Connect with us

Politika

VULIĆ “Pojedinci iz političkog Sarajeva dali svoj DOPRINOS DA BIH nikada ne dobije obrise države”

Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić navela je da Ustavnom sudu BiH, po nalogu političkog Sarajeva, smeta termin zajedničke institucije, dodavši da je čudi da ga nisu promijenili u sarajevske.
Reagujući na odluku Ustavnog suda BiH da ukinu termin zajedničke institucije BiH, jer, kako je navedeno, nije u skladu Ustavom, Vulićeva je u izjavi Srni naglasila da termin zajedničke i zajedništvo uopšte može biti sporan samo onome ko misli da one trebaju biti centralne.

“A biće samo ono što je Ustavom definisano. Zanima me obrazloženje odluke i da li ima izdvojenih mišljenja koja ću sa pažnjom pročitati jer trebalo je smisliti šta tu nije u saglasnosti s Ustavom. Ustavni sud u ovakvom sastavu je ‘zreo’ za jedno dobro preispitivanje jer od uloge ‘podržava Ustav’ kako piše i kako bi trebalo dolazimo do tumači i modifikuje”, istakla je Vulićeva.

Ona je naglasila da BiH jeste državna zajednica, sastavljena od dva entiteta, te da su pojedinci iz političkog Sarajeva dali svoj doprinos da nikada ne dobije obrise države.

“Sve dok političko Sarajevo Republiku Srpsku naziva Er-Es i pominje je u deminutivu, mi ćemo institucije BiH nazivati njihovim pravim imenom – zajedničke institucije”, poručila je Vulićeva.

Politika

KRESOJEVIĆ “120.000.000 KM za 1 Komsar, 0 KM za 35 nerazvijene opštine!”

Najgori rebalans u istoriji Republike Srpske otkriva impresivnu bahatost i diskriminaciju, izjavio je narodni poslanik i član PSS Bojan Kresojević.

– Prije 12 mjeseci digla se kuka i motika od strane SNSD-ovih prvaka da je potrebna pomoć nerazvijenim opštinama. Bilo je to upravo u vrijeme kada se Baňaluci i Bijeljini pokušalo uzeti 9.000.000 KM, na diskriminatoran i neustavan način, u cilju političke osvete.

Kada se pokazalo da je ova ideja za slabljenje Banjaluke i Bijeljine neustavna, od tada nikoga nije briga za nerazvijene opštine.

– U ovom rebalansu: 0 KM za 35 nerazvijenih opština, ali za 1 Komsar čak 120.000.000 KM.
Kneževo, Jezero, Šipovo i ostale nerazvijene lokalne zajednice – nije da nema novca, već ovoj vlasti jednostavno niste bitni! – istakao je Kresojević.

Ovo je još jedan dokaz da politika prioritete postavlja po partijskoj liniji, dok mali i nerazvijeni opštinski budžeti ostaju zapostavljeni i zaboravljeni.

Nastavi čitati

Politika

BEZOBRAZLUK BEZ PREMCA! “Samo da RiTE Ugljevik izdrži muku do 1. aprila”?

Luka Petrović, generalni direktor MH “Elektroprivreda Republike Srpske”, rekao je da će rudarske mašine RiTE Ugljevik uskoro ući u koncesiono polje “Ugljevik-Istok 2”, ali da neće moći doći do uglja za još nekoliko mjeseci, te da očekuje da RiTE izdrži u kopanju polja “Ugljevik-Istok 1” do 1. aprila 2026. kada počinje remont u tom preduzeću.

On je za “Nezavisne novine” kazao da je dio mašina već upućen u “Ugljevik-Istok 2”. “Međutim to polje je ogromna površina i da bi se došlo do nje, potrebno je izmjestiti još jedan put, treba napraviti tri pristupna puta za mještane tih sela u dužini od 4,5 km, onda treba riješiti neku vodovodnu infrastrukturu i ima nekoliko domaćinstava gdje je u toku potpisivanje sporazuma i do nove godine će se izvršiti isplata kako bi se domaćinstva iselila sa tih lokaliteta. U tom smislu će se ući u ‘Ugljevik-Istok 2’, ali nećemo doći do uglja sigurno za par mjeseci iz tog ‘Istoka 2’. Do toga trenutka ćemo eksploatisati ‘Istok 1’, koji je nažalost na više lokacija, rasprostranjen na liniji od nekoliko kilometara i zato je otežano snabdijevanje ugljem”, tvrdi Petrović.

“Rudarski posao u RITE je zapušten”
Odgovarajući na pitanje koliko na način “dan za dan” može funkcionisati RiTE i da li je to normalno, Petrović odgovara riječima da je preduzeće došlo u ovu situaciju zato što je “zapušten rudarski posao u tom kolektivu”.

“Očito da rudarski poslovi nisu bili prioritetni u odnosu na neke druge poslove i naravno da je to stvar za analiziranje i preispitivanje. Svakako i traženja odgovornosti zašto je došlo do zapuštanja i nedostatka uglja”, kazao je Petrović.

Na pitanje ko su ti odgovorni, on kaže:

“Oni koji su rukovodili tim segmentima u preduzeću”.
Nezavisne

Nastavi čitati

Politika

SLIJEDI NOVI ENORMAN LANAC POSKUPLJENJA! Koliki će nam biti računi za struju ako poskupi mrežarina?

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) traži saglasnost Vlade Republike Srpske za nove cijene mrežarina, koje će, kako nezvanično saznaje CAPITAL, biti više za 20 odsto.

Udio mrežarine u ukupnom računu za električnu energiju iznosi oko 50 odsto, što znači da će računi od 1. januara naredne godine, pod uslovom da Vlada da zeleno svjetlo biti veći za 10 odsto. Iz RERS nisu potvrdili, ali ni demantovali saznanja Capitala.

– REERS je analizirao zahtjeve ODS-ova za povećanje cijene mrežarine i preliminarne analize dostavio Vladi kao većinskom vlasniku kapitala i koja vodi energetsku i socijalnu politiku RS – naveli su u odgovoru na upit.

Distributivna preduzeća u sklopu Elektroprivrede Republike Srpske, odnosno Operateri distributivnih sistema (ODS) tražili su poskupljenje mrežarine za čak 46 odsto.

Dobro upućen izvor CAPITAL kaže da je od početka bilo jasno da je taj zahtjev nerealan, ali da se svjesno išlo na taj procenat da bi se u javnosti povećanje od 20 odsto predstavilo kao nešto prihvatljivo.

Capital.ba

Nastavi čitati

Aktuelno