovaru, ubijeđen je i direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac.

Kako kaže, u najmlađoj članici evropske “rajske bašte” predsjednici hrvatske države i Vlade učestvuju na komemorativnim marševima koje organizuje Ivan Penava iz Domovinskog pokreta u Vukovaru, a na čijem čelu su istaknuti proustaški amblemi i zastave. Podsjetio je da je prethodnih godina registrovano više od 500 napada na Srbe i njihovu imovinu, a što je samo trećina koja je medijski registrovana i prijavljena policiji.

A šta znači biti poželjan Srbin u Hrvatskoj, Štrbac kaže kako se to može vidjeti iz prijedloga Domovinskog pokreta da oni i na mjesto ministra za pitanja boraca postave “svog Srbina Predraga Mišića”. Radi se o osobi srpskog porijekla, a poznat je po tome što je osnovao “Zajednicu hrvatske pravoslavne crkve” koju hoće da registruje kao hrvatsku pravoslavnu crkvu, po uzoru na onu koja je bila u vrijeme NDH.

Štrbac se na kraju zapitao i šta će biti sa finansiranjem novina koje izdaje SDSS i Srpsko nacionalno vijeće – zagrebačkim “Srpskim novostima”, a koje je do sada dobijalo novčane doznake od Vlade. Te novine su, kako navodi, okupile mnogo poznatih novinara, posebno jednu grupu iz “Feral tribjuna”, koji su pisali sve najgore o Penavi i “njegovim ustašama”.

Penava, ćirilica i ustaše
HDZ i Domovinski pokret postigli su dogovor o formiranju nove većine i vlade. Ovo će Plenkoviću biti treći mandat u kontinuitetu na čelu vlade, a DP-u bi trebalo da pripadnu tri ministarstva, novoosnovano za demografiju te Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo privrede. Domovinski pokret, koji je postao novi koalicioni partner HDZ-a, osnovao je estradni pjevač Miroslav Škoro, koji se kasnije zbog nekih nesporazuma povukao iz visoke politike, a naslijedio ga je Ivan Penava, koji je uskraćivao srpskoj manjini službeni status srpskog jezika u Vukovaru uprkos tome što su Srbi činili više od 30 odsto ukupnog stanovništva ovog grada do 2021. Bio je i protiv upotrebe ustaškog slogana “Za dom spremni”.

Nastavi čitati

Aktuelno